Πως ξεκινησατε να ακουτε rock?

δεν εχω ξεκινησει ακομα…

ακουω μονο τρου μετσαλ!!!

oλα ξεκίνησαν με εναν τενεκέ λάδι…

στο κεφαλι…

Μικρός έψαχνα κάτι δίσκους των γονιών μου (Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, Beatles, Rolling Stones, Creedence Clearwater Revival, Uriah Heep, Ten Years After κλπ.) 4η-5η δημοτικού άρχισα να αγοράζω cd ελληνικό rock (Ξύλινα Σπαθιά, Τρύπες, Σιδηρόπουλο κλπ.). Δίπλα από αυτά είχε στο δισκάδικο και τα cd των Maiden. Μου έκανε εντύπωση το εξώφυλλο του Killers, το αγόρασα και έτσι μπήκα και στο metal…

που το θυμήθηκες,πολύ παλιό.

από τον αδερφούλη μου που ευτυχώς άκουγε από μικρός ροκ κι εγώ μαζί σαν κολλητήρι …Αλλά ευτυχώς με το 1ο ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ κι ευτυχώς συνεχιζει ο ενθουσιασμος:)

σνιφ σνιφ,
το θρεντ φέρνει συγκίνηση.

Δεν είχα κανέναν να μου μάθει.

Ο πατέρας Νταλάρα
Η μητέρα Dion
Τα ξαδέρφια dance/techno

Ήμουν μόνος. Οι καιροί δύσκολοι.
Βασιζόμουν σε ξένες δυνάμεις πριν ζητήσουν λεφτά (βλ. MTV)
και καλώς η κακώς ήμουν το παιδί του Darude, των Bomfunk MC’s και των Εiffel 65.

Mετά στη ζωή μου μπήκε ο Τσαουσόπουλος. Αααχ.
Πολλές ώρες ράδιο ρε αδέρφια. Μα πάρα πολλές. Τα ακούσματα άθλια.

Και τότε ήρθε η ούμπερ ουάου ιδέα της μητρός να αρχίσω κιθάρα. Κλασσική εε.

Πάει, το μικρόβιο του ροκσταρ με είχε μολύνει. Πήραμε και την ηλεκτρική και έδεσε το γλυκό.
Βέβαια, το πράγμα έχει και τη δόση κομπλεξισμού του μέσα. Δεν είχα κανέναν να μου μάθει τα παλιά, οπότε
έμεινα στο να ακούω μοντερνα και αλτερνατιβ πράματα. Τι γκανζ και σκορπιονς μου λέτε? Αvenged Sevenfold και Muse σας απαντώ.

Ααχχ…

btw με Rasmus άρχισα :lol::lol:

Η Eifel65 είναι μπαντάρα φίλος 8)

αμα ειναι μπανταρα γιατι ολοι μετα εκεινο το ‘‘blue’’ ολοι την εχουν ξεχασει:-k

Εγώ στα γυμνασιακά μου χρόνια είχα φάει κόλλημα με μια χιουμοριστικοαθλητικη ραδιοφωνική εκπομπή,Midnight Express λεγόταν,η οποία για εισαγωγή είχε το Battle Hymn.Οπότε το μπάσιμό μου στην αγαπημένη μας μουσική ήταν πολύ τρου8).Στην ίδια εκπομπή ακουγόταν επίσης τα Trooper,We’re not gonna take it και Sympathy των Uriah Heep.Στην συνέχεια ακολόυθησε ένα σιντι(A real live dead one-Iron Maiden) δώρο στην αδερφή μου από τον γκόμενό της το οποίο τελικά έλιωσα εγώ.Βλέποντας στο οπισθόφιλο ότι έχει το Trooper είπα κάτσε να δούμε τι άλλα τραγούδια παίζουν αυτοί οι Μέιντεν.Ε μετά από αυτό άρχισα να ψάχνομαι…

Βαρέθηκα στο σχολείο να ακούω backstreet boys και να με σέρνουν οι φιλες μου στα club, άκουσα στο ράδιο τυχαία το we’re nοt gonna take it και αυτό ήταν…έπιτέλους έκανα την επανάστασή μου, απελευθερώθηκα, είδα το φως και κολησα. Ε μετά ηρθαν οι maiden, helloween, metallica και η συνέχεια προφανής.

Ααα backsteet boys…αυτές ήταν εποχές :cry:

:-kΠρεπει να ηταν γυρω στην πεμπτη δημοτικου, απο παροτρυνση του πατερα μου όπως έλεγε και οπως συνεχιζει και λεει…“ακου αυτα τα τραγουδια για να μαθεις τι ειναι ΜΟΥΣΙΚΗ” Είχαμε μια κασσετα μεσα στο αμαξι η οποια ποτε δεν βγηκε απο το κασσετοφωνο. Μπαλαντες είχε κυρίως… (ωραιες εποχες…):roll:

τυχαια στο ραδιοφωνο black sabbath-paranoid στα καπακια iron maiden-fear of the dark.
μολις ηρθε το σαββατο,παω μοναστηρακι,αγοραζω το tribute του ozzy και μετα απο καμια
10αρια μερες το fear of the dark…ε,απο τοτε και μετα γεμιζω τα αυτια μου μεταλλο!!!:metal::metal:

  1. Το μικρό μπλιντινχιστοράκι (12 ετών) συντονισμένο στο MTV.
    Χαζεύει Madonna, Doctor Alban (YEAH!), MC Hammer (YeAH!!!) και άλλα τέτοια όμορφα, ώσπου πέφτει ένα βίντεο που δεν έχει ξαναδεί. Λεγόταν “heart shaped box”… συγκρατεί το όνομα, και προχωράει. Μετά από λίγο καιρό αρχίζει να συνειδιτοποιεί ότι τα “ροκ” τραγούδια του αρέσουν περισσότερο. Έχει ήδη γνωρίσει τους Aerosmith, Soul Asylum, Pearl Jam, Therapy? και του’χει κάνει τρομερή εντύπωση ένα “περίεργο” συγκρότημα με ένα τραγούδι ονόματι “spoonman”. αυτό (το superunknown των soundgarden δλδ) θα είναι και το πρώτο cd που θα αγοράσει…

the rest is (bleedin) history… 8)

Cornellofans put your hands up in the air!

You Know, Timbaland Style\:D/\:D/

η πρώτη επαφή δεν ήταν ακριβώς με rock…
το '98 θυμάμαι είχαν φέρει στη ξαδέρφη μου δώρο το Amaricana από Offspring.Μου άρεσε τόσο πολύ το εξώφυλλο που άκουσα το cd…βέβαια μετά από αυτό (ήμουν 8 τότε) δεν είχα την δυνατότητα να ψαχτώ μόνο μου οπότε δεν άκουσα και τίποτα άλλο.Το 2003 πήγα με ένα φίλο στο σπίτι του στη Αστυπάλαια(η Νεφέλη τον ξέρει) και όντας ήδη στο κλίμα έβαλε Offspring,όπου αυτό μου θύμισε κάτι…και του είπα τι άλλο έχει από αυτό το είδος,και έβαλε στο cdplayer το Nothing Else Matters και από τότε κόλλησα και δεν το αλλάζω με τίποτα.άρχισα να ψάχνω τις παλιές μπάντες…ο πατέρας μου (παλιός ροκάς) είχε μεγάλη συλλογή(δεν μου το είχε πει),οπότε με βοήθησε αρκετά…μετά από μόνος…


Now playing: Dark Tranquillity - The Lesser Faith
via FoxyTunes

haha pes se opoiondhpote afou sou balei metallica “bale kati apo auto to eidos” kai an sou balei offspring na me xeseis :stuck_out_tongue:

sorry gia ta greeklish (eimai biblio8hkh)

βασικά το αντίθετο έγινε…του λέω από punk τι άλλο έχεις και μου λέει:όχι punk,θα σου βάλω αυτό εδώ(metallica) να μου πείς γνώμη…


Now playing: Iced Earth - Path I Choose
via FoxyTunes

Kάπου στο 94 με κάτι κομμάτια από Οffspring, Green Day,Nirvana. Δεν έδωσα και πολύ σημασία, όταν όμως άκουσα για πρώτη φορά το One(Metallica) έπαθα μεγάλη ζημιά.

ορίστε και άλλος!!!από Offspring σε Metallica!!!:D:D:D


Now playing: Iced Earth - Burnin’ for You
via FoxyTunes