Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

για μενα κατι σημαινει

κανε πχ ενα γκαλοπ με ανθρωπους με διαφορα ακουσματα
και ρωτα ποιος ξερει τον Samuel Taylor Coleridge?
περα απο τους λατρεις βιβλιων,η δευτερη ομαδα που θα σου απαντησει θα ναι οι μεταλαδες!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ναι χαίρω πολύ. Επειδή ξέρουν το rime.

Και τον John Milton επειδή ξέρουν το Paradise Lost.

Και τον poe για το murders in the rue morgue

what’s your point?

Παλικάρι δεν απαντάς όμως σε όλα τα υπόλοιπα…αν εννοείς ότι δε σημαίνει τίποτα για σένα ίσως… για τους κωλοτούμπες πάλι ναι…για μένα σημαίνει πολλά…

Επίσης οι μεταλλάδες δεν ξέρουν μόνο τον Poe τον Milton κτλ που άλλοι νομίζουν ότι είναι ονόματα καφετέριας αλλά και πολλούς άλλους.

Για μένα σημαίνει κάτι παραπάνω από πολλά. Μόνο για μένα. Το ότι ακούω μέταλ για σένα δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Ούτε είμαι διαφορετικός από κανέναν άλλον. Γιατί αν πιστέψεις ότι είμαι διαφορετικός, είσαι αφελής.

Γενικά, το να ακούει κάποιος Ροκ/Μέταλ για μένα δε σημαίνει τίποτα. Το είπες κι εσύ άλλωστε, οι περισσότεροι το ακούνε για ποζεριά. Μπορεί κι εγώ. Μπορεί κι εσύ.

Γι ’ αυτό μην προσπαθείτε να αναδειχθήτε απ’ τη μουσική που ακούτε, γιατί με ωθείτε στο συμπέρασμα ότι ανήκετε σ’ αυτήν την κατηγορία.

Ο καθένας ξέρει τι είναι, και αν αυτό είναι κατι καλό, του αρκεί και μόνο αυτό. Ούτε προβολή χρειάζεται, ούτε true brothers of steel.

Εμένα οι αναμνήσεις και τα συναισθήματα που μου βγάζουν οι Manowar ούτε νοιώθω την ανάγκη να σας τα πω, ούτε νιώθω υπόλογος που τους ακούω, ακόμα και αν τους ακούνε μόνο 15χρονα.

Αυτά

Ναι σίγουρα οι περισσότεροι το ακουγαν ακούνε για ποζεριά και αυτό αποδεικνύεται με τον χρόνο.Μην ξεχνάς όμως ότι υπάρχουν πολλοί που συνεχίζουν να το ακούνε και μετά από κάποια ηλικία που σημαίνει ότι κάτι σημαίνει για αυτούς.

Επίσης θα ήθελα να μου σχολιάσεις αυτό:

{Και εφόσον ρε μεγάλε ο άνθρωπος δεν προσδιορίζεται από τη μουσική που ακούει για πες μου πως εξηγείς το γεγονός ότι οι περισσότεροι που ακούνε αυτό το τουρκοποπ υβρίδιο είναι άνθρωποι που ασχολούντε μόνο με το τι φοράει ο διπλανός τους τι αμάξι πήρε αν του έβαλε αεροτομή τι γκόμενα έριξε χθες πόσες φορές κεράτωσε τη σύντροφό του κτλ.Πράγματα ποιότητας έτσι? }

Απλά τυχαίνει φίλε ή αυτοί οι άνθρωποι έχουν μάθει στο εύκολο και το ευκαιριακό αρχής γενομένης από τη μουσική?

Επαναλαμβανω δυστυχώς για πολλούς η μουσική αποτελεί ισχυρό background για το τι χαρακτήρες είναι και το τι μέλλει γενέσθαι στη ζωή τους.Ο κωλοτουμπισμός είναι ότι χειρότερο.Από τις λεπτομέρειες κρίνεται ο άνθρωπος για κάποιους είναι ασήμαντες και τις προσπερνούν για τους έξυπνους είναι σημαντικές.

Φίλε αν δε σε εκφράζει κάτι ή αν νοιώθεις ότι δε σημαίνει τίποτα 'η αν νιώθεις ότι θα το παρατήσεις κάποια στιγμή για τι το κάνεις?Εδω΄δεν μιλάμε για δουλειά και για λόγους βιοπορισμού αλλά για ανάταση ψυχής.

ισως να χει να κανει και με την ηλικια δεν ξερω
ισως επειδη προλαβα την λαχταρα για το ποτε θα κυκλοφορησει ενα cd
το να παιρνω τηλεφωνο το δισκοπωλειο για το ποτε θα το φερουν
το να κατσω να διαβασω τους στιχους
να τους ερμηνευσω
το να διαβασω συνεντευξεις των καλλιτεχνων που γουσταρω
το να καθομαι να μελεταω την καθε λεπτομερεια στα αγαπημενα μου εξωφυλλα
το…το…το…
ισως να θεωρω τον εαυτο μου διαφωρετικο

σημερα με τα Mp3 Λογικο ειναι να μην διαφερει σε τιποτα κανεις
αφου ακουει μοναχα μουσικη αφηνωντας το προσωπικο στοιχειο απεξω

η μουσικη χαρακτηριζει παντως
πιο τρανο παραδειγμα απο το πανκ και hardcore δεν υπαρχει

Ακριβως αυτη η νοοτροπια στο 1ο ποστ του γουοριορ ειναι που κατα την γνωμη μου θα επρεπε να αποβαλλεται με την εφηβεια οσον αφορα το μεταλ.

Επισης βλακα Μανο οι μεταλλαδες δεν ξερουν μονο τον μιλτον και τον ποε, ειναι πιο ψαγμενοι

ξερουν και τον Μπλεικ απο τους Ουλβερ (και τον ντικινσον)

Από το ειρωνικό σου σχολιάκι φαίνεται ότι δεν είσαι μεταλλάς.Δεκτόν.Να μάθεις όμως και να βλέπεις και την άλλη πλευρά των πραγμάτων.

Οι συγγραφείς ή οι ποιητές που διαβάζω δεν τους διαβάζω μόνο γιατί τους έμαθα από τα Μetal group τους διαβάζω γιατί τους γουστάρω κιόλας.

Στα όσα λέει παραπάνω ο χρήστης Signal05 προσυπογράφω.

και για να στο πάω και παρακάτω πάρα πολλούς ακριβώς αυτή η νοοτροπία τους έχει κρατήσει κοντά σε αυτό που αγαπάνε κόντρα στον βομβαρδισμό σαχλαμάρας και μπούρδας της τουρκοποπ υποκουλτούρας.

Για πες μας μεγάλε εσύ σε ποιο άλλο κράτος τα λεφτά του υπουργείου πολιτισμού δίνοντε σε κάτι σαχλαμάρες διορισμένους υπαλλήλους και σε κάτι σκιώδεις μη κυβερνητικές οργανώσεις και όχι σε καλλιτέχνες νέους που επιλέγουν να εκφραστούν μέσω της μουσικής αλλά δεν έχουν τα απαραίτητα μέσα κοινώς μπικικίνι?Μήπως ο δήθεν ψευτο-αφ’υψηλού ελιτισμός που χρησιμοποιούν πολλοί από κάποια ηλικία και μετά έλα μωρέ τωρα ποιο rock και metal δεν είναι τίποτα άλλο από ένας συμβιβασμός με το σύστημα?

Δηλαδή έρχεται η κάθε κομπλεξική κυβέρνηση και αντί να βοηθήσει τους νέους ανθρώπους με τα λεφτά τα δικά μου μέσω φόρων του πατέρα μου του παππού μου (και όταν λέμε φόρους δεν εννοούμε μόνο τη φορολογική δήλωση αλλά και τα διόδια οι έμμεσοι φόροι τσιγάρων ποτών κινητών κτλ κτλ) τα βάζει στην τσέπη και κοιτάει να βοηθήσει όσους τους είναι αρεστοί…κοινώς τους πληρωνω για να κάνουν ότι γουσταρουν αυτοί και να μην ακούγεται κάτι διαφορετικό…

Μήπως γνωρίζεις ότι στη Σουηδία για παράδειγμα ο καθένας μπορεί να ηχογραφησει 2 δίσκους δωρεάν?εκεί αφήνουν τον κόσμο να διαλέξει τι είναι καλό και τι όχι δεν τον βομβαρδίζουν με Χρύσπες…ούτε του κάνουν εκβιασμό κόψε το μαλλί γιατί αλλιώς δε θα βρεις δουλειά κτλ κτλ…

προσωπικά δηλώνω μεταλλάς και το θεωρώ μαγκιά.οι κωλοτούμπες θα έπρεπε να ντρέποντε αυτοί που ασχολούντε με την αεροτομή του Fiat Punto GT και αυτοί που ακούνε 5 group από εδώ 5 από εκεί για να είναι αρεστοί.

γενικότερα, και χωρίς ειρωνική διάθεση, το ότι οι μεταλλάδες, όταν αποφασίσουν να κοιτάξουν πέρα από τη μύτη τους, το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να σημειώσουν την ανωτερότητά τους έναντι των σκυλοποπ και να κατακεραυνώσουν την εγχώρια υποκουλτούρα, σημαίνει κάτι;

καταλαβες τι θελω να πω?

Κοίταξε το εύκολο επιχείρημα είναι η κλειστομυαλιά.Εντάξει το πιάσαμε.Μόνο που δεν βλέπω να σχολιάζεις τη νοοτροπία αυτό που καυτηριάζω εγώ.

@Vangelis ευχαριστώ που μου απάντησες με ατόφια αυταπόδεικτα επιχειρήματα.

Νομίζω πως μιλάμε για μουσική, αν κάνω λάθος διορθώστε με. Γιατί κάτι βλέπω και για πολιτική μέσα στα ποστ.

μάλλον λάθος πράγμα έπιασες. δεν μίλησα πουθενά για κλειστομυαλιά. ένα ελαφρό κόμπλεξ κατωτερότητας ίσως. τι να σχολιάσω; το πόσο ανώτερος είμαι απ’ τους σκυλάδες; δεν έχω ανάγκη να το κάνω, δεν έχω ανάγκη να επιδειχ8ώ, δεν έχω ανάγκη να με προσέξουν και να με παραδεχτούν άτομα που δεν με ενδιαφέρουν.

γουοριορ
ε ναι το επιχειρημα “οι μεταλλαδες ειμαστε διαφορετικοι γιατι το σκυλοποπ ειναι σκατα, η Ελλαδα ειναι μπουρδελο, ολοι ειναι καγκουρες, ολες ειναι χαζογκομενες, θα ανεβω σ’ενα βουνο και θα σας κοιταζω ολους απο ψηλα και δεν θα εχω τη ναναγκη σας γιατι ειμαι ο χουλκ” το αφησα στο γυμνασιο

Eγώ μίλησα για μία νοοτροπία που συναντώ καθημερινά και την οποία αναγκάζομαι να αποδεχτώ γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.Από εκεί και πέρα εσένα που δεν είσαι μεταλλάς αν συνέβαινε το αντίθετο δλδ σε βομβάρδιζαν κάθε μέρα με Iced Earth ξέρω εγώ και δεν το γούσταρες ακριβώς τα ίδια θα έλεγες.

Φυσικά το ότι όλοι είναι κάγκουρες κτλ κτλ είναι δικιές σου κουβέντες.Εγώ δεν είπα ότι είναι όλοι για πέταμα εγω ερώτηση έκανα πως γίνεται οι περισσότεροι που ακούνε αυτη την εύπεπτη ελληνική μουσική να έχουν και ανάλογη ευκαιριακή συμπεριφορά.Δεν απαντάς σε δε συμφέρει.

@Somn κόμπλεξ κατωτεροτητας δεν έχω είμαι αυτός που είμαι και όταν βγαίνω έξω ούτε βάφομαι σαν κλόουνπούτε φοράω Levi’s 150 ευρώ ούτε κολόνια άλλα 200.Άλλοι προσπαθούν να πλασάρουν ψεύτικο image πέρα από αυτο που είναι.Αλλά σιγά να μην ντραπώ να δηλώσω κάτι που νιώθω επειδή μπορεί κάποτε κάποιος στο γυμνάσιο να άκουγε Helloween αλλά τώρα ακούει και Φου-Καρρά.

Και γω οταν βγαινω εξω δεν ακουω τη μουσικη που γουσταρω αλλα περναω καλα γιατι δεν καθομαι να γκρινιαζω. Το κανα καποτε και καποτε ελεγα τα ιδια με σενα. Αναλογη συμπεριφορα εχουν και οι περισσοτεροι μεταλλαδες. Τον ανθρωπο δεν τον κρινεις απο την μουσικη που ακουει. Δεν ξερω ποσους φιλους εχεις που δεν εχουν τα ιδια γουστα με σενα εγω εχω αρκετους (δηλαδη ολους) και τα βρισκουμε μια χαρα. Απλα βλεπεις στους αλλους αυτο που θες να δεις εσυ και ετσι δεν βλεπεις καθαρα. Επισης δεν κρινεις εναν ανθρωπο απο την εμφανιση δηλ απο το ποσο ακριβο τζιν φοραει η αν βαζει 100 κιλα κολονια γιατι αν ειναι ετσι και οι μεταλλαδες ειναι για τα πανυγηρια.Με το τελευταιο που λες αν εχει να κανει με το σχολιο του Camelspotter περι σοβαρης μουσικης μετα τα 25 δεν συμφωνησε κανενας.

Με λιγα λογια ναι το μεταλ δινει ερεθισματα οπως καθε αλλη μουσικη και ναι εχει καποιες ιδιαιτεροτητες οσον αφορα την αγαπη του κοινου, οπως καθε αλλη μουσικη (και μην πεταχτει κανεις και πει “ναι αλλα το λαϊκοποπ…” γιατι θα τον βαρεσω). Και στο κατω κατω διαφορετικος ειναι καθε ανθρωπος. Τωρα ολα τα αλλα για μενα ειναι μυθοι δηλαδη νοοτροπιες του στυλ “εμεις ειμαστε ετσι και ολοι οι αλλοι αλλιως” “πολεμαν το μεταλ” “αντισυμβατικοτητα” “μαζοποιηση” “εμπορευαμτιποιηση” κτλ

Οταν μεγαλωνεις δεν σταματας να ακους τη μουσικη με την οποια μεγαλωσες απλως την βλεπεις πιο απλα δηλαδη σαν μουσικη και μονο και την ευχαριστιεσαι περισσοτερο.

someone is back…

Vangelis wrote:
Επισης δεν κρινεις εναν ανθρωπο απο την εμφανιση δηλ απο το ποσο ακριβο τζιν φοραει η αν βαζει 100 κιλα κολονια γιατι αν ειναι ετσι και οι μεταλλαδες ειναι για τα πανυγηρια.

Εκπληκτικό επιχείρημα.:lol:

Κατά τα άλλα εξακολουθείς με αοριστολογίες και πράγματα που τα έχω ακούσει μυριάδες φορές να προσπαθείς να μου επιβάλλεις να ποστάρω αυτό που θες να δεις εσύ.

Το ζήτημα μεγάλε δεν είναι τι ακούς σπίτι σου τι φίλους έχεις κτλ τι ακούς όταν βγαίνεις έξω αλλά μία νοοτροπία "έχω ξεπεράσει το metal για να γίνω αρεστός " και μία ψευτο-τυπικότητα του στυλ αν θες να είσαι αρεστός πρέπει να ντύνεσαι με ένα συγκεκριμένο τρόπο να μην έχεις μακριά μαλλιά να ακούς αυτό και εκείνο κτλ κτλ.Εγώ αυτό καυτηριάζω αλλά εξακολουθείς να μην απαντάς.

Οι φίλοι μου είναι κυρίως ροκάδες και μεταλλάδες.όλοι οι υπόλοιποι που είναι φίλοι μου αλλά δεν ακούνε heavy metal αρνούνται πεισματικά να αποδεχτούν αυτό που ακούω…και μην πεις ότι αυτοί δεν είναι φίλοι σου…γιατί τα βρίσκουν μαζί μου σε αρκετά εκτός από αυτό…άρα εγώ τους βλεπω μια χαρά αυτοί δεν ξέρω τι φοβούντε…άρα το ζήτημα δεν είναι πως βλέπεις εσύ τους άλλους αλλά πως σε βλέπουνε και αυτοί…

Το τι μαλακία ειδικά έχω ακούσει για τα μαλλιά μου ακόμα και από μορφωμένους ανθρώπους δε περιγράφεται…

Και όπως είπα και πιο πάνω εγώ δεν έχω ανάγκη να βάλω κολόνια όχι για να το παίξω επαναστάτης αλλά νιώθω ωραία και χωρίς αυτή.Άλλοι πετάνε λεφτα΄και λεφτά σε τέτοια πράγματα για να είναι αρεστοι και ως επί τω πλείστων όλως τυχαίως ανήκουν στο μουσικό συνάφι που υπερασπίζεσαι με πάθος ενάντια στους κακούς μεταλλάδες.

Για την ειρωνεία σου δε ότι εμείς οι μεταλλάδες είμστε κατατρεγμενοι κτλ στην Ελλάδα το οτιδήποτε διαφορετικό είναι και κατατρεγμένο.Μπορείς να δεις τις συνεντεύξεις που έχουν δώσει κατα καιρούς οι Αγγελάκας και Βουρλιώτης το πωςαντιμετωπίζοντε από τους εξω.

Έχω ξεπεράσει προ πολλού Vangelis την ψευτο-ηθικότητα και την ψευτο-τυπικότητα.Ίσως αυτό είναι που σε ενοχλεί τελικά. Και συνεχίζεις να μην απαντάς στο πως συμβαίνει οι τουρκοποπ ακροατες να ασχολούντε με τα πιο ηλίθια πράγματα.

@ SacredWarrior: Νομίζω πως είσαι των άκρων, υπάρχουν και πιο μέσες καταστάσεις.

Και εδώ είσαι απόλυτος. Υπάρχουν άνθρωποι που ακούνε αυτή τη μουσική (τουρκοποπ όπως ονομάζεις), γιατί απλά θέλουν να διασκεδάσουν. Απλό είναι. Και δηλαδή δεν υπάρχουν μεταλλάδες που ασχολούνται με ηλίθια πράγματα?

Chile out. Η μουσική είναι κάτι το τελείως προσωπικό, δεν έχει σχέση με εμφάνιση/πολιτικές απόψεις κλπ. Αρκετές φορές το ένα επηρεάζει το άλλο, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ταυτίζονται.

Αυτά.

Ντάξει, έχω διαβάσει πολλές τραγικότητες εδώ μέσα.
Πως γίνεται να σε κάνει πιο έξυπνο το μέταλ? Ο άλλος είπε ότι οι μεταλλάδες δεν ψηφίζουν ΝΔ - Πασόκ. Έλεος δηλαδή. ¶λλος λέει είμαστε ανώτεροι από όλους, αλλά ταυτόχρονα πιο ανοιχτόμυαλοι… Εγώ ώρες ώρες λέω ότι είμαστε πιο σκατόμυαλοι…
Ρε παιδιά, μουσική είναι, ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά, τι το κουράζετε το θέμα?