Rock on

Συνεχιζω να πιστευω πως δεν υπαρχει ουδεμια σχεση μεταξυ Hammer και Rock on. Ολα τα περιοδικα ηθελημενα η μη προωθουν καποιες μπαντες λογω της πιεσης απο εκδοτες εταιριες κτλ. Αυτο ειναι αναποφευκτο , ομως δεν σημαινει οτι η ποιοτητα του περιοδικου δεν μπορει να διατηρηθει σε υψηλα επιπεδα…

Αχαααα… :twisted:

Παιδια επειδη τυχαινει να ειμαι κι εγω “εκδοτης”, ως αναγνωστες εχετε απολυτο δικιο να “απαιτειτε” ολο και περισσοτερα απο ενα περιοδικο που δινετε τα 5,6 ΕΥΡΩ για να αγορασετε. Ομως δεν πρεπει να παραγνωριζετε καποιους βασικους κανονες που ισχυουν στην ελληνικη αγορα και δεν μπορει κανεις μα κανεις να τους προσπερασει…
Πρωτον με το που ανοιγει μια τετοια επιχειρηση, τα εξοδα για τυπογραφικα, μισθους και αλλα λειτουργικα ειναι ιλλιγιωδη… Το φορολογικο συστημα για τους εκδοτες ειναι απιστευτα ελλεινο… Εισπραττουν απο καθε διαφημιση με ΦΠΑ 18%, συν Αγγελιοσημο 20%. Δηλαδη θελεις να κανεις μια διαφημιση 10.000 ΕΥΡΩ και την πληρωνεις σχεδον 14000 ΕΥΡΩ… Το λεω αυτο γιατι θα πρεπει να γνωριζετε οτι τουλαχιστον στην αρχη της κυκλοφοριας ενας νεου περιοδικου οπως ειναι το ROCK ON στηριζεται οικονομικα κυριως απο την διαφημιση…
Απ’ την αλλη το METAL HAMMER ειναι μια στρωμμενη επιχειρηση που δεν εχει αναγκη κανεναν. Για εμενα η προσπαθεια των παιδιων στο ROCK ON ειναι κατι παραπανω απο αξιεπαινη (πολυ καλυτερη απο το METAL INVADER) κι ελπιζω να σταθουν, οπως και το METAL ZONE… Οσο πιο πολλα περιοδικα κυκλοφορουν, τοσο βελτιωνονται μεσα απο τον ανταγωνισμο…

Ναι αλλα καμια επιχειρηση δεν ξεκιναει με κερδος, ολοι στην αρχη ειναι μεσα με το κεφαλι και μετα στεκονται σιγα σιγα στα ποδια τους.
Και στην τελικη τον αναγνωστη δεν τον ενδιαφερει αυτο το πραγμα, τον ενδιαφερει με τα λεφτα που θα δωσει να παρει ενα περιοδικο που θα διαβαζεται και οχι ενα περιοδικο που μολις το ανοιγεις να σου σπανε τα νευρα οι αποψεις καποιων.
Γι’αυτο υπαρχουν αλλωστε και τα ανεξαρτητα fanzines που ειναι προσπαθειες ατομων που δεν επιζητουν το κερδος, μια και δεν ειναι επιχειρησεις, ασε που επικεντρωνονται πανω σε συγκεκριμενες κατηγοριες του metal και δεν παιρνεις ενα περιοδικο που απο ολη την υλη του μπορει να σε ενδιαφερουν 3-4 αρθρα μονο.

Σε σύγκριση με το Metal Hammer προτιμώ το Rock On, όχι λόγω του ονόματος (στο κάτω κάτω και τα 2 περιοδικά γύρω από το ίδιο φάσμα κινούνται), αλλά επειδή θέλω να ενημερωθώ και να ακούσω απόψεις νέων ανθρώπων. Και γιατί το λέω αυτό; Στο Metal Hammer για παράδειγμα τις περισσότερες φορές ξέρω από πριν τι πρόκειται να διαβάσω σε κριτικές μεγάλων ονομάτων. Δεν τους κατηγορώ γι΄αυτό, ξέρω ότι είναι περιπτώσεις που κι αυτό πρέπει να γίνει και σε καμία περίπτωση δε λέω ότι είναι εύκολο να γίνει το αντίθετο.

Πιστεύω πως το Rock On έχει πολλά να δείξει ακόμα, είναι ούτος ή άλλως στην αρχή σχετικά. Και μην ξεχνάμε ότι δεν είναι τόσο εύκολο να κάνεις μια τόσο δυνατή αρχή όπως έκανε αυτό.

τι μου συγκρινετε ρε παιδια ?το hammer εχει πεθανει εδω και καιρο κανενα πλουραλισμο μονο black kai power ta alla eidh tipota αν δεν ηταν και ο κισατζεκιαν …

Να παιδι Ευγε παιδι μου… Οντως ο Χρηστος ειναι ο μονος που αξιζει…

Ειδες Τελη , τι παιδια βγαζει η Καλλιθεα ? και ο jim_lick δικος μας ειναι …
αν και βαριεται που ζει …

To βλεπω απο τον αριθμο των μηνυματων του… Που θα μας παει θα τον ενεργοποιησουμε κι αυτον εχουμε μαχη… Μπορει στο HAMMER να υπαρχει ενας Κισατζεκιαν, ωστοσο στο ROCK ON υπαρχουν πανω απο 4 και βεβαια ο μεγας Φραγκος… Απλα παιδια η μια επιχειρηση ειναι ΤΑ ΝΕΑ (δηλαδη μισο αιωνα επιχειρηση) και η αλλη το ΜETRORAMA… Προσωπικα επειδη παντοτε ενοιωθα οτι το HAMMER ηθελε να ποδηγετει και να κατευθυνει τους αναγνωστες του (ιδιαιτερα των μικρων ηλικιων), προσπαθω να στηριζω οτιδηποτε καινουργιο (σοβαρο), ετσι ωστε να πιεστει το HAMMER απο τον ανταγωνισμο και να κοψει τις μαλακιες…

μμμ… δεν πιστεύω να μην είμαι μέσα στους 4??? Ακου εκεί “μέγας ο Φράγκος”!!! Τον έχεις δει ποτέ???
χα…χα…χ.α…

Καταρχας συντακτικως εισαι μεσα στους 4… Τον Φραγκο δεν τον εχω δει, αλλα εχω δει εσενα… Ρε υπαρχουν και βαφες μαλλιων… Τι ποζερια ειμαστε; Περα απο την πλακα ολη αυτη η συμμορια του INVADER παλια και του ROCK ON τωρα την γουσταρω παρα πολυ… Αφηστε που ακομα κι αν σας κρινω δημοσιογραφικα ειστε καλυτεροι… Το θεμα ειναι να παει καλα το μαγαζι, για να βελτιωθειτε κι αλλο…
Τελος παντων Sirjim εστειλα στο προσωπικο σου email τον αριθμο λογαριασμου μου, για να καταθεσεις αυτα που μου υποσχεθηκες για να γραφω καλα λογια για σενα…
Σαββατοκυριακο εχετε κονσερβα εκπομπη;

Κονσέρβα στο full το Σ/Κ!!! Θα τρώμε αρνιά που θα πάει σύνεφο!!!
Θα σου σείλω αγόρι μου, πολλά euro για να λες καλά λόγια για το περιοδικό, πες και στα άλλα παιδιά στην λίστα, ότι για κάθε καλή κουβέντα δίνουμε 1000Ε, για κάθε καλό λόγο δύο bootleg των POISON, και ο Φράγκος προσφέρει ένα υπερ-σπάνιο cd με ροχαλιτά του La Brie!!! Άλλωστε ροχαλίζει καλύτερα από ότι τραγουδάει!!! xi…xi…xi…
Μα είμαι το poser που βάφω τα μαλλιά μου άσπρα!!!

ΑΑΑΑΑΑΑ τωρα εξηγειται που εισαι κατασπρος… Το πηγαινες για ξανθο βορειοευρωπαιο ποζερι, αλλα σου βγηκε σε metaloγρια στυλ Byfford… XA XA XA…
Μετα τις ευγενεις προσφορες σου παραταω ολες τις δουλειες μου αδερφε… Μπορω να γραφω για σενα, σε ολα τα forums 50.000 λεξεις την εβδομαδα με καλα λογια για εσενα, απλα κοψε μου εναν μισθο, 10.000 ΕΥΡΩ μηνιαιως, να μην νοιωθω οτι σε κλεβω… Οσον αφορα τα bootlegs των POISON στα χαριζω, γιατι δεν μ’ αρεσουν… Κατω τα χερια απ’ τον La Brie!!! Μπορει να ειναι λιγο χοντρος κι ωραιος 8O , αλλα δεν το κανουμε θεμα…

Ok. οποτε συμφωνειτε ολοι να μην ξαναπαρουμε το Rock Ον ???
Αυτο το λενε μποικοταζ :smiley:

T’ αντιθετο λεμε… ROCK ON κυριοι και πασης Ελλαδος

Protimw to Rock On.Einai pio antikeimeniko,kata th gnwmh mou,kai exei megaluterh poikilia oson afora ta diafora eidh Rock/Metal,ap’osa teuxh exw agorasei toulaxiston.

Η κατάσταση με το metal hammer έχει ξεφύγει,αν και το αγοράζω απο το '93 ανελειπώς έχω σταματήσει να το διαβάζω εδώ και 4 χρόνια.Το μόνο που προσφέρει είναι τα νέα,και καμιά συνέντευξη της προκοπής μια φορά στους 3 μήνες.Γλύφει την century media μέχρι αηδίας και όλα τα συγκροτήματά της τα βαθμολογεί με μεγάλη επειίκια.Τα παιδιά στο metal hammer ξέρουν ότι απευθύνονται σε 16χρονα και για αυτό δεν νοιάζονται να προωθήσουν καινούργιες μπάντες.Πολλές κριτικές αργούν να τις κάνουν λες και αν δεν τους στείλει promo η εταιρεία αυτοί δεν πληρώνουν να πάρουν το δίσκο(Tool,The hidden hand,είναι μερικά απο τα συγκροτήματα που μου έρχονται στο μυαλό)Βλέπεις πχ στις κριτικές σε ένα συγκρότημα έχουν βάλει 7 και μετά έχει συνέντευξη!!!Ήμαρτον,γιατί δεν κάνετε συνένετευξη σε κάποιους άλλους που τους έχετε βαθμολογήσει με 9 πχ?? :? :? :?
Το hammer τα τσεπώνει καλά και σίγουρα είναι μια επιχείρηση πολύ κερδοφόρα.Δεν σέβονται τους αναγνώστες τους,και όσοι έχουν αρχίσει και αποκτούν μουσική άποψη δεν τους διαβάζουν.Και εγώ όταν είμουν 15 χρονών άκουγα κατά γράμμα το hammer και ότι πρότεινε το αγόραζα,μέχρι που ξύπνησα και κατάλαβα ότι δεν είναι απαραίτητο ένας δίσκος που δεν αρέσει να σε έναν συντάκτη να μην αρέσει και σε μένα, πχ Slo-Burn είχανε βαθμολογηθέι με ένα 6,και για μένα το ep τους είναι απο τα καλύτερα που έχω ακούσει.
Τα περιοδικά οφείλουν να λένε την αποψή τους χωρίς να γλύφουν την εκάστοτε εταιρεία κάτι που στο hammer δεν συμβαίνει κατά την αποψή μου.It’s all about the money!!!
To να θάψουν ένα συγκρότημα που γουστάρει κάποιος απο εμάς δεν είναι κακό,το θέμα είναι αν η κριτική έχει γίνει ενώ ο συντάκτης έχει ακούσει το άλμπουμ γιατί ξέρω ότι πολλές φορές δεν ακούν καθόλου το δίσκο!!!Κρίμα!!!Α επισης ξέρατε ότι όταν πριν μερικά χρόνια το hammer είχε κάνει αφιέρωμα στα 15 χρόνια υπαρξής του,ότι δεν είχανε αρχείο!!!Και ζητάγανε απο εδώ και απο εκεί σε παλιούς συντάκτες να τους δώσουν τέυχη!!!Αυτό τα λέει όλα!!!

__Κι εγώ βρήσκω το Rock On ως περιοδικό με μεγαλύτερη πληθώρα θεμάτων. Τα πρώτα τεύχη τα είχα πάρει σχεδόν όλα, όμως (με μεγάλη λύπη) τώρα τελευταία δεν έχω αγοράσει τεύχος τους… δε βρήκα κάτι να με παρακινήσει. Ελπίζω να βελτιωθούν στο μέλλον γιατί έχουν θέσει τις βάζεις να γίνουν ένα πραγματικά πολύ αξιόλογο και πλήρες περιοδικό για το Rock - Metal χώρο.

Aγόρασα σήμερα το τελευταίο τεύχος του Rock On και πρέπει να παραδεχτώ ότι ενώ έχει ένα οπαδικό στυλ γραφής(πράγμα που έγω το γουστάρω) θέλει αρκετή δουλειά ακόμη για να φτάσει τα ψηλά στάνταρτς ξένων περιοδικών.Πάντως κακή εντύπωση μου έκανε ότι στην συνέντευξη που έχει για το rockwave αντί για να τους τα χώσει ότι φέρνουν τα ίδια γκρουπ για άλλη μια φορά λέει και καλά ότι το φετινό θα είναι το καλύτερο όλων των εποχών.Γιατί ρε παιδιά πόσα χρόνια υπάρχει Rockwave?Τι να πούμε για οργάνωση???Εγώ ακόμη θυμάμαι να περιμένω με τις ώρες να ανοίξουν οι πόρτες για το Rock Of Gods (Megadeath,Dickinson κτλ)Που με την πρώτη δυσκολία ακυρώθηκε το φεστιβάλ?Αντί να ψάξουν να βρουν ένα χώρο εγκαίρως απλά το ακυρώνουν?Αυτή είναι η ευελιξία τους?Που στις συναυλίες περιμένουμε σαν καραγκιόζηδες?Που βλέπουμε συγκροτήματα β κλάσσης για τα ξένα φεστιβάλ?Τέλως πάντων μην ανοίξω το στόμα μου,αφου είναι ικανοιποιημένος ο κόσμος ποιος είμαι εγώ για να μιλήσω…

Φίλε Sabbarth , θα συμφωνώ μαζί σου στη γενική ιδέα αυτών που λες. Μην ξεχνάς όμως κάτι το Rock On , δεν είναι Fanzine είναι περιοδικό το οποίο ζει από τις διαφημίσεις και μόνο … Το να αρχίζει να τα χώνει είναι κάτι το οποίο δεν μπορεί να γίνει , αφού όπως κάθε περιοδικό δεν μπορεί να κλείνει πόρτες σε πελατές του τόσο σε τωρινούς όσο και μελλοντικούς αφού αποτελούν πηγή εσόδων για αυτό . Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ κατά την ταπεινή μου άποψη .

Αυτό που κάνουμε να μην ανοίγουμε το στόμα μας είναι και το μεγαλυτέρο μας λάθος …
πρέπει να μάθουμε να απαιτούμε για το τι θέλουμε να δούμε επιτέλους εδώ . Στο κάτω κάτω της γραφής δεν πάμε τσάμπα στις συναυλίες , τα “σκάμε” και μάλιστα χωρίς διαμαρτυρίες. Δεν μας κάνουν χάρη , τους πληρώνουμε και για αυτό το λόγο πρέπει εμείς να απαιτούμε για το τι θέλουμε να δούμε . Ευτυχώς η DiDi Music δεν αποτελεί πλέον μονοπώλιο στο τομέα αυτό , και ελπίζω στο μέλλον να δούμε και άλλα πιο σημαντικά γεγονότα . Ευτυχώς φέτος είμαστε τυχεροί (Ας είναι καλά οι Ολυμπιακοί Αγώνες ) . Το μέλλον θα δείξει .