Rocking.gr - Top 30 - 2021

Τις δικές μας λίστες για φέτος, τις βάζουμε εδώ? Ή στο καλύτερες κυκλοφορίες?

Εγώ θα τη βάλω στο “Καλύτερες κυκλοφορίες 2021” αύριο-μεθαύριο πάντως :stuck_out_tongue:

2 Likes

Εγώ συνήθως θα ακούσω “τουριστικά” (1-2 φορές) πάρα πάρα πολλούς καινούριους δίσκους, σίγουρα πάνω από 100 κάθε χρονιά, οι δίσκοι που θα ακούσω πχ 10 ή 20 φορές ή περισσότερες είναι αρκετά πιο λίγοι, ας πούμε οι 30-40 που θα ξεχωρίσω, και πάντα θα υπάρχουν καμιά 10αρια δίσκοι που θα “λιώσω” στις ακροάσεις.

Ίσως επειδή δεν έχω συνέχεια τη διάθεση να ακούσω κάτι καινούργιο, συνήθως θα το κάνω σε στιγμές που μπορώ να είμαι 100% συγκέντρωμενος στη μουσική, ενώ τις περισσότερες ώρες θα αναζητήσω κάτι πιο comfort και γνώριμο, έτσι κατά κάποιο τρόπο αποφεύγω να ακούω περισσοτερα από ότι μεγιστοποίει την απόλαυση που αντλώ από τη μουσική.

Δεν θεωρώ δηλαδή πως είναι κακό κάποιος να ακούει πάρα πάρα πολλά πράγματα, ρίχνει και σπόρους που αργότερα μπορεί να εξελιχθούν σε νέες προτιμήσεις, φτάνει να μην έχει την αδυναμία να εστιάσει σε αυτά που του άρεσαν περισσότερο.

Έχω περάσει βέβαια και μεγάλες περιόδους που δεν είχα όρεξη να ακούσω τίποτα καινούριο, ρόδα είναι και γυρίζει θεωρώ.

3 Likes

Μπήκα για να κουοτάρω αυτό εδώ, γιατί είναι η μεγαλύτερη αλήθεια που ειπώθηκε εδώ μέσα. Όχι μόνο για τις κριτικές που πολύ συχνά κάποιοι αδυνατούμε να γράψουμε, αλλά και για τον τρόπο γενικότερα που ακούμε μουσική.

Το παρατηρώ συχνά και σε μένα, για παράδειγμα, από τις 35 νέες κυκλοφορίες που άκουσα φέτος (και όλο λέω ότι θέλω ν’ ακούσω καμια 20αρια ακόμα, δημοφιλείς σε users, των οποίων το μουσικό γούστο εμπιστεύομαι) είναι ζήτημα αν μου έμειναν 5! Και για ποιόν λόγο ν’ ακούω νέα μουσική όταν δεν είμαι καλά ή να προσπαθώ να μπω σε στεγανά; Για εμένα ή τους άλλους; Όταν ακούς κάτι καινούριο πρέπει να του δώσεις και τον απαιτούμενο χρόνο να ωριμάσει μέσα σου, αυτή η αλληλεπίδραση χρειάζεται καθαρό μυαλό και συγκέντρωση, οπότε από ένα σημείο και μετά χάνεται (για μένα) η απόλαυση και ο αυθορμητισμός που πρέπει να χαρακτηρίζει την ακρόαση μουσικής.

Ήδη είπα πολλά και κουράστηκα… Και ναι, μπορεί να ζηλεύω καλοπροαίρετα όσους ακούνε 5-6 άλμπουμ την ημέρα, αλλά μιλώντας για μένα, επειδή καθένας έχει άλλες αντοχές, είναι τρελός ψυχαναγκασμός και όσες φορές προσπάθησα τα παράτησα.

Ακούω τις κλασικούρες μου, πολλά απ’ αυτά ακόμα και για πρώτη φορά, και νιώθω ευχαριστημένη. Πολλές φορές άνθρωποι σαν εμάς τείνουν προς τον ψυχαναγκασμό και το πως σώνει και ντε πρέπει να κάνουμε τα πράγματα μ’ έναν τρόπο, η μουσική όμως για τον καθένα είναι κάτι προσωπικό και ο τρόπος του να εξωτευρικεύει το συναίσθημά του χωρίς λόγια και αναλύσεις.

15 Likes

Το θέμα της “νέας μουσικής” είναι πολύ μεγάλο, είναι γενικώς κάτι που μπορεί να λειτουργήσει περίπου ως εθισμός.

Συνέχισε να κάνεις αυτό που κάνεις!

2 Likes

Υπέροχη και η ανασκόπηση στον ατμοσφαιρικό ήχο γενικότερα.

Σημείωσα να ακούσω τα παρακάτω που αγνοούσα πλήρως.

και

:arrow_double_up: Όταν βλέπω ταμπέλα Post-Black Metal συνήθως προσπερνάω πολύ εύκολα, εδώ όμως η περιγραφή στην ανασκόπηση μου άναψε την περιέργεια. Πρόλαβα να ακούσω και 2 τραγούδια ήδη και μου φάνηκε άκρως ενδιαφέρον.

Εύγε για τους Dictaphone (μεγάλη μου αγάπη). Τα 2 live stream από Myrkur υπάρχουν κάπου να τα δούμε?

Τέλος αν μου επιτρέπεται μια ένσταση, θα ήταν η μη αναφορά στην δισκάρα των CROWN…

9 Likes

πολύ τέλειο αυτό το άρθρο,κάποια πανκ έκαναν αρκετή αίσθηση φέτος(Desenterradas,Kronstadt,Spread joy)

τρελή πρόταση το παρακάτω,θενξ

5 Likes

Συμφωνώ με @power_fades σημείωσα και εγώ μερικά ονόματα, με αποκορύφωση τους…

και ας μας τους έκρυβε ο φίλτατος @Aldebaran :stuck_out_tongue: Πέτυχε τον σκοπό του πάντως και μου-μας χάρισε μια ακόμα διαμαντάρα! Ο ήχος τους μου θυμίζει πολλά και τίποτα και διαφωνώ με τα περισσότερα ταγκς του μπάντκαμπ και κρατάω την φράση που κλείνει το κείμενο…Ένα εκπληκτικό, βαθύ, σκοτεινό rock έργο που ουρλιάζει να ξεθαφτεί.

Τα φωνητικά μου θυμίζουν αρκετά τον Bruce Lamont με το τρόπο που τραγούδησε στους Blodiest.

3 Likes

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε!

Αλμπουμάρα, δίσκος 20αδας, τρομερά βαθύ και σκοτεινό, με πολύ προσωπικό τρόπο.

2 Likes

Αυτό ήταν παίδεμα μεγάλο. Μόλις βγήκε δεν ξέραμε τίποτα για αυτούς και είχαν ελάχιστη απήχηση στα social. Σταδιακά έφτασαν σε αρκετά αυτιά και site, εν τέλει προτιμήθηκε το υπόγειο.

2 Likes

Τρομερη λιστα, και εγω εχω ανοιγμενα ποσα ταμπς κ ακουω σιγα σιγα.
Kūka’ilimoku, UDDA, anatol ομορφιες.

3 Likes