Rock και πολιτική

Αυτή είναι η ουσία!!! Βέβαια ορισμένοι το παραχέζουν με αποτέλεσμα να γίνονται κήρυκες! Πάντως ναι, πρέπει οι μουσικοί με συγκροτημένη σκέψη να παίρνουν θέση σε πολιτικά/κοινωνικά ζητήματα! Καλλιτέχνες(?) τύπου Zakk Wylde, Glen Benton κτλ κτλ καλύτερα να κρατάνε το ρημάδι τους κλειστό!

Cheers !!!

Αυτό είναι πολιτική κίνηση κι αντιμετώπιση, φίλε Whitewolf!
Όταν λέμε για πολιτική άποψη στη μουσική, δεν μιλάμε για στυγνή προπαγάνδα κι ολοκληρωτισμό.
Μιλάμε για επισημάνσεις και για αντιδράσεις σε προβλήματα κοινωνικά, καθημερινά, παγκόσμια, πολιτικά, τα πάντα!
Ένας καλλιτέχνης, οφείλει να μην σιωπά και να ξυπνάει τις μάζες από την απάθεια και την ισοπέδωση!
Ο κόσμος μας δεν πάει καλά, αλλά δεν μπορούμε να εθελοτυφλούμε!!! :wink:[/quote]

Συμφωνω με αυτα που λες Σπυρο, αλλα την πολιτικη την κανει περισσοτερο ο ιδιος ο κοσμος ο οποιος συστρατευεται και ευαισθητοποιειται απεναντι σε ενα προβλημα, θεωρω περισσοτερο την μουσικη ως αφυπνιστη του ανθρωπου παρα ως μεσο ασκησης πολιτικης. Ο λογος ειναι οτι με την ιδια ευκολια που μπορει καποιος μεσω της μουσικης να αντιταχθει σε ενα πολεμο, με την ιδια ευκολια μπορει να περασει στις συνειδησεις την αναγκαιοτητα ενος πολεμου. Απλα η μουσικη ειναι ενα μεσο, και καθε μεσο ειναι προσβασιμο σε ολους και μπορει να γινει φορεας καθε ιδεολογιας.
Προτιμω η πολιτικη να γινεται απο ανθρωπους του πνευματος παρα απο τυχαρπαστους δεσμιους των δισκογραφικων εταιρειων.
Δες ποσο περιτεχνα εχουν μπει οι μουσικοι στο πολιτκο παιχνιδι της Αμερικης, δες την αποτυχια της κινησης Hear ‘N’ Aid που κανεις δεν ξερει που πηγαν τα λεφτα.
Ολοι εχουμε συνυφασμενη την μουσικη με την ελευθερια, την κοινωνικη αλλαγη, την προοδο, αλλα στη σημερινη εποχη που παγιες αξιες εχουν καταστρατηγηθει δεν ειναι τοσο αθωα τα πραγματα και η μουσικη αθελα της μπορει να γινει μεσο ασκησης προπαγανδας

Κάποτε η κοινωνία ήταν δυνατόν ν? αλλάξει μέσω της τέχνης (με την ευρεία έννοια της). Σήμερα φρονώ ότι είναι πολύ λίγα τα περιθώρια ν? αλλάξει μια κοινωνία ακόμα και με τα όπλα? Η τεχνολογία έχει στείλει την τέχνη στο περιθώριο? Υπήρξαν πολλοί καλλιτέχνες στο ροκ, που υποθέτω ότι ξεκίνησαν με αγνά κριτήρια, στην πορεία όμως το χρήμα τους διέβρωσε ΟΛΟΥΣ? Σε μια αντιπαραβολή με το ποδόσφαιρο θυμηθείτε τι έγινε με τον Μαραντόνα? Συμφωνώ με την «Αργυρώ»

Sovara, to kanan ayto? Pws mou 3efyge ayto to diamanti?
Dhladh ti? Gyrise o Jon kai eipe ston Richie “OK man, let’s entertain our kids now!” ? Axaxax

H’ to allo to 8eiko pou eixe sto cockwave o karagiozhs ekeinos, o pws to lene na deis…
A, nai re o vlaxos, o ki8aristas apo tous Black Label Society “This is for our troopers, fighting in Iraq for the world peace”! Xaxaxax[/quote]

Και ο Zakk και οι Bon Jovi κατάγονται από την «επαρχιακή» Αμερική? Κοινώς είναι βλαχοαμερικάνοι? Υποθέτω ότι αν ζούσες κι εσύ στην Αμερική δεν θα είχες την ίδια άποψη για τον πόλεμο στο Ιράκ, μ? αυτή που έχεις τώρα, ειδικά αν είχες δεχτεί την προπαγάνδα που δέχτηκαν οι Αμερικάνοι. Όχι ότι δικαιολογώ τη στάση τους, (άλλωστε εγώ το ανέβασα στο forum το θέμα, για να πειράξω τον Ανδρέα), αλλά είπα να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου? Άλλωστε οι Bon Jovi και οι Black Label Society γαμάνε ότι ακούτε?

Αυτό ρε που πήγες και άκουσες την προηγούμενη Δευτέρα μετά το TEXAS Σπύρο μου?

φιλε telisvas , αποσο ξερω οι BON JOVI , ηταν τοπικο group του Νew Jersey ,
δηλαδη ειναι απο την Ν.Υορκη ουσιαστικα , οποτε για το επαρχιωτικη Αμερικη που λες
κραταω καποια επιφυλαξη ,φυσικα δεν ξερω και την καταγωγη του, μπορει ναχεις
δικιο , αλλωστε δεν εχει και τοση σημασια .
για το Zakk Wylde , που λες δεν ξερω ,

η πολιτικη της Αμερικης , εχει κατακριθει απο πολλους Αμερικανους μουσικους ,
αλλα ειναι και φυσιολογικο καποιοι οταν ολος ο κοσμος στραφηκε εναντιον τους
να ‘πηραν’ αναποδες . Να ξερες ποσοι Ελληνες ομογενεις κυκλοφορουν αυτη την
στιγμη με την Αμερικανικη σημαια στα αυτοκινητα τους ,και να ειναι υπερ της
πολιτικης της ,οποτε φαντασου Αμερικανοι .

οσο για την πολιτικη , και το ροκ , για μενα μετραει πανω απο ολα η μουσικη ,

-μουσικη που δεν μου αρεσει ,με ‘σκεπτομενο’ στιχο δεν την ακουω
-μουσικη που μου αρεσει με ηλιθιο στιχο την ακουω

αν ,μου αρεσε σαν μουσικος ,ο Zakk Wylde , δε θα με εμποδιζαν οι πολιτικες του
αποψεις να τον ακουω ,

τα κλασσικα κομματια στη ροκ , για τι μιλανε ?
ξενοδοχεια που καιγονται , ουρανια τοξα και αλλα ,

επισης , πολλοι ροκ καλλιτεχνες , και αρκετοι Ελληνες , το ‘παιζουν’ ψευτοεπαναστατες , οποτε καλυτερα στιχος 'λουλουδακια ’ αληθινα , παρα
επανασταση και μετα ραντεβου στα Mc donalds .

Το ποιος ειναι αληθινος φαινεται μονο την κρισιμη στιγμη ,

θυμηθειτε την υποθεση με τα Ιμια , ολοι οι πολιτικοι που θελαν ‘ντου εδω και τωρα’
δεν ειχαν παει ουτε στρατο ,οποτε και οι πολιτικες αποψεις καμια φορα ειναι
εκ του ασφαλους .

φυσικα οι προσωπικες αποψεις , δεν ειναι καταναγκη και σωστες ,

αυτα
aor

Συμφωνούμε σχεδόν σε όλα γι’ αυτό και μας αρέσει σχεδόν και η ίδια μουσική…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Όταν ακούω ανθρώπους να κρίνουν τους άλλους από τον τραπεζικό τους λογαριασμό μου έρχεται η γνωστή παροιμία στο μυαλό: ό,τι δεν πιάνει η αλεπού το κάνει κρεμαστάρια.
Με αυτό το σκεπτικό βγάζουμε έξω μεγάλο ποσοστό της καλλιτεχνικής κοινότητας.
Ύστερα έρχονται οι απόψεις: ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται κ.τ.λ. και αυτό μου θυμίζει κάτι γερασμένους πρώην επαναστάτες που αυτοαποκαλούνται «απογοητευμένοι αναρχικοί» και δεν κάνουν τίποτα άλλο εκτός από το να γκρινιάζουν για τα περασμένα μεγαλεία της ένδοξης γενιάς τους.
Ας δούμε τα πράγματα λίιιγο πιο αισιόδοξα.
Έτσι κι αλλιώς οι μεγάλοι επαναστάτες δεν ήταν ούτε πεσιμιστές ούτε γκρινιάρηδες.
Η μουσική, είναι μια μορφή τέχνης εύκολα διαδεδομένη και είναι αυτή που έφερε τον εκάστοτε λαό [μισώ της λέξη: μάζα, τι ήμαστε πρόβατα;] στην επανάσταση.
Και μπορεί να μην γίνονται πια τόσο μεγάλα βήματα, αλλά αυτό συμβαίνει επειδή και τα προβλήματα δεν είναι τόσο μεγάλα, όπως ήταν κάποτε.
Αν και η αλήθεια είναι πως τώρα, γίνονται πολλά πράγματα, αλλά μικρά!
Δείτε τις οργανώσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα, που σιγά-σιγά αφυπνίζουν τον κόσμο, για το τι συμβαίνει έξω από το σπίτι τους?
Τις διάφορες μικρές ομάδες, που συσπειρώνονται για κάτι μεγάλο?
Τους ανθρώπους που από μόνοι τους, προσπαθούν να αλλάξουν το κατεστημένο?
Είναι τόσα πολλά αυτά που γίνονται, που όμως οι περισσότεροι δεν τα γνωρίζουν [χμ, αυτό δεν είναι τόσο κακό όσο ακούγεται].
Τέλος πάντων? νομίζω πως «έφυγα» λίγο, για αυτό σταματάω εδώ.

1/ Εδώ έχουν γίνει τσακωμοί με θέματα όπως Τσιρίλο, Toto, posts, Pink Floyd και πολλά άλλα. Όπως καταλαβαίνετε μπορεί άνετα με τέτοιο θέμα να γίνουμε bourdelo.
2/ Η συζήτηση είναι ατελείωτη και κάνω την πρόβλεψη ότι δε θα καταλήξουμε και πουθενά (classic)
3/ Βαριέμαι τα μεγάλα posts
4/ Μου αρέσουν τα bourdela, οπότε:
α) Για Bon Jovi, το ‘πα τότε, το λέω και τώρα. Καλά έκαναν και έδωσαν free live για τους στρατιώτες, έτσι έπρεπε. Στη συνέχεια, αυτό που είχαν πει δε μου φάνηκε και τόσο φοβερό/θανάσιμο αμάρτημα. Και “εμείς” θεωρούμε ότι τα ελληνικά στρατά υπάρχουν για την προάσπιση της ελευθερίας μας, γιατί να μη το πιστεύουν και να το λένε και οι ίδιοι;
β) Είχα κάνει (το θεωρώ απαράδεκτο, αλλά το “overseas” μες πείραξε) τη κλασική μπούχα στον Zakk Wylde, αλλά είχε το κάθε δικαίωμα να υποστηρίξει τη γνώμη και καλά έκανε και την είπε. Δικαίωμα του και το σέβομαι. Όπως τρελαίνομαι να ακούω το “imagine”, έτσι θέλω να ακούγονται και οι διαφορετικές απόψεις.
γ) Δεν έχω πρόβλημα με στίχους που δε σύμφωνω. 1000 φορές το πεσιμιστικό Aenema των Tool, παρά το 1000 φορές ανούσιο “Somebody told me/you had a boyfriend/who looked like a girlfriend” (αλήθεια, τι εννοεί ο ποιητής? και αν εννοεί το προφανές, γιατί έπρεπε να το μελωποιήσει?)
δ) Κατά την περίοδο της έκθεσης Outlook (έκθεση σύγχρονης τέχνης με πολύ σημαντικά ονόματα, που είχε γίνει στην Αθήνα), κάποιος πετυχημένος καλλιτέχνης είχε πει ότι ο λόγος που τα νέα ονόματα της μοντέρνας τέχνης, έρχονται από τριτοκοσμικές & αναπτυσσόμενες χώρες, είναι ότι ο δυτικός κόσμος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ για να τα εκφράσει μέσα από τη τέχνη. Το ίδιο ισχύει και στη ροκ λίγο πολύ. Εγώ πάντως, το ροκ δε το αντιλαμβάνομαι σαν είδος μουσικής, αλλά σαν τροπο ζωής και διάθεση, δίχως να έχεις τις κλασσικές γνώσεις μουσικής (ή να είσαι ο αρτιότερος μουσικός), να εκφράσεις τα συναισθήματα και τις απόψεις σου. Τα υπόλοιπα (λίγες εξαιρέσεις) είναι απλά pop μορφές τέχνης. (επανέρχομαι στο θέμα, γιατί βγαίνω off topic)
ε) είναι εύκολο να κατακρίνουμε καλλιτέχνες δίχως διάθεση να αλλάξουν το κόσμο και να χειροκροτούμε “underground” επαναστατικούς καλλιτέχνες. Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς. Σκεφτόμαστε “καλά τα λένε οι SOAD”, ενώ περνάμε μπροστά από ένα ναρκωμανη και δε του δίνουμε λεφτά για να μη συνεχίσει τη χρήση και τα δίνουμε λίγο παρακάτω στο παιδάκι που το εκμεταλλεύονται για να πλένει τζάμια? (είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα, που μπορώ να σκεφτώ και το κάνουν το 99,9% των Ελλήνων). Την πολιτική άποψη την έχουμε όλοι, την διάθεση για ενασχόληση με τα του δήμου είναι το θέμα πόσοι έχουμε? (καλλιτέχνες&κοινό) (ποιός είχε γράψει τους “Συδώνειους νέους” που κάναμε στο Λύκειο? ο Καρυωτάκης μήπως? (μη βιαστείτε να πείτε ο Καβάφης, άλλο ποίημα λέω), ταιριάζει γάντι σε αυτά που λέω)
στ) στο ανούσιο κατ’ εμέ ερώτημα του τι προτιμώ, η απάντηση μου είναι δε με νοιάζει, μου αρκεί να νιώθω τη στιγμή που ακούω κάτι, ότι καταλαβαίνω και “επικοινωνώ” (έστω μονόδρομα) με τον καλλιτέχνη. (αυτή είναι προτίμηση, όχι αναγκαστικά γούστο)

Αυτά για την ώρα (έχω και 1 χέρι ο καημένος). Τώρα που το θυμήθηκα, όλοι έχουν πρόβλημα στην Ελλάδα για την κακομεταχείρηση των μουσουλμάνων από Βρετανους- Εγγλέζους, αλλά κανένας δήμος δε δέχεται τζαμί στα όρια του.Άσχετο, αλλά τροφή για σκέψη του κατά πόσο διαφέρουμε από τους Βλαχοαμερικάνους…

μια και το ειδα , καπου , δεν υπαρχει για μενα ροκ τροπος ζωης ,

ροκ ειναι μονο μουσικη , ο τροπος ζωης μπορει να αλλαζει για τον καθε
ακροατη , η μουσικη μπορει να αγγιξει οποιονδηποτε απο
τον αστεγο μεχρι τον εφοπλιστη ,

καλοδεχουμενες βεβαια ολες οι αποψεις

aor

Έχεις δίκιο, άλλο εννοούσα. Όχι τρόπος ζωής αλλά τρόπος προσέγγισης της μουσικής, ο οποίος επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από το τρόπο ζωής και τις αξίες του καθενός. Εννοείται, ότι έτσι το νιώθω εγώ και ίσως μόνο εγώ…

Αν χτυπάει τόσο άσχημα η λέξη “πολιτική”, ας την αποφεύγουμε προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και προς αποφυγήν αναλώσεως της όλης κουβέντας με λογοπαίγνια και “πινκ-πονκ” λέξεων.

Το ροκ είναι τρόπος ζωής κι εκφράζεται μέσα απ’τη ροκ μουσική, η οποία (κατ’εμέ πάντα) οφείλει να είναι φορέας φιλελεύθερων ιδεολογιών και μέσο αφύπνισης του αποχαυνωμένου" λαού!
Είναι λογικό σε μία εποχή πλήρους ισοπέδωσης και ολοκληρωτικού “ωχαδερφισμού”, όπου αξίες, κοινωνίες, συναισθήματα, σχέσεις…τα πάντα…περνάνε μία από τις βαθύτερες παρακμές της ιστορίας, το ροκ (ως μουσική και ως τρόπος ζωής) να περνάει μία βαθειά κρίση.

Μην πυροβολείτε τον πιανίστα…πυροβολίστε το Σερίφη!! :wink:

Mperdevete polla prgamata kai den vgazete akri. To rock san politiki ideologia exei pethanei apo ta mesa tis deaetias tou 70, otan pleon aporofithike kai egine apodekto apo to sistima. Kai oti ginete dekto apo ton sistima simenei oti aporofate automatos. Kati san ton Karamanli diladi, pou nomimopoiise to KKE kai apo tote einai ouiastika aniparkto san komma stin Ellada!!! Opote en eti 2005 kamia apolitos mpanta (an exeresoume tous SYSTEM OF THE DOWN) den ekfrazei apolitos kamia sovari koinwniki / politiki tasi… Oute fisika mporw na parw sta sovara akraiies mpantes tou death/black pou lenen gia sfages xristianwn klp mpourdes…

Vrizoume oloi ton Zakk Wylde kai kala kanoume apo mia apopsi… Elate twra stin thesi tvn Amertikanwn. Eimaste oi Ellines, pagkosmioi kiriarxoi, apolitoi arxontes tou kosmou… Oi mistikes mas ipiresies elegxoun ta panta… kai orizoume to mellon tou kosmou… Ola kala? Erxontai loipon stin Athina, “tromoktrates” apo to px Iraq kai mas anatinazoun tin Akropoli mazi me as poume 3000 kosmo pou itan ekei! E, min mou peite oti simfona me tin diki mas idiosigkrasia, tin elliniki, den tha tous g***me tin manoula to allo deuterolepto??? Deka pirinikous piraulous tha eixame petaxei sto iraq kai twra tha itan… o persikos kolpos megaliteros… tripa tha to kaname…

Valte twra stin thesi tou Wylde ton eauto sas, skeftite pws ta pernoume kranio me poli mikrotera pragmata kathimerina… kai skeftite an isastan se thesi isxios ti tha eixame kanei… Apla auto…

Gia na epanelthw sto thema… to rock san politiki protasi einai apolitos nekro…

Ante re, sobara? Gia kati pou egine 2 xronakia meta “ta mesa tis deaetias tou 70”, 8ymasai kati?

Giati aytoi pou xtyphsan tous twins, htane apo to Iraq?
8ymasai mhpws poios htan o “epishmos” logos pou phgan sto Iraq ta US Army?

Kala, ayto, den prepei na to grapses sta sovara, etsi…

exies megalo dikio . bantes san tous rage against the machine kai tous Soad kathara politikopoihmenes dn yparxoun pia

Den nomizo oti ena komma pou einai mesa stin vouli edo kai polla xronia , kai exei merikes ekatontades psifoforous -se mia xora sas tin dikia mas- oti einai aniparkto…
(oute ego tous goustaro me tipota-KKE-alla kapoia pragmata na ta leme opos exoun…)

Mallon exeis kairo na asxolitheis me hardcore…

An iparxoun poloi pou simerizontai auti tin apopsi, tote exoume ena trantaxto paradeigma giati pame apo to kako sto xeirotero san xora…
oxi pos ego kano kati simantiko gia tin xora mou…alla toulaxiston den pisteuo oti vriskomaste sto idio noitiko epipedo me tous amerikanous, kai analoga den tha pername pote tis idies apofaseis…

Κοίτα, η ιστορία της Ελλάδας έχει αρκετά παραδείγματα, όπου έγινε κακή χρήση της δύναμης της. Αυτό ισχύει λίγο πολύ για όλες τις αυτοκρατορίες της ανθρωπότητας που κατά καιρούς εμφανίστηκαν. Στη θέση τους, ούτε εγώ πιστεύω ότι θα διαχειριζόμασταν τη δύναμη μας με πολύ καλύτερο τρόπο.

Επειδή το λένε πολλοί (βαριέμαι να κάνω παραθέσεις, είμαι και κουλός :frowning: , αλλά το άκουσα σίγουρα από slekkas, οπότε ο ένας μου αρκεί), δε μου αρέσει να λένε ότι είμαστε μία κοινωνία “ωχαδερφισμού”, ή που δεν ενδιαφέρεται για τίποτα/ που ασχολείται με βλακείες/ που δεν έχει άποψη/ τεμπέληδες κτλ. Παίρνετε τα χαρακτηριστικά που εμφανίζονται σε ένα ποσοστό μίας γενιάς, τελείως αυθαίρετα λέτε ότι είναι χαρακτηριστικό΄ολόκληρης της εποχής/γενιάς/κοινωνίας και εν συνεχεία, πάλι τελείως αυθαίρετα, το προβάλλετε και στα υπόλοιπα μέλη της εποχής αυτής. Διπλό λάθος.

Η εποχή μας είναι μια χαρά, δε μου αρέσει να ακούω ότι βρισκόμαστε σε τέλμα κτλ. Η αρχαία Ελλάδα δεν ήταν γεμάτη Σωκράτηδες και Αισχύλους (για την ακρίβεια, υπήρχε δουλεία καθώς και πολύ βία+πενία, ενώ η “ελευθερία πνεύματος” (μη ξεχνάμε ότι ο Σωκράτης καταδικάστηκε σε θάνατο εν τέλει) δεν υπήρχε παντού). Στο Βυζάντιο (μεσαίωνας) οι υπάλληλοι του κράτους δυσκολεύονταν στην πρόσθεση διψήφιων αριθμών και υπήρχε τρομερός θρησκευτικός φονταμενταλισμός. Κατά την Τουρκοκρατία (υπήρχε δικαιολογία για τη δική μας κατάντια βέβαια), οι ευρωπαϊκές δυνάμεις έκαναν αποικίες(=δούλους) σε όλο το κόσμο, ανύπαρκτα δικαιώματα ακόμα και για τους πολίτες τους και πανούκλα λόγω φτώχιας, ενώ ακόμα και ο προηγούμενος αιώνας ήταν ο πιο αιματηρός στη ιστορία (2 παγκόσμιοι) και στην Ελλάδα είχαμε χούντα-εμφύλιο.

Ο σύγχρονος ευρωπαϊκός πολιτισμός είναι σε θέματα δικαιωμάτων-οικονομίας-τεχνολογίας- πνεύματος από τους καλύτερους της ανθρώπινης ιστορίας (βελτιώσεις ζητάμε ουσιαστικά). Το μόνο που μπορώ να δεχτώ είναι ότι δεν υπάρχει η διάθεση από όλους για βελτίωση-πρόοδο της κοινωνίας μας και εκεί όμως υπάρχει η απάντηση (και η οποία είναι πολύ πιο on topic από αυτά που λέμε τώρα)

Συνεχίζω να πιστεύω ότι η μουσική ακολουθεί της τάσεις της εποχής και όχι το αντίθετο. Κανείς δε θα αλλάξει απόψεις ή θα" ενεργοποιηθεί" πολιτικά λόγω ενός μουσικού κομματιού…(μόνο τα βιβλία μπορούν να το πετύχουν αυτό…)

8O 8O :roll: Πότε έγινε αυτό και δεν ενημερώθηκα??? :?: :wink:

Φίλε karvou, η εποχή μας δεν είναι καθόλου “μιά χαρά” όπως τη χαρακτηρίζεις κι αυτό το αποδεικνύεις από μόνος σου, συγκρίνοντάς την με την εποχή του μεσαίωνα!!!
Ναι, ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε επίπεδα Ιεράς εξέτασης (κοντεύει), αλλά δεν θα πούμε κι ευχαριστώ που τα πάντα έχουν ισοπεδωθεί στο βωμό του χρήματος.
Τα πάντα πια έχουν μία τιμή και δυστυχώς το ρόκ δεν κατάφερε να ξεφύγει απ’τα πλοκάμια του συστήματος. Απορροφήθηκε και φημώθηκε.
Βέβαια, ως γνωστόν, το σύστημα μπορείς να το βλάψεις περισσότερο εκ των έσω, παρά όντας στο περιθώριο.
Απλά, εκ των έσω, θέλει @ρχίδι@ να βροντοφωνάζεις:

"They were crying when their sons left
God is wearing black
He’s gone so far to find no hope
He’s never coming back "

και να κάνεις πάρα πολύ κόσμο να αντριχιάζει και να βουρκώνει, την ώρα που το σύστημα σε ραίνει με εκατομμύρια δολάρια για να σε εξαγοράσει!!! :wink:

Και πάντα τα καταφέρνει…

[

Ante re, sobara? Gia kati pou egine 2 xronakia meta “ta mesa tis deaetias tou 70”, 8ymasai kati?

San tii egine diladi pou exei sxesi me to rock kai tha eprepe na thimame? I ekrixi tou punk? Kai auto aporofithike eukola… An ennoouses auto…

Giati aytoi pou xtyphsan tous twins, htane apo to Iraq?
8ymasai mhpws poios htan o “epishmos” logos pou phgan sto Iraq ta US Army?

Oxi vre si… apla ena paradeigma eipa… Ti pithanotero einai oi idioi oi amerikanoi na ekanan ti xtipima stous pirgous, gia na vroun dikaiologia na elegxoun akoma pio poli to ti ginete…

Kala, ayto, den prepei na to grapses sta sovara, etsi…[/quote]

Exoume epidixei sto parelthon peripou ston idio vathmo epeidixi dinamis… Otan mporousame na to kanoume to kaname…
Simera den mporoume, alla vrizoume tous Amerikanous, apo tous opoious agorazoume ta opla mas, kai petame me ta aeroplana tous, kai grafeis se auto to forum xari se amerikaniki texnologia… As deis ta xalia mas ta simerina, tou neo-ellina kai meta pes mou an milaw sovara… An imastan magges opws polloi ipostirizoun, tha imastan emeis oi “Amerikanoi” tou simera… kai tha deis an tha epivalame tous orous mas i oxi…

Mallon parexigises auta pou eixa grapsei noritera…

Akrivws, an h giagia mou eixe arxidia, 8a th fwnaza pappou.

Ενδεχομένως αν η γιαγιά σου είχε @@ το Punk να συγκαταλεγόταν στις σοβαρές κοινωνικές επαναστάσεις που άλλαξαν τον κόσμο…

Ευτυχώς για τον κόσμο που η γιαγιά σου δεν έλλαξε φύλο…