Rock Λογοτεχνία

Το thread αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει μια πηγή πληροφοριών για βιβλία που αφορούν την αγαπημένη μας μουσική. Την ιστορία της, βιογραφίες των πρωταγωνιστών της, μυθιστορήματα με ροκ υπόθεση, βιβλία γραμμένα από μουσικούς κλπ.

Αρχίζω με το “Liverpool Fantasy” του Larry Kirwan των κελτοροκάδων Black47, που συμβαίνει να διαβάζω αυτή την εποχή. Πρόκειται για μια φανταστική βιογραφία των Beatles, που ξεκινά με την υπόθεση ότι οι Beatles δεν κατάφεραν να ηχογραφήσουν το “Please Please Me” και διαλύθηκαν το 1962. Πώς θα ήταν ο κόσμος χωρίς τους Beatles; και τί θα γίνονταν οι Beatles αν δεν ήταν πια Beatles;

Οι τέσσερις ρυθμοσκάθαροι ξανασυναντιούνται μετά από 25 χρόνια. Ο John είναι ένα ένας αποτυχημένος άνεργος μουσικός, πιστός στο τραχύ Rock’n’Roll. O Ringo φυτοζωεί, ψιλοδουλεύοντας στο κομμωτήριο της γυναίκας του. Ο George είναι ένας ιησουίτης παπάς, που έχει υποστεί νευρικό κλονισμό. Ο Paul έχει κάνει λαμπρή καριέρα στο Las Vegas ως «Paul Montana», αλλά η μόδα του έχει αρχίσει να ξεθωριάζει. Τί αποτέλεσμα θα έχει η συνάντησή τους; (Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι τι στιγμή που συναντιούνται, η Αγγλία γνωρίζει μια έξαρση ακροδεξιών οργανώσεων.)

Το έχει διαβάσει κάποιος από σας;

Ωραία ας συνεισφέρω με το χαμογελαστό αγόρι

Bob Dylan - “η ζωή μου” ή κάπως έτσι - εκδόσεις Μεταίχμιο, κυκλοφόρησε πριν 3 χρόνια

Κακό χάλι. Βαρετό, μονόχνωτο κ πλήρως απομυθοποιητικό για τον Dylan.
Το άρχισα, διάβασα με πολύ κόπο το 80%, το άφησα για ένα εξάμηνο κ το τέλειωσα σε μια άλλη περίοδο βαρεμάρας…

Δεν έχει αφηγηματικό κέντρο, πηδάει από την μια περίοδο στην άλλη χωρίς να σε ειδοποιεί, κ αν δεν έχεις πρώτα λιώσει στην wiki για την ιστορία του μάστορα, χάνεις τα αυγά και τα καλάθια…

Άσε που τον παρουσιάζει σαν ένα σταρχιδιστή, αδιάφορο μουσικό που ήθελε απλά να λέει τα κομμάτια του, αδιαφορώντας για τον αντίκτυπο ΚΑΙ την πολιτική…

προσωπικά ξενέρωσα πάρα πολύ και με το βιβλίο και με τον dylan

ΕΡΩΤΗΜΑ : θέλω να διαβάσω το βιβλίο για τους cure “just like heaven” από τις εκδ. sonik. Ξέρει κανείς σας τπτ ?

Neil Peart - Ghostrider: Travels on the Healing Road

Ο drummer των Rush διηγείται το ταξίδι με μηχανή που έκανε επί μήνες γυρίζοντας την Β. Αμερική το 1998-1999 και καταγράφει τις σκέψεις του προσπαθώντας να ξεφύγει από την κατάθλιψη που του προκάλεσαν οι δαιδοχικοί θάνατοι της 18χρονης κόρης του πρώτα και της γυναίκας του 10 μήνες αργότερα.

Ερώτηση αν είναι καλογραμμένο δικαιούνται να κάνουν μόνο όσοι δεν έχουν διαβάσει ποτέ τους στίχους Rush. :wink:

Ειναι το επομενο που σκοπευω να διαβασω.Το αφησα επιτηδες για τελευταιο απο τα βιβλια του Καθηγητη,γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι και το πιο βαθια προσωπικο του εργο.

Για το βιβλιο του Ντυλαν θα συμφωνησω σε μεγαλο ποσοστο με τον Μοντε.Η συνοχη του ειναι σχεδον ανυπαρκτη και θεωρει αυτονοητα παρα πολλα πραγματα που φυσικα και δεν ειναι.Κριμα,γιατι και γω το ειχα παρει με μεγαλες προσδοκιες και εχοντας ακουσει καλα σχολια απο αρκετους…

Και που (να δοκιμάσεις) να διαβάσεις το πρώτο του βιβλίο! Λέγεται Tarantula, και ιδού οι πρώτες γραμμές από το αγγλικό πρωτότυπο (δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί):

[SPOILER]Τίτλος πρώτου κεφαλαίου: Guns, The Falcon’s Mouthbook & Gashcat Unpunished

aretha/ crystal jukebox queen of hymn & him diffused in drunk transfusion would would heed sweet soundwave crippled & cry salute to oh great particular el dorado reel & ye battered personal god but she cannot she the leader of whom when ye follow, she cannot she has no back she cannot…
[/SPOILER]

Mια ακομα προσωπικη αδυναμια ειναι το παρακατω βιβλιο…

Η ιστορια των Pink Floyd μεσα απο το πρισμα του Nick Mason.Απο τα πρωτα βηματα,τα προβληματα με τον Barett,τον ερχομο του Gilmour,την αλλαγη πλευσης και την παγκοσμια καταξιωση,τις συγκρουσεις προσωπικοτητων και την επελθουσα διαλυση ειναι θεματα που αναλυονται,φωτογραφιζονται και περιγραφονται στο βιβλιο που πιστευω ειναι must για καθε οπαδο του γκρουπ.Το βρεταννικο φλεγματικο χιουμορ ειναι παρον σε μεγαλο βαθμο και κανει πολυ πιο ευχαριστη την αναγνωση,ξεφευγοντας απ την απλη παραθεση γεγονοτων.Μαθαινουμε επισης πολλα “μυστικα” των Floyd,μια και ερχονται εκ των εσω και οχι απο καποιον τριτο παρατηρητη-βιογραφο.

Αυτό τον καιρό διαβάζω το:

Πολύ ωραίο βιβλίο,στο οποίο μιλάνε διάφοροι καλλιτέχνες που γνώριζαν τον Lennon.Έχει και στοιχεία που μάζευε το FBI αν δεν κάνω λάθος για αυτόν…πολύ ενδιαφέρον βιβλίο για τη ζωή του και το χαρακτήρα του!

“TRASH!The Complete New York Dolls”(εκδόσεις PLEXUS)
Η άνοδος και η πτώση των θρυλικών New York Dolls-οι επιρροές τους,όσοι επηρέασαν,η γέννηση του punk-
ένα βιβλίο για όλους τους Dolls fans και όχι μόνο…

Keeper21, ένωσα το θρεντ αυτό με το Rock Λογοτεχνία, μια που πιστεύω καλύτερα να είναι αυτά τα δύο μαζί. Εξάλλου όπως αναφέρει ο Vic Vega στην εισαγωγή του:

Δεν έχει τύχει να έχω διαβάσει πάντως κάποιο βιβλίο απο μουσικό… Το μόνο μουσικό βιβλίο που έχω διαβάσει είναι μια βιογραφία των Pink Floyd… :-s

jim morisson-σημειωσεις για την οραση(lors-notes on vision)

Και πολυ καλα εκανες!:slight_smile:
Αν ηξερα οτι υπηρχε δεν θα ανοιγα νεο thread.
Μαλιστα στη πρωτη του σελιδα απανταει και στις αποριες μου!
+1 new mod!!:stuck_out_tongue:


Aπο τις ωραιοτερες αυτοβιογραφιες. Ρεαλιστικο, αμεσο, συναρπαστικο και αληθινο.


Ειναι ενα βιβλιο- βιογραφια των Μεταλλικα που εχει νομιζω αυτη την εικονα απ εξω. Το ειχα δει σε ενα χαμμερ. Ξερετε τπτ?

Η μόνη βιογραφία των Μετάλλικα που ξέρω είναι το “Το Τέρας Ζει”…

Έγω έχω μία βιογραφία των Metallica μέχρι το ‘‘Black album’’, με ΠΑΡΑ πολλές φωτογραφίες και πολλές λεπτομέρειες. Σαν εξώφυλλο έχει τους Metallica εποχής ‘’… And justice for all’’ να είναι μέσα σε ένα κελί.

8OΜαλλον για αυτη λεω. Θα το ψαξω παντος το θεμα.

Έχει μερικά στο Public πάντως, αν θες, από Metallica…

Ρε, δεν είναι η φωτογραφία που post- αρες, όμως, στο εξώφυλλο.

Το βιβλίο το είχα βρει πριν 4-5 χρόνια στη Ναυαρίνου.