Rock και πολιτική

Να σοβαρέψουμε λίγο ; Έχει αναφερθεί και σε άλλα θέματα, αλλά καλό θα ήταν να το συζητήσουμε και ως ξεχωριστό…

Πιστεύετε ότι οι μουσικοί και οι rock καλλιτέχνες πρέπει να έχουν πολιτική άποψη και να την εκφράζουν ή “εγώ την μουσική μου παίζω και τα υπόλοιπα δεν με πολυενδιαφέρουν” ?

Εγώ πιστεύω πως οι καλλιτέχνες πρέπει και να έχουν θέση και να την εκφράζουν, γιατί (υποτίθεται ότι) είναι άνθρωποι με ευαισθησίες, οι οποίοι προσπαθούν να περάσουν ένα μήνυμα, να εκφράσουν ένα νόημα και να επηρεάσουν την ζωή των ακροατών με κάποιο τρόπο. Και αυτό καλό θα ήταν να συμβαίνει ειδικά στην rock μουσική, η οποία περνίεται και ως πιο “επαναστατική”. Έτσι μου αρέσει οι καλλιτέχνες να έχουν άποψη, ακόμα και αν διαφωνώ μαζί τους. Σε μια πολύ “απολιτίκ” περίοδο της ιστορίας (όπως η τωρινή), αν δεν πάρουν και οι καλλιτέχνες θέση, πως θα ξεφύγουμε από τον βούρκο ? Τί λέτε ?

Να την εκφράσουν δε λέω… Μόνο που στην εποχή μας δεν υπάρχει κάτι για να εκφράσουν… Όλα είναι ισοπεδωμένα… Δυστυχώς…

Προσωπικα το θεωρω καλο να εκφραζουν αποψεις γυρω απο θεματα κοινωνικα κ.τ.λ. κ.τ.λ. αλλα συγκεκριμενα οι πολιτικες πεποιθησεις του καθενα δεν με αφορουν και οπως ειπε και ο Τελης ουτως η αλλως:

…στην εποχή μας δεν υπάρχει κάτι για να εκφράσουν… Όλα είναι ισοπεδωμένα…

Προσωπικά, θα έλεγα πως είναι από τα βασικά για να ακούσω έναν καλλιτέχνη, η πολιτική του άποψη. Από την στιγμή που την εκφράζει κιόλας.
Αυτό έρχεται, βέβαια και σαν εμπόδιο, όταν ενώ μου αρέσουν κάποια κομμάτια δεν τα ακούω, γιατί ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης είναι πολιτικά αντίθετος με την ιδεολογία μου. [size=1]Χμ? πολύ μεγάλο εμπόδιο, αν σκεφτούμε πως ακούω κατά βάση Γερμανική μουσική?[/size]

Άρα, καλό είναι να έχουν άποψη? ακόμη καλύτερο και να την εκφράζουν? αλλά μέχρι ενός σημείου, γιατί κάποιοι χάνουν την μπάλα και γίνονται χειρότεροι από γραφικοί? [βλέπε U2]

Βρε Τέλη? τι πεσιμιστική άποψη είναι αυτή?
Όλα είναι ισοπεδωμένα; Ήμαρτον δλδ?

Κατά βάθος είμαι gothας…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ωραίος ο Bono μιας και το έθιξες… Έγινε man of the year στο ΤΙΜΕ παρέα με το ζεύγος Γκέιτς… Σκατά στη ροκιά του πουστόφλωρου του “'έμπορα” που είναι είδωλο της γυναίκας μου… Περιμένω το ΠΟΠ&ΡΟΚ να τον αποθεώσει (όπως κάνει εδώ και 20 χρόνια) ως ποιοτικό κια ψαγμένο… Μη χέσω ούστ… Κρίμα για το Sundays bloody sundays…
Η κόρη μου δεν θα τολμήσει να έχει πρότυπο γιαλαντζί επαναστάτες και πολιτικοποιημένους… Καλύτερα Πέγκυ Ζήνα παρά Bono…
Kαι πάλι ουστ… Φεύγω

Συμφωνω μαζι σου στο οτι καθε ανθρωπος απο τον αστεγο στο παγκακι μεχρι τον πλουσιοτερο πρεπει να εχει τη δυναμη να εκφραζει την αποψη του αλλα απ τη στιγμη που εχουν τετοια επιδραση σε εκατομμυρια ανθρωπους θα ηταν σωστο (:wink: να εχουν συνειδηση του τι λενε
απλο παραδειγμα,των Bon Jovi,οι οποιοι εδωσαν δωρεαν συναυλια σε αμερικανους φανταρους επειδη ''πολεμουν για την ελευθερια μας"
1.Απο ενα συγκροτημα που καλως ή κακως εχει μια ακετα μεγαλη φημη θα περιμενε κανεις να εχουν μεγαλυτερη γνωση του τι λενε
2.Αν ο Bon Jovi εχει δει ιρακινα παιδακια με οπλα στη Νεα Υορκη τοτε θα μπορουσε με ευκολια να πει οτι το Ιρακ απειλει την ελευθερια της Αμερικης.Αν δεν εισαι σωστα ενημερωμενος για ενα θεμα καλυτερα να μην μιλας ειδικα αν εισαι “καποιος”
3.Μην μου πει κανεις οτι αν ταζαν στο εν λογω (ή και στους περισσοτερους) κυριο μια πετρελαιοπηγη για να παει να τραγουδησει σε Ιρακινους φανταρους δεν θα πηγαινε κολυμπωντας ως το Ιρακ…Ως εκ τουτου οι περισσοτερες παρομοιες δηλωσεις συναυλιες κλπ γινονται κυριως για κατι πρασινα χαρτακια…

Ολοι δικαιουνται να εχουν πολιτικη αποψη αλλα οι καλλιτεχνες ας την κρατησουν για την παρτη τους… Ή τουλαχιστον να μην την χρησιμοποιουν προς οφελος τους.

Πολυ σωστο αυτο…

Ρε μανάρια μου, μουσικό φόρουμ είμαστε…
Άντε χτυπάτε κανα τσαγάκι τώρα που κάνει κρύο και ακούστε Wham… LOL

εχεις βάλει κάμερα στο σπίτι μου?!?! 8O 8O

Eχεις βαλει μικροφωνα στο σπιτι μου;;;;;;

Sovara, to kanan ayto? Pws mou 3efyge ayto to diamanti?
Dhladh ti? Gyrise o Jon kai eipe ston Richie “OK man, let’s entertain our kids now!” ? Axaxax

H’ to allo to 8eiko pou eixe sto cockwave o karagiozhs ekeinos, o pws to lene na deis…
A, nai re o vlaxos, o ki8aristas apo tous Black Label Society “This is for our troopers, fighting in Iraq for the world peace”! Xaxaxax

Παραφράζοντας τα λεγόμενα της αγαπητής silver (και στην ουσία διαφωνώντας κάθετα μαζί της) θα έλεγα πώς όλοι υποχρεούνται να έχουν πολιτική άποψη και πολύ περισσότερο οι καλλιτέχνες, οι οποίοι οφείλουν να την φωνάζουν όσο ποιό δυνατά μπορούν!!!
Η ροκ μουσική δεν είναι απλώς παίρνουμε μία κιθάρα και φτιάχνουμε Hitακια για να κουνάνε τα καλοσχηματισμένα κωλαράκια τους οι αφράτες αμερικανιδούλες που το μόνο που μπορούν να σκεφτούν είναι το πώς θα γ@μηθούν και πώς θα βγάλουν λεφτά!! (μήπως σου θυμίζει κάποιο συγκεκριμένο είδος η περιγραφή μου Τέλη?? :lol: )
Η ροκ/μπλουζ μουσική είναι βγαλμένη από τον (κοινωνικό κυρίως) πόνο κάποιων λαών, επειδή αυτοί καταπιέστηκαν, έπεσαν θύματα εκμετάλλευσης, εξευτελίστηκαν και πολύ απ’αυτούς αλλοτριώθηκαν ως λαοί.
Πέρα απ’αυτό όμως, πρέπει να υπάρχουν άνθρωποι (και μουσικοί) που εκφράζουν πολιτικές θέσεις, σε μία εποχή που η πολιτική είναι εντελώς “banal” ασχολία. Κι όταν λέμε πολιτική, δεν εννοούμε να βγαίνουν και να λένε για πολιτικά κόμματα και παρατάξεις, εκεί είναι όλα ισοπεδωμένα όπως λέει ο Τέλης.
Όλοι μας όμως, και πολύ περισσότερο οι ροκ καλλιτέχνες που επηρεάζουν πολλή νεολαία, οφείλουμε να προβληματιζόματσε και ν’αντιδρούμε (με όποιον τρόπο μπορεί ο καθένας) απέναντι σε όλη αυτήν την αδικία, την ανισότητα, τη φτώχεια και την ανέχεια που βλέπουμε γύρω μας…

Makari na htan mono etsi.

:roll:

Nai, kai afou antidrasoune na pane na kanoun mia voutia sthn pisina tous, oi psyxoponiarhdes oi rokstar.

Συμφωνώ απόλυτα με τον slekkas (και δυστυχώς θα γράψω κάποια παρόμοια πράγματα δεύτερος). Λοιπόν : αν και το ροκ πάρει αποστάσεις από την πολιτική, την διανόηση και σε τελική ανάλυση τον κοινωνικό προβληματισμό (τουλάχιστον), τότε μετατρέπεται σε άλλο ένα είδος “ποπ” μουσικης, υπό το πρίσμα δηλαδή ότι η μουσική που γράφεται, γράφεται απλώς για χορό, για μεθύσι ή απλώς για να υπάρχει. Δηλαδή “εγώ γράφω τα κομμάτια μου και δεν με πολυαπασχολούν τα υπόλοιπα”. Και επειδή η ροκ μουσική ξεκίνησε από την blues, έχει στο αίμα της τον κοινωνικό προβληματισμό. Είναι η μουσική των καταπιεσμένων μειονοτήτων, τον ανθρώπων που είχαν να πουν πράγματα για τον καιρό τους και τα προβλήματά τους και δεν είχαν άλλη επιλογή, από το να τα εκφράσουν…

Το θέμα των πλούσιων καλλιτεχνών και της συμπεριφοράς τους δυστυχώς εμπίπτει σε άλλη κατηγορία και έχει να κάνει με την οικονομική διαστρωμάτωση και τους περιορισμούς που αυτή επιφέρει στην αντίστοιχη κοινωνική (αλλά φεύγουμε από το θέμα και δεν νομίζω πως έχει και πολύ νόημα).

Προσοχή : όταν έγραφα ότι οι καλλιτέχνες οφείλουν να παίρνουν θέση, δεν εννοούσα την στρατευμένη τέχνη ! Απλά αν συμφωνήσουμε ότι η ροκ μουσική είναι μια μουσική η οποία πάει ενάντια στο κατεστημένο και θέλει να ανατρέψει κάποιες σταθερές τις συντηρητικής κοινωνίας (όποια και αν είναι αυτή κάθε φορά), αυτό δεν μπορεί να το κάνει με το να μιλάει μονίμως για αφηρημένα θέματα, για την αγάπη κτλ κτλ

[/b]

Είδες γιατί μ’αρέσουν τα γραπτά σου!!
Έχεις πολύ πιο συγκροτημένο λόγο, πράγμα στο οποίο χωλαίνω εγώ! :wink:

Ναι ενταξει η ροκ μουσική ξεκίνησε από την blues, είχε στο αίμα της τον κοινωνικό προβληματισμό… Οχι πλεον. Ολα ειναι πως θα βγαλουν περισσοτερα… Οπως η κοινωνια που ζουμε εχει παρει την κατιουσα, ετσι και η καλλιτεχνες που αντιπροσωπευουν τα ροκ μουσικα ακουσματα.

Ναι συμφωνω στο οτι καλα καναν και εκφραζονταν τοτε πολιτικα, διαφωνω στο να χρησιμοποιουν την μουσικη τωρα, με τα σημερινα δεδομενα, για να εκφρασουν τι??? Show me the Moneyyy???

Καλο ειναι η μουσικη να ασκει κριτικη σε πολιτικες κρατων - δυναμεων, αλλα οχι να γινεται μεσω προβολης καποιας πολιτικης…Και τι εννοω, το να βγουν καποιοι και να εναντιωθουν σε ενα πολεμο δεν ειναι πολιτικη, εχει περισσοτερο την εννοια της διαμαρτυριας και της ευαισθητοποιησης απεναντι σε κατι το οποιο θα στερησει την ελευθερια σε καποιους ανθρωπους και θα δημιουργησει κοινωνικα προβληματα. Το να κανει καποιος αυτο που εκαναν οι Bon Jovi για παραδειγμα, εμμεσα υποστηριζει μια πολιτικη και συμμετεχει σε μια προπαγανδα, που ναι μεν εμεις εδω το βλεπουμε ετσι αλλα στην Αμερικη επικρατουν διαφορετικες αποψεις.
Νομιζω οτι ειναι πολυ σημαντικοτερος ο ρολος της μουσικης στο να αφυπνισει τις μαζες και να ευαισθητοποιησει την κοινωνια απεναντι στα προβληματα που την απασχολουν, παρα στο να γινει εκφραστης καποιας πολιτικης.

Αυτό είναι πολιτική κίνηση κι αντιμετώπιση, φίλε Whitewolf!
Όταν λέμε για πολιτική άποψη στη μουσική, δεν μιλάμε για στυγνή προπαγάνδα κι ολοκληρωτισμό.
Μιλάμε για επισημάνσεις και για αντιδράσεις σε προβλήματα κοινωνικά, καθημερινά, παγκόσμια, πολιτικά, τα πάντα!
Ένας καλλιτέχνης, οφείλει να μην σιωπά και να ξυπνάει τις μάζες από την απάθεια και την ισοπέδωση!
Ο κόσμος μας δεν πάει καλά, αλλά δεν μπορούμε να εθελοτυφλούμε!!! :wink:

Το ίδιο λέμε… Δεν στηρίζω την στάση των bon jovηδων (για την ακρίβεια την θεωρώ κατάπτυστη), αλλά προτιμώ κάποιον που έχει θέσεις και τις προβάλει, είτε με την μουσική του είτε με την δημόσια στάση και τον δημόσιο λόγο του, από κάποιον άλλο που πουλάει “μαγκιά” στα τραγούδια του και όταν τον ρωτάς για τους Αμερικανούς ή την ΕΕ ή τον Μπλερ, σου λέει “ε τώρα τί να πεις, αυτά δεν με απασχολούν…”. Τον θεωρώ μισό άνθρωπο, μισό καλλιτέχνη. Όταν κάνεις τέχνη υποτίθεται ότι θέλεις να εκφράσεις τα πιο ενδόμυχα συναισθήματά σου. Ε, όταν σε ρωτάνε και εσύ κρύβεσαι, νομίζω ότι τα προδίδεις. Τόσο τις ιδέες σου όσο και το κοινό σου.

Συγνώμη φίλτατη silver, αλλά για τόσο μικρή ηλικία, λίγο μαύρα δεν τα βλέπεις τα πράγματα ; Το που είναι η κοινωνία και το που βαδίζει είναι μια άλλη (μεγάλη και στενάχωρη) συζήτηση. Αλλά νομίζω ότι είναι άδικο να θεωρείς ότι ΟΛΑ τα συγκροτήματα το μόνο που έχουν να εκφράσουν είναι το δίκαιο των χρημάτων και των δυνατών. Χαρατκηριστικό παράδειγμα είναι οι system of a down που έχουν τα cojones να είναι Αρμένιοι μετανάστες στην πιο συντηρητική κοινωνία του κόσμου, να έχουν υπογράψει σε πολυεθνική και να βγαίνουν δημόσια και να καταφέρονται εναντίον του Bush και της πολιτικής του. Και ο Merylin Manson επίσης. Και τους δύο τους αντιμετωπίζουν ως μαύρα πρόβατα, ακόμα και μέσα στην ροκ κοινότητα. Και μην μου πείτε ότι δεν έχουν χρήματα. Έχουν και παραέχουν. Εγώ δεν περιμένω να βγουν στον δρόμο και να τα μοιράζουν στους φτωχούς, αλλά τους χαίρομαι όταν τοποθετούνται έτσι δημόσια, γιατί όσο να 'ναι επηρεάζουν τα νέα παιδιά… Και εγώ αυτό το θεωρώ ΧΡΕΟΣ.

Συνεχίστε να ποστάρετε. Θα επιστρέψω…