Rock και ελληνικός στίχος?

A μπράβο, αυτοί πρέπει να 'ταν.

Και όχι μόνο η Άχαρη Μέρα ρεντραμ. Οι “Μέρες Αργίας” για παράδειγμα (αν και οι στίχοι είναι Καψάλης). Πόσο ταιριαστοί είναι οι στίχοι με τη μουσικη! Πόσο υπέροχα στέκουν και μόνοι τους!

Όταν “η δουλειά γίνει σωστά”, καθόλου δεν σοκάρει η «πολιτιστική απόσταση» της γλώσσας και της μουσικής. Για παράδειγμα, εδώ:

Ο Σιδηρόπουλος πήρε ένα αμιγώς αμερικανικό μοτίβο και του κόλλησε άψογα τον ελληνικό στίχο. Επιπλέον παρατηρήστε ότι αριστοτεχνικά η φωνή εισάγει μανιερισμούς και φαλτσέτα, χωρίς να σοκάρει ή να γίνεται γελοίος. Επιμένω ότι η γλώσσα από μόνη της δεν έχει πρόβλημα, οι ατάλαντοι και οι τεμπέληδες καλλιτέχνες έχουν.

Μα έχουν και τραγούδια στα αγγλικά οι Mano Negra. Βασικά έχουν τραγούδια σε τέσσερις γλώσσες απ’ ότι ξέρω, αγγλικά, ισπανικά, γαλλικά και αραβικά. :stuck_out_tongue:

το άκουσα αυτό που παραθέτεις και δεν καταλαβαίνω τι πρεσβεύει. Πατάει ξεκάθαρα πάνω σε κάτι άλλο και απλά προσπαθεί να το προσαρμόσει (και το προσαρμόζει) σε ελληνικό στίχο. Ακόμα και τα φαλτσέτα είναι στη λογική ότι τα άκουσε και είπε να τα αναπαράγει. Το ότι δεν σοκάρει και δεν γίνεται γελοίος σημαίνει ότι είναι και καλός; Και εν τέλει πόσο καλύτερο θα ακούγεται το τραγούδι από μια καλή Αμερικάνικη φωνή; Άπειρα καλύτερα κατ’ εμέ.

Αν σε κάποιον “μιλάει” ο ελληνικός στίχος, that’s cool with me. Επιμένω πως είναι πάντως για εσωτερική κατανάλωση.

Outshined, και το παρακάτω γκρουπ ελληνικό στίχο είχε, αλλά και το βιντεοκλιπ τους έπαιζε στο MTV, και συναυλίες σε όλη την Ευρώπη δίνανε, και τους παίρνανε συνεντεύξεις media στο εξωτερικό

τρελή επιτυχία, όχι αστεία…
είναι και τι θεωρεί κανείς επιτυχία.
θύμισέ μου, ποιά ήταν η εταιρεία τους (για MTV και media).
θύμισέ μου με ποιόν αξιοκρατικό τρόπο έπαιξαν support στους Metallica;

διεθνής επιτυχία…μεγάλο σουξέ.

ας σου απαντήσουν οι ίδιοι

Θα σου απάνταγα και εγώ στις “ερωτήσεις” σου, αλλά αυτό το ειρωνικό ύφος που έχεις με αποτρέπει να συνεχίσω την συζήτηση σε οποιαδήποτε βάση.

Aν θεσουμε ως βαση το σκεπτικο του outshined και δουμε τη μουσικη μεσα απο επαγγελματικο πρισμα, δλδ ενας μουσικος να συνθετει τραγουδια με σκοπο την εμπορικη καταξιωση, τοτε ναι, καθε προσπαθεια με μη αγγλικο στιχο ειναι καταδικασμενη.
Αν το δουμε μεσα απο καλλιτεχνικο πρισμα, δλδ ο μουσικος συνθετει με σκοπο τη δημιουργια προσωπικης εκφρασης, τοτε μια χαρα μπορει να λειτουργησει.

φαντάζομαι είναι βαρυνουσας σημασιας το αν κάποιος είναι γνωστός στο εξωτερικό για το αν rock και ελληνικός στίχος ταιριάζουν, ε; να υποθέσω πως και γενικά σας ενδιαφέρει πολύ; ότι να 'ναι…

Παναγιώτη, αν νομίζεις ότι σε ειρωνεύομαι καλώς δεν κάνεις συζήτηση, αλλά δεν σε ειρωνεύομαι. Όπως νομίζεις πάντως.

Bleedin ίσα ίσα, επαγγελματικά είναι πιο safe να παίξεις σε ελληνικό στίχο. Υπάρχει στάνταρ κομμάτι κοινού. Που να πας να ανταγωνιστείς τώρα μπάντες στο εξωτερικό;

Η διεθνής επιτυχία είναι απλά μια παράμετρος.

Προφανως και το τοποθετω στη δικη σου βαση και μιλαω για “διεθνη καριερα” (που -μεταξυ μας- πρεπει να ειναι η πιο πολυφορεμενη εκφραση μετα το ποδοσφαιρικο “ευρωπαικη υπερβαση” ε!). Ε ναι, κατι τετοιο δεν επιτυγχανεται αν δεν εχεις αγγλικο στιχο.
Καλλιτεχνικα παντως δεν τιθεται θεμα. Μπορει ενα κομματι να ειναι συγκλονιστικο ακομη κι αν ειναι γραμμενα στα σουαχιλι η στα σανσκριτικα.

(Τι επαθε το γαμημενο πληκτρολογιο μου τωρα και δεν βαζει τονους γαμω το στανιο μου???)

Tι λέτε ρε παιδιά τώρα; Σοβαρολογούμε; Δηλαδή ας πούμε, επειδή κάνουν μεγάλη επιτυχία οι Rammstein πάει να πει ότι ταιριάζουν τα γερμανικά στο metal? Εγώ προσωπικά δεν μπορώ με τίποτα να ακούσω τραγούδι στα γερμανικά. Τη θεωρώ απωθητική σαν γλώσσα.

Το ότι είναι για “εσωτερική κατανάλωση” εγώ το υποστηρίζω αλλά δε βλέπω τίποτα κακό σε αυτό. Γι’ αυτό και χρησιμοποίησα τη λέξη μητρική γλώσσα.

Τα αγγλικά δεν είναι η γλώσσα της rock. Είναι απλά μια γλώσσα κοινώς αποδεκτή, που αντιλαμβάνονται όλοι και έχουν συνηθίσει να την ακούν παντού. Είναι προφανές.

Προσωπικα ουτε μενα μου αρεσει ο ελληνικος στιχος σε ροκ τραγουδια, κι ας μεγαλωσα με τον Παπακωνσταντινου ξερω γω του πατερα μου…

Αλλα δεν θεωρω πως ειναι φραγμα ο στιχος ο ξενος, περα απο τους rammstein θα φερω το παραδειγμα των Dir En Grey, που οχι μονο δεν τραγουδανε στα αγγλικα, αλλα δεν ξερουν και λεξη της αγγλικης, και παρολο που ο,τι κανουν ειναι στα ιαπωνεζικα, καναν headline σε ολη τη sold out τουρνε του Kerrang στο UK.

Mια χαρά (σας) γαμάει.

ενα συγκροτημα με ελληνικο στιχο οσο και καλη μουσικη να εχει ειναι κακα τα ψεμματα δυσκολο να κανει καριερα και να επεκταθει και σε χωρες εκτος ελλαδος.Κατι βεβαια που πιστευω πως γινετε επειδη η αγγλικη γλωσσα ειναι και διεθνης.Αλλα εχουμε συγκροτηματα τα οποια εχουν γερμανικο στιχο ή σουηδικα κτλπ.Αρα δεν ειναι κακο να προοθουμε και λιγο τα δικα μας συγκροτηματα και επισης δεν ειναι κακο να υπαρχουν.Φανταστιτε τους firewind με ελληνικο στιχο, θα ειναι λιγοτερο καλοι;

Ποσο πιο πατος, δλδ

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

μουσικα τουλαχιστον θα ηταν μια χαρα

Cynic ενα τραγουδι που ποσταρες απο Ωχρα Σπειροχαιτη,το θεωρεις σαν καλο τραγουδι με ταιριαστους στιχους?
Ειναι στιχοι μεταφρασμενοι λογικα και ειναι καιμου ακουγεται οτι ναναι.Ειδικα στο κουπλε.
Το τραγουδισμα δεν ειναι απαγγελια ποιησης ,και ο τραγουδιστης εχει πολυ εκνευριστικη και μετρια χροια.
Τωρα αν οι στιχοι εινια ωραιοι ,αυτο ειναι αλλο πραμα.Το Θεμα ειναι να το πλεκεις ωραια και με τη μουσικη!