Μπασκετοφατσες του rocking

Game day μπιστηδες, 19.00 Κηφισιά Eurohoops

@Lupin ΝΑΙ
@RiderToUtopia NAI
@Ktn ΝΑΙ
@Kastroman ΝΑΙ
@apostolisza8 ΝΑΙ
@JoHNNyB ΝΑΙ
@ChrisP NAI
@Martian ΝΑΙ
@Moonchild92
@eviL ΝΑΙ
+Hector the Hitman

1 Like

Τι λέει;

2 Likes

Τι θα γίνει, θα αναλάβει κανείς το βάρος του recap? Έχουμε ψιλό-παραμελήσει το δεύτερο πιο fun κομμάτι των αγώνων, 2-3 Κυριακές τώρα…
Θα το έκανα εγώ αλλά δεν είμαι για 2ο post τη μέρα άνω των 100 λέξεων

1 Like

Ε, αυριο :stuck_out_tongue:

3 Likes

Φτου, δεν το έπαιξα σωστά :stuck_out_tongue:

1 Like

άντε λοιπόν

Recap Κυριακής με team Punk-rats (Μαύροι) vs team All Αround (Κόκκινοι) ξανά, μετά ένα αμφίρροπο ματς της προ-προηγούμενης Κυριακής που έληξε στους 2-3 πόντους υπέρ των Μαύρων.

Τeam Punk-rats:
@apostolisza8
@eviL
@JoHNNyB
@Moonchild92
@martian
εγώ

Team All Around:
@RiderToUtopia
@ChrisP
@Ktn
@kastroman
Hector the Hitman

Το ματς ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα με το σκορ να κρατιέται σε λογικά πλαίσια και την Punk-rats team να προσεγγίζει το ματς με διάθεση τρεξίματος στη κόντρα, κάτι που στον προ-προηγούμενο αγώνα το έκανε μόνο στο τελευταίο τέταρτο -φοβούμενη μη μείνει από δυνάμεις και ανάσες. Εδώ η αλλαγή και ο +1 παίκτης αποδείχθηκε σωτήριος, καθώς έδωσε τη δυνατότητα να επιβληθεί ένας πιο γρήγορος ρυθμός εξαρχής - σε κάτι που βέβαια ανταποκρίθηκε και η All Around team, φροντίζοντας τις επιστροφές και τα μαρκαρίσματά της, εξού και το σφιχτό σκορ για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Αυτό που έγειρε τις πιθανότητες νίκης υπέρ των Punk-Rats προς το τέλος, ήταν τελικά η σφικτή άμυνα που για 2ο ματς σερί εφαρμόστηκε από όλη την ομάδα, δη πιο σφικτή από ποτέ, μιας και πρέπει να σημειώθηκε ρεκόρ κλεψιμάτων σε φορουμικό διπλό.
Μοιραία η κούραση άρχισε να αχνοφαίνεται στο τέλος και κατά τη διάρκεια του έξτρα τετάρτου που πήραμε -το οποίο έγινε 10λεπτο- και ενώ η κανονική λήξη βρήκε μπροστά τους Punk-Rats, η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο (ίσως και σε +10, δεν θυμάμαι το σκορ).
Ένα μπαράζ λαθών και από τις δύο ομάδες προς το φινάλε δεν στάθηκε ικανό τελικά να αλλάξει κάτι ριζικά και οι μπίστες του Παγκρατίου και περιχώρων πανηγύρισαν τη δεύτερη σερί νίκη!

Ατομικά:

Τeam Punk-rats:
@apostolisza8
Απόλυτα άνετος στον σχετικά νέο ρόλο του ως playmaker, με διορατικότητα στο πασάρισμα και καλή κυκλοφορία της μπάλας, σκόραρε όταν μπορούσε να χωθεί μέσα στη ρακέτα πήρε και τα σουτ του -στο τρίποντο έγραψε 1-2 κρίσιμες στιγμές του β’ μέρους- γενικά solid as a rock.
@eviL
Πολυ-εργαλείο ολκής που κινείται διαρκώς, ανοίγει χώρους, παίρνει μπάλα και επιτίθεται όταν χρειαστεί, δεν χάνει τον παίκτη του στην άμυνα ποτέ και γενικά βρίσκεται παντού, ενώ πέτυχε μερικούς κρίσιμους πόντους από το κόρνερ της ρακέτας όταν ήρθε η στιγμή να πάρουμε κεφάλι στο σκορ.
@JoHNNyB
Τζόνης έπαιξε επίσης ακόμα πιο απελευθερωμένα λόγω της διάθεσης για εξαρχής ομαδικό τρέξιμο, τα κάνει όλα και συμφέρει + πολύ καλή άμυνα σε Παργαλάτσο. Πιστώνεται το μεγαλύτερο μέρος των επιτυχημένων μας αντεπιθέσεων!
@Moonchild92
Αμυντικό κτήνος που πρέπει να έσταξε τον εκάστοτε προσωπικό του αντίπαλο, το Caterpillar έκλεψε μπάλα ουκ ο λίγες φορές, τάπωσε πολλάκις ενώ πραγματοποίησε και φοβερές κινήσεις επιθετικά εντός ζωγραφιστού -που είτε δέχθηκε μπάλα στη συνέχεια είτε άνοιξε διάδρομο για συμπαίκτη του, φοβερός!
@martian
Ήταν από εκείνα τα ματς που ο Martian μεταμορφώνεται σε All Star player και ότι κάνει, το κάνει τέλεια, τίποτα λιγότερο - τίποτα περισσότερο.
εγώ
:wave:

Team All Around:
@RiderToUtopia
Σταθερά επιθετικός και αμυντικός ογκόλιθος, πήρε πολλές προσπάθειες πάνω του και ακόμα περισσότερα φάουλ, ενώ άφησε ελάχιστα περιθώρια να σκοράρεις in his face, απαξ και αποφάσιζες να κάνεις drive -το ξέρω γιατί έφαγα 2 ταπίδια στα πρώτα 40 δευτερόλεπτα.
@ChrisP
Στρατηγός της All Around team και σταθερά ο παίκτης που κινεί τα νήματα της ομάδας που ηγείται, έκανε πολλά επιθετικά κ αμυντικά, ενώ πήρε πολλές πρωτοβουλίες όταν η μπάλα «έκαιγε».
@Ktn
Κουράζομαι μόνο που θυμάμαι τον Ktn στο προχθεσινό ματς, έτρεχε ξανά σαν δαιμονισμένος και δεν άφηνε τον αμυντικό πάνω του να πάρει ανάσα, κλείστηκε αρκετά καλά σε αρκετές φάσεις κ γλιτώσαμε το φαρμακόχερό του αλλά από την άλλη ήταν φωτιά στις αντεπιθέσεις -τόσο ως επιτιθέμενος όσο και ως αμυνόμενος.
@kastroman
Γύρισε μετά από πολύ καιρό και αυτό φάνηκε λίγο στο κομμάτι φυσικής κατάστασης που ζορίστηκε λίγο μέχρι να βρει φουλ ρυθμό και ανάσες. Από την άλλη όμως, φαρμακόχερος σε mid-range αποστάσεις ενώ είχα ξεχάσει πόσο δυνατός είναι -έπεσα 2-3 φορές πάνω του και λες και κουτούλησα σε τοίχο. Ωραίο μεστο comeback, αναμένουμε συνέχεια.
Hector the Hitman
Κλασσικός Έκτορας, καλό playmaker όταν χρειαστεί με φαρμακερό σουτ και αρκετά «αυθάδης» ώστε να μπουκάρει σε ανύποπτο χρόνο εντός ζωγραφιστού και να μην κολλήσει σε σώματα μεγαλύτερα από αυτόν. Δεν σούταρε τόσο όσο άλλες φορές αλλά μοίρασε κ έτρεξε κ αυτός όσο καλύτερα μπόρεσε.

Αυτά συνοπτικά, άντε και στα επόμενα

image

9 Likes

Για το Λουπεν εγώ θα πω δυο πράγματα, που νομίζω δεν έχουν ξαναειπωθει στα πλαίσια ανασκοπησεων. Το πρώτο, πως έχει ένα μαγικό τρόπο ακόμα και όταν έχει βρεθεί εκτός θέσης ή πολύ πλάγια απ’ το καλάθι να κάνει ένα ταχυδακτυλουργικο και με περίεργα γυρίσματα του καρπού και ενίοτε ίσως και φάλτσα πάντα να σκοράρει. Το δεύτερο πως όταν βγαίνει στον αιφνιδιασμό, περίπου στο κέντρο του γηπέδου ανεβάζει στροφές και σκάει η τουρμπίνα, με αποτέλεσμα εκεί που νομίζεις πως πάει με σταθερη επιτάχυνση να κάνει ένα μπουστ και να βρίσκεται μερικά μέτρα πιο μπροστά απ’ ότι θα περίμενες. Μάλιστα πετάει και τη μπάλα μπροστά με πιο οξεία γωνία μπιστηγματος ωστε να τη βρει μπροστά του. Κόλπο εμπνευσμένο από τη μπάλα, όπως έχει δηλώσει ο ίδιος. Όταν το κάνει αυτό απλά ελπίζεις να προλάβεις να τον δυσκολέψεις λίγο, αλλά συνήθως είναι τετελεσμενο πως θα σκοράρει με ταμπλό.

Τέλος, το ερώτημα τώρα για αυτή την Κυριακή είναι to Μπιστ or not to Μπιστ, ξεκάθαρο “to Μπιστ” από εμένα

7 Likes

Μη ξεχναμε οτι ολα αυτα ο αρχηγος Λουπιν τα εκανε με ΗΜΙΚΡΑΝΙΑ και παρολαυτα εδωσε το 100% .
Πολυ καλο παιχνιδι απο ολους, και νιωθω οτι καθε βδομαδα βρισκουμε περισσοτερο τις θεσεις μας, δοκιμαζουμε νεα plays και αυτο φαινεται στη πχοιοτητα των μαχων.

7 Likes

Εντάξει ας μη γενικεύουμε, κάποιοι δε σταυρώναμε σουτάκι ούτε με αίτηση :roll_eyes:

Του μπιστ κι από εδώ για κυριακή!

1 Like

Λοιπόν, και εγώ μέσα για χαλαρό W την Κυριακή, αρκεί να είναι νωρίς σχετικά, έχουμε και συναυλίες μετά.

1 Like

Ας παμε το καθιερωμενο call to arms για το τελευταιο- μαλλον- μπιστηγμα πριν το Πασχα.

Για την ωρα εχει διαθεσιμοτητα για την Κυριακη 18.00 Πατησια, και 19.00 Κηφισια, αφου προτιμαμε νωρις απ οτι δειχνει.

Άμεσα διαθέσιμοι (Φορουμικοί) - 20

@Lupin μαλλον ΝΑΙ, TBC το Σαββατο
@RiderToUtopia ΝΑΙ, προτιμηση νωρις
@Ktn ΝΑΙ
@Kastroman
@apostolisza8 ΝΑΙ, για 18.00
@JoHNNyB NAI
@MrBeast
@Moonchild92
@Pantelis79
@dude
@ChrisP ΝΑΙ, για 18.00
@The_Black_League
@Outshined
@Martian
@kbil
@morgoth
@potofgold
@MegadethaS ΝΑΙ
@eviL
@nnnkkk

Άμεσα διαθέσιμοι (Εξωσχολικοί) - 5
The X-Factor , Nick the Quick , Sadface , Hector the Hitman , Poker face

Εκτάκτως διαθέσιμοι ξενιτεμένοι κι “ετεροδημότες” φορουμικοί - 5
plex27 samis Giasonas osfp7 QuintomScenario

Άλλοι φορουμικοί, αμπιστοι προς το παρον
bostonflesh St_Anger

1 Like

Αυστηρά για μένα, πιο μετά βγάζω απαγορευτικό, σαν το ταπίδι που έφαγες και πήρες 2 βολές :stuck_out_tongue:

Εγω λογικα οφφ λογω ρωνας … μακαρι δλδ να εχω βγει αρνητικος τη Κυριακη αλλα νταξ δε νομιζω να ειμαι 100%.

1 Like

Ηταν τοσο καλη η ταπα, που μου κατεβασες και το χερι ολοκληρο :stuck_out_tongue:

Να τρώς καλύτερο πρωινό. Μπάλα κατέβασα :stuck_out_tongue:

αν είσαι αρνητικός και δεν έρθεις θα καταγραφεί :sunglasses:

Και εγώ για πατήσα 18.00 αυστηρά.

3 Likes

Μέσα για νωρίς.
Με το καλάθι του megadetha λόγω Πάσχα. :wink:

5 Likes

Εγώ θα επιβεβαιώσω Σάββατο μάγκες, μιας κ είμαι αρνητικός ήδη σε κορώνα (Δευτέρα θετικός) αλλά θα αφήσω κ +2 μέρες ακόμα να το σιγουρέψω 110% και να κλείσει κ ένα 6ήμερο πλήρους εγκλεισμού

2 Likes

Tha erthw re magkes kai egw, pame na feroume allon enan 2 3 mpas kai vgei kana diplopali

2 Likes

Screenshot 2023-04-07 095032

3 Likes