Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

Για 3 πράγματα ζώ:

[ul]
[li]Γυναίκες[/li]

[li]Ηard Rock / Metal και [/li]

[li]Alcohol[/li][/ul]

Άρα σημαίνει πολλά για μένα, πάαααρα πολλά…

Πολιτική είναι μωρε τι το κουράζετε το θέμα…

Αθλητισμός είναι μωρέ τι το κουράζετε το θέμα…

Μα είναι λογική αυτή?Δλδ δεν θα λέμε τη γνωμη μας επειδή εσενα σου φαίνεται κάτι ανούσιο?

Εγω δεν είπα ότι είμαστε ανώτεροι…αλλά το metal σίγουρα σε σχέση με άλλα είδη μουσικής αποτελεί κάτι το ιδιαίτερο.

Πρώτα από όλα οι στίχοι του δεν είναι μόνο για αγάπες και λουλούδια. Θα βρεις και κοινωνικούς στίχους και πολιτικούς στίχους και απ’ 'ολα.Θα βρεις στίχους πάνω σε ποιητές σε μυθιστορήματα θα βρεις concept album που ο καλλιτεχνης που τα δημιούργησε από μόνος του και δεν έσκασε εκατομμύρια στον Φοίβο να του τα γράψει.Η μαγεία των στίχων,το artwork του εξώφυλλου.
Λόγω του γεγονότος ότι το metal είναι στο περιθώριο υπάρχουν cds που δεν τα βρίσκεις εύκολα…τι κάβλα νιώθεις όμως όταν τα βρίσκεις…

Ή το να περιμένεις να έρθει για Live ένα group και αν το χάσεις χτυπιέσαι γιατί μπορεί να κάνει 3 χρόνια να ξαναέρθει…Ή να αγοράζεις t-shirt από το αγαπημένο σου group…

Όλα αυτά σε σχέση με τους απέναντι που για να δουν έναν καλλιτέχνη πάνε μέχρι την παραλιακή ε είναι καλύτερα.όταν κάτι ματώνεις για να το βρεις το εκτιμάς και περισσότερο.Αν αυτό δε σε ωριμάζει και ως χαρακτήρα να μην αποδέχεσαι το εύκολο και το ευτελές τι να πω.

Τώρα βέβαια αν κατεβάζεις τα mp3 με τους τόνους που σημαίνει ότι κάτι που δεν το έχεις αγοράσει δεν το πονάς κιόλας εκεί αλλάζει το πράγμα.

Τεσπα είμαι περήφανος που είμαι μεταλλάς και το να ακούω αυτή τη μουσική είναι για μένα κάτι πολύ πιο πάνω από διασκέδαση.

Μιλάς όμως σαν να με ξέρεις και από το πόστ σου φαίνεται πως αυτό δε συμβαίνει. Πρώτον: Και σε αθλητικά αλλά και σε πολιτικά θέματα έχω κάνει συζητήσεις. Αλλά επειδή η μουσική είναι κάτι τελείως υποκειμενικό και κυρίως επειδή έχουν γραφτεί απίστευτα τραγικά πράγματα, ε να μπει μια τελεία, γιατί είναι κουραστικό να βλέπεις ατάκες του τύπου “είμαι ανοικτόμυαλος αλλά είμαι και ανώτερος από όλους”.
Στίχους σοβαρούς έχουν και άλλα είδη μουσικής. Επίσης αυτά τα είδη είναι πολύ πιο underground από ότι το μέταλ. Σκέψου μόνο πόσα μαγαζιά υπάρχουν στο κέντρο της αθήνας που μπορείς να βρείς μεταλ. Σε λίγο θα μου πεις ότι προχωράμε στο δρόμο και φέρνουν παπάδες να μας ξορκίσουν.
Και όσο για το άλλο, με τα mp3, κάνε μια βόλτα από το τόπικ με την πειρατεία και ξαναέλα… :wink:

Κοίταξε αναλόγως τι ψάχνεις από metal.Υπάρχουν και cds που δεν τα βρίσκεις εύκολα.
Επίσης ποια άλλα είδη μουσικής έχουν σοβαρούς στίχους και είναι και πιο underground?

όσο για τους παπάδες βλακειούλες προς αντικατάσταση των ανύπαρκτων επιχειρημάτων σου.

Ναι. Δεν έχω επιχειρήματα. Αντιθέτως εσείς έχετε. Εξηγησέ μου τότε με ποιά λογική είμαστε ανώτεροι πνευματικά από τους άλλους.
Όσο για τα cds, είναι η μπάντα περιθωριακή, όχι το μέταλ… :wink:
¶λλα είδη μουσικής? Απλό παράδειγμα. Τo hip hop (εξαιρούνται βουρλιώτηδες). Πολιτικοποιημένοι στίχοι όσο δεν πάει άλλο από μερικά άτομα. Στα metropolis έχουν ένα stand με καμιά 100άρα cds πάνω (που τα μισά είναι βουρλιώτηδες - άρα 50), ενώ για το μέταλ έχουν έναν όροφο.

Όντως φαίνεται να είναι πιο Underground η Hip-Hop αν και δεν είναι πιο εύπεπτο (μουσικά) είδος από τη Metal σε όλο το φάσμα της.
Ρε δεν κάνουμε μια απειλή :stuck_out_tongue: για το τι μας εκνευρίζει στην σημερινή κοινωνία για να μην είμαστε off-topic εδώ ?

Αν διάβασες τα ποστ μου παραπανω λέω αν επειδή συνεχώς με ρωτας το ίδιο σου ξαναλέω εγώ δεν ασχολούμαι ούτε με το που έκλασε ο Γιαννάκης ούτε με το που έχεσε ο Κωστάκης ούτε πόσες αεροτομές άλλαξα στο αμαξι ούτε πόσες γκόμενες κεράτωσα ή πόσα γαρύφαλλα πέταξα τι κοστούμι φόρεσα.Άρα νομίζω ότι σε θέμα νοοτροπίας υπάρχει μια ανωτερότητα.

Μάλιστα η μπάντα είναι περιθωριακή όχι το metal…αλλωστε αν πας σε οποιοδήποτε trendy club ή μπαρ θα ακούσεις Behemoth Slayer Cannibal Corpse για πλάκα.

Όσο για το hip hop δεν θέλω ειλικρινά να σχολιάσω.Άκυρο και το επιχείρημα του πόσα cds έχει το Metropolis.

θέμα νοοτροπίας λοιπόν. μπλουζίστες, τζαζίστες, πάνκιδες, φολκάδες, χιπχοπάδες (αμέ), ποστροκάδες και μπορώ να συνεχίσω αν θες. ούτε αυτοί ασχολούνται με το που έκλασε ο Γιαννάκης ούτε με το που έχεσε ο Κωστάκης ούτε πόσες αεροτομές άλλαξα στο αμάξι ούτε πόσες γκόμενες κεράτωσα ή πόσα γαρύφαλλα πέταξα τι κοστούμι φόρεσα. και είναι και πιο αντεργρκράου από τους μεταλλάδες!!! επίσης, πιθανότατα αυτό που έχεις εσύ στο μυαλό σου σαν το αντιπροσωπευτικό δείγμα χιπχοπα είναι μάλλον το αντίστοιχο αυτού που έχει στο μυαλό του το παπαδαριό για τους μεταλλάδες. χμ.

Πολλες αποψεις ακουγονται,καλο αυτο,αν και ημουν σιγουρος απο την αρχη που ειδα το Thread αυτο πως θα εχουμε μαχες…Τεσπα υπαρχουν πολλα που συμφωνω και πολλα που διαφωνω απλως αυτο που θα ηθελα κι εγω να πω ειναι πως σε καθε ειδος μουσικης υπαρχει κατι που εκφραζει τον καθενα.Ειναι καθαρα υποκειμενικο.
Αυτο που με πειραζει ομως παρα πολυ ειναι οταν καποιος π.χ φιλος μου που ακουει σκυλαδικα ερχεται και μου λεει “καλα ακομα αυτους μαλλιαδες ακους?πρεπει να σοβαρευτεις”,και μεχρι πριν 3-4 χρονια κι εκεινος ακουγε τα ιδια…Δεν εχω μπει στη διαδικασια να ψαξω σε τι πραγμα ειναι πιο σοβαρο αυτο που ακουει (οσον αφορα παντα τη μουσικη,οχι τι φορανε κλπ),αν μπορει καποιος και θελει ας μου πει και μενα.Ισως να ανακαλυψω ενα νεο παραδεισο.

Προφανώς και έχουν πολύ βάθος και ευρος αυτα που λέτε αλλα επειδη δεν τα πιανω κ δε βλέπω point σε πολλά απο αυτα που γράφονται ,τί αλλο μπορεί να σημαίνει το “ακούω rock/metal μουσική” απο το να ακούς rock και metal μουσική???Εχει προεκτάσεις που δε βλέπω το θέμα???Πρέπει η μουσική που ακους να φαίνεται κάπως πάνω σου???:dunno:

Και βέβαια να φαίνεται πάνω σου, έλεος δλδ! Να μη φοράς κάνα ταμπελάκι πάνω σου; Καμιά πενταλφίτσα έστω…; Κάνα πέτσινο μπουφάν με στάμπες; Κάτι ρε παιδί μου να κάνεις μπαμ, αλλιώς τι μεταλλάς είσαι; Και άν ακούς metal πού να το καταλάβει ο άλλος μετά, τα νύχια του να μυρίσει; Τί έννοια έχει; Μη χάνουμε κ το νόημα… :wink:

Ποιό ακριβώς είναι το νόημα?#-o

Ε αυτά που λέω φυσικά! Έλεος, σε λίγο θα μου πεις πως μετράει η μουσική που ακούς κ πως την ακούς για τον εαυτό σου… #-o

Και ποιος σου είπε ότι δεν ακούω jazz ή blues ρε μεγάλε?Ειδικά το blues το σέβομαι απεριόριστα σαν μουσική…και το θεωρώ αναπόσπαστο μέρος της rock μιας που το thread λέει και για rock όχι μόνο για metal…όλα τα υπόλοιπα απλά δεν με εκφράζουν μουσικά αν θες μπορώ να σου πω ότι τα θεωρώ αστεία το λιγότερο κιόλας.Αλλά είναι προς τιμήν τουςκάποιοι να έχει απεμπολήσει την κατινίστικη νοοτροπία που σε σκυλοποπ ακούσματα συναντάς.

Το αν αυτά τα είδη είναι πιο underground δε συμφωνώ…όταν τι metal έχει 5-10 είδη και το ροκ άλλα τόσα ε είναι λογικό να βλέπεις περισσότερα cd από αυτό…το hip hop αλήθεια πόσα είδη έχει?[-X και υπάρχουν metal cds που δεν τα βρίσκεις με την καμία…

Για πες μου Somn τις θυσίες που κάνουν οι μεταλλάδες τις κάνουν άλλοι?Δεν είδα κανέναν σκυλά να κοιμάται σε σταθμούς και παγκάκια περιμένοντας το τρένο την άλλη μέρα όταν ελιναι από επαρχία και δεν έχει που να μείνει…δεν είδα κανέναν να κοιμάται χύμα στο χορτάρι όπως στο Rockwave του 2004 μόνο και μόνο για να δει Priest…δεν είδα κανέναν να περιμένει από τις 04.30 τα ξημερώματα έξω από το Ρόδον για να δει Helloween…ούτε νε τρέχει από την πρώτη μέρα στο δισκοπωλείο για να δει αν ήρθε το cd που τόσο περίμενε για το οποίο μάζευε φράγκα και έκοβε από αλλού για αν το πάρει…

Αυτό που σου λέει ο Stein δεν ισχύει?μάλλον μόνο εσύ δεν το βλέπεις…δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά εά; είσαι της γενιάς του Mp3 όπου άσχετοι ως επί τω πλείστων πιτσιρικάδες κατεβάζουν ένα δίσκο τον ακούνε μία φορά και εκφέρουν γνώμη είναι λογικό να μην τα έχεις ζήσει αυτά και να σου φαίνονται κάπως.

Δικαιωμά σου ακόμα να θεωρείς το metal παρωχημένο ξεπερασμένο ή οτιδήποτε άλλο για να είσαι αρεστός αλλά να μάθεις να σέβεσαι κάποιους που το metal ως όρος τους λέει ακόμα πολλά είτε λόγω εμπιεριων είτε λόγω καλών ακουσμάτων.

Κάποιους όμως αυτά μπορεί να τους εκφράζουν.Οπότε άσε την ειρωνεία.Ειδικά τα πέτσινα τα δερματινα οι κονκάρδες οι στάμπες αυτα που κοροιδεύεις κάποτε ή ακόμα και τώρα για κάποιους αποτελούν ένα μέρος της μαγείας της rock μουσικής.Και το ότι έχει χαθεί η μαγεία οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό σε κάτι τύπους με trendy μπλουζάκια και dsl στο full που αύριο θα τα σπάνε στον Τερζή.

Έχω πάει και στον Τερζή τώρα που το λες… Ωραία ήταν, πλάκα είχε…:wink:

Εεεεεε???Actually I do…Αν την ακους για οποιονδηποτε άλλο λόγο δε λέγεσαι ουτε μεταλλας,ουτε ροκας…ΕΦΕΤΖΗΣ ειναι η κατηγορια στην οποια ανηκεις και μαλλον θα πρεπε να γραφεις στο θρεντ της καγκουριας κ οχι εδω…Κ αν θες να φαινεται η μουσική πάνω σου γίνε καλύτερα emo να μη σε μπερδευουν και με τιποτα άλλο…consider this my friend…it’s agood deal for you:wink:

Αχου τοοοοο το καημένο εκτός τόπου και χρόνου είναι… Τί θα πει εφετζής; Όλα θέμα εφέ είναι… :wink:

Δεν είμαι ούτε κάγκουρας ούτε emo και να προσέχεις τί λες! Είμαι true metal warrior, brother of steel και λοιπά σλόγκαν των Manowar και δε δέχομαι αμφισβήτηση! [-X

Nα κάνω μια ερώτηση???Πόσο είσαι μάνα μου εσύ???

Δεν έχει σχέση η ηλικία, εντάξει; [-X