Rock και πολιτική

To oti esvhse grhgora, den miwnei sto elaxisto th shmantikothta tou.

Akrivws, an h giagia mou eixe arxidia, 8a th fwnaza pappou.

Kai poia htan sovarh koinwnikh epanastash gia sena telisvas?

Kai poia htan sovarh koinwnikh epanastash gia sena telisvas?[/quote]

Για μένα και το τονίζω (ΓΙΑ ΜΕΝΑ), δεν υπήρξε στην πράξη ποτέ καμιά σοβαρή κοινωνική επανάσταση (στη θεωρία χιλιάδες) που να μπόρεσε ν’ αλλάξει τον ένα και μοναδικό νόμο της φύσης, ότι δηλαδή ο ισχυρός επικρατεί του ανίσχυρου…

πρέπει να τα λένε… για μένα αυτό είναι ροκ!!! ασε που κατά τη γνώμη μου με τη μουσική τους μπορύν να επηρεάσουν τον κόσμο κατά της ηλιθιότητας διαφόρων… ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θιγουμε… όταν όλος ο κόσμος τραγουδαγε don’t wanna be an american idiot δε μπορεί κάποιοι από αυτούς θα το εννοούσαν!!!

Εχμ… σίγουρα? αν σκεφτούμε πως βαρέθηκα να το βλέπω στο mad όποτε έκανα ζάπινγκ στην tv? έλα και δεν μπορώ να ακούω βλακείες? αν κάποιος από αυτούς που το τραγούδησαν το εννοούσε, δεν θα άκουγε green day? αυτοί έχουν μπει για καλά στο σύστημα [όχι, δεν είμαι από αυτούς που κατακρίνουν κάθε underground μπάντα που υπογράφει με πολυεθνική] και ό,τι είναι στο σύστημα, είναι μόδα? και την μόδα ξέρεις και ξέρουμε ποιοι την ακολουθούν.
Τέλη, σοβαρή κοινωνική επανάσταση, δεν υπήρχε γιατί ό,τι πήγε να κορυφωθεί το τράβηξε το σύστημα [επίσης]. Αλλά αυτός δεν είναι λόγος για πεσιμιστικές απόψεις? τότε καλύτερα να κάτσουμε όλοι στον καναπέ μας και να ξύσουμε τα @@ μας?
The_Arcade, αν και δεν μ? αρέσει να απομυθοποιώ [πρώτα στον εαυτό μου] τους διάφορους μύθους που χτίζω, το punk πέρα από κάποια εξαγριωμένα πρεζάκια που προσπαθούσαν να βγάλουν την οργή τους κάπως αλλιώς, πέρα από το πιόμα τους, δεν ήταν κάτι άλλο?
Σπύρο, καλό μου, μπορεί να μην είναι όπως θα θέλαμε να είναι η κοινωνία, αλλά δεν είναι και τόσο χάλια όπως τα παρουσιάζουν.

Δεν γράφω άλλα, γιατί θα συμφωνήσω με τον karvou, γράφω με το ένα χέρι και κουράζομαι? btw περαστικά μας!

To oti esvhse grhgora, den miwnei sto elaxisto th shmantikothta tou.

Akrivws, an h giagia mou eixe arxidia, 8a th fwnaza pappou.[/quote]

To punk einai nekro… apla den iparxei… kai oi kapote igetes tou, eite einai kirile rock stars simera, eite pethamenoi… Sigoura itan mia mousiki ekrixi me orgi, dinami kai antidrasi edwse tromeres mpantes…alla mexri ekei… itan elaxisto se diarkeia, an kai exakolouthei na epireazei tin mousiki mexri simera, kai as min xehaneme oti oi pio epithetikes mpantes exoun sindiasmo punk/metal/rock ‘n’ roll stin mousiki tous.

File Arcade den exw kati enantiwn kanenos, oute tou punk, oute tou hardcore oute tipota… Allo omos pragma i pragmatikotita gia to ti simvenei…

[quote=“deathbitch”]αν κάποιος από αυτούς που το τραγούδησαν το εννοούσε, δεν θα άκουγε green day?

αποψη μου: αλλά είναι πολύ καλοί… έχεισ ακούσει το basketcase(dookie)?? οκ, παλιό αλλά καλό!!
τουλάχιστον πρέπει να τουσ αναγνωρίσουμε ότι έκαναν πολύ κόσμο να ακούσει λίγο rock…

Xaxaxaxaxaxaxax! Bravo, exoun graftei tooosa kai tooooooosa gia to punk, kai esy vrhkes to nohma se 1mish seira!

Xaxaxaxaxaxaxax! Bravo, exoun graftei tooosa kai tooooooosa gia to punk, kai esy vrhkes to nohma se 1mish seira![/quote]Κοίτα? το να κάτσω να σου αναλύσω το punk σαν κίνημα και σαν μουσική, σε σεντόνια, είναι το πιο εύκολο? όμως δεν θα κάτσω να το κάνω?
Αν βγεις από το τρυπάκι που βρίσκεσαι, θα μπορέσεις να καταλάβεις και τι γράφω.
Αλλά ως τότε, όπως το πες: αν η γιαγιά σου? κ.τ.λ. κ.τ.λ. ?

Otan to kaneis omws, pes mou na etoimastw. 3ereis, na ferw pop corn k tetoia.

Toso dysnohta einai ayta pou grafeis re deathbitch?
Eimai mikros akoma mallon. Den mporw na katalavw tis (pragmatika) va8ystoxastes skepseis sou. Sygnwmmh kai kala Xristougenna.

Συμφωνείς με τις απόψεις μου ή για το χέρι? Αν είναι για το δεύτερο, τότε ένα έχω να πω (κραυγάζω με χαρά, τραγουδούντας ρυθμικά τα παρακάτω λόγια):
[size=7]Εβγαλα το γύψο!!
Εβγαλα το γύψο!!
Εβγαλα το γύψο!![/size]
Θεωρητικά δεν έπρεπε να τον βγάλω, αλλά μου είχε σπάσει τα νεύρα και πίεσα το γιατρό…

Slekka, όταν λέω “μία χαρά” δε το λέω κυριολεκτικώς, αλλά (είναι το μόνο παράδειγμα που μπορώ να σκεφτώ) όπως όταν χτίζεις ένα σπίτι, είσαι στα τούβλα για παράδειγμα, και όταν σε ρωτάνε πως πάει το σπίτι απαντάς (εγώ τουλάχιστον έτσι απάντώ) “μια χαρά” γιατί βλέπεις πρόοδο στο κτίσιμο (ειδικά αν τα μπέτά πήραν 2500 χρόνια). Σαφώς και η κοινωνία μας θέλει (πάρα) πολλές βελτιώσεις, αλλά δε πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα και να μη δούμε το τι έχει επιτευχθεί τα τελευταία χρόνια. Σίγουρα δεν είναι λίγο. Αν μπορείς εξήγησε μου αυτό με το μεσαίωνα, δε κατάλαβα πως βγαίνει η σύγκριση που έκανα εις βάρος της εποχής μας.