Rocking.gr - Top 30 - 2021

Αν αντί για Theater είχε το Aphelion, εγώ θα ήμουν ικανοποιημένος. Ωστόσο, το Senjutsu ήταν καλύτερο από τις προσδοκίες (κατά πολύ) ενώ το Aphelion όχι (για ελάχιστο μεν, αλλά…). Από άποψη εντύπωσης, λοιπόν, νομίζω το πρώτο έκανε περισσότερη από το δεύτερο, κι ας είναι ποιοτικά πολύ καλύτερο το Aphelion (αν τίθεται ζήτημα σύγκρισης).

Δεν ήταν η μόνη τρανταχτή απουσία, ωστόσο από τη λίστα (εδιτ: αν και αναμενόμενο, δεν μπορούν να μπουν όοοολα στη λίστα)

Ωραία όλα αυτά, αλλά η λίστα λέει για τα 30 καλύτερα, κι όχι για τα 30 που κέρδισαν τις εντυπώσεις. Άσχετα αν τελικά έτσι ψηφίζει πολύς κόσμος. Κι εμένα μου άρεσε το Σεντζουτσου, αλλά αυτό είναι άσχετο. Δε θα το βάλω τοπ 20αδα επειδή δεν περιμέναμε κάτι πολύ φοβερό από Μεηντεν.

Όπως είπα, περί ορεξεως κολοκυθόπιτα. Συνεχίστε

1 Like

συμφωνω για την απουσια Aphelion…οχι απλα δεν θα επρεπε να λειπει,αλλα να ειναι σιγουρα 5αδα…Επισης Gojira μου φαινεται χαμηλα,ισως και το Νο1 για μενα…

2 Likes

Παρακαλώ μην ξεχνάτε ότι η συντακτική μας ομάδα αποτελείται από ανθρώπους που ασχολούνται με όλο το rock. Αν ήμασταν ένα αποκλειστικά metal site, πιθανολογω ότι η τριαντάδα μας θα είχε και Leprous, Helloween, πέρσι Paradise Lost, προπερσι Tool κοκ.

Αν δηλαδή του χρόνου κάνουμε 2-3 μεταγραφές indie συντακτών, ενδεχομένως να βλέπαμε μια τριανταδα με 5-6 metal.

Κατά την γνώμη μου, οι λίστες έχουν πάντα μεγάλο ενδιαφέρον το οποίο δεν εξαντλείται στο αν βλεπω ή όχι τον αγαπημένο μου δίσκο. Άσε που με τόση υπερπαραγωγή μουσικής, μου κάνει εντύπωση που βρισκονται ακόμα καποιοι δίσκοι που συμφωνούμε 5 ή 6 από εμάς.

4 Likes

Ουτε καν το Welfare Jazz :frowning_face:

1 Like

Ακριβως απο αυτο προκυπτει και η απορια μου, σορρυ αλλα εχω δικιο εν προκειμενω :stuck_out_tongue:

Τι σχεση εχουν με το μεταλ οι Leprous πλεον?!?!

Αν βαζετε στην λιστα ως συντακτικη ομαδα Dream Theater και Iron Maiden, ειναι αρκετα περιεργο να μην μπαινει το Aphelion, με βαση τις κριτικες παγκοσμιως. Εν κατακλειδι, τα Dream Theater και Iron Maiden θα εβγαζαν πολυ περισσοτερο νοημα σε μια λιστα απο ανθρωπους που θα ακουγαν αποκλειστικα metal, κι οχι οπως λες απο ανθρωπους που ασχολουνται με ολο το rock :stuck_out_tongue:

1 Like

Οι Leprous δεν ειναι metal, είναι όμως το κοινό τους. Δηλαδή, θα ψήφιζε Leprous κάποιος που θεωρεί αλμπουμάρες των Damon Albarn, του Robert Plant ή των War Of Drugs; (Τυχαία ονόματα).

Για Theater και Maiden ακούω το επιχείρημα σου. Αυτο που καταλαβαίνω είναι οτι είναι καλλιτέχνες που αφορούν πολυ πολυ περισσότερο κόσμο και από εκεί προκύπτουν και οι περισσότεροι προβολείς/ψηφοι κλπ.

Υποψιν, απαντάω για τρία άλμπουμ που προσωπικά δεν ψήφισα κανένα, ε;!

1 Like

για μενα του Damon Albarn ηταν η μεγαλυτερη εκπληξη καθως βαρεθηκα μαζι του αν και μου αρεσαν τα singles
δεν μπορω να σκεφτω ομως τι αλλο θα ψηφιζε το κοινο του

Ευτυχως αυτο δεν ειναι αληθεια εδω και καποια χρονια, και οσο περνανε τα χρονια το κοινο τους γινεται ολο και λιγοτερο μεταλ :sunglasses: Το ιδιο πραγμα λεμε παντως, οτι δηλαδη η λιστα ειναι τα 30 καλυτερα αλμπουμς στον χωρο του ροκ, μεταξυ αυτων που κυκλοφορησαν απο πιο γνωστους καλλιτεχνες (και για να προσθεσω και λιγο αλατακι, μεταξυ των πιο ευπεπτων και ελαφρολαικων ακουσματ-

  • " Objection your Honor!"
  • " Sustained , please show order in this court mr. Quintom"

Οκ, σταματαω, βγαλτε και Ζωζω Σαπουντζακη στο νουμερο 1 αν θελετε, δεν εχω κανενα θεμα, απλα ολα καταληγουν σε αυτο εν τελει ΓΙΑ ΜΕΝΑ:

1 Like

Επίτρεψέ μου να ξεκινήσω από αυτό για να προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί πολλές φορές μόνοι μας στο θέμα των λιστών επικαλούμαστε επιχειρήματα που με κάποιο τρόπο μας αυτοαναιρούν.

Αφενός, ρίχνοντας μια ματιά στις λίστες που έχουν δημοσιευτεί και δημοσιεύονται, το “Senjutsu” είναι σχεδόν σε κάθε μέσο που ασχολείται με hard rock/metal και μάλιστα σε υψηλές θέσεις (πχ #1 στο classic rock). Δεν ισχύει το ίδιο για το “Aphelion”. Κατά τη γνώμη μου αυτό δεν λέει απαραίτητα κάτι για το ένα ή για το άλλο.

Δεύτερον, όλοι οι δίσκοι των Leprous από το “Bilateral” ως και το “Pitfalls” είχαν θέσει στην εκάστοτε 30αδα της χρονιάς και μάλιστα σε ιδιαίτερα υψηλές θέσεις κάποια εξ αυτών (πχ #2 το “Pitfalls”). Για να μην πω για όλα, αλλά για τα περισσότερα δεν υπήρχαν διεθνείς διθύραμβοι, αλλά (σχεδόν) τους αγνοούσαν ακόμα και εξειδικευμένα στο prog μέσα. Δεν ήταν καλό άλμπουμ πχ τότε το “Congregation” πχ; Προφανώς και ήταν.

Η λίστα μας καταρτίζεται από τις επιμέρους λίστες των συντακτών μας. Και η μόνη αλήθεια είναι ότι το Leprous δεν άρεσε αρκετά σε αρκετούς συντάκτες. Ούτε στη δική μου λίστα μπήκε. Θα έμπαινε μετά την 20η θέση αν είχα τόσες. Παρόλα αυτά, ειλικρινά χαίρομαι να αναγνωρίζονται και να μεγαλώνουν ακόμα περισσότερο. Το αξίζουν. Απλά, δεν με καθήλωσε το νέο άλμπουμ. Όπως δεν είναι του γούστου μου κι αρκετά ακόμα στην 30αδα. Αλλά δεν είναι η προσωπική μου λίστα. Είναι μια λίστα που προέκυψε από παραπάνω από 20 άτομα με σχετικά μεγάλο εύρος ακουσμάτων (πάντα με επίκεντρο την rock μουσική μιλάμε).

Και μιλώντας για εύρος, χαζεύοντας τις διάφορες λίστες που βγαίνουν (αρκετές βγήκαν σήμερα) βλέπω να έχουμε σχεδόν ισάριθμα κοινά με διαφορετικά μεταξύ τους μέσα: το Classic Rock, το Kerrang, το Loudwire, το Mojo, το NME ή το Decibel. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό. Είναι αυτό που είναι και είμαστε αυτοί που είμαστε.

Οι λίστες για κάποιους από εμάς είναι το μεράκι μας, είναι ο ψυχαναγκασμός μας, είναι μια αγαπημένη συνήθεια. Για κάποιους άλλους δεν έχουν βαρύτητα. Είναι οκ. Καλά να είμαστε να φτιάχνουμε κάθε χρόνο και να έχουμε όρεξη να μιλάμε για αυτές.

7 Likes

Σε ευχαριστω που μου απαντας λες και ειμαι χαζος :sweat_smile: :stuck_out_tongue_closed_eyes: (σε πειραζω, μην παρεξηγηθεις βραδιατικΟ)

Ενταξει, νομιζω πως καταλαβαινω πως προκυπτουν οι λιστες. Δεν ειναι καμια φοβερα πολυπλοκη διασικασια. Το θεμα δεν ειναι το Aphelion, ειναι γενικοτερο. Επιλεγω να κρατησω αυτο που λες περι αυτοαναιρεσης, γιατι εκεινο ειναι και το σημειο στο οποιο εστιασα εν τελει.

Τεσπα. Καλα κανετε και φτιαχνετε λιστες. Κι εγω καλα κανω και σχολιαζω την λιστα σας, γιατι αλλωστε για αυτον τον λογο υπαρχει το topic. Απο κει και περα δε νομιζω οτι εριξα καποιο κραξιμο σε καποιον συγκεκριμενα, και εν πασει περιπτωσει οκ μαλλον το κουρασα πολυ (μια γκρινια κυριολεκτικα ΜΙΑΣ γραμμης γραψαμε και εγινε θεμα χωρις λογο). Ειναι και μια χαλαρη Παρασκευη οποτε δεν ειχα και πολλα καλυτερα πραγματα να κανω. Θα μου επιτρεψεις να προσθεσω οτι το Senjutsu μπηκε σε αλλες λιστες περιοδικων οπως το Kerrang κ.ο.κ. για παρα πολλους λογους, κανενας εκ των οποιων δεν ειναι πως οι Maiden εβγαλαν διαγαλαξιακα καλον δισκο, αλλα τεσπα.

Τωρα αυτο για το Congregation δεν ξερω πως προκυπτει, ολα μα ολα τα μεσα που ασχολουνται με το prog και με το metal το ειχαν σε δυσθεωρητη εκτιμηση. Οπως το ειπες, καλα να ειμαστε να μιλαμε για αυτα. Φτανει και το τελος της χρονιας και μπαινουμε ολοι σε εορταστικο mood. Δε νομιζω να θιχτουν οι Leprous, οι οποιοι πραγματοποιουν αυτες τις μερες κυριολεκτικα τις πιο πετυχημενες εμφανισεις της ιστοριας τους, ζωντανα. Απο εκει που τους ειδα πριν 6 χρονια σε κλαμπακι με 100 ατομα στη Νεα Υορκη, θα τους δω τον Μαρτιο στο Sony Hall με χωρητικοτητα 1500 ατομα. Καλο ειναι αυτα να γινονται.

1 Like

Εγώ ξεκίνησα τις εξερευνήσεις σε όσα δεν εχώ ακούσει από τη λίστα, ξεκινώντας από τα ψηλά ρανκς. Το παρακάτω με κέρδισε πολύ γρήγορα :ok_hand:

8 Likes

βραδιάτικΟ δικό μας ή δικό σου; :stuck_out_tongue:

Προφανώς και γίνεται κουβέντα και αυτό θέλουμε. Και φυσικά κανείς δεν θίχτηκε.

Απλά, βλέπω διάφορα απαξιωτικά σχόλια και ο καθένας έχει την οπτική του γωνία. Για άλλον έχουμε πολλά ξεπερασμένα ονόματα (Cave, Plant, Maiden), για άλλους έχουμε πουθενάδες άγνωστους, για άλλους δεν έχουμε πιάσει τον παλμό του black metal κύματος που κατέκλυσε το 2021. Για κάποιους το Maiden είναι πολύ χαμηλά, για κάποιους δεν θα έπρεπε να το είχαμε. Για σένα δεν αξίζει επειδή δεν έχει το Leprous (και κάποιος ακόμα το έκανε αυτό το σχόλιο).

Όλα καλοδεχούμενα (εκτός από κάποιους γραφικούς που βλέπουν συνωμοσίες), αλλά για εμάς σημασία έχει η bigger picture που θέλουμε να προσφέρει η 30αδα μας.

Για πιο εξειδικευμένο ψάξιμο θα υπάρχουν προσωπικές λίστες και ανασκοπήσεις ανά είδος και underground κλπ.

5 Likes

Έγινε όντως τέτοιο σχόλιο;

Εδώ έγινε σχόλιο για τους Λέπρους… :laughing:

Οταν απορεις γιατι δεν μπηκαν οι λεπρους και το αντιπαραδειγμα ειναι οι maiden με τον συγκεκριμενο δισκο (που ναι δεν ειναι seventh son αλλα ειναι εξαιρετικα υψηλού επιπεδου) δεν θα βρεις πολλούς συμμαχους στην συζητηση. Φανταζομαι οι αλλοι λογοι στους οποιους αναφερεσαι ειναι οι ιδιοι που μπηκε σε λιστες το hwtsd;

Ακομα δεν μπορω να καταλαβω ,γιατι καπιος να θελει να μπει σε μια λιστα καποιου αλλου ενας δισκος που αυτος θεωρει οτι ηταν μεσα στα καλυτερα της χρονιας… Και ειδκα οταν αυτο αποτελειται απο 20 ατομα… Οκ εχουμε κολλημα με τη μουσικη και γκρουπ ο καθενας που λατρευει κλπ… Αλλα ειναι τοσο ασκοπο ολο αυτο…Ο καθενας εχει διαφορετικα κρητηρια κλπ. Οι λιστες για μενα παντα ειναι απλα ενα μεσο και μια δυνατοτητα να ακουσω παραπανω αλμπουμ που μπορει να αγνοησα η και να μην ηξερα καν…

11 Likes

Νε τι; :stuck_out_tongue:

1 Like

Τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά ειπώθηκε για black και death, ότι εκπροσωπούνται από δυο μόνο κυκλοφορίες κι αυτές δεν είναι καν στις καλύτερες, παρόλο που τα δυο είδη είχαν πολλές καλές κυκλοφορίες.

@progfreak Theater ή Leprous, μιας και είσαι του χώρου; Προφανώς, αναφέρομαι στα φετινά άλμπουμ.

Theater μου αρεσε πιο πολυ…κυριως μαλλον επειδη δεν ειχα απαιτησεις για αυτο το δισκο και βγηκε αρκετα καλος τελικα… Αλλα και παλι ειναι τοσο διαφορετικα αλμπουμ που δεν βρισκω καν λογο να υπαρχει οποιαδηποτε συγκριση…Ο καθενας ας ακουει οτι γουσταρει και μεσα απο την ανταλλαγη αποψεων ας ανακαλυψει και αλλη μουσικη… αυτο ειναι το νοημα…Θα ηθελα να υπηρχε το colors ii μπας και τους ακουσει παραπανω κοσμος αλλα δεν θα κατσω να κραζω-παραπονιεμαι κλπ… :wink:

ΥΓ: αγαπημενο μου αλμπουμ για φετος παιζει να ειναι το spiritbox-eternal blue μαζι με gojira