Rock on

α,ρε Τελη αθανατε…βρηκες συμπαραστατη για τους nirvana… :lol: :lol:

Δεν σε καταλαβαίνω. Πως αλλιώς θα μπορούσε δηλαδή να ξεκινήσει, να μπούμε μια μέρα και να είναι έτοιμο και να πούμε “δεν το κάνουμε webzine;”; Ή μήπως έπρεπε να περιμένουμε ειδική πρόσκληση; Δε νομίζω να έχουμε αναγκάσει κανέναν να εμπιστευτεί τις απόψεις μας, ούτε πιστεύω ότι το έχει κάνει και κανείς άλλος. Γι’ αυτό υπάρχουν τόσα περιοδικά / webzine (αν και το webzine σαν όρος δε μου αρέσει).

Αυτά για αγαπες στη μουσικη εγω τα ακουω βερεσε φιλε. Αγαπες σε προσκλησεις promos στη γοητεια του τζαμπα ισως…

Για κάνε το λίγο πιο λιανό το πρώτο μέρος επειδή δε σε πιάνω. Αναφορικά με τις προσκλήσεις και τα promos πιστεύω τα έχουμε ξαναπεί. Αν θες να γίνεις κι εσύ “τζαμπατζής” και “μάγκας” ώστε να τσιμπάς τα promo και τις προσκλήσεις γράφε σε κάποιο περιοδικό. Αλλά όχι, ξέχασα ότι δεν πέφτεις τόσο χαμηλά, να σου λέει δηλαδή το Rock City τι να γράφεις.

Τελος κυριε Kourou εγω δεν ειπα ότι τα παιρνουνε οι συνατκτες του 21χρονου εκτρωματος αλλα με συγχωρειτε πως γινετε στο ιδιο τευχος που υπαρχει ο δισκος του μηνα να υπαρχει και διαφημιση της sound and vision και να εχει το βαθμο ηδη πχ ?Primordial-greek metal hammer-9? ; Ποτε προλαβανε και ειδανε τον βαθμο αυτοι και βαλανε και διαφημιση αφου είναι στο ιδιο τευχος; Για σας κυριε Kourou μπορει να ειμαι απολυτος όχι όμως και χαζος.

Κανείς δεν είπε ότι είσαι χαζός, βιάζεσαι όμως να βγάλεις συμπεράσματα. Είναι τόσο δύσκολο στη διαφήμιση που θα έβαζαν στο metal hammer να τους είπαν να προσθέσουν και το βαθμό που έβαλαν στο δίσκο; Μου φαίνεται λογικότατο.

A και Kourou κοψε την ειρωνια?Καταλαβαινω ότι είναι τιμη για το forum να γραφει ο κυριος Σειρηνακης αλλα αν συνεχισεις να ειρωνευεσαι καθηστε οι 2 σας και πειτε τα εδώ να μη σας ενοχλουμε?Δεν εχω τιποτα με τον κυριο Σειρηνακη συζητηση κανουμε και οι εγκυρες πηγες είναι τα αλλα thread που υπαρχουν εδώ… Εκτος και αν εσυ σαν τον κυριο Χακο ποιυ δεν ακουει τα cd που του δινουνε διαβαζεις ότι σε συμφερει…

Μάλλον άλλος ειρωνεύεται άλλον. Μπήκες με έναν αέρα λες και έχεις ζήσει 30 χρόνια στη μουσική βιομηχανία και ξέρεις πως λειτουργούνε όλα. Άρχισες να ρίχνεις κατηγορίες σε οποιονδήποτε ασχολείται με κάποιο μουσικό μέσο, χωρίς να έχεις ιδέα πως αυτό λειτουργεί. Αν δεν κατάλαβες, απαντώ γιατί πολύ απλά απευθύνεσαι κατά κάποιον τρόπο και σε μένα, αν ήταν απλά για τον Σειρηνάκη το θέμα εκ μέρους μου θα είχε λήξει. Απλώς ανάφερε μου τα άλλα thread που υπάρχουν εδώ για να καταλάβω κι εγώ. Μια χαρά τα διαβάζω εγώ, το θέμα είναι εσύ πως και για ποιο λόγο τα γράφεις.

τελικα Τελη ειχα αδικο για οσα εγραψα για τα κορακια??μια κουβεντα ειπε και αυτος ο Tommy και τι την ηθελε τελικα…και τι κουβεντα ε???να θιγεις το κατεστημενο ειναι κακο…τσιζζζζ και τσουρουφλαει…το να θιγεις ανθρωπους επισης κακο…εκει και αν κανει τσιζζζζζζζζζζ

Επί του προκειμένου, τι; Ρίχνουμε λάδι στη φωτιά;

Μάλιστα.Για να δούμε λοιπόν τι συμβαίνει αγαπητέ Tommy.

Θέμα πρώτο:Grunge. Το αν σου αρέσει εσένα προσωπικά το είδος μουσικής αυτό προφανώς αφήνει αδιάφορο την πλειοψηφία του κοινού γιατί για να υπάρξει μια ολόκληρη σκηνή σημαίνει πως υπήρχε κόσμος που την υποστήριζε.Τώρα τα περί μουσικής παιδείας δεν στέκουν. Δεν έχει νομίζω νόημα να το αναλύσω το συγκεκριμένο

Θέμα δεύτερο:Doom. Αν είχες περισσότερες μουσικές γνώσεις θα ήξερες μπαντάρες όπως solitude aeternus, The Obsessed, The Hidden Hand, Revelation (και πολλές άλλες )και θα διαπίστωνες ότι για να παίξεις αυτό το είδος μουσικής πρέπει να έχεις @@.
Τα περί βαρετών doom κουλαμάρων μου φαίνονται αστεία.Στην τελική δεν θέλει κανείς να σε πείσει να ακους doom. Μην ακούς.

Θέμα τρίτο:Tool. Η μπάντα θεωρείται από αρκετούς κριτικούς και κοινό ως η κορυφαία αυτήν την στιγμή . Όσο για μουσική παιδεία οι τύποι βάζουν κάτω για πλάκα πάρα πολλούς.Παρ’ολα αυτά σέβομαι την άποψη σου να μην τους θεωρείς σημαντικούς.

Θέμα τέταρτο:Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τα σόλο και τους αυτοσχεδιασμούς.Οι μπάντες που ανέφερες είναι κορυφαίες και δεν τις αγνοώ όπως λες μέσα στην doom/grunge κουλαμάρα μου.Εξάλλου ξεκίνησα να ακούω μουσική με Slayer,Priest,Uriah Heep,Wishbone Ash και πολλές άλλες( και ακόμα τις ακούω).ΟΜΩΣ τα σόλο δεν είναι πανάκεια και δεν δείχνουν ύπαρξη ή όχι μουσικής παιδείας. Εδώ οι θεοί Rush στον τελευταίο τους δίσκο δεν έχουν σόλο.

Θέμα Πέμπτο και σημαντικότερο: Η μουσική εξελίσσεται και διευρύνεται προς διάφορες κατευθύνσεις. Αυτό είναι σημάδι ζωής και όχι θανάτου. Αν εσύ πιστεύεις πως πεθαίνει δικαίωμα σου. Λες πως δεν έχουμε σημαντικές κυκλοφορίες συχνά. Εμένα δεν μου φτάνουν τα φράγκα για να πάρω όλα αυτά που θέλω.Τι να πω.Σε άλλο κόσμο ζούμε μάλλον.

Αν και δεν είμαι οπαδός ή φανατικός αναγνώστης του Rock On διαφωνώ με αυτά που γράφεις και επιπλέον κρίνω και ως αβάσιμες τις κατηγορίες σου που παίρνουν την μπάλα και τον Κούρου αλλά και www.rocking.gr. Για αυτά όμως ας απαντήσουν οι ίδιοι.Να σαι όμως σίγουρος πως ειδικά για το rocking δεν παίζουν συνομωσίες κλπ κλπ.Τέλος δεν μπορώ να καταλάβω το υποτιμητικό και επιθετικό σου στυλ.Σε εμένα τουλάχιστον δεν περνάει. Όσο για τις ατάκες του στυλ " στο καλό λοιπόν,άγνοια doom κουλαμάρας" σε παρακαλώ άστες καλύτερα.

Α και για να μην ξεχνιόμαστε επειδή έγραψες για τον κωστούλα να σου θυμίσω το φάουλ του ribo(φετινό) .Δεν πιστεύω να είσαι οπαδός άλλης ομάδας γιατί αν ήσουν με τι μούτρα θα έβγαινες να μίλήσεις για μπάλα.Αυτα για τώρα. :slight_smile:

Αφού σου αρέσουν εσένα οι Nirvana εγώ πάω πάσο… Άλλωστε όπως είπατε έχουν κάνει επανάσταση… Κι εγώ μαζί σας είμαι. Να σηκώσουμε επιτέλους τα λάβαρα κατά της διαπλοκής, των ποζεράδων στο rocking…

Κι επειδή συνεχίζεις να με ψιλοειρωνεύεσαι, το solo του Norum στο The final countdown είναι όλη η καριέρα των Nirvana στις κιθάρες και προκαλώ οποιονδήποτε κιθαρίστα να το αμφισβητήσει…

Sorry ξέχασα σημασία δεν έχει η επιδεξιότητα, αλλά η σύνθεση… Γουστάρω τρελά αυτή τη σύμπραξη των σκληρών μεταλλάδων, με τους γκραντσάδες εδώ μέσα… Τώρα τι σχέση έχουν οι Maiden και οι Metallica με τους Nirvana αλήθεια μόνο εσείς μπορείτε να μας πείτε…

Κι επειδή δεν το έχω γράψει ποτέ… Sta 90’s και οι Maiden και οι Metallica έγραψαν μπούρδες σε σχέση μ’ αυτά που έγραψαν στα 80’s…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

1.kourou δεν ριχνω λαδι στη φωτια για ενα θεμα το οποιο ειναι ηδη φλεγον…απλα λεω την γνωμη μου…και οπως εσυ γραφεις οτι και καλα δεν εχουμε πει σε κανενα να ακολουθησει μια συγκεκριμενη γνωμη,ετσι και εγω θεωρησα σωστο να γραψω αυτο που πιστευω…αν απο καποιον θεωρηθει οτι ριχνω στη φωτια και οτι ειμαι προκλητικη,ας με κανει ντα…δεν εχω δειξει οτι δεν μπορω να απαντησω…οταν ζητας να ακουστει η γνωμη σου ακομα και αν αυτη δεν γινει σεβαστη μπορεις να δεχτεις και τις γνωμες αλλων χρηστων που ειναι αντιθετες ακομα και αν αυτες οπως λες ειναι προκλητικες…αν κανω λαθος κατα τη γνωμη σου πες το μου…
2.telisvas μαλλον δεν καταλαβες το υφος μου…δεν σε ειρωνευτηκα.αλλα αν αυτο νομισες thats ok.δεν τρεχει και τπτ…μπορεις να μου απαντησεις και εσυ αναλογα!!και αυτο που εγραψες για τους maiden και τους metallica σε σχεση με αυτα που εγραψαν στα 90s,το παραθεσες ως μορφη ξεσπασματος…ετσι για να πεις κατι??κατα τη γνωμη μου μπουρδες δεν ηταν σε καμια περιπτωση…απλα ηταν διαφορετικα σε ηχο και σε παραγωγη…οπως οι europe δεν μπορουν να μεινουν στο σολο του νορουμ στο συγκεκριμενο τραγουδι ετσι και hetfield δεν μπορει να ξαναγραψει ενα no remorse με την ιδια ευκολια στη πορεια…εβγαλαν ομως ενα black alboum ολο δικο σας για να εχετε να πορωνεστε…τα group εξελισσονται ακομα και αν αυτο δεν αρεσει στους οπαδους τους…
τελος για μια και τελευταια φορα δεν μου αρεσουν οι nirvana…σε παραπεμπω σε προηγουμενους διαλογους μας για να καταλαβεις…thanks

γιατι το υπογραμμισες για να καταλαβω κατι?και εγω αυτο σου εγραψα…μηπως εχεις παψει να δινεις προσοχη σε αυτα που λεω?? :oops: :oops:

Άπλα θέλω να σου πω με ρητορικό τρόπο ότι η δεκαετία του 80 ήταν πιο αληθινή σε σχέση μ’ αυτή του 90… Παρόλο που από τα πέντε αγαπημένα μου γκρούπ ever τα δύο μεσουράνησαν στα 90’s Dream Theater και Paradise Lost… Ειδικά οι πρώτοι, το Black album και οι εμμονές μου, με κράτησαν στο Metal…

Κοurou αυτό που θελω να πω είναι ότι ο καθενας μπορει να ανοιξει ένα webzine ένα fanzine κτλ ειτε εχει αρκετες μουσικες γνωσεις ειτε οι γνωσεις του δεν ξεπερνανε το μεσο ορο.Η μηπως νομιζεις υπαρχουν πολλοι που εχουν το γνωθης εαυτον η την ευθιξια ώστε να παραμεινουν απλοι οπαδοι αφου αντικειμενικα δεν γνωριζουν;
Όταν λεω δεν γνωριζουν όταν αποφασιζεις να ανοιξεις ένα fanzine πρεπει να ξερεις αρκετα πραγματα από όλα τα ειδη και εγω δεν νομιζω προσωπικα ότι στα περισσοτερα αν όχι σε όλα τα fanzine υπαρχουν τετοιοι τυποι.
Εκει λοιπον σε αυτό το επιμαχο σημειο ολοι προβαλλουν την αγαπη τους στη μουσικη.Δηλαδη εσυ που εχεις fanzine αγαπας το rock κινημα περισσοτερο από μενα;Ας μη γελιομαστε κανενας δε θελει να σκαει τα 25 ευρω ταριφα στις συναυλιες.Ολα τα αλλα εγω τα βλεπω σαν βιτρινα.
Επισης οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται.Εγω δεν ειπα ότι εσενα σου λεει το rock city τι να γραψεις αλλα σιγουρα αυτό συμβαινει σε πολλες περιπτωσεις στα 2 εντυπα που σαν τον Ολυμπιακο και τον Παναθηναικο εχουνε καταστρεψει το ελληνικο ποδοσφαιρο.Εκτος και αν πειραχτηκες γιατι οντως συμβαινει αυτό.
Όταν λοιπον θα μαθεις όταν επαναλαμβανω να μην μεταφραζεις τα πραγματα όπως σου αρεσουνε θα σου ξαναμιλησω.
Επισης δεν εχω κανεναν αερα 30 ετων όπως ειδες μπηκα ειπα απλα την αποψη μου δεν την επιβαλλω σε κανεναν αν δε σου αρεσει πιες ξυδι.Νομιζω ειμαι υπερ του δεοντος ευγενικος με ολους .
Για τον κυριο Δημητρη αυτό που ειπα ότι ο Βαζεχα με τον Καραπιαλη δεν μπορουν να παιζουν ως τα 50 δεν εννοουσα ότι είναι 50 ετων ο κυριος Σειρηνακης αλλα όπως καποια στιγμη ολοι τα παρατανε για διαφορους λογους ετσι σιγα σιγα καλο θα είναι καποιοι να σταματησουνε να ασχολουνται γιατι πολύ απλα ο κοσμος εχει ξυπνησει και συνεχιζουνε να φγραφουνε παρολες.Ο Σειρηνακης και κανα δυο αλλοι είναι απλα η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα.Οσο για αυτό επισης που εγραψα ότι είναι παγκοσμιως αγνωστοι ναι το εγραψα γιατι ακομα και το κάθε μαλακισμενο που του πετανε κανα promo σαν ξεροκοματο σκαει μυτη και σε κοιταζει με ένα ανωτερο υφακι λες και είναι ο Παπας.Η μουσικη φιλε δεν είναι μαγκια αν δεν το εχεις καταλαβει.Οταν καποιοι το καταλαβουνε ισως καταλαβουνε ακομα ότι δεν θα πρεπει να το παιζουνε καποιοι στους ανθρωπους που ειτε τους τα σκανε για να τους διαβασουν ειτε τα δινουν στον ΟΤΕ.Το να γραφεις σε ένα fanzine η σε οτιδηποτε άλλο το κανεις γιατι σου αρεσει όχι για να δειχτεις μαγκας στους αλλους?.
Για τα αλλα threads κοιτα πιο κατω?.Εκτος αν δε σε συμφερει?.
Α και η Θανου με τον Κεντερη χρειαζονται έναν καλο δικηγορο?Θα σου πηγαινε πολύ να τους υπερασπιζοσουνα ?

Zouglau ουτε εγω θα αναλυσω τα περι grunge.Το βρισκω χασιμο χρονου και αστειο.
Επειδη εχω καποιες μουσικες γνωσεις σου λεω λοιπον ότι οι συγκεκριμενες doom Μπαντες που ανεφερες δεν είναι πανω από τον μεσο doom ορο.Προσεξε τι λεω.Doom.Εγω φιλε ξερω ότι το doom περα από τους θεους Trouble τους Candlemass Saint Vitus Obsessed και τους πρωιμους ισως Cathedral όλα τα αλλα είναι μετριοτατα group που αναμασουν τα ιδια και τα ιδια Οσο για το αν το doom θελει @@ όπως ειπες για αν το παιξεις ναι.Να σου τα πω και ποιια είναι;Η Gibson Les Paul κουρδισμενη σε ντο?Πω πω τι δυσκολο?.Κανεις δεν μπορει να το κανει…Μονο οσοι νιωθουν?Ασε μας ρε φιλε?Ββεαιως και δεν θα ακουσω doom ότι ειχε να πει το doom το ειπε ουτως η αλλως?
Δεν ειπε κανεις ότι οι Tool δεν εχουνε μουσικη παιδεια σε σχεση πχ με doom κουλους?.Διαβαζε τι γραφω?Οσο για το αν οι κριτικοι τους θεωρουνε σημαντικους ε και τους Anathema καποιοι τους θεωρουνε σημαντικους?Να τους ακουσω;
Και για να ειμαι και σωστος ο μπασιστας των Tool είναι οντως πολύ καλος?Οι υπολοιποι υπερεκτιμημενοι.
Οι Rush που αναφερεις φιλε ουτως η αλλως ποτε δεν στηριζοταν μονο στο solo.Να σου θυμισω όμως τι μετριοτητες βγαλανε οι Priest η οι Slayer όταν εγκατελειψαν τις δισολιες ετσι ώστε να ακουστουν πιο μοντερνοι και πιο συγχρονοι;Αρα λοιπον ναι τα solos για τα περισσοτερα metal group είναι πανακεια?..
Δεν σου φτανουν τα φραγκα λες για να αγορασεις κυκλοφοριες ποιας δεκαετιας; Να μου το πεις και μενα γιατι πχ από την δεκαετια του 80 και μενα μου λειπουνε αρκετα ακομα.Τωρα αν εσυ θεωρεις μια κυκλοφορια πχ των Fu Manchu σημαντικη για μενα είναι σαν να μην υπαρχει και δεν θα τα βαψω μαυρα και αν δεν την παρω?
Δεν εχω κανενα επιθετικο στυλ και δεν ειπα ότι το στο Rocking παιζουνε συνωμοσιες .Οσο για αυτό που λεω για doom κουλαμαρες να τις σταματησω γιατι σε σενα δεν περνανε ωπα ρε μεγαλε θα μας δειρεις; Τις μαγκιες σου σε καναν 13χρονο οπαδο των Fu Manchu που πιστευει ότι το metal εχει παντου εχθρους?Ναι το doom ηταν και θα παραμεινει μετριοτητα αυτό πιστευω?
Επειδη λοιπον δεν είναι ποδοσφαιρικο thread ας σου εξηγησω τι εννοουσα όταν εγραφα για τον Κωστούλα:Όπως πηγαινεις σε ένα ελληνικο live πχ και βλεπεις τον άλλο να ξεκωλιαζεται για να βγαλει ένα riff και πας μετα σε ένα live ξενου group και ο άλλος σε αφηνει μαλακα ετσι και ο Κωστουλας .Ξεσκιζεται να κοψει μια μπαλια την πρωτη θα τα καταφερει τη δευτερη το ιδιο ε την τριτη ο Τρεζεγκε ο Σιρερ και ο Τζεραρντ τον βαζουν μεσα στα διχτυα?Είναι σαν να παει ενας doom κουλος των 2 riff να μονομαχησει με τον Satriani πχ?
Α και το φαουλ του Ριμπο ξερεις ποσα τετοια φαουλ εχουνε βαλει ο Φρατζεσκος ο Τσιαρτας ο Δαβουρλης ο Σαραβακος o Δεληκαρης ο Χατζηπαναγης;Ψαξε λιγο και βρες καμια κασετα αυτωνων???Αλλα προφανως μεσα στην πωρωση της ηλικιας σου δεν σε νοιαζει να βλεπεις μπαλα παρα μονο να νικαει η ομαδα σου…Ε θα ξελαμπικαρεις και συ καποια στιγμη?.
Στο καλο λοιπον?

---- Το θέμα είναι τα περιοδικά και συγκεκριμένα τα metal περιοδικά και κατά το πόσο “ακέραια” είναι πλέον. Εχω διαβάσει από την αρχή όσα έχουν ειπωθεί , άλλα με βρίσκουν σύμφωνο και άλλα με κάνουν να γελάω , για το πόσο “ανιδιοτελείς” (έτσι γράφεται ?) είναι τελικά οι οπαδοί και όχι οι συντάκτες, και ο λόγος που το λέω αυτό είναι ότι υπεύθυνοι για τα περιοδικά είναι οι εκδότες και οι αρχισυντάκτες και όχι οι απλοί συντάκτες (αυτό αφορά για αυτους που την έλεγαν στο Σειρηνάκη) . Βγάλτε τις παρωπίδες και δείτε καθάρα , το έχουμε πει και παραπάνω , τα περιοδικά ζούνε από τις διαφημίσεις τους κατά 90 % και όχι από τις πωλήσεις τους, που σημαίνει ότι για να επιβιώσει θα γράψει ότι θέλουν οι διαφημίζομενοι. Δεν υπάρχει ακέραιος τύπος πλέον , όποιος τους τα ακουμπάει του κάθονται και του λένε και ευχαριστώ.
Τώρα αν σας/μας χαλάει το ότι υπάρχουν τύποι που μπαίνουν στα περιοδικά για να κονομήσουν Cd’s ή Free Τιckets για τα Live , προσπαθήστε να γίνεται και εσείς συντάκτες.

— Θα ηθελα να αναφερθώ για το Σειρηνάκη παραβλέποντας ότι είναι φίλος μου , λέγοντας 2 κουβέντες. Ο Σειρηνούλης είναι ακόμα οπαδός , πράγμα που πολλοί metal δημοσιογράφοι δεν είναι , και λέγοντας οτι είναι οπαδός , είναι απο τα άτομα που ακόμα ψάχνονται , και προσπαθούν να ενημεώνονται για το παρακλάδι της μουσικής που αγαπάνε . Μπορεί να γράφει για πάνω από 10 χρόνια στα περιοδικά , αλλά η γνώμη του και η άποψη του για το συγκεκριμμένο μουσικό ιδίωμα έχει βαρύτητα. Είναι από τα λίγα άτομα στο χώρο που έχουν βοηθήσει την μουσική αυτή και χωρίς να δίνει δικαιώματα, μαζί με τους Παπαδόπουλουςι (Ηλίας και Θωμάς). Η σχέση αυτών των 3 ατόμων είναι ότι γράφουν όλοι στο Rock On. Αυτό και μόνο είναι προς τιμήν του και μόνο. (Δεν έχω διαβάσει ποτέ το Rock On πλήν του πρώτου τεύχους, για να μην παραξηγηθώ ότι είμαι αναγνωστής του).

Τα είπε όλα ο άχρηστος… Κι επι τούτου προτείνω να κλείσουν τα δύο άθλια περιοδικά και τα webzine, να σταματήσουν όλες οι ραδιοφωνικές εκπομπές και να το ρίξουμε όλοι στο fame story και ν’ αρχίσουμε να διαβάζουμε τα περιοδικά rock n’ roll, SONIK και MUSIC LIFE…

Τα είπε όλα ο άχρηστος… Κι επι τούτου προτείνω να κλείσουν τα δύο άθλια περιοδικά και τα webzine, να σταματήσουν όλες οι ραδιοφωνικές εκπομπές και να το ρίξουμε όλοι στο fame story και ν’ αρχίσουμε να διαβάζουμε τα περιοδικά rock n’ roll, SONIK και MUSIC LIFE…[/quote]

Angel in black δεν θελω να γινω συντακτης για να μπαινω τζαμπα καπου απλα με εκνευριζει οταν στις κριτικες γραφονται ειτε απο τα webzine ειτε απο τα περιοδικα οτι “λιγος ο κοσμος ντροπη-κτλ”.Ας μην μπαινανε τζαμπα οι πεςρισσοτεροι εκ των κυριων και θα σου λεγα εγω αν θα βλεπανε ποτε εστω και τα μισα live…Ο κυριος Σειρηνακης μπορει να τα εσκαγε γιατι δουλευει σε 3 δουλειες οπως λεει για τους υπολοιπους δεν ξερω…
Telisvas δεν ξερω αν θα επρεπε να κλεισουν τα webzine απντως θα μπορουσανε να ειναι ποιτικα καλυτερα και να μην γραφουνε αρκετες απο τις παρολες που γραγονατι κατα καιρους.Οσο για τα 2 μεγαλα εντυπα καλο θα ηταν να χανε κλεισει εδω και καιρο…
Δεν εχω τιποτα με τον κυριο Σειρηνακη.Ισα ισα το ειπα απο την αρχη τον εκτιμω ο ανθρωπος ξερει αλλοι ειναι γτπ…

Επειδή κάνουμε κύκλους και λέμε τα ίδια πράγματα, χωρίς να τα επεξεργάζεσαι καν αυτά που λέμε φίλτατε Tommy_Skeoch, μετά απ’ όλες τις κατηγορίες και τις απόψεις (αλήθεια, έχεις παρουσιάσει έστω και μία απόδειξη γι’ αυτά που λες; ) έχω να πω ένα πράγμα: Αν θες κι εσύ λοιπόν να είσαι πιο “έξυπνος” από τους άλλους που πληρώνουν 25 euro σε κάθε συναυλία ξεκίνα το δικό σου Μέσο ή μπες στη συντακτική ομάδα κάποιου άλλου. Εκεί να σε δω.

Λίακο sorry αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχει άδικο σε όσα λέει ο Tommy_Skeoch , απλά είναι η άποψη του , μπορεί να είναι , πως να το πω , κάθετη ? αλλά από ότι καταλαβαίνω βάλει εναντίον ορισμένων/ συγκεκριμένων ατόμων που μπαίνουν σε περιοδικά , για την ατομική προβολή , να βγάλουνε κανα γκομενάκι , και να τσεπώσουν εισιτηριάκια και Cd-ia, μην το παίρνεις προσωπικά . Καταδικάζει τα έντυπα, και συντάκτες που πλέον έχουν γίνει S/M. Tommy_Skeoch το κείμενο με την άποψη μου που έγραψα ποιό πάνω δεν αναφερόταν σε σένα παρά σε ένα μηδαμινό ποσοστό . Για άλλους χτύπαγε η κουδούνα …που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν μερικά πράγματα.

Ούτε εγώ λέω ότι έχει άδικο σε όσα λέει, απλώς είναι κρίμα να καταλογίζουμε ευθύνες για ορισμένα πράγματα που δε μπορούν να αποδειχτούν. Δικηγόρος του εαυτού μου είμαι, όχι κάποιου άλλου και με θήγουν και προσωπικά δηλώσεις του τύπου “Ας μην μπαινανε τζαμπα οι πεςρισσοτεροι εκ των κυριων και θα σου λεγα εγω αν θα βλεπανε ποτε εστω και τα μισα live…”.

Κοurou αυτό που θελω να πω είναι ότι ο καθενας μπορει να ανοιξει ένα webzine ένα fanzine κτλ ειτε εχει αρκετες μουσικες γνωσεις ειτε οι γνωσεις του δεν ξεπερνανε το μεσο ορο.

Σε αυτό ναι, θα συμφωνήσω, άμα κάνεις μια “γύρα” στο internet θα πετύχεις 40 webzine.

Το να γραφεις σε ένα fanzine η σε οτιδηποτε άλλο το κανεις γιατι σου αρεσει όχι για να δειχτεις μαγκας στους αλλους…

Αποφάσισε όμως, με το Rock On τα έχεις βάλει ή με τα fanzine; Ή τελικά και με τα δύο; Και αν ισχύει το δεύτερο γιατί δεν ψάχνεις να βρεις κάποιο ξένο Μέσο; Δε μπορεί να μην υπάρχει κάποιο που να 'ναι τόσο αξιόπισο όσο επιθυμείς.

Ο Ανδρέας το 'πιασε το νόημα:

Τώρα αν σας/μας χαλάει το ότι υπάρχουν τύποι που μπαίνουν στα περιοδικά για να κονομήσουν Cd’s ή Free Τιckets για τα Live , προσπαθήστε να γίνεται και εσείς συντάκτες.

Έχουμε και λέμε… Κατά τον Tommy :Το doom ότι είχε να πει το είπε και είναι νεκρό.Το grunge απλά ξεγέλασε τους οπαδούς(άσε που ήταν και μούφα) και είναι νεκρό.Τα μέλη των Tool υπερεκτιμημένα(εξαιρουμε τον μπασίστα). Τα σόλο στο μέταλ/ροκ πανάκεια.Μάλιστα.Δεν χρειάζεται να σχολιάσω και άλλο νομίζω.
:lol: :lol:

Με ξέρεις και απο χτες ρε ήρωα και κατάλαβες πόσων χρονών είμαι?Έγραψα ποτέ εγώ ότι θα σε δείρω αν δεν σταματήσεις να λες για doom κουλαμάρες? Στον αέρα μιλάω όμως.Στην τελική έχεις μια παγιωμένη άποψη για πολλά πράγματα και δεν πρόκειται να την αλλάξεις για κανέναν ,πόσο μάλλον για μένα. Εύγε! Να περνάς καλά στον κόσμο σου 8)

A και που σαι …DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOM :twisted:

Sorry που θα το πω … αλλά και μενα , Doom , Grunge , και Τοοl με βρισκουν παντελώς αδιάφορο. :lol: :lol: :lol:

Απο Grunce τα μονα που μ’αρεσουν είναι τα Jeremy απο Pearl Jam και μερικά από Αlice In Chains.

Kαι κάτι άλλο σημαντικότατο . το θεμα ειναι για το Rock On :twisted:

Κουρου επειδη βλεπω οτι εσυ και ορισμενα αλλα παιδακια εδω μεσα δεν μπορουν να καταλαβουν ορισμενα πραγματα ειτε επειδη εχουνε μια αποψη και δεν σηκωνουν να ακουγεται οτιδηποτε διαφορετικο παρα μονο το μονο που τους νοιαζει ειναι να μη θιχτουν καποιιοι λιγο πιο γνωστοι οι οποιοι τυχαινει να γραφουν στο Forum τους θα σου απαντησω για τελευαταια φορα σε σενα και αν θελεις μπορεις μετα απο αυτο να με κανεις και ban κανενα προβλημα δεν εχω.Παντως αν δε με κανεις να ξερεις οτι με συμβιβασμενους Λυκουρεζους οπως εσυ δεν θα ξαναασχοληθω.
Το οτι καποια πραγματα λοιπον δεν αποδεικνυονται δεν σημαινει οτι δνε ειναι και ετσι.
Για να μιλησω λοιπον με ποδοσφαιρικους ορους οπως ολοι ξερουνε πως παιρνουνε πρωταθλημα οι 3 μεγαλοι στην Ελλαδα ελεγχοντας την ΕΠΟ χωρις να χρειαζονται περαιτεω αποδειξεις ετσι και καποα πραγματα στο χωρο του metal στην Ελλαδα ειναι de facto. Μιλοντας για περιοδικα αν και αρκετα πραματα τα ειπε ο Dreamdancer θα σου πω οτι απο το 1993 που ξεκινησα σοβαρα να ασχολουμαι με το πεθαμενο πλεον ειδος δυστυχως για ολους θυμαμαι ενα hammer προσανατολισμενο σε grunge μολις αυτοκτονησε ο Kurt να το γυριζει μεχρι το 1998 σε ατμο-black gothic η δεν ξερω και γω τι αλλα ακουσματα σημερα ειναι προσανατολισμενο σε Isis και σε doom αυριο οπου φυσηξει ο ανεμος…Θαψιμο ανελεητο σε οτιδηποτε παλιο metal κοροιδια σε poser group κτλ κτλ…
Κυκλοφοριες τησ soudn and vision παντα δισκος του μηνα καθοτι οπως θα γνωριζεις ειναι διανομεας τησ Century Media Spv κτλ κτλ
Δεν δεχομαι λοιπον να λεει ο angel in black οτι τα παντα καθοριζονται απο τους αρχισυντακτες γιατι προσωπικα αν ημουνα συντακτης και ο απο πανω αλλαζει εστω και μια λεξη απο το κειμενο μου θα την εκανα…αρα τα ιδια αρχιμυδια ειναι και αυτοι οι πιο μικροι…δυσκολο να αποχωριστεις το βολεμα ε…
Ερχεται το rock on και τι κανει;Απο τη μια δεν ασχολειται με black και με ακρaια αλλα μπορεις στον καφρο-Ελληνα μεταλλα να πουλησεις αν δεν ασχολεισαι με Cradle of
Filth Destruction κτλ;Οοτε αρχισε κα αυτο να ασχολειται.Η επειδη γουσταρει και αλλα ειδη σημαινει οτι ειναι αυτοματως και καλυτερο;Περισσοτερο μπερδευει παρα καθοδηγει με την καλη εννοια.
Επισης κυριε Kourou αν σε θιγει το οτι αν δεν επαιρνες προσκλησεις εσυ και οι αλλοι που μπαινοβγαινετε τζαμπε λες και ειστε στο σαλονι του σπιτιου σας δωσε μου εμενα τις προσκλησεις που θα παρεις για Maiden και Sabbath και σκασε εσυ 103 ευρω…Εισαι; Για αυτο σου λεω ειναι δυσκολα να ερχεται ο καθε Τοmmy Skeoch και να σου λεει τηναληθεια…Υπο το πρισμα λεει του promotion παιρνουμε τις προσκλησεις…Ασε ρε φιλε.
Ναι λοιπον αυτο πιστευω οτι οι περισσοτεροι απο σας που παιρνετε προσκλησεις δεν θα ειχατε δει ουτε τα μισα live…Πιες ξυδι τωρα ομως.
Βεβαιως οπως σου ξαναειπα δεν θα πεσω τοσο χαμηλα να σκαω μυτη σε συναυλια και να λεω ειμαι ο ταδε απο το ταδε παγκοσμιως αγνωστο fanzine,…Πω πω τι μαςλες…
Δεν τα βαζω με σενα προσωπικα αλλα ναι πιστευω οτι τα ελληνικα τουλαχιστον fanzine ειναι βιτρινα τζαμπατζηδων.Το αν εσυ τυχαινεις να εχεις fanzine και να θιγεσαι ε κλειστο και ελα με τον απλο λαο που θα σκασει 103 ευρω…Αλλα ξεχασα ειναι η αγαπη στη μουσικη που σε κραταει εκει…
Οπως επεισης δεν θα σκασω μυτη εκει ψηλα στον Υμμητο να παρακαλαω Χακο απο τη μια και Ζαχαροπουλο απο τηναλλη να παρω promos…Ποτε των ποτων…
Για να τελειωνουμε λοιπον το αν to heavy metal ειναι αυτη τη στιγμη εκει που ειναι στα ταρταρα της ανυποληψιας οφειλεται και σε ενα μεγαλο βαθμο σε ολους εσας οι οποιοι την ειδατε δημοσιογραφοι…Αν παλι θιγεσαι φαε και κανενα γλαρο…
Οπως επισης και σε αρκετους απο τους οπαδους…Αλλα αυτοι μασημενη τροφη ζητανε και φταινε λιγοτερο.
Οταν λοιπον συμβιβασμενε Λυκουρεζε μαθεις να ακους και τη διαφορετικη αποψη η οποια συστυχως για σενα ειναι και αληθινη τα ξαναλεμε…Και αν δεν καταλαβες τα βαζω με σχεδον ολους γιατι σαφως υπαρχουνε και 1-2 ελληνικα site τα οποια διαβαζω ευχαρσιτα οπωw και 1-2 ξενα site…Tα οποια σαφως και ξερουνε τι γραφουνε και εχουνε τα αρχιδια να θαψουνε και την καθε doom κουλαμαρα…Παντως μην περιμενεις να σου πω ποια ειναι αυτα τα site…Ετοιμες απαντησεις δεν δινω κριση πιστευω εχεις να ψαξεις να βρεις ποια ειναι αυτα…Κριση ειπα;Χμμμμ

Τα ιδια πανω κατω ισχυουν και για σενa Ζouglau που δινεις ρεσιταλ ειρωνειας χωρις να εχεισ καν απαντησει σε οτιδηποτε σου ειπα…
Αληθεια καραγκιοζακο γιατι απηυθυνες το ρητορικο ερωτημα “το doom οτι ειπε το ειπε και ειναι νεκρο το grunge ειναι επισης νεκρο”;Εψαχνες να βρεις υποστηρικτες για να ισχυροποιησεις τη θεση σου; Τα αντιθετα πετυχες.
Αποολα αυτα που γραφεις εισαι δεν εισαι πανω απο 18-19.Δυστυχως για σενα μεσα στην καβλα σου και στην πωρωση σου ειναι δυσκολο να ερχεται ο Skeoch και να σου λεει οτι το doom ειναι νεκρο.Δυστυχωσ για σενα δεν ειναι το doom νεκρο μονο ειναι και το metal νεκρο…
Σε δικαιολογω ομως οπως σου ειπα γιατι δε ειναι ευκολο να ξεκρυφτεις πισω απο τη μαλλουρα προφανως να νιωθεις ξεχωριστος και να νομιζεις οτι εισαι ο εκλεκτος ο γαμαω και αυτος που θα σωσει τον κοσμο οτι εχεις παντου εχθρους και το metal ειναι ενα σκατοφλωροι…Kαι ειναι ακομα πιο δυσκολο να δεχτεις το να σου λεει καποιος το αυτονοητο οτι το metal τελειωσε εδω και κατι χρονια…
Οσο για το grunge Μπορεις να που πεις πανεξυπνε ενα grunge group που βγηκε τα τελευταια χρονια και ακουγεται;Εγω ολο τουσ Peral Jam τουσ Nirvana και τους Chainς σε βλεπω να αναφερεις…ολα τα προσφατα…κανα νεο group ρε φιλε;
και ναι ποπιοτικα το grunge ητανε για κλωτσιες…αντε ακομα να με ειρωνευτεις;τεχνικα δε πιο κατω και απο το doom…
Ta solo οπως εγραψα η μαλλον εκανες πως δεν το ειδες και αυτο αεριτζη ειναι για καποια group το σημα κατατεθεν τους ειτε σου αρεσει ειτε οχι…Παρε λοιπον και συγκρινε το Screaming for Vengeance με το Demolition η παρε και συγρκρινε το Reign in Blood με τις δισολιες που θεριζουν με το Nu wannabe God hate us all…και θα καταλαβεις τι εννοω…
Επισης ειπαμε Ολυμπιακος εισαι;φαινεται απο αυτα που γραφεις και τη φολα που τρως…για φαουλ Rimbo…πως φαινεται οτι εισαι στον κοσμο σου…
στο καλο λοιπον…α και στο thread για ρατσισμο εσυ αν δεν κανω λαθος ειναι που δινεις ρεσιταλ ηλιθιοτητασ;kυλαρε λιγο σε λιγο θα μας πονεσει το στομαχι

“Φίλε” μου άμα δε δεχόμασταν την άποψη των υπολοίπων δε θα υπήρχε το forum. Εσύ είσαι μάλλον αυτός που θες να επιβάλλεις τη γνώμη σου. Εγώ απλώς αντικρούω τις απόλυτες κατά τ’ άλλα απόψεις σου.

Αλλά προσωπικά, αρκετά ασχολήθηκα μαζί σου. Έχουμε κι άλλες δουλειές βλέπεις (να κανονίσω σε ποιες συναυλίες θα μπω τζαμπέ τον Απρίλιο, ποια cdάκια θα κονομίσω δωρεάν κλπ).

Γεια σου.