Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

οι μεταλαδες που στα 20 κ 26 ακουνε ακομα Manowar, Helloween(ειδηκα αν παρακολουθουν την πορεια τους ακομα), Black γενικως και αλλα πολλα πολλα…δεν ειναι ιδιοι με τους 15χρονους? εεεεε? οχι πειτε μου…

κοιτα το να παρακολουθεις μια παλια μπαντα καθως μεγαλωνεις δεν ειναι κακο
εισαι οπαδος,τη γουσταρεις κλπ κλπ
το θεμα ειναι αν εχεις μεινει μοναχα σε αυτες και δεν εχεις γνωρισει νεες μπαντες

εγω αναφερομαι οτι αλλιως ειναι ο 15χρονος μεταλας που ναι μεσα στην καυλα,πορωμενος με τις πρωτες μπαντες που ακουσε,ολα τα αλλα γκρουπς γι’αυτον απλα δεν υπαρχουν κλπ κλπ

αλλιως ο 20χρονος που χει ανακαλυψει και τα πιο σκληρα ακουσματα,το παιζει πιο ψαγμενος,πιο κακος,κλπ κλπ

αλλιως ο 25αρης που χει ακουσει μερικα πραγματα παραπανω,εχει κατασταλαξει καπως στα γουστα του,κρινει με διαφορετικα κριτηρια τη μουσικη,κλπ κλπ

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=319342&postcount=80

Παναγιώτη εισαι απλα Θεος…:lol: :lol: :lol: :lol:
Το απόλυτο ποστ…ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αν δεν ήξερα θα έλεγα ότι είσαι ο φίλος μου ο Νίκος. Ακριβώς το ίδιο πράμα μου λέει για το black και δεν του αρέσουν και οι Manowar. Μόνο στους Helloween θα είχε αντιρρήσεις… Πάντως εγώ που ακούω Manowar και φέτος κλείνω τα 26 μάλλον είμαι μέσα στην κατηγορία που λες… Πάντως από το να ακούω κάτι σπίτι μου και στην παρέα (ή στο φόρουμ) να το κατακρίνω γιατί δεν είναι “κουλ” ή “τρέντι” ή τέτοιες παπαριές σίγουρα είναι καλύτερο. Αυτό σίγουρα είναι συμπεριφορά για 15χρονο.
α) Άμα θέλω να ακούω Σάκη πρέπει να με χαρακτηρίσεις κάπως?
β) Οι μεγαλύτεροι από μένα που έχουν ζήσει 5-10 πράματα παραπάνω από την rock/metal ιστορία πως πρέπει να χαρακτηρίσουν κάποιον που δηλώνει : “γουστάρω metal”, δηλαδή Korn, System of a Down, Disturbed και ό,τι άλλο λέει το μενού για σήμερα? Να τον χαρακτηρίσουν 8χρονο?
γ) Ο κολλητός μου ακούει Βανδή. Πόσο χρονών να του πω ότι είναι?
δ) Μην είσαι απόλυτος με τα γούστα του καθενός και μη νομίζεις ότι αυτό που ακούς εσύ είναι το καλύτερο. Τέλος.

Εντελώς φιλικά ε?

Βασικά, γενικά μιλώντας, μυαλό δεκαπεντάχρονου έχει όποιος ακούει ροκ/μέταλ και νομίζει ότι αυτό τον κάνει να διαφέρει από τους υπόλοιπους. Γενικά μυαλό δεκαπεντάχρονου έχει όποιος νομίζει ότι προσδιορίζεται από τη μουσική που ακούει :wink:

δεν πιστευω πως οτι ακουω ειναι κ το καλυτερο.
δεν λεω τι ειναι καλο.λεω τι ειναι κακο,η κακης ποιοτητας.
βεβαια οταν ειμαστε 15 δε πολυνιωθουμε.ακουμε διαφορα.οσο μεγαλωνεις κ ακους ομως μερικα πραγματα σου φαινονται χαζα.

οπως οι manowar
πχ…παλια ακουγα.με αυτο ξεκινησα στο μεταλ.τωρα γελαω.δεν ειναι κακο ο καθενας να ακουει οτιδηποτε,εκτως βεβαια αν ειναι σε μια προχωρημενη ηλικια 22 κ βαλε…εκει παει κατι στραβα αν συνεχιζεις να ακους καποια πραγματα.
οπως το ευρωπαϊκο power, το speed power.
οπως οι τωρινοι Iron Maiden
αυτο συμβαινει οταν δεν εχεις κ πολλα ακουσματα ή απο τοτε εχεις πανω κατω τα ιδια.λογικο να κολησεις εκει.

Στη χώρα μας, οι άνθρωποι που είναι πάνω από 20 μέχρι 55 χρονών και ακούν Βανδή-Χατζηγιάννη-R’n’B(+Manowar, Burzum κτλ παιδιάστικα μετσαλ συγκροτήματα) αποτελούν περίπου το 85-90%.

Νομίζεις ότι είσαι εσύ (ή είμαι εγώ) πιο έξυπνος από το 90% του πληθυσμού της Ελλάδας που έχει μυαλό 15χρονου?

Αφελές… :stuck_out_tongue:

Kαι ποιά είναι η “σωστή” μουσική πού πρέπει να ακούει κάποιος μετά τα 22 για να θεωρείται σοβαρός ακροατής; :-k

λαθος ερωτηση…
οχι ποια ειναι η σωστη μουσικη…ποια δεν ειναι σωστη μουσικη για ανω των 20-25.
τα στρουμφακια τα ακουγαμε ολοι μικροι…τι σου λεει εσενα αν καποιος τα ακουει ακομη μετα τα 13??κατι παει στραβα δε νομιζεις??

Νομίζεις ότι είσαι εσύ (ή είμαι εγώ) πιο έξυπνος από το 90% του πληθυσμού της Ελλάδας που έχει μυαλό 15χρονου?

Αφελές…

αναγκαστηκα καποιοι θα ειναι εξυπνοτεροι…
καποιοι θα εχουν πιο ανοιχτομυαλες σκεψεις,ακουσματα.

το 60% τοων ελληνων ανω των 18 ψηφησαν ΝΔ.
το υπολυπο ψηφησε ΠΑΣΟΚ.

ενα 10% ειχε εναλακτικη ψηφο.ειναι αφελεια εγω που ανοικω στο 10% να με θεωρω εξυπνοτερο???
μηπως το 90% του ενηλικου πληθυσμου ειναι βλακες??? μηπωςς???

Μάλιστα.

Camelspotter κανεις το λαθος να γενικευεις. Αν κατι ισχυει για καποια ατομα δεν ισχυει για ολα.

Η πλειοψηφία αυτών που ψήφισαν νδ-πασοκ είχε προσωπικό όφελος. Μια θέση στο δημόσιο, μετάθεση στο στρατό και πάει λέγοντας. :wink:

κάμελσπόττερ, να μια ευκαιρία να μας αποδείξεις πως δεν είσαι καραγκιόζης ή σπάμερ ολκής. πες μας λοιπόν, τι ακριβώς πάει στραβά με αυτούς που στα 22 ακούνε γιουροπάουερ, σπιντπάουερ, στρουμφάκια;

φιλε μου, δεν εχω να σου πω τπτ…αυτα η τα καταλαβαινεις ή οχι.
αν “ακους” τοτε καταλαβαινεις.

καραγκιόζης με τάσεις σπαμαρίσματος λοιπόν.

ε, μα τώρα. ψηνόταν να τα ακούσει. ρε camelspotter, πάρτο χαμπάρι… αυτά που λες δεν υπάρχουν.

Σημαινει να 'σαι παπας και να φορας δερματινο πανω απ’το ρασο.

Camelspotter καργιζεις.:-s

Βασικά η ΝΔ το πολύ να πήρε το 43%…δε θυμάμαι ακριβώς…άμα είχε πάνω από 50% πάντως καλά θα μασταν :slight_smile:

Πάντως mano δε νομίζω κάποιος να ακούει μόνο Burzum που είπες και να μην ακούει άλλα πιο ψαγμένα πράματα…δεν ξέρω γμτ το θεωρώ κάπως δύσκολο (επειδή δεν έχω δει τέτοιο άνθρωπο).Και επειδή η μπλακ δεν είναι τόσο mainstream μουσική οπότε (άποψη μου είναι πως δε θα μείνεις στους Μπουρζουουουμ)

Και ρε σεις χαλαρώστε μη βρίζετε! έλεος!

Καλησπέρα σας.Διαφωνώ με το παλικάρι παραπάνω και θα μου επιτρέψετε να πω 2 πράγματα.

Για κάποιους το να ακούνε metal σημαίνει πολλά.Οι περισσότεροι φυσικά εναι αεριτζήδες που εκεί γύρω στα 25 μετά το στρατό μόλις σφίξουν τα γάλατα τα παρατάνε όλα.Ως γνωστόν η Ελλάδα αποτελεί το πρότυπο του κωλοτουμπισμού και της ψευτιάς.

Το να ακούς heavy metal oταν το ακούς συνειδητά σαφώς και σε διαφοροποιεί από τη μάζα και όχι μόνο όταν ακούς heavy metal αλλά όταν επιλέγιες να εκφραστείς ή όταν σε ενδιαφέρουν και άλλα πράγματα που εδώ τα έχουμε βαφτίσει εναλλακτικά.Ζωγραφική,ποίηση,μουσική οτιδήποτε άλλο πέρα από γκόμενες τύπου Κακομοίρας είναι πράγματα που σε διαφοροποιούν από μία μάζα που κυνηγάει την κονόμα τη θεσούλα στο δημόσιο κτλ κτλ.

Προσωπικά μιλώντας στο heavy metal έχω συναντήσει τους λιγότερους ρουφιάνους,γλείφτες και σχεδόν καθόλου πούστηδες τύπου Καπουτζίδη που έχουν κατακλύσει την Ελλάδα.Έχω συναντήσει ανθρώπους με ανοιχτό μυαλό που αρνούνται το Λαζοπούλειο κήρυγμα κάθε Τρίτη αποχαυνωμένοι εκεί μπορστά στην τηλεόραση να τους υπενθυμίζει τα προβλήματά τους γιατί τα ζούνε καθημερινά και δεν χρειάζοντε την υπενθύμιση.Που δεν στήνοντε στις ουρές της εκκλησίας να ανάψουν ένα κερί όταν η εκκλησία αρνείται να δώσει έστω και ένα ευρώ στους φτωχόυς αυτού του τόπου αφού οι κλεφταράδες πολιτκοί και οι τραπεζίτες που τους χρηματοδοτούν τα έχουν ρουφήξει όλα και θέλουν και άλλα.Που αντιδρούν με επιχειρήματα απέναντι σε ανθρώπους τυχάρπαστους ουρανοκατέβατους άνανδρους γιατί αυτό είναι και ήταν το heavy metal.Μία μορφή αντίδρασης.

Τώρα αν εσύ ικανοποιείσαι που σε λίγο καιρό πιάνει Μάιος και θα βλέπεις τις γκόμενες με τα σορτσάκια που γεμίζουν τα μάτια αλλά ποτέ την ψυχή είναι λογικό να θεωρείς το heavy metal ως κάτι αναχρονιστικό γελοίο ή να το ακούς όπως κάποιος ακούει Χρύσπα.Μόνο που για να μείνεις στο heavy metal πρέπει να σου δημιουργει κάτι παραπάνω από συναισθήματα που σου δημιουργεί το τάδε ρεφρενάκι του Φοίβου.

Και εφόσον ρε μεγάλε ο άνθρωπος δεν προσδιορίζεται από τη μουσική που ακούει για πες μου πως εξηγείς το γεγονός ότι οι περισσότεροι που ακούνε αυτό το τουρκοποπ υβρίδιο είναι άνθρωποι που ασχολούντε μόνο με το τι φοράει ο διπλανός τους τι αμάξι πήρε αν του έβαλε αεροτομή τι γκόμενα έριξε χθες πόσες φορές κεράτωσε τη σύντροφό του κτλ.Πράγματα ποιότητας έτσι?:lol:

Να παμε στο άλλο φύλο?Πόσες φορές σου έχει τύχει να πας σε δημόσια υπηρεσία και να βλέπεις κάτι ξέκωλα βαμμένα λες και πήγες σε μπουρδ… να έχουν αραδιάσει τις τυρόπιτες από τις 9 η ώρα το πρωί και να συζητούν τι λογαριασμό έκαναν για αυτές ο τάδε κούκλος με κάτι κοιλιακούς ε μούρλια…και αν τις ρωτήσεις που πέφτει η Τουρκία ή αν άκουσαν ποτέ heavy metal αφού δεν τις αρέσει όπως λένε σου απαντάνε ε ναι δεν θυμάμαι άκουσα παλιά #-o

Πως εξηγείς μεγάλε που όλοι αυτοί του τουρκοποπ ιδιώματος όταν θέλουν να το παίξουν ψαγμένοι στη μουσική αντί να βάλουν Καρρά στην τάδε γκόμενα πετάνε κάτι άκυρα τύπου Paul Oakenfold ή κάμια ροκ μπαλάντα όπως λένε?Άρα είναι οι ίδιοι που ντρέποντε για αυτό που ακούνε…

Προσωπικά για να τελειώσω ακόμα και τις κοπέλες με άποψη που παλεύουν με κάτι καλύτερο μέσα στο ροκ τις συνάντησα.Που έχουν άποψη για τα πράγματα που λένε την άποψη τους στα ίσα όταν δεν τις αρέσει κάτι που ξέρουν να συζητήσουν για αυτά που οι βολεμένοι ονοματίζουν ως εναλλακτικά.

Λοιπόν, φίλε sacredwarrior, προφανώς δεν σε ξέρω καθότι το Πρώτο σου ποστ εδώ μέσα… Θα μπορούσα να κάτσω να απαντήσω με ένα αντίστοιχα μεγάλο ποστ (που πολύ καλά έκανες και έγραψες). Αλλά το κρίνω ανούσιο γιατί με αυτή σου την πρόταση συμφωνείς 100% με αυτό που είπα.

Χαίρομαι που καταλαβαινόμαστε :smiley:

Το να ακούς Ροκ/Μεταλ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ