Rocking.gr - Top 30 - 2021

Ε, δε νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε σοβαρά για “κύμα bm που κατέκλυσε το 2021” και γενικότερα τα τελευταία χρόνια, όταν αφενός το κοινό καταναλώνει τα άλμπουμ σε φάση ποπ κορν και αφετέρου οι περισσότερες μπάντες παίζουν τα ίδια και τα ίδια (και αναφέρομαι στο undeground οπου αποθεώνονται κάτι MISOTHEIST και BYTHOS -πρόσκαιρα πάντα, μέχρι να ανοίξουμε το επόμενο σακουλάκι ποπ κορν).

1 Like

Οκ όλα αυτά αλλά αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα? Ότι ήθελα να μπει σε λίστα άλλου ένας δίσκος που μου άρεσε?

Μετανιώνω κάθε απάντηση μου στο θρεντ με αυτά που διαβάζω 🥲

Συνεχίστε

Δεν πηγαινε σε εσενα το ποστ μου… Γενικα μιλαω γιατι υπαρχει αυτη η ταση οτι θελουμε και μας αρεσει να υπαρχει και καπου αλλου… αλλωστε μιλαμε για γουστα οποτε ποιος ειμαι εγω η ο καθενας να σου πω τι πρεπει να ακους κανεις κλπ… μεγαλα παιδια ειμαστε ( πολυ μεγαλα για την ακριβεια ) οποτε κουβεντα να γινεται …

soen, maiden και plant μπορώ ν’ ασχοληθώ.

Φυσικά και δεν μιλάμε σοβαρά, συμφωνώ, και εγώ απόρησα με το σχόλιο αλλά γιατί όχι :stuck_out_tongue:

Δυστυχώς δεν έχω και την καλύτερη επαφή με το τι αποθεώνεται σε σχετικά ακροατήρια, πέραν publications κλπ, αλλά και να το δεχθώ για το Misotheist (εμένα μ’άρεσε - ως εκεί) για κάτι Bythos ή γενικά απλά αναβιωτές, ε όχι. Ακόμα και για φέτος δηλαδή. Αλλά την αποψάρα μας για αυτό θα την παραθέσουμε στη σχετική ανασκόπηση.

Συμφωνώ για την πρόσκαιρη κατανάλωση, hype για δίμηνο και πάμε στο επόμενο. Προσωπικά έχω σκεφτεί μερικές φορές πως πρέπει να αρχίσω να ξε-ακούω γιατί ίσως και να χάνεται η μπάλα, δύο αυτιά και ένα μυαλό έχουμε.

4 Likes

Γίνεται βομβαρδισμός από κυκλοφορίες όμως Αποστόλη. Συν η μόδα με τις περιορισμένες κόπιες όπου κάποιοι από εμάς που ενδιαφέρονται να έχουν, είτε για να βοηθήσουμε τον εκάστοτε καλλιτέχνη ή απλά για να ικανοποιήσουμε το φετίχ μας (ναι, γιατί όχι), τις αγοράζουμε χωρίς ακόμα να έχουμε ακούσει πράγματα που κάθονται στο ράφι. Παλιά, ούτε λεφτά είχαμε αλλά ούτε κ ξέραμε τόσες μπάντες/κυκλοφορίες. Απλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω ποια εποχή ήταν καλύτερη.

3 Likes

Και λίγα λες, θέλω να πιστεύω πως με θεωρώ ενεργό ακροατή και κάθε χρόνο η λίστα στο τέλος με δίσκους που θα ήθελα να ακούσω έστω μια φορά είναι μεγαλύτερη της προηγούμενης.

Έχει μια αίσθηση δικαιοσύνης για τον καλλιτέχνη πάντως το γεγονός πως πλέον μπορείς να ακούσεις άμεσα και με τους ρυθμούς σου μια κυκλοφορία από κυριολεκτικά από όπουδήποτε επί ίσοις όροις με μια από μπάντα που θα βρίσκεις τον δίσκο της ακόμη και στα περίπτερα, που λέει ο λόγος. Και φυσικά η στήριξη των καλλιτεχνών μπορεί να επιτευχθεί πιο άμεσα. Αλλά όπως όλα (σχεδόν) δεν είναι άσπρο-μαύρο.

Προσωπικά νιώθω πως μερικές φορές πέφτουμε στην παγίδα, επειδή είναι χαοτικό και άναρχο το τοπίο με τις νέες κυκλοφορίες, να θέλουμε να ενταχθούμε σε κάποιο hype, να νιώσουμε πως συμμετέχουμε σε κάτι πιο κοινωνικό και να νιώσουμε και όμορφα με όσα καταφέραμε να ακούσουμε, για αυτό και συν τις άλλοις οι διαρκείς και συχνά ανεδαφικές αποθεώσεις των πάντων, αλλά επειδή όπως προείπα δεν έχω επαφή με το τι πραγματικά γίνεται σε σχετικά ακροατήρια, αυτό είναι απλά μια εικασία.

3 Likes

Κάνε ένα top 10-20 όλων των εποχών (για σένα), και θα έχεις την (προσωπική σου) απάντηση.

1 Like

Δεν εννοώ μουσικά. Το είπα αναρωτώμενος, πότε ήταν καλύτερα σαν ακροατής, όταν είχα λιγότερη πρόσβαση σε μουσική λόγω έλλειψης χρημάτων/ ίντερνετ (άρα πληροφορίας) ή τώρα που έχω βομβαρδισμό πληροφοριών άρα κ κορεσμό (όπως νιώθω πολλές φορές).

Εγώ γενικά θέλω το χρόνο μου. Είχα πει φέτος να ακούω έναν δίσκο/μέρα, έστω και μία φορά μόνο, αρκεί να μην τον έχω ξανακούσει (δηλαδή δεν χρειαζόταν να είναι φετινός). Άκουσα αρκετή μουσική, αλλά άντε να έφτασα τους 100. Πενιχρά νούμερα συγκριτικά με άλλους ακροατές, αλλά όπως σε κάθε δημιούργημα (βιβλίο, ταινία, σειρά) προσπαθώ να πάρω το χρόνο μου, ώστε να προλαβαίνει να συνδεθεί με μία περίοδο της ζωής μου το κάθε τι. Δεν μου αρέσει η λογική του binge, όπου χάνεις και το ενδιαφέρον σου μετά από λίγο, γιατί δεν είναι πια η ίδια επαφή με την τέχνη που σου προσφέρει πράγματα, έχει μεταμορφωθεί σε κάτι άλλο.

Σήμερα παρεμπιπτόντως άκουσα το The Puzzle του Devin Townsend κι ήταν μεν ένας μουσικός γρίφος, αλλά παράλληλα ήταν πολύ πλούσιο σε ιδέες και ήχους, σαν soundtrack. Δεν νομίζω να μπω σε επαναλαμβανόμενες ακροάσεις, ωστόσο τον απόλαυσα.

5 Likes

Λίγο πολύ, ισχύει η ίδια απάντησή μου. Ο λόγος ύπαρξης της συγκεκριμένης τέχνης (μουσικής), είναι να προσφέρει κάποια ευχαρίστηση (ανάμεσα σε άλλα συναισθήματα), στον ακροατή της.

Αν η πολλή «πληροφορία» που λαμβάνεις αυτήν την εποχή, μεταφράζεται και στην αντίστοιχη ικανοποίηση, έχεις την απάντηση. Αν η εμπειρία σου ήταν καλύτερη παλιότερα (δλδ ξεχωρίζεις παλιότερους δίσκους), τότε σου ταιριάζει καλύτερα η εποχή όπου έδινες περισσότερο χρόνο σε κάθε κυκλοφορία.

Όλα αυτά με τον αστερίσκο ότι η εφηβική ηλικία είναι πιο ανοιχτή σε νέα ερεθίσματα και ταυτίζεσαι πιο εύκολα από ότι μεγαλύτερος.

3 Likes

Σταχυολόγησα ορισμένες αρκετά ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις.

Προσωπικά δεν άκουσα ούτε μια νέα κυκλοφορία του 2021 και δεν το λέω ως κάποιου είδους βαρύγδουπο statement ποιότητας (ότι δηλαδή δεν βγήκαν καλά πράγματα) αλλά επειδή όποτε κατέβαζα καινούρια πράγματα έβρισκα όλο και λιγότερο κάτι να με συγκινεί (τώρα αναφέρομαι στο bm κατά βάση, έτσι που όσο νάναι είχα αφιερώσει τον περισσότερο χρόνο μου τα τελευταία 12 χρόνια).

Γενικά με κουραζε η όλη διαδικασία του να ακούσω διάφορα πράγματα, επειδή τα έβλεπα να αναφέρονται εδώ κι εκεί (ενδεχομένως και από άτομα που σέβομαι την άποψή τους -δηλαδή ΟΚ, ποιοι MALAKHIM ρε παιδιά που ξαφνικά τους έβρισκα ανά 3 ποστ στον τοίχο του fb) μέχρι να βρω κάτι που πραγματικά με έλκει.

Αυτό ήταν το ένα ζήτημα, το άλλο ήταν ότι δίσκοι που πραγματικά πίστευα και πιστεύω ότι άξιζαν, θάβονταν κάτω από τόνους νέων κυκλοφοριών. Τώρα φυσικά μπορεί να είμαι ο τρελός του χωριού ή απλώς κακόγουστος αλλά νομίζω ότι πολύ εύκολα προσπεράσαμε π.χ. το τελευταιο ABIGOR ή απ’ την άλλη πόσοι έτυχε ν’ ακούσουν το πρόσφατο ONIRIK (και το ξαδερφάκι NOITE σε άλλη φάση) ή την εξαιρετική προσαρμογή του old-school ήχου στο σήμερα που περιεχόταν στο “Eliphas Love” των Ιταλών FUNERAL ORATION;

Θα μου πειτε “γιατί δε γράφεις εσύ γι’ αυτά”, αλλά να πω την αλήθεια δε ψήνει και ιδιαίτερα να αφιερώσω 2-3 παραγράφους π.χ. εδώ στο φόρουμ και να ακολουθήσουν από κάτω 50 ποστ με ένα σκέτο λινκ.

2 Likes

Κάποιοι δεν το έχουμε με το γράψιμο, παρόλα αυτά πάντα με χαροποιεί να διαβάζω κάτι από ανθρώπους που έχουν γνώση, γνώμη κ άποψη. Εμένα με δυσκολεύει απίστευτα να γράψω, όχι απλά μια μικρή κριτική/παρουσίαση αλλά κ γενικά στο ίντερνετ. Ίσως γιατί δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος, ίσως γιατί η κατάθλιψη μου χτυπάει την πόρτα κ γενικά δεν το έχω με την επικοινωνία ή όλα αυτά συν κάποια άλλα.

5 Likes

Καταλαβαίνω τι λες αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλοϊκά τα πράγματα, ειδικά γιατί εμπλέκονται συναισθήματα στην μέση.

Nαι παιδιά, όταν ανεβάζουμε κάτι στις νέες κυκλοφορίες ας γράφουμε δύο αράδες (ή και παραπάνω) γιατί χάνονται ενδιαφέροντα πραγματάκια. Προσωπικά μ’αρέσει να διαβάζω και πέντε πράγματα πριν πατήσω το link, να καταλαβαίνω τι είναι αυτό που ακούω.

1 Like

Ισχύει, προσωπικά όταν βλέπω στο τέλος της χρονιάς ατελείωτες λίστες, μερικές με πολύ παραπάνω από 10-20 δίσκους, δυσκολεύομαι να φανταστώ πώς γίνεται κάποιος να ακούει με προσοχή και να αφομοιώνει ως πληροφορία τόσο πολύ υλικό, ειδικά αν πρέπει να βγάλει πόρισμα σώνει και καλά για ένα review. Βασικά αυτό:

3 Likes

Ισχύει, κάπου θυμάμαι να το έχω πει κι εγώ αυτό αλλά δε θυμάμαι που… :stuck_out_tongue: Βρήκα αυτό εδώ όμως, που είναι λίγο σχετικό με τη συζήτηση εδώ.

Κι από πρακτικής μεριάς, αν μπαίνει μόνο το link, το ψαχτήρι του forum, δεν μπορεί να βρει την μπάντα/άλμπουμ που ψάχνεις, επομένως το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μπαίνει έστω το πλήρες όνομα της κυκλοφορίας στο post…

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ φέτος, έχω λίγα πράγματα στο top χρονιάς (2 δίσκους + 1 EP, κι αυτά πιο χαμηλά από τη 10αδα) από Black Metal (το οποίο σκοπεύω να ποστάρω μες στο επόμενο δεκαήμερο). Νομίζω ότι δε βγήκε κάτι συνταρακτικό αλλά το λέω με επιφύλαξη γιατί μπορεί να μου έχει ξεφύγει κάτι και ξέρω ότι το συγκεκριμένο topic το παρακολουθούν τα BM eyes (sic) του Sauron :stuck_out_tongue:

5 Likes

Φέτος έχει κυκλοφορήσεi το 4-way split από THY DARKENED SHADE / AMESTIGON / INCONCESSUS LUX LUCIS / SHAARIMOTH.

Δεν το έχω ακούσει ακόμα (κάποια στιγμή θα γίνει) ωστόσο δεδομένου ότι και οι 4 μπάντες έχουν κυκλοφορήσει από εξαιρετικά έως συγκλονιστικά πράγματα την τελευταία δεκαετία θα μου προξενούσε τεράστια εντύπωση, η συγκεκριμένη σύμπραξη να είναι κάτι μέτριο.

Δεν το λέω τώρα για σένα που μπορεί στην τελική και να μη σου κάνει και να ψάχνεις άλλα πράγματα από bm, απλά για να είμαι ειλικρινής το ότι δεν έχω δει σχεδόν τίποτα σε review ή ακόμα και κάποια αναφορά σε fb post πραγματικά μου φαίνεται ανεξήγητο.

1 Like

Αφιερωμένο αν και δεν θα σου πει πολλά :stuck_out_tongue:

Να ακούσεις. Πέραν της τεράστιας διάρκειας, το μόνο αρνητικό που μπορώ να του προσάψω είναι πως εξακολουθώ να μην ενθουσιάζομαι (πολύ) με τους Amestigon και με αποσυντονίζουν ελαφρώς, ενώ από τα ιντελούδια πχ όχι.

Το ότι όμως ο ήχος των ILL για παράδειγμα μπαίνει δίπλα σε αυτούς των TDS και Shaarimoth χωρίς να διαταράσσεται η ισορροπία εμένα με κέρδισε. Και το ότι αλλάζουν οι ήχοι αλλά όχι το κλίμα.

Υπενθυμίζω θα έχουμε και ανασκοπήσεις ανά είδος πέραν των προσωπικών λιστών.

Κατά τα άλλα, θα ήθελα να σχολιάσω τις κυκλοφορίες που ανέφερες παραπάνω αλλά πάμε πολύ οφτόπικ.

edit:

Να ξέρεις την περιμένω τη λίστα σου για να δω αν θα έχω πέσει μέσα σε 2-3 πολύ συγκεκριμένα άλμπουμ. Αυτά για τώρα. Τα δικαστήρια στην ώρα τους!

1 Like

αγιοποιήση, μεταλλοπατεριλίκι ή ροκοπατεριλίκι και αυτή η μαλθακή παραδοχή μαλάκυνσης… δεν περίμενα κάτι παραπάνω απο τους ΧΧΧ το 20ΧΧ. Ο ακροατής επιτρέπει στον εαυτό του να ταξιδέψει με τη μουσική, χωρίς να τον ενδιαφέρει ο προορισμός αλλά μόνο η απολαυσή. η στρατευμένη ακρόαση δίσκων, κάνει κακό στο μυαλό.