Το Rocking.gr επιλέγει: Τα 100 album της δεκαετίας

Με τους anathema συμβαίνει το κλασικό, όπως και σε άλλα συγκροτήματα του ατμοσφαιρικού ήχου που το γύρισαν σε ποιο ροκ καταστάσεις (πχ gathering) να κυκλοφορούν αριστουργήματα αλλά αυτοί που τους παίρνουν πρέφα να είναι οι μεταλάδες. Και συγκεκριμένα οι anathema ανέκαθεν είχαν σκ–τα προώθηση-managent-δισκογραφική κ.τ.λ. Πάω στοίχημα ότι το νεο αλμπουμ τους και το χειρότερο τους να είναι θα πουλήσει περισσότερο μόνο και μόνο επειδή τη παραγωγή τη κάνει ο Steven Wilson…

σιγουρα μιλαμε για τα 00’ς την εποχη του ιντερνετ?

Νομίζω πως το ιντερνετ βοηθάει συγκροτήματα να αναδειχτούν και να ακουστούν πιο εύκολα, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι θα αποκτήσουν τη διάρκεια που χρειάζεται για να προσφέρουν. Πάρα το ιντερνετ, στα μεγάλα ψάρια η μουσική βιομηχανία καλά κρατεί.

ενταξει μωρε πιστυω περισσοτερο γενικα μιλαμε και οχι τοσο για τη συγκεκριμενη λιστα

και παλι δεν με πιανεις. δεν σου λεω το αν πουλανε η οχι. υπαρχουν μπαντες που δεν κανουν τρελες πωλησεις και κανουν αισθητη την παρουσια τους. σου μιλαω καθαρα για ιδεες. μεχρι εκει μπρουν να δωσουν, πως να το κανουμε. δεν ειναι ολα θεμα promotion. ειδικα οι αναθεμα ειναι αστειο παραδειγμα σε σχεση με τους radiohead ακουγοντας τα 2 τελευταια αλμπουμ τους (των αναθεμα).

καλυτερα απο τις προηγουμενς δεκαετιες? ειδικα αν θεωρεις οτι η αναλογια αξιολογων εμπορικων συγκροτηματων / εμπορικων σκουπιδιων ειναι καλυτερη στα 80’ς ενταξει τι να πω. τωρα μονο ο κοσμος τρωει οτι του πασαρουν οι δισκογραφικες. ειδικα τωρα.

Mπορεί. Προσωπικά θεώρω ότι το πόσο επιρεάζει μια μπάντα τα δρώμενα και κάνει αισθητή τη παρουσία της “μουσικά” έχει να κάνει και με το πόσοι την ακούνε και πόσο προμοτάρεται. Δεν υπάρχει “δικαιοσύνη” στο μουσικό κόσμο, το δικό μου κριτήριο μου λέει ότι albums των anathema όπως Judgement και alternative 4 έχουν κομμάτια μέσα που παίζονται άνετα σε μέρη με χιλιάδες κόσμο…και μπορώ να βρω πολλά παραδείγματα συγκροτημάτων που έχουν αυτό το κόσμο και δεν έχουν χτυπήσει τις κορυφές των anathema. Ακόμα και το τελευταίο των anathema είχε κομμάτια σπάνιας ομορφιάς μέσα (π.χ. closer, a natural disaster, violence). Ειδικά όταν στο χώρο του indie / alternative rock ακούγονται χιλιες δυο σούπες για δισκάρες. Αλλά συγκεκριμένα οι anathema τη χάσανε την ευκαιρία τους να γίνουν πιο ευρέως γνωστοί εδώ και αρκετά χρόνια, οπότε…στο mainstream ο Κοκκινόπουλος μόνο τους θυμάται (:p) στις σειρές του…δεν κάνω σύγκριση μεταξύ anathema και radiohead πάντως, άλλο στιλ και ήχος η κάθε μια.

καλυτερα απο τις προηγουμενς δεκαετιες? ειδικα αν θεωρεις οτι η αναλογια αξιολογων εμπορικων συγκροτηματων / εμπορικων σκουπιδιων ειναι καλυτερη στα 80’ς ενταξει τι να πω. τωρα μονο ο κοσμος τρωει οτι του πασαρουν οι δισκογραφικες. ειδικα τωρα.

Εγώ πιστεύω ότι η mainstream μουσική (pop-rock) ακολουθει φθίνουσα πορεία σε ποιότητα απο τα 80’ς και έπειτα. Βασικά, τι το συζητάμε καν, όταν στα 70’s ήταν με μια έννοια pop οι deep purple, zeppelin, doors, Pink floyd κ.α…άστα…:roll: Τώρα σκάμε να βρούμε τον κράχτη που θα οδηγήσει τη μουσική σε νέα μονοπάτια…:frowning:

δεν σου πα να κανεις συγκριση μεταξυ των 2 απλα ανεφερα τα δυο τελευταια αναθεμα για προφανεις λογους. και τελος παντων δεν λεω οτι δεν ειναι καλη μπαντα η οτι δεν εχει βγαλει ωραιους δισκους. αλλα να κανεις παρατηρηση σε τετοια λιστα για 2 δισκους radiohead ειναι παραλογο και σου εξηγησα απλα γιατι.

Εγώ πιστεύω ότι η mainstream μουσική (pop-rock) ακολουθει φθίνουσα πορεία σε ποιότητα απο τα 80’ς και έπειτα. Βασικά, τι το συζητάμε καν, όταν στα 70’s ήταν με μια έννοια pop οι deep purple, zeppelin, doors, Pink floyd κ.α…άστα…:roll: Τώρα σκάμε να βρούμε τον κράχτη που θα οδηγήσει τη μουσική σε νέα μονοπάτια…:frowning:

αν ψαχνεις κραχτες σημερα λογικο να μην βρισκεις. οπως και αν ψαχνεις μπαντες που θα οδηγησουν τη μουσικη σε νεα μονοπατια και περιμενεις να μοιαζουν σε ροκ μπαντες των 70’ς. αλλα οπως ειπα αναλογα τι μουσικη ακους. εγω δεν μπορω να δεχθω οτι η μουσικη ακολουθει φθινουσα πορεια, απλα αλλαζει και πρεπει να εχεις ανοιχτους οριζοντες για να πιασεις τον παλμο της καθε εποχης αλλιως θα σε της νοοτροπιας “καθε περσι και καλυτερα”.

Πάντως, το να είσαι μια μπάντα που κάθε σου δίσκος πουλάει εκατομύρια κόπιες και να επιλέγεις να διαθέσεις δωρεάν το νέο σου δίσκο, δεν είναι λίγο πράγμα. Αυτό δεν “οδηγεί τη μουσική σε νέα μονοπάτια”; Νομίζω πως την οδηγεί. Εκτός του ότι ήδη κι άλλες μπάντες έχουν ενδιαφερθεί από αυτή την κίνηση, η επιλογή των Radiohead να υποστηρίζουν ανοικτά πως η μουσική θα έπρεπε να διατείθεται στον κόσμο με το ελάχιστο κόστος, μπορεί να καταλήξει από τρύπα στο νερό μέχρι και σε μια ριζική αλλαγή του τρόπου με τον οποίο θα ακούμε τον καλλιτέχνη στο μέλλον.

Άσε που προσωπικώς θεωρώ το In Rainbows και εξαιρετικής ομορφιάς δίσκο, οπότε ανεξάρτητα από αυτή τους την επιλογή θα στήριζα την ύπαρξη δίσκων τους σε μια δικιά μου λίστα.

Vangelis μην είσαι άμπαλος τα δυο τελευταία, όπως και όλα τα προηγούμενα Αnathema παίζουν μπάλα επιπέδου τσάμπιονς λιγκ στο εκάστοτε μουσικό παρακλάδι που εντάσσονται. Για το επόμενο δεν είμαι και τόσο σίγουρος. :lol:

Πάντως το να έμπαινε ένα από τα δύο στη λίστα μόνο χειρότερη δεν θα την έκανε. Αλλά και το ότι λείπουν δεν νομίζω να είναι καταστροφή, ειδικά στην Ελλάδα τους ξέρουν μέχρι και οι βραχονησίδες.

βρε μια χαρα ειναι τα 2 τελευταια και μη σου πω οτι αμα κατσω να βαλω αναθεμα δεν παιζει να βαλω κατι παλιοτερο. αλλοι ειναι οι προφανεις λογοι.

Tεσπα, η ουσία της λίστας είναι και να βρούμε και κανα αλμπουμ που μας διέφυγε, εγώ βρήκα κάποια να ακούσω, οπότε κερδισμενοι βγαίνουμε όλοι. :slight_smile:

Πάντως, το να είσαι μια μπάντα που κάθε σου δίσκος πουλάει εκατομύρια κόπιες και να επιλέγεις να διαθέσεις δωρεάν το νέο σου δίσκο, δεν είναι λίγο πράγμα. Αυτό δεν “οδηγεί τη μουσική σε νέα μονοπάτια”;

Σωστό point. :wink:

edit: Απουσιάζει και το θεριό με τη καμπάλα του από τη λιστά, δεν πειράζει θα κάνω τη καρδιά μου πέτρα. 8)

για την ιστορία, το natural disaster κόπηκε στο τσακ κ προσωπικά εμένα μου λείπει

Επειδή έριξα μια ματιά στη συζήτηση, απλά δεν θέλω να πω τίποτα σχετικό πάλι, μην το κουράσουμε, απλά έπρεπε να μπει, γιατί είναι όντως ωραίος δίσκος, και δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από τα υπόλοιπα. απλά μόνο αυτό.

Μπορείτε να κάνετε και τώρα μια αλλαγή…:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::–:--:–:--

Αυτό που ίσως μπορούσε να γίνει (λέω εγώ τώρα) είναι να αναφερθούν σε λίστα καμιά 20αρια αλμπουμ που ήταν πολύ κοντά στην 100αδα και δεν μπήκαν, κάτι που συνήθως γίνεται σε μεγάλα δημοψηφίσματα.

Γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος αφού πολλοί από τους δίσκους που και εγώ έβαλα στο σχετικό θρεντ σαν επιλογές μου βρέθηκαν στην λίστα, έστω ακολουθώντας περίεργες διαδρομές.:slight_smile:
Π.χ. Χαίρομαι που oι Mule υπάρχουν στην λίστα έστω και με το High & Mighty και οι RHCP με το Stadium Arcadium έστω και αν εγώ είχα βάλει αντίστοιχα τα Life Before Insanity και By the way. Eιδικά για το πρώτο, ξέρω πως κάποια στιγμή θα το κουβεντιάσουμε συνοδεία μπύρας με τον Αντώνη! :wink:
Για μένα δεν τίθεται καν σύγκριση, το LBI είναι εύκολα ο καλύτερος δίσκος της μπάντας στην δεκαετία που πέρασε, βρίσκονταν σε δημιουργικό peak, oι συνθέσεις του Haynes είναι η μία καλύτερη από την άλλη, τα πλήκτρα του Johnny Neel ήρθαν και γέμισαν τον ήχο του μέχρι πρότινος power trio, το μπάσο του Woody καταγράφηκε από γεωδυναμικά ινστιτούτα σε αυτήν που ήταν δυστυχώς η τελευταία του ηχογράφηση…
Για τους RHCP δεν έχω τόσο ξεκάθαρη άποψη, η αλήθεια είναι πως και εγώ ταλαντεύτηκα αναμεσα στους δύο δίσκους και έκρινα πως το BTW είναι πιό άμεσο, το διπλό Stadium είναι κάπως άνισο σε μερικά σημεία.

Επίσης,συγχαρητήρια στον Heatman που έβαλε στην λίστα to Brighter than creation’s dark των Drive by truckers. Εξαιρετική επιλογή και καθόλου αναμενόμενη! 8)

Α, επίσης: O Kώστας ο Σακκαλής στην πολύ καλή του αναφορά στους Allman Brothers αναφέρει ως ιδρυτικά μέλη που συνέχισαν τον θρύλο τον Gregg Allman και τον Butch Trucks μόνο. Kαι ο Jaimoe ιδρυτικό μέλος είναι. :wink:

Στην ουσία έχεις δίκιο, απλά, αν δεν κάνω λάθος, ο Jaimoe έχει βρεθεί και εκτός μπάντας ένα διάστημα ενώ οι άλλοι δύο ποτέ. Αλλά δε διαφωνώ ότι το όνομά του είναι συνδεδεμένο με τους AΒΒ και την ιστορία τους και μάλλον θα έπρεπε να αναφέρεται.

Kαι εσύ έχεις δίκιο για την μικρή αποχή, αλλά ήταν πολύ σύντομη, στην χειρότερη περίοδο της μπάντας και για λόγους υγείας. Στην συνείδηση όλων πάντως αυτοί οι τρεις είναι τα ιδρυτικά μέλη που συνεχίζουν ως σήμερα, από την επανένωση του '89 είναι συνέχεια εκεί.

όλο το λέμε αλλά δεν το κάνουμε. Χωρά αρκετή συζήτηση το θέμα

Ρε παίδες (προς μοντς και συντάκτες πάει βασικά αυτό), γιατί φέτος δεν φτιάξατε λίστα με τις υπόγειες κυκλοφορίες όπως τις προηγούμενες χρονιές και γιατί δεν υπήρχε ψηφοφορία για τα καλύτερα της χρονιάς από εμάς τους ταπεινούς γιούζερς του Ρόκιν;

Διαβάζουμε και την κεντρική σελίδα πότε πότε… :wink:

http://www.rocking.gr/article7131.php

Ωχ! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι αυτό. Θενκς!

Πότε θα τελειώσει το trivia μπας και μάθουμε τι σκατά κρυβόταν στη λίστα?

με τον νέο μήνα