Rock on

Από τι θυμάμαι είχε περίπτερο το metal hammer,είχε και το rock on??

ναι ηταν εκει που γινόταν ο χαμός…

Είσαι ο γνωστός Cartman του ER;

ER?

Το οτι το Rock On άσχολειται και με καποια ειδη τα οποια το hammer τακραζει δεν σημαινει οτι το κανει πιο σοβαρο σαν περιοδικο.
Για μενα και τα 2 αυτα περιοδικα ειναι τα χειροτερα παγκοσμιως.Βεβαια θα μου πειτε ποιος εισαι εσυ για να κρινεις αλλα ενταξει ειναι καποια πραγμτα τα οποια δεν μπορεις να παραβλεψεις.Οταν το metal και γενικα η σκληρη μουσικη γινονται επαγγελμα απο την πλευρα των μουσικων δημοσιογραφων ειδικα εδω τοτε λαλησε τα Πολυχρονη.Τουλαχιστον καποιοι παλιοτεροι δημοσιογραφοι ειχανε την ευθιξια και ξερανε ποτε να κρεμασουνε την φανελα.Μιλαω για Sabanikou Venerh κτλ Εδω και 10-15 χρονιασ τρωμε στη μαπα Χακους κτλ και σχεδον 10 χρονια τα παλικαρια του Invader.Θα μου πεις οταν εισαι έσα στα promos ευκολο ειναι να εγκαταλειψεις το πλοιο με το χρυσαφι.Ελα ντε

Na mia erotisi pou exei endiaferon… giati grafoume sta periodika? esi an sou elegan den tha egrafes diladi?
Grafoume giati mas aresei, einai i alithia, giati apo lefta den paizei tipota, oson afora to ROCK ON toulaxiston. To na grafeis se ena periodiko gia na perneis ta promo mono, einai mpourda, giati kanena den exei stixous, ta misa pleon exoun kommena ta tragoudia, i siskevasia twn promo einai ena xartonaki aplo klp, klp. Polles fores ta cd pou pragmatika goustaroume ta agorazoume apo ta magazia giati ta theloume kanonika. Apo tin alli, exeis free eisodous se live. Auto isxiei kata vasi, alla oxi panta. Proswpipka pigenw mono sta live pou mou aresoun, kai oxi opoudipote apla gia na pao. Exei pleonektimata na grafeis se periodika den leo, apla den einai da kai tipota tromaktika ta pleonektimata apo ena simeio kai meta. Akoma kai o xronos kai o kopos pou xreiazese gia na kaneis mia sinenteuksi, na tin metafraseis, na tin grapseis, na akouseis tis kritikes klp einai poli perissoteros apo oti mporei na nomizei kapios. Oso gia to an prepei kapioi na kanoun stin akri, se auto den mporw na po kati. Apla prepei na tous (mas) to deixei o kosmos. Auta…

Κυριε Σειρηνακη την προηγουμενη δευτερα χτυπιομασταν μαζι με Beau Nasty και ειλικρινα δεν μπηκα εδω μεσα για να προκαλεσω κανεναν.Μαγκια σας που ασχολειστε με ενα ειδος το οποιο στην Ελλαδα ειναι παρεξηγημενο μην πω τιποτα πιο βαρυ
Απο την αλλη η αποψη μου δεν αλλαζει.Εγω ξερω οπως και πολλοι αλλοι οτι ολοι απο τις ιδιες εταιρειες παιρνετε promos Το οτι το περιοδικο σας υποστηριζει καποια αλλα ειδη περισσορτερο το κανει αληθεια καλυτερο;
Αληθεια να σας ρωτησω εσεις με ποια κριτηρια μπηκατε στα Invader/Rock On;Θα μου πειτε με βαση τις γνωσεις μου.Ενταξει εσεις εχετε γνωσεις.Καποια αλλα παιδακια τα οποια τυχαινει να τα ξερω κιολας πως εχουνε μπει στα 2 περιοδικα;Με τις γνωσεις οι οποιες δεν ξεπερνανε το μεσο μεταλλικο επιπεδο;Που ο οπιοσδηποτε σοβαρος ακροατης τους ισοπεδωνει μουσικα;
Η επιλογη δηλαδη των συντακτων οι οποιοι εχετε/εχουνε ευθυνη διοτι διαβαζεστε απο πολυ κοσμο με ποια κριτηρια γινετε;Επειδη μπορει να εχει εσας γνωστο καποιος αντε τσουπ και μπηκαμε στο περιοδικο;Οπως οι παικτες των μεγαλων ομαδων εχουνε ευθυνη γιατι τουσ παρακολουθει πολυς κοσμος ετσι και ολοι εσεις εχετε ευθυνη για αυτα που γραφετε και σιγουρα και το περιοδικο σας το νυν και το τοτε εχει γραψει πολλες γκαφες.
Οσον αφορα αυτο που ειπατε οτι θα κρινει ο κοσμος ποτε θα σταματησουμε ο κοσμος μπορει να θελει τον Καραπιαλη και τον Βαζεχα να παιζουνε ως τα 50.Η μηπως ειπε κανενας στη Σαμπανικου σταματα;Η μηπως νομιζετε κυριε Σειρηνακη οτι επειδη εσεις η και καποιοι αλλοι τυχαινετε να εχετε ενα καρο αυθεντικα cd επειδη ζειτε στην Αθηνα και βρισκονται ευκολα η επειδη βαζετε μουσικη σε καποιο μαγαζι ο κοσμος ασχολειται και μαζι σας;Παγκοσμιως αγνωστοι ειστε ολοι και πολλοι οπως ο κυριος Χακος φτανουνε στον χλευασμο και στο κατωτατο επιπεδο να ειναι καποιος υπαλληλος εταιρειων και παραλληλα συντακτης και να ειναι αναγκασμενος να βγαινει στο γυαλι και να μιλαει για μεταλλικες βιβλους και να ξεφτιλιζεται.
Φυσικα λοιπον δεν θα ηθελα να γραφω σε ενα περιοδικο οπου θα μου λεει το rock city τι να γραψω.Αυτο βεβεια δεν ισχυει για ολους σας αλλα η κοροιδια πρεπει καποτε να σταματησει:Το metal πεθανε οριστικα εκει γυρω στο 1991-1992 και το rock και αυτο καπου εκει.Το οτι ακουμε ακομα rock το κανουμε γιατι πρεπει κατι να ακουμε η γιατι μας χαλαει η σκυλαδικη αισθητικη.
Το οτι βγαινουνε καποια λιγα prog group ακομα και καποιεσ καλες hard rock Κυκλοφοριες πχ Shylock αυτες δεν ειναι ικανες να κρατησουνε το υπο θανατον εδω και πολλα χρονια metal.
Επισης κυριε Σειρηνακη αν δεν θελετε το πασο για Dokken σκαστε εσεις 25 ευρω και δωστε το σε εμενα.
Οτι εγραψα ειναι η αποψη μου απλα χωρις να προσπαθω να την επιβαλω σε κανεναν.

και τωρα tommy_skeoch περιμενε να βγουνε τα κορακια… :lol:

Το metal πεθανε οριστικα εκει γυρω στο 1991-1992 και το rock και αυτο καπου εκει.Το οτι ακουμε ακομα rock το κανουμε γιατι πρεπει κατι να ακουμε η γιατι μας χαλαει η σκυλαδικη αισθητικη…

Tommy δεν πιστεύω να είσαι νεκρόφιλος?Πέρα από την πλάκα όμως καλύτερα όταν εκφράζεις απόψεις να μιλάς για σένα και να μην χρησιμοποιείς πληθυντικό γιατί εκτίθεσαι.Εγώ π.χ. ακούω αυτήν την μουσική επειδή την γουστάρω και όχι για τους λόγους που ανέφερες εσύ.Α και για να μην ξεχνιόμαστε οι Electric Wizard είναι θεοί και οι Soundgarden τα σπάνε άσχημα .και για να χουμε καλό ερώτημα οι Tool δεν σου λένε κάτι εσένα? Η μήπως πρέπει να φορέσουν κορδέλες να κάνουν περμανάντ και να παίζουν solo?Άντε τα λέμε 8)

Έρχονται τα κοράκια να φάνε εσένα που ειρωνεύεσαι… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Το παληκάρι έχει σε αρκετά δίκιο…

Ειδικά η Σαμπανίκου ευτυχώς που μας αποχαιρέτησε νωρίς… (προσωπική άποψη)

Απ’ όσο μπορώ να γνωρίζω τα οικονομικά μεγέθη που ισχύουν για τα έντυπα, τις πωλήσεις, καθώς και τα κοστολόγια των διαφημίσεων, για να πληρώνονται όλοι αυτοί που γράφουν, θα πρέπει το περιοδικό να πουλάει τουλάχιστον 50.000 αντίτυπα…Αριθμός εξωπραγματικός.

Ο Σειρηνάκης στο είδος του παραμένει πολύ ακμαίος και αυτό έχει αποδειχτεί νομίζω. Πριν απ’ αυτόν υπήρχαν άλλοι και μετά απ’ αυτόν σίγουρα θα έρθουν κάποιοι άλλοι…

Ωστόσο θα πρέπει να επισημάνω ότι ροκ δημοσιογραφοι, όπως ο Ριχάρδος ή ο Παναγιωτόπουλος παραμένουν κλασικοί και ο κόσμος φαίνεται να τους γουστάρει ακόμα…

Τommy_Skeoch μου φαίνεσαι πολύ απόλυτος. Σαν κάτι νεαρούς που από την πρώτη βδομάδα τους στο metal λένε “στο Hammer πληρώνονται για να γράψουν καλές κριτικές”. Και στο κάτω-κάτω πως είσαι τόσο σίγουρος για το πως έχουν τα πράγματα τη στιγμή που δεν είσαι και δε θέλεις να γίνεις συντάκτης σε κάποιο μέσο; Ξεκίνησες μια προσωπική επίθεση στο sirjim για ποιο λόγο; Επειδή είναι συντάκτης; Δε μπορώ να καταλάβω μερικά πράγματα, τα μισά τουλάχιστον απ’ όσα λες είναι άτομα. Τέσπα.

Aπο αυτα που διαβαζω και καταλαβαινω συνεχιζουμε το τροπαριο του οτι δεν μας αρεσει ειναι προσωπικη επιθεση.Θα ηθελα να σου πω φιλε Ηλια(μην εκλαβεις το φιλε ως ειρωνεια) οτι δεν ειναι αναγκη καθε φορα που γινεται αναφορα σε ατομα τα οποια γνωριζεις(κανενα προβλημα κ ειναι δικαιωμα σου αυτο) να παιρνεις θεση κοντρα απεναντι σε αυτον που τα γραφει…
Ας περασουμε τωρα στα θεμα…Βασικα εγω ανηκω στο αναγνωστικο καινο του hammer απο την αρχη της πορειας του οχι για την ενημερωση που μου παρεχει(ας ειναι καλα το net) αλλα γιατι καλυπτει τις μουσικες μου προτιμησεις(power/thrash) και γιατι η συνηθεια δεν κοβεται και τοσο ευκολα…
Το κακο με το hammer αλλα και το rock-on στο θεμα των δισκοκριτικων κυριως εχει παραγινει…Εχω τσακαρει αρκετες κριτικες και στα δυο εντυπα που ο βαθμος στο τελος ειναι ακριβως ο ιδιος και αυτο με εχει προβληματισει αρκετα…Δεν μπορω να αποδειξω οτι οι εταιρειες και τα δισκαδικα πληρωνουν γιατι δεν ειμαι δικαστης ουτε εισαγγελεας αλλα δεν μπορω να πειστω οτι τα παντα ειναι καθαρα και ομορφα και εχουν ως στοχο την αντικειμενικη ενημερωση του οπαδου/αναγνωστη…Αλλωστε κραταει χρονια αυτο το σεναριο και οι πιο παλιοι ισως να θυμουνται το τι θαψιμο ετρωγαν απο τον lord οι κυκλοφοριες της noise σε αντιθεση με αυτες της fm που παντα ηταν πρωτοπορειακες heavy κλπ(ειχαμε βαθμολογιες π.χ στους Sabbat σταθερα ασσοδυο ενω στους Paradox τα δεκαρια εδιναν και επαιρναν)…
Σχετικα με το rock-on το τελευταιο τευχος που αγορασα ηταν αυτο που ειχε αρθρο για το περσινο rockwave αλλα ηταν απο τις λιγες φορες που καταφερε καποιο περιοδικο να μου αναψει τα λαμπακια…Και εξηγουμαι,εξωφυλλο Evanescence και η συνεντευξη μεσα τιγκα στην ειρωνεια(ουτε εγω να εγραφα δλδ) με ατακες τυπου η Amy Lee ειναι σαν την φεγγαρω κλπ…Επειτα κριτικη στην συναυλια των Exodus,σε ενα κειμενο 500 λεξεων ο συντακτης προτιμησε να σχολιασει-καυτηριασει την ενδυση 10-15 το πολυ ατομων παρα να κανει μια κριτικη της προκοπης…Υπαρχουν και πολλα αλλα μα η ουσια ειναι οτι τελικα και τα δυο εντυπα υστερουν παρα πολυ και η προσφορα τους ειναι ελαχιστη…
Οι συντακτες ειναι οτι τις πιο πολλες φορες ανημερωτοι για τα θεματα που γραφουν(δεν αρκει ενα δελτιο τυπου της εταιριας για να βρουμε τις επιρροες μιας μπαντας-ετσι δεν ειναι?) και γενικα δεν τραβαει το ολο θεμα…Καλα για τυπακια τυπυ Χακου τι να πει κανεις,εμενα μου αρκει το βλεμμα του ροφου(οι ψαροντουφεκαδες του forum με πιανουν) οταν τον ρωτησα αν ειχε ακουσει το cd του ΚΕΕ ΜΑRCELLO οταν εγραψε την δισκοκριτικη.Δεν ηταν τοσο ο χαμηλος βαθμος(6 του ειχε βαλει και το γερμανικο hammer αλλα εκει τα σχολια ηταν ενθαρυντικα ως προς την αγορα του cd σε αντιθεση με εδω που το 6 και το κειμενο ηταν θαψιμο),αλλα το γεγονος οτι δεν ειχε ιδεα για το μουσικο περιεχομενο αυτης της δουλειας…
Τεσπα το θεμα αυτο εχει πολυ ψωμι,αυτη την φορα ελπιζω να μην κατηγορηθω οτι εβαλα φωτιες απλα εκφραζω την αποψη μου…
Υ.Γ Ας μου λυσει καποιος την απορα πως στο cd των Primordial υπαρχει αυτοκολλητο με τις βαθμολογιες ευρωπαικων περιοδικων πρωτου καν κυκλοφορησουν αυτο.Το cd ειναι απο μονο του διαμαντι αλλα σπρωχτηκε οπως επρεπε.Το ιδιο συμβαινει και στο δελτιο τυπου που μια καλη νεραιδα μου εστειλε… :wink:
Υ.Γ 2 Η πλακα η μεγαλη ηταν με τις κριτικες σχετικα με το νεο των Europe…4.5 το hammer και 9 το rock-on…Αντε να τωρα να ψηνεσαι να το αγορασεις και να διαβασεις αυτες τις 2 κριτικες…Μπλεκεις τα μπουτια σου και τελικα οσο περναει ο καιρος πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στο 6.5

Ώπα, ώπα (όχι το αυθεντικό, της Βανδή), γιατί θίξαμε πολλά και ενδιαφέροντα θέματα.

Έχει διαφορά το να καταγγέλεις το Rock On από το να καταγγέλεις τον Sirjim. Από αυτούς που γράφουν ενεργά στο forum ξέρω τουλάχιστον τους μισούς οπότε δε νομίζω να τίθεται θέμα “γνωριμίας” γιατί πολύ απλά οι υπόλοιποι θα είχαν στραβώσει. Πρέπει να φροντίζουμε όμως και για μερικά πράγματα. Το να λες ότι δεν είμαι δίκαιος απέναντι σε όλους ή ότι κάνω διακρίσεις είναι πιστεύω αβάσιμο, γιατί όπως ξέρουν πολύ καλά, μερικοί από αυτούς που “γνωρίζω” καλύτερα τις έχουν ακούσει πολύ περισσότερες φορές από τους υπολοίπους.

Ξεκινήσαμε να λέμε κάποιες απόψεις για το περιοδικό και όχι να εξαπολύουμε επίθεση στα άτομα που τυχαίνει να μπαίνουν στο forum. Αναλογιστείτε όμως κάποια στιγμή τι θα κάνατε εσείς αν ήσασταν στη θέση ενός χ,ψ συντάκτη σε κάποιο έντυπο ή μη μέσο. Έξω από το χορό… Το να μη γουστάρεις το περιοδικό το καταλαβαίνω, να έχεις ενστάσεις και να τις εκφράζεις επίσης το καταλαβαίνω, το να ζητάς όμως και τα ρέστα από τη στιγμή που έχεις πληθώρα επιλογών δεν είναι κάπως;

Οσον αφορα αυτο που ειπατε οτι θα κρινει ο κοσμος ποτε θα σταματησουμε ο κοσμος μπορει να θελει τον Καραπιαλη και τον Βαζεχα να παιζουνε ως τα 50.

Ιδίως στο χώρο της μουσικής οι επιλογές είναι άπειρες και σε μεγάλο μέρος “δωρεάν” (βλέπε internet) οπότε μπορείς κάλλιστα να δηλώσεις αδιαφορία προς το περιοδικό, απλώς με το να μην το αγοράζεις. Το αντίθετο δε σημαίνει κάτι;

Η μηπως νομιζετε κυριε Σειρηνακη οτι επειδη εσεις η και καποιοι αλλοι τυχαινετε να εχετε ενα καρο αυθεντικα cd επειδη ζειτε στην Αθηνα και βρισκονται ευκολα η επειδη βαζετε μουσικη σε καποιο μαγαζι ο κοσμος ασχολειται και μαζι σας;

Ούτε αυτό είναι προσωπική επίθεση, έχει να κάνει καθαρά με το περιοδικό. Δημήτρη, μετακόμισε καλύτερα από την Αθήνα για να μην έχεις την ευκαιρία να παίρνεις όσα cd θέλεις!

Φυσικα λοιπον δεν θα ηθελα να γραφω σε ενα περιοδικο οπου θα μου λεει το rock city τι να γραψω.

Πες όμως σε παρακαλώ και σε μας πως έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα. Από “έγκυρες πηγές”;

Επισης κυριε Σειρηνακη αν δεν θελετε το πασο για Dokken σκαστε εσεις 25 ευρω και δωστε το σε εμενα.

Μα εσύ παραπάνω δήλωσες ότι ποτέ δε θες να γίνεις συντάκτης, οπότε είναι άστοχο αυτό που λες, έτσι;

Κατα πρωτον Ηλια ελπιζω να μην εχεις την αισθηση οτι εγω και ο Tommy ειμαστε το ιδιο προσωπο γιατι απο τα γραφομενα σου τσουβαλιαζεις τα πραγματα και δινεις συνολικες απαντησεις.Αλλωστε μπορεις ευκολα να το διαπιστωσεις αυτο με τα τεχνικα μεσα που διαθετεις…Τελος με αυτο το θεμα…
Δευτερον και βασικοτερο θα μπορουσε ο Δημητρης να απαντησει και δεν τον εχω κοψει οτι εχει αναγκη απο Θοδωρη Ρουσοπουλο…Εισαι αρκετα εξυπνος για να καταλαβεις οτι εστω και οριακα εισαι σε θεση offside… :wink:
Tριτον δεν υπαρχει γιατι δεν μπορω να σκεφτω λογω ψυχους… 8)

Δε 'θα το λεγα θέση offside, ο Δημήτρης ούτως ή άλλως θα απαντήσει.

Απλώς πολλά από αυτά που λέγονται είναι κάπως υπερβολικά και δυστυχώς η μπάλα παίρνει κι εμένα μαζί - ή αν όχι τώρα σε λίγο καιρό. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Εγώ απλά τονίζω κάποια πράγματα που βλέπω και δε μου αρέσουν. Και για να λήξει το ένα μέρος του θέματος, ο οποιοσδήποτε sirjim αν ήταν τα ίδια πράγματα θα έλεγα. Επειδή έχω παρεξηγηθεί…

τελικα Τελη ειχα αδικο για οσα εγραψα για τα κορακια??μια κουβεντα ειπε και αυτος ο Tommy και τι την ηθελε τελικα…και τι κουβεντα ε???να θιγεις το κατεστημενο ειναι κακο…τσιζζζζ και τσουρουφλαει…το να θιγεις ανθρωπους επισης κακο…εκει και αν κανει τσιζζζζζζζζζζ… :lol: :lol:
τελικα μαλλον ολο το φορουμ επρεπε να ηταν ενα off topic γιατι σε μεγαλα θεματα που μπορει να κρυβονται και αλλα πραγματα και καταστασεις απο πισω οταν καποιος παει να κανει μια κριτικη πεφτει η λογοκρισια,κοινως τα κορακια…και δεν ειρωνευομαι καθολου…οποιος εχει ωρα και διαθεση μπορει να παρατηρησει τι εχει συμβει κατα καιρους και ποιοι την εχουν πει σε ποιους και για ποιους λογους…δεν πιστευω στη προσωπικη επιθεση παρολο που χρησιμοποιηθηκαν ονοματα (και μη με ρωτησει κανεις γιατι θα παρεξηγηθω και εγω…) αλλα πιστευω οτι ενα θεμα που επισης ξεθαφτηκε και καποιος που ηθελε να πει τη γνωμη του θαφτηκε μαζι του…
προτεινω να δημιουργηθει μια λιστα με θεματα για τα οποια μπορουμε να μιλαμε ελευθερα και χωρις το φοβο παρεξηγησης…
οσο για το συγκεκριμενο θεμα δεν υπηρξα τυπικη και φανατικη αναγνωστρια των 2 περιοδικων και απο αυτα που διαβαζω ετσι θα συνεχισω να ειμαι…αντικειμενικοτητα δεν υπαρχει πουθενα για αυτο και σχεδον παντα το Net ηταν ο μοναδικος τροπος με τον οποιο μπορουσα να ενημερωθω…οσο για δισκοκριτικες και ιστοριες…αν καποιος θελει να παρει ενα συγκεκριμενο album θα το παρει ο κοσμος να χαλασει και δεν θα επηρεαστει απο τα σχολια του sirjim η’ οποιουδηποτε εχει αναλογη θεση…επειδη ο οποιοσδηποτε συντακτης εχει μια αποψη δεν σημαινει οτι αυτο μπορει και να αλλαξει τη γνωμη καποιου που ειναι fan καποιου group η’ μιας μουσικης σκηνης…ο καθεις εχει κριση και μπορει να κρινει…αλλα εχει και λογο και ελευθερο βημα και μπορει να μεταφερει τις αποψεις του ελευθερα!! :wink:

Zouglau όταν λεω ότι ακουμε rock επειδη δεν ανεχομαστε τα αλλα ειδη εννοω τις καινουριες παντα κυκλοφοριες διοτι οι παλιες κυκλοφοριες εχουνε μεινει ηδη στην ιστορια?Το ότι μπορει να βγαινει ενας καλος δισκος στους 200 καθε μηνα δεν λεει τιποτα
Επισης για σκεψου:Ερχονται οι Sabbath και την πρωτη μερα όπως θα διαβασες εδώ πουληθηκαν 1000 εισιτηρια…Οσοι θα δουνε τους Kamelot σε Αθηνα και Θεσσαλονικη ?Όλα αυτά φιλε λενε κατι νομιζω? ότι ακομα τα παλια group παραμενουνε ακμαια δυστυχως μονο και μονο αυτά.
Για Electric Wizard απαντησα και στον doomed…Δεν ασχολουμαι με βαρετες doom κουλαμαρες
Για Soundgarden ότι ειπε ο Telis για το grunge γενικα?Καταστροφεις του metal και από μουσικη παιδεια 0?Αντε ενας Cornell?Τι παιζανε; Μουσικη κλειστοφοβικη επιπεδου punk?.Ο κοσμος εκανε το λαθος να τους εμπιστευτει και φυσικα την επαθε.
Οσο φιλε Zouglau για τους Tool βεβαιως και δεν μου λενε απολυτως τιποτα.Για το solo που αναφερεις εγω δεν θα σου αναφερω παραδειγματα των τυπων με τα φουσκωμενα μαλλια όπως τους αναφερεις ετσι υποτιμητικα μεσα προφανως στην αγνοια της doom/grunge κουλαμαρας που εχεις αλλα θα παμε σε πιο χειροπιαστα παραδειγματα:
Μηπως οι Slayer τη δεκαετια του 80 δεν ειχανε εκεινες τις χαρακτηριστικες δισολιες που παιρνανε κεφαλια ;Οι Priest οι Thin Lizzy;Να σε παω ακομα πιο πισω στους Wishbone Ash; Rock/metal χωρις solo είναι 0 κυριε Zouglau?Στο καλο λοιπον.

Αγαπητε κυριε Kourou θα σας παρακαλουσα να αναφερετε ποια είναι τα ατοπα τα οποια αναφερω.
Δεν εκανα καμια προσωπικη επιθεση στον κυριο Δημητρη ισα ισα που εχει γνωσες ο ανθρωπος ξερει απλα αναρωτιεμαι με ποια κριτηρια μπαινει καποιος σε ένα περιοδικο το οποιο εδώ και 21 χρονια η και 10 χρονια αν βαλεις το Invader εχουνε γραψει τις απειρες παρολες και σπρωχνουνε τον κοσμο σε ακουσματα που τους βολευουν?Αν δεν κανω λαθος υπαρχουν αλλα topic εδώ μεσα που αναφερονται σε Βαγγελη Μπαλτα rock city Χακο?Εμενα δε με ενοχλει να ακουει ο καθενας ότι γουσταρει σιγουρα όμως ακουει ο καθενας ότι πραγματικα γουσταρει η μηπως εις το ονομα των Isis οι Dokken πχ είναι μαλακες με φουσκωμενα μαλλια;
Επισης κυριε Kourou ολοι εσεις οι οποιοι διαθετετε webzine σας επελεξε κανενας να κανετε webzine ετσι από μονοι σας δεν το ξεκινησατε;Πως λοιπον εγω ειμαι σιγουρος ότι οι κριτικες σας είναι σωστες και πρεπει εγω να τις εμπιστευτω από τη στιγμη που δεν υπαρχει αντικειμενικο κριτηριο αξιολογησης του καθενος; Αυτά για αγαπες στη μουσικη εγω τα ακουω βερεσε φιλε.Αγαπες σε προσκλησεις promos στη γοητεια του τζαμπα ισως?.
Δεν εχω τιποτα με κανεναν και ελπιζω να καταλαβες τωρα που ακριβως είναι η ενσταση μου.
Η Sabanikou αγαπητε Telis είναι τυχαιο παραδειγμα.Μονο που αν δεις πιοι γραφουνε στο hammer από το 95 και μετα δεν εχει αλλαξει και κανενας ο βασικος κορμος παραμενει ο ιδιος ενώ οσοι ξεκινησαν από το 88 με την επανενωση με το metal hammer την εχουνε κανει ολοι…Ευθιξια, προβληματα δεν ξερω τι παντως την κανανε?Οι υπολοιποι στυλ Χακου που χλευαζονται φορα-παρτιδα από τον κοσμο ποτε;
Τελος κυριε Kourou εγω δεν ειπα ότι τα παιρνουνε οι συνατκτες του 21χρονου εκτρωματος αλλα με συγχωρειτε πως γινετε στο ιδιο τευχος που υπαρχει ο δισκος του μηνα να υπαρχει και διαφημιση της sound and vision και να εχει το βαθμο ηδη πχ ?Primordial-greek metal hammer-9? ; Ποτε προλαβανε και ειδανε τον βαθμο αυτοι και βαλανε και διαφημιση αφου είναι στο ιδιο τευχος; Για σας κυριε Kourou μπορει να ειμαι απολυτος όχι όμως και χαζος.
A και Kourou κοψε την ειρωνια?Καταλαβαινω ότι είναι τιμη για το forum να γραφει ο κυριος Σειρηνακης αλλα αν συνεχισεις να ειρωνευεσαι καθηστε οι 2 σας και πειτε τα εδώ να μη σας ενοχλουμε?Δεν εχω τιποτα με τον κυριο Σειρηνακη συζητηση κανουμε και οι εγκυρες πηγες είναι τα αλλα thread που υπ[αρχουν εδώ?Εκτος και αν εσυ σαν τον κυριο Χακο ποιυ δεν ακουει τα cd που του δινουνε διαβαζεις ότι σε συμφερει?.

Ένας αλλά γίγαντας… Ειδικά οι Audioslave μου αρέσουν…

Πάντως η μουσική δεν ξεφεύγει από τις γενικότερες τάσεις της κοινωνίας… Ήταν μια δεκαετία στην οποία τουλάχιστον στην Ελλάδα υπήρχε τεράστια έξαρση των ναρκωτικών, ειδικά σε μικρές ηλικίες… Γενικότερα στα 90’s υπήρχε μία ισοπέδωση αξιών, σε όλους τους τομείς (πολιτική, μουσική, οικονομία, τέχνες, αθλητισμός) οι οποίες μπορεί ν’ αποδεικνύονται “ψεύτικες” πολλές φορές, αλλά δεν παύουν να είναι το αλατοπίπερο της ζωής…

Κι επειδή πιστεύω ότι κάποια παιδιά που ήταν έφηβοι αυτή τη δεκαετία θα με κράξουν, ως γέρο και αναχρονιστικό, θα πω ότι τα 00’s είναι ασυγκρίτως καλύτερα…

[quote="“telisvas”"]

Επειδη μας τελειωσε το grunge… :smiley: Συμφωνω :wink: