Το Rocking.gr επιλέγει: Τα 100 album της δεκαετίας

Αυτο!

Εχεις δικιο,ειναι σιγουρα φαν.Το 3ο Cynic που ειναι στη λιστα?

απο τις λίγες φορές που συμφωνώ 100% μαζί σου:p

οκ, κάθε λίστα αρχίζει κατά τα γνωστά ντόμινο συζητήσεων και ναι, πιθανότητα είμαστε πιο αντιδραστικοί και γκρινιάρηδες μέσω νετ.

όμως δε θα πείραζε να πείτε μια φορά “sorry folks, έγιναν δυο-τρία λαθάκια”. έτσι για το γαμώτο. curacell.

Μη με ρωτάς. Εγώ δε το έχω πάντως και δε το έχω ακούσει! :stuck_out_tongue:

Mωρε 2 εχουν βγαλει,απλα ελεγα μηπως το κανε κανα review ο εν λογω συντακτης:lol:

Anyway,what dude said.

από τη λίστα συμφωνώ για:

Anaal Nathrakh (Παρά την “κωλοτουμπίτσα”)
Celtic Frost (Αλίμονο)
Converge
Deftones
(κρίμα που πολλοί έχουν ξεχάσει αυτό το δίσκο)
Mastodon (αν έβλεπα το τελευταίο τους αντί για αυτό θα έκραζα ασύστολα)
Queens Of The Stone Age
System Of A Down
Tool

δεν τα περίμενα, οπότε αγάπες για:
Dead Congregation
Electric Wizard
Pig Destroyer (H ευχάριστη έκπληξη)
Reverend Bizarre (αν και εγώ θα έβαζα κάποιο άλλο άλμπουμ, οκ)

συμφωνούμε για την μπάντα, όχι για το δίσκο:
Isis (το “Oceanic” είναι ανώτερο)
Unkle (θα προτιμούσα το Never Never land)

Θα πέσει ψαχτήρι για:
The Bellrays
Warning

Διαφωνώ κι ενίσταμαι για:
Audioslave (Η πλέον υπερεκτιμημένη μπάντα των 00ς μαζί με Velvet Revolver)
Colour Haze (προσωπικό κολληματάκι μου, μην ενοχλείστε.)
Nevermore (αυτό το άλμπουμ είναι πολύ λίγο για νέβερμορ)
Wolfmother (από τις μεγαλύτερες απάτες της δεκαετίας όμως)

Για τα υπόλοιπα δε χαλάστηκα, δεν τρελάθηκα. Κατανοώ πλήρως γιατί βρίσκονται εκεί.

Αυτά προς το παρόν :slight_smile:

Αααααα. Τώρα κατάλαβα ποιο είναι το point. Πείτε το ευθέως μωρέ. Εγώ δε την ξέρω τη μπάντα απλά θυμόμουν πως ήταν στη λίστα του Δημήτρη για φέτος και νόμιζα πως διαφωνήσες με την κρίση του πως δεν είναι το ίδιο καλός.

Ηρεμήστε όμως. Το κείμενο είναι περίπου 15,000 λέξεις. 1000% υπάρχουν πράγματα που ξέφυγαν κατά τις διορθώσεις. Μην είστε με τα καρφιά στο χέρι για να σταυρώστε. Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο μπεμπέτο. Ό,τι άλλο βλέπετε (ελπίζω να μην υπάρχουν άλλα :p) το λέτε και με την πρώτη ευκαιρία διορθώνεται από τους υπευθύνους.

Ποια κωλοτουμπίτσα ρε?

Παίδες, όχι μόνο «sorry folks», αλλά και ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις σας, που μας βοηθάνε να βελτιώσουμε τα κείμενά μας ? ακόμη και αυτές που δεν είναι και τόσο καλοπροαίρετες.

Πρέπει όμως να υπογραμμιστεί ότι αυτό το άρθρο έγινε με πολύ κόπο και μεράκι. Η διαδικασία για τη δημιουργία του ήταν ΠΟΛΥ χρονοβόρα και ΠΟΛΥ κουραστική, όπως, υποθέτω, γίνεται σαφές και από το αποτέλεσμα. Είναι λοιπόν προφανές πως οι επιπόλαιες ειρωνείες εκλαμβάνονται ως δείγματα έλλειψης σεβασμού για τη δουλειά μας.

Δεν είναι παράλογο κάποια λάθη να έχουν τρυπώσει στα κείμενα και σας ευχαριστούμε που μας τα υποδεικνύετε. Δεν καταλαβαίνω καθόλου, όμως, την ικανοποίηση που αντλεί κάποιος, προσπαθώντας να μας προσβάλλει διαδικτυακώς.

Πάντως, αν στο thread αυτό διαβάζουμε ενστάσεις για τις επιλογές μας, δεν μπορείτε να φανταστείτε την οδύσσεια που περάσαμε για να συμφωνήσουμε μεταξύ μας. Εξάλλου, αν δεν υπήρχαν ενστάσεις, προφανώς μια τέτοια λίστα δεν θα είχε νόημα, γιατί τότε όλοι θα συμφωνούσαμε, έχοντας ακούσει τα πάντα.

Ένα θερμό ευχαριστώ σε όσους επαίνεσαν την προσπάθειά μας.

Το χω ξαναβάλει. Η κριτική του σάιτ στο “Έσχατον” (δεν θυμάμαι ποιός την είχε κάνει) θυμίζει χρυσές εποχές θαψίματος στο χάμμερ.
Παρότι σήμερα είναι ευρέως παραδεκτό (και σωστά στο κείμενό σου) πως είναι ένας μεγάλος μπλακμέταλ δίσκος. Εκεί πάει η “κωλοτουμπίτσα”.8)

Για το πρώτο διαφωνώ κάθετα, μπορεί να είμαι το πιο απλό άλμπουμ τους αλλα never the less ειναι τεράστια δισκάρα και με μικρή διαφορά το καλύτερο τους για μένα.

Για το δεύτερο συμφωνώ απόλυτα ποτέ δεν κατάλαβα όλο αυτό τον ντόρο γύρω απο το όνομα τους.

Εντάξει τώρα σε εννόησα. Μεγάλη ιστορία, μην το ψάχνεις. Πες πως δεν την διάβασες ποτέ. :stuck_out_tongue:

Περα απο τη παραγωγη που οι περισσοτεροι συμφωνουν οτι ειναι τεραστιον πλην(εγω οχι αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια:p),τις συνθεσεις τις βρισκεις μετριες?

πλην του ομώνυμου και τις διασκευής σε ΕΛΠ, ναι.
Όταν έχουν προηγηθεί δυο δίσκοι ογκόλιθοι, ε ναι, ΑΥΤΟ το άλμπουμ είναι λίγο.

Τι λέτε ρε Μπαζόβεν! Πλην είστε εσείς.

Η παραγωγή είναι μια χαρά για ανανέωση του ήχου τους, είναι το πιο άμεσό τους, ο Λουμίδης κάνει ότι θέλει, αλλά για μένα το Godless θα ναι σε επίπεδο συνθέσεων πάντα ένα βήμα πάνω.

Καταλαβαίνω την επιλογή του.

Θα μπορούσε να μπει και το Scars on Broadway αλλά 3 System θα πήγαινε πολύ.

κακή παραγωγή, λιγο το άλμπουμ. Με κάνατε να ξαναπάω να δω την λίστα μήπως και είδα λάθος και αντι του dead heart… ήταν τον enemies of reality στα 100. Και παραγωγή και συνθέσεις για μένα είναι κορυφη πάντως, εγω αυτα περισσότερο θα έλεγα πως ισχυουν για το enemies…

Τα παραπονα για την παραγωγη στο dead heart μου θυμιζουν εποχές morgana lefay και sanctified (δισκαρα).

έχει διασκευή σε emerson, lake and palmer στο dead heart?

NAI. Γιατί είμαι ο χούλκ.

Αλήτη!