Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

ξανα λεω!
someone is back! 8)

Πως δεν εχει…Απο μια ηλικα και κατω θα σε δικαιολογησω…Απο μια αλλη ηλικια και πάνω θα παιζεις σε άλλες κατηγοριες και χαρακτηρισμους…Επειδη ομως σε κοβω απο μια ηλικια και κατω justified!!keep thinking stupid things…cheers!!!

Να σου πω κάτι; 14 είμαι! Ευχαριστήθηκες τώρα; Και δε σημαίνει κάτι αυτό… [-X

Eγώ δεν έχω καταλάβει αν αυτά εδώ μέσα λέγονται στα σοβαρά…:roll:

Ο bluezlick είναι σοφός πάντωςκαι μου φαίνεται ότι έχει δίκιο :stuck_out_tongue: και ακούει και Pantera άρα αναμένουμε την απάντηση του στο thread :smiley:

Hmm για μένα το ότι ακούω αυτή τη μουσική δεν με κάνει να νιώθω ούτε ξεχωρίστος και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ανώτερο άνθρωπο σε σχέση με το υπόλοιπο ανθρώπινο γένος που δεν ακούει ίδια μουσική (όπως αυτά που ακούστηκαν παραπάνω…:roll: ) …'αλλωστε όλοι ίσοι είμαστε…απλώς κάποιοι είμαστε πιο ίσοι από τους άλλους:p

Βασικά εμένα μου αρκεί που έχω βρεί μια μουσική που είναι ικανή να συνοδεύσει και να εναρμόνιστει με τα συναισθήματα που νιώθω σε διάφορες φάσεις τις ζωής μου… τώρα αυτό ούτε επηρεάζει τα πιστέυω μου, ούτε τη θρησκεία μου ούτε καθόριζει τον τρόπο ζωής μου με τα γνωστά στερεότυπα που υπάρχουν…Το αντίθετο μάλλον :slight_smile:

@SacredWarrior.
Επειδή η γραφικότητα σου έχει ξεφύγει από τα όρια και σε λίγο θα πεις ότι οι μεταλλάδες γίνονται jedi, σταματάω να ασχολούμαι.
@bluezlick: http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=321114#post321114

Καταρχάς δεν είμαι της γενιάς του mp3. Πέρσι έβαλα ίντερνετ. Ακούω ροκ/μεταλ όσο θυμάμαι τον εαυτό μου και έχω ακόμα καμιά τρακοσάρα TDK. Πόσο τρου είμαι? Σιγά μην κάτσω να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.

Πφφφ, σιγά μην ασχοληθώ, φορέστε τις μπλούζες συγκροτημάτων σας με τα μακριά σας τα μαλλιά και βγείτε στα εξάρχεια μαζί με άλλους φίλους που να είναι μόνο μεταλλάδες και να έχουν μακριά μαλλιά και μπλούζες συγκροτημάτων.
Είστε πιο τρου από μένα.

Όσο και να ξενερώνω με αυτό, δεν πρόκειται να σταματήσω να ακούω αυτό που θέλω. Αλλά δε θα γίνω με τίποτα ο Emo των 80s… Ξέρετε ποιοι είναι οι emo… Tα παλικάρια που βγαίνουν μόνο Κηφισιά, κάνουν παρέα μόνο με παλικάρια που έχουν ίδια μαλλιά και ακούν τα ίδια πράγματα, και τα φτιάχνουν μόνο με γκόμενες που είναι σ’ αυτήν τη φάση. Ωωωχχχ, κάτι μου θυμίζει αυτό…

Τέσπα, απαντήστε λίγο γρήγορα γιατί έχω να πάω στις τρεντοκαφετέριες στο θησείο σ κανά μισάωρο (ΔΕΝ κάνω πλάκα, οποιος περάσει από εκεί θα με δει)

να συμπληρωσω!
ακουστε τον πρωτο δισκο τον scorpions κρατοντας μια κιθαρα…:wink:

υποτιθεται οτι για να ακους ενα ειδος μουσικης :
που δεν εχει απηχηση στον κοσμο,δεν προβαλεται,κρινεται καμια φορα αρνητηκα στον χαρακτηρα σου, δεν υπαρχουν στεκια που να το παιζουν, (να εισαι το παιδι στο σχολειο με τα μαλλια ενω ολοι οι αλλοι με τα ωραια κουρεματα, να σε εχουν στο περιθωριο,να βγαινουν ολοι μαζι σε κατι σκυλαδικα,λαικαδικα κ εσυ προφανως να μην εισαι της διασκεδασης αυτης που τους εχουν περασει σαν κουλτουρα,να εισαι ο ξενερωτος οπως λεγανε μερικες σημαθητριες επειδη δεν χορευες στα σκυλαδικα στις 5ημερες)

συμαινει οτι εισαι λιγο διαφορετικος. απο τη μαζα.
εχει να κανει δηλαδη με μια γενικη συμπεριφορα…κουλτουρα.
συμφωνω με τον sacredWarrior.

αλλες κοινωνικες συμπεριφορες οπως :το να φτιαχνεις το αμαξι σου,φιμε τζαμια,μουσικη στο διαπασον με πανακριβο ηχοσυστημα στο πισω μερος, να το πατας ,να αναβοσβηνεις τα φωτα στον μπροστινο να αλλαξει λωριδα…
να σε νοιαζει η εμφανηση σου σε μεγαλο βαθμο και η εικονα σου κ το τι λενε οι αλλοι (και ξενοι για σενα) με τη συμπεριφορα σου, να μη κανεις βλακειες,χαζα αστεια, πλακες γιατι καποιοι θα σε παρεξηγησουν…

αυτα ειναι λιγες απο τις συμπεριφορες που σχετιζονται με το ειδος μουσικης που ακους.ατομων που ακουνε τουρκοποπ,ελλινικα λαικα,σκυλαδικαχρυσπες κ οτι ινε στην επικαιροτητα εκεινη τη βδομαδα,ατομων που ακουνε τα χροστουγεννα felis na vivad…το καλοκαιρι if u wonna be ritch u gotta be a beach…

αυτες τις συμπεριφορες υποτιθεται δεν τις εχουν οι μεταλλαδες-ροκαδες…

To να ακους ροκ/μεταλ σημαινει οτι εισαι ο καλυτεροτερος απο ολους τους άνθρωπους του κοσμου αυτου!
Σημαινει οτι ξερεις ποια ειναι η αληθεια του θεου Oddin του μονοφθαλμου και την ακολουθεις κατα γραμμα!
Σημαινει οτι εισαι ο εκλεκτος του για να διαδωσεις τον λογο του σε ολοκληρο τον κοσμο!Ολοι θα υπακουσουν η θα πεθανουν!
Σημαινει οτι δεν κανεις τιποτα που να παραβαινει του νομου του (οπως το να πας σε disco-club, σε ρεμπεταδικο η σε οποια καφετερια δεν παιζει ροκ/μεταλ)!
Σημαινει να φορας αυστηρα και μονο τα ρουχα που σου οριζει (ΜΟΝΟ ροκ/μεταλ μπλουζες)!
Σημαινει να εχεις μακρυα μαλλια οπως εχει και εκεινος (ο Oddin o μονοφθαλμος)
Σημαινει να βλεπεις μονο ταινιες με βαμπιρ και αλλα τερατα που σου μοιαζουν!
Σημαινει να διαβαζεις μονο Μεταλ Χαμερ και αλλες τετοιες Βιβλους!
Σημαινει να κανεις παρεα Μονο με ομοιους σου γιατι αλλιως ο Oddin θα ζητησει απο τον κολλητο του (τον Δια) να σου ριξει κεραυνους!

Συμπερασματικα σημαινει οτι αν δεν ακους ροκ/μεταλ δεν αξιζεις να ζεις γιατι εκει βρισκεται ολη η ουσια της μουσικης!!! Ολες οι αλλες μουσικες ειναι του πεταματος!!! :smiley:

εχουν χειροτερες

Παιδιά, ανεξάρτητα από το πόσο διαφωνείτε με αυτά που διαβάζετε, προσέξτε τις εκφράσεις σας και μην οξύνεται την κατάσταση.

Ον τόπικ: Νιώθω πως μερικοί επειδή οι ίδιοι ακούν ροκ/μέταλ προσδίδουν πολύ μεγαλύτερη σημασία σε αυτό, από ότι πραγματικά έχει. Δηλαδή, ειλικρινά δε βλέπω πώς συνδέονται τα γούστα στα αυτοκίνητα και ο τρόπος οδήγησης με το γούστο κάποιου στη μουσική…

Επειδή δεν το βλέπεις εσύ δε σημαίνει πως δεν ισχύει κιόλας… Είπαμε, μην τα ισοπεδώνουμε όλα… [-X

τι ενοεις karvou δεν βλεπεις??

βλεπεις τι ατομα εχουν αυτες τισ συμπεριφορες κ τι ατομα δεν τις εχουν…

δηλαδη τι μου λες…πως δεν παρατηρεις τον κοσμο γυρω σου??εγω τον παρατηρω.παντου.στο αμαξι, στο λεωφωριο, στη σταση, εξω απο τα μαγαζια…μεσα σε αυτα…στο δρομο…στην τηλεωραση…στη σχολη… παντου.
δεν ειναι τπτ δυσκολο.απλα καθεσαι κ παρακολουθεις τους ανθρωπους γυρω σου.θα δεις διαφορες στους μεταλοροκαδες κ σε ατομα αλλων μουσικων γουστων.

ασχετο

Jim to Birth Control - Plastic People ηταν απιστευτο!!! thanx για το tip.

Τα υπόλοιπα δνε θα τα σχολιάσω μιάς και έχω πάρει μέρος σε άπειρες τέτοιες συζητήσεις εδώ μέσα,αυτό όμως με τράβηξε:

Καταρχάς υπάρχουν αρκετά και διαφορετικά είδη (για την ακρίβεια στυλ) και στο hip-hop και στη rap (διαφορετικά πράγματα το κάθε ένα).Θα έλεγα όμως πως όπως και να το κάνεις:

-εδώ στην Ελλάδα είναι ολίγον τι δύσκολο να πρακουλουθήσουμε τις εξελίξεις στο είδος πέρα απο το επιφανειακό κομμάτι τους

-ακόμη και αν υπήρχε μόνο hip-hop και rap τι σημαίνει?όσες περρισσότερες ονομασίες και υποκατηγορίες έχει ένα είδος μουσικής τόσο καλύτερο γίνεται?

-και βέβαια υπάρχουν τέτοια cd.υπάρχουν και rap και jazz και δεν ξέρω και εγώ τι cd που επίσης δεν βρίσκονται.Εγώ χτυπιέμαι που δεν ξέρω να κάνω παραγγελίες απο το διαδύκτυο για να βρώ επιτέλους κανά cd των Dalek,ή της Sister Queen.Δεν είναι μόνο το μέταλ που υποφέρει απο τέτοιου είδους καταστάσεις.

δηλαδή, ειλικρινά πιστεύεις πώς στη Σουηδία και στη Φινλαδνία που οι περισσότεροι ακούν ροκ/μέταλ δεν έχουν κωλοφτιαγμένα αυτοκίνητα και οδηγούς με επιθετική οδήγηση? Πρωτού απαντήσεις να σε ενημερώσω πώς η Σουηδική Volvo ήταν μέσα στις 2 πρώτες εταιρίες που έβαλαν τούρμπο στα αυτοκίνητα τους και οι Φινλανδοί οδηγοί σαρώνουν στα ράλι και στη φόρμουλα…

Ειλικρινά, δε βλέπω κανένα gateway or linking (:p) στο πώς ΔΙΔΑΞΑΝ κάποιον να οδηγάει και στο τι ΜΟΝΟΣ του αποφάσισε πώς του αρέσει στη μουσική.

Το πιάσαμε:lol: :stuck_out_tongue: 8)

To να ακους ροκ/μεταλ σημαινει οτι εισαι ο καλυτεροτερος απο ολους τους άνθρωπους του κοσμου αυτου!
Σημαινει οτι ξερεις ποια ειναι η αληθεια του θεου Oddin του μονοφθαλμου και την ακολουθεις κατα γραμμα!
Σημαινει οτι εισαι ο εκλεκτος του για να διαδωσεις τον λογο του σε ολοκληρο τον κοσμο!Ολοι θα υπακουσουν η θα πεθανουν!
Σημαινει οτι δεν κανεις τιποτα που να παραβαινει του νομου του (οπως το να πας σε disco-club, σε ρεμπεταδικο η σε οποια καφετερια δεν παιζει ροκ/μεταλ)!
Σημαινει να φορας αυστηρα και μονο τα ρουχα που σου οριζει (ΜΟΝΟ ροκ/μεταλ μπλουζες)!
Σημαινει να εχεις μακρυα μαλλια οπως εχει και εκεινος (ο Oddin o μονοφθαλμος)
Σημαινει να βλεπεις μονο ταινιες με βαμπιρ και αλλα τερατα που σου μοιαζουν!
Σημαινει να διαβαζεις μονο Μεταλ Χαμερ και αλλες τετοιες Βιβλους!
Σημαινει να κανεις παρεα Μονο με ομοιους σου γιατι αλλιως ο Oddin θα ζητησει απο τον κολλητο του (τον Δια) να σου ριξει κεραυνους!

Συμπερασματικα σημαινει οτι αν δεν ακους ροκ/μεταλ δεν αξιζεις να ζεις γιατι εκει βρισκεται ολη η ουσια της μουσικης!!! Ολες οι αλλες μουσικες ειναι του πεταματος!!!

Η αληθεια βρισκεται στον Oddin και μονο!!!

Ρε παιδια φυσικα και πολλα πραγματα σχετιζονται μεταξυ τους αλλα αυτο δεν τα κανει κανονα! Σοβαρευτειτε λιγο! Οι ροκ/μεταλλαδες τετοιου στυλ ειναι εξισου σκατα με τους emo!!! Αν ειναι δυνατον…ολοι εδω μεσα λιγο-πολυ ακουμε ροκ/μεταλ γιατι γουσταρουμε και γιατι εχει και η ιδια η μουσικη πολλα να μας δωσει αλλα υπαρχουν και αλλα ειδη μουσικης που εχουν να δωσουν πραγματα και δυστυχως για αρκετους απο εσας ειναι παντελως αγνωστα (και εμμεσως τα κραζετε!), αναφερω : jazz, fusion, blues, latin, folk, classical κ.λ.π! Γι αυτο χαλαρωστε λιγο…και ανοιξτε λιγο το μυαλουδακι σας…δεν εκανε ποτε κακο σε κανεναν αυτο!

τωρα τι σχεση εχει το τι αλλο ακουμε…για συμπεριφορες μιλουσαμε…
παντα θα υπαρχουν οι κλειστομυαλοι μεταλοροκαδες.αλλα υπαρχουν κ αλλοι.
αλλα οντος ακουμε fusion,jazz,metal,70’s,stoner.και παμε σε συναυλιες καθε ειδους.οσι μονο μεταλλαδικες.οχι να λεμε οτι ακουμε κ να πεταμε 3-4 ειδη ετσι…

σορυ που θα σου το πω αλλα μερικες απο τις χειροτερες συμπεριφορες τις εχω δει απο ροκαδες. Συγγνωμη αν σου χαλαω την εικονα που εχεις αλλα ετσι ειναι…ειπα και προηγουμενως…η αληθεια βρισκεται στον ΟΝΤΙΝ τον μονοφθαλμο!