Μπασκετοφατσες του rocking

Ή αυτό ή θα ερχόταν με νεύρα και θα διέλυε παργαλάτσο.

Λέμε τώρα :joy:

4 Likes

Μερικές σκόρπιες σκέψεις τώρα που είναι φρέσκο:

  • τι ματσαρα
  • βαρβατο μπάσκετ, παλικαρισιο
  • και οι δύο ομάδες θέλαν εξίσου (πολύ) τη νίκη . Κρίθηκε στα σημεία, νομίζω και τα δύο ματς 21-19, 22-20 ή κάτι τέτοιο (?)
  • @eviL χάρηκα πολύ μαν !
  • @MegadethaS αρχοντικό κέρασμα , θενκς μαν !
  • όταν με μαρκάρει ο @Lupin λαχανιαζει το είναι μου. Τρομερος και αμυντικά και επιθετικά σήμερα.
  • πάντα τέτοια :basketball:
10 Likes

Παιχταραδες, όσοι εισασταν σήμερα, όσοι έχετε παρεβρέθει σε προηγούμενες μάχες, αλλά και αμπιστοι είσαστε έτοιμοι για την επόμενη μάχη? (Οκ εγώ πονάω ακόμα αλλά έχουμε μια βδομάδα για ανάρρωση!)

Κυριακή 29 Ιανουαρίου, Μπιστ Wars vol. 27 (στην Κηφισια είναι διαθέσιμες όλες οι ώρες από 17.30 και μετά, για μισό ή ολόκληρο, Πατήσια μόνο αργά, ποσταρω το κολ του αρμς από νωρίς για να έχουμε επιλογές στις ώρες)

Άμεσα διαθέσιμοι (Φορουμικοί) - 19

@Lupin ΝΑΙ
@RiderToUtopia ΝΑΙ, προτίμηση νωρίς
@Ktn ΝΑΙ
@Kastroman
@apostolisza8 ΝΑΙ
@JoHNNyB
@MrBeast
@Moonchild92 NAI
@Pantelis79
@dude
@ChrisP μάλλον ΝΑΙ
@The_Black_League
@Outshined
@Martian ΝΑΙ
@kbil
@morgoth
@potofgold
@MegadethaS ΝΑΙ, προτίμηση νωρίς
@eviL ΝΑΙ, προτίμηση νωρίς

Άμεσα διαθέσιμοι (Εξωσχολικοί) - 4
The X-Factor , Nick the Quick , Sadface , Hector the Hitman , Poker face NAI

Εκτάκτως διαθέσιμοι ξενιτεμένοι κι “ετεροδημότες” φορουμικοί - 5
plex27 , samis , Giasonas , osfp7 , QuintomScenario

Άλλοι φορουμικοί, αμπιστοι προς το παρον
nnnkkk bostonflesh St_Anger

2 Likes

μέσα full anytime-anyplace, βγάζω φρονιμίτη στις 30 -ήταν για τη προηγούμενη Δευτέρα αλλά άλλαξε το ραντεβού- οπότε μια ακόμα μια μάχη την αντέχω, πριν την αναμενόμενη απουσία 1-2 βδομάδων

1 Like

Μέσα φυσικά.

1 Like

Αυτό.

4 Likes

Ναι.

2 Likes

Λογικά ναι.

Θα επανέλθω για σημερινές μάχες.

3 Likes

^

2 Likes

Μεγάλες στιγμές, σε λιγότερο από δύο ωρες συμμετοχών είμαστε ήδη 7(77)

Λέτε να παιχτεί ΔΙΠΛΑΡΑ?

2 Likes

Μυθική χρονιά φυσικά για την μουσική, αλλά λάθος νήμα :stuck_out_tongue:

Ον τοπικ,

Για πάμε λίγο hype.

2 Likes

Μέσα όσο πιο νωρίς.

3 Likes

Ματσάρες και τα 2 χτες, old school λογικής, με τα δυνατά τους μαρκαρίσματα, τα hero-shots, τα εκατέρωθεν ταπίδια και ελαφρύ diss, το γρήγορο tempo και τη φαντεζί -όπου χωρούσε- νοοτροπία ενός γνήσιου streetball παιχνιδιού αλάνας… είπα να κάνω και ένα recap -πριν πάρει τη σκυτάλη ο επόμενος- γιατί πραγματικά ευχαριστηθήκαμε μπάσκετ χτες, από τα 26 μας παιχνίδια so far είναι σίγουρα 10άδα -και ίσως ακόμα πιο ψηλά.

Παγκράτι ΒC: @eviL , @apostolisza8 , @Ktn , lupin
Περίχωρα Αθηνών BC: @ChrisP , @RiderToUtopia , @martian , @MegadethaS

2 ματς συνολικά, τα οποία λήξαν και τα δύο υπέρ των Περιχώρων BC -σε φάση στους ένα ή δύο πόντους- και κατέλαβαν 1,5 ώρα συνολικά -εκεί που παίζουμε 3 full ματς τις άλλες φορές σε τόση ώρα- δείγμα του πόσο σφιχτά παιχνίδια έγιναν, παρά την πληθώρα σε τρόπου σκοραρίσματος και τη αλλεπάλληλη δημιουργία φάσεων.

Συνοπτικά, γιατί είμαι κουρέλι και πονάω παντού ακόμα και σήμερα (αν συνεχιστούν τα match-up με Παργαλάτσο νομίζω ότι θα ακυρώσω συνδρομή σε γυμναστήριο -δεν πάω που δεν πάω, τουλάχιστον να λέω ότι η όποια μυική ενδυνάμωση του επόμενου διαστήματος θα οφείλεται σε ΞΥΛΟ :stuck_out_tongue: ):

Παγκράτι ΒC:
@eviL : μεγάλη μεταγραφή στη παρέα των Μπασκετόφατσων που περιμέναμε καιρό -μετά την guest εμφάνιση του καλοκαιριού δηλαδή- απαξ και άρχισε να συνηθίζει το κλίμα και την ομάδα, άρχισε να ξεκλειδώνει κίνηση, να παίρνει παραπάνω προσπάθειες και να πετυχαίνει μερικά κρίσιμα καλάθια όταν το σκορ ήταν πολύ κοντά και η μπάλα έκαιγε -και τι μπάλα, μακράν η καλύτερη που έχω παίξει εδώ και πάρα πολύ καιρό! Εννοείται να βάλει στο πρόγραμμά του τις Κυριακές αυτές των μπασκετομαχών, γιατί προβλέπω σπουδαίο μέλλον!
@apostolisza8: Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Παργαλάτσος δεν καραδοκούσε εντός ρακέτας ιδιαίτερα -καθώς τον τραβούσα προς τη βολή διαρκώς- και έδωσε πόνο με αρκετά ωραία μπουκαρίσματα και μερικά ψύχραιμα short-range shots που χρειαζόντουσαν εκείνες τις στιγμές που έγιναν. Λίγο τον έφτυσε -όπως και όλους μας βασικά πάνω κάτω- η μπασκέτα του γηπέδου (είχε μάλλον μπει το ταμπλό κακά και το στεφάνι δεν ήταν ιδιαίτερα βιδωμένο όσο σταθερά έπρεπε, αλλά anyway, αυτό το γήπεδο το έχει πάντα αυτό το κακό) στα μακρινά, αλλά κλασσικός, σταθερός, επικίνδυνος 3Τ!
@Ktn: Τρεχαντήρι από τα λίγα, έβγαλε τη γλώσσα στον προσωπικό του αντίπαλο, ο μόνος που με συνέπεια σκόραρε από το τρίποντο + κινούνταν διαρκώς για να βγει αμαρκάριστος. Αν έπαιρνε λίγες προσπάθειες ακόμα πάνω του, σε στιγμές όπου μπορούσε να μπουκάρει στο καλάθι ή να σουτάρει ελεύθερος, νομίζω θα άγγιζε το τέλειο. Παραμένει ο μόνος ίσως παίκτης από τους σταθερούς μπίστες όλο αυτό το διάστημα, που κινείτε διαρκώς και ξεμαρκαρίζεται τόσο εύκολα και αβίαστα!
Lupin: ναι, εγώ, γειά σας :hugs:

Περίχωρα Αθηνών BC:
@ChrisP : Εμφάνιση μεγάλου Στρατηλάτη για άλλη μια φορά, στρατηγικό μυαλό που σε στύβει σαν το λεμόνι άπαξ και διαβάσει το παιχνίδι σου, πολλά κρίσιμα καλάθια, μερικά επικά fade away -ένα μάλιστα κέρδισε χειροκρότημα από τα παιδιά στην απέναντι μπασκέτα-, τις μισές φορές που μπούκαρα στη ρακέτα τον έβρισκα μπροστά μου από το πουθενά, οργάνωνε διαρκώς την ομάδα του, δικαίως ο αδιαμφισβήτητος αρχηγός των Περιχώρων!
@RiderToUtopia : Ο συμπολεμιστής Παργαλάτσος το τελευταίο διάστημα έρχεται συχνά ως αντίπαλός λόγω έλλειψης… πολεμιστή με κτηνώδες ανάστημα σαν το δικό του (ΑΚΑ @pantelis79 ) και έλαχε ξανά λοιπόν να βρεθούμε αντιμέτωποι σε αμυντικό match-up. Θηρίο μέσα στο ζωγραφιστό, το ξέρουμε ότι έχει πολύ καλή τεχνική και αντίληψη ως 4άρο-5άρι και το διαπιστώσαμε ξανά χτες, καθώς -και μιλάω κυρίως εκ πείρας μετά από 1,5 ώρα ανελέητου ξύλου- αν το physically δεν είναι στα μέτρα σου και δεν έχεις και αμιγώς μπασκετική αντίληψη για να διαβάσεις λίγο τις κινήσεις του με και χωρίς μπάλα, δεν τον παίζεις άμυνα.-
Παρ’ όλα αυτά, νομίζω ότι ήταν ένα fair fight εκατέρωθεν, με τάπες ο ένας στον άλλο, κλεψίματα, προσποιήσεις, πολύ δύσκολα καλάθια -κερδισμένα 100% που λέμε- και πολύ, μα πολύ σπρώξιμο και έκρηξη στη πρώτη κίνηση -που μας εξουθένωσε σταδιακά και προς το τέλος νομίζω παίζαμε “ξύλο” όπως βλέπουν οι άνθρωποι τον Godzilla να πλακώνεται με τον King Kong, σαν σε slow motion δλδ -και με κάθε επαφή να πονάει!
Για να τονώσω και λίγο το τσακισμένο μου κορμί :stuck_out_tongue: , νομίζω τον περιόρισα αρκετά στο σκοράρισμα και στην άνεση που τις περισσότερες φορές κινείται κάτω από το στεφάνι -αλλά και για να τονώσω και τα δικά του κουρελιασμένα πνευμόνια :stuck_out_tongue: έκανε το ίδιο και αυτός σε εμένα. Γενικά, ίσως να είναι και το man to man που έχω ευχαριστηθεί μέχρι τώρα περισσότερο στις συναντήσεις μας.
GIF: Shaquille O'Neal Posts Up Charles Barkley - SBNation.com
@martian :Λίγο κουρασμένος σε σχέση με το εξωπραγματικό one-man-show της περασμένης Κυριακής, ο Αρσεναλάρας που κάθε φίλος της United μπορεί να ανεχτεί :stuck_out_tongue: έδωσε και πάλι πολύ πόνο, τόσο εντός ρακέτας -που γενικά, το λέω και το ξαναλέω, παίκτη με τέτοια βελτίωση σε ένα παιχνίδι που είχε παίξει ελάχιστα (πριν μαζευτούμε τον Μάιο πρώτη φορά anyway), δεν θυμάμαι στα πρόσφατα χρόνια που παίζω με παρέες κτλ- όσο και εκτός με μερικά καθοριστικά μακρινά σουτ στο τελευταίο ματς. Το πιο αξιόπιστο γρανάζι μηχανής, ξέρεις ότι ποτέ δεν θα πέσει κάτω από ένα Χ επίπεδο!
@MegadethaS : Δεν τον άφησα τυχαία τελευταίο, αφού για εμένα ήταν ο απόλυτος MVP του ματς, του πιστώνω και τις 2 νίκες σε μεγάλο βαθμό μιας και αφού “έκοψε” τη φάση σαν έμπειρος μπίστης με χρόνια πείρας στο παρκέ, ξεκίνησε να παίζει μέσα στο καλάθι και να μην βασίζεται τόσο το σουτ -και με τρομερή επιτυχία αφού καθότι και γρήγορος και αθλητικός, πήρε άπειρα rebound, έβαλε άπειρα μπασίματα, έδωσε σε Παργαλάτσο και σια πολλά σκριν κάτω από το στεφάνι, ταλαιπώρησε αφάνταστα όσους τον μάρκαραν και γενικά, το πήγε τρένο μέχρι τέλους. MVP δικαιωματικά, ήταν ο απόλυτος παίκτης-κλειδί θαρρώ -στο όριο με @Chrisp.

Till next time μπίτσιζ
funny-gif-Panda-Mascot-basketball-ball - ELGL

9 Likes

Επικο ματσαρισμα με @Lupin, απο τα πολυ δυσκολα. Επειδη μαλλον το αδυναμο σημειο μου ειναι η αεροβια αντοχη, το να βαλει καποιος να με ματσαρει εναν ψηλο- και αθληταρα, χωρις καμια υπερβολη- γκαρντ οπως τον air-Lupin μου εδωσε τα πνευμονια στο χερι χτες (εφαγα και 2-3 θεαματικες ταπες, εριξα μια τζουφια) παρολο που δεν καπνιζω, και που κανω και λιγη γυμναστικη (κυριως βαρη) μεσα στη βδομαδα. Με εκανε να αναπολω τις μερες που το ματσαπ μου ηταν καποιο απο τα λαμπρα forward-center του ροκιν, βλεπε @pantelis79 , @Kastroman @morgoth , Μητσος κτλ. που μπορει μεν να επεφτε το ξυλο της αρκουδας, να ειναι παναξιοι αντιπαλοι και αυτοι, αλλα σαν τιμιοι-κοντα στα 40- forwards/centers ειχαμε μια σιωπηλη συμφωνια, απο αυτες που κλεινονται με τα ματια και μια ελαφρια κινηση του κεφαλιου στην αρχη του ματς, οτι θα φιδιαζουμε και λιγο για να βγει το μπιστηγμα με σταθερο ρυθμο. Με air Λουπεν δεν εχει τετοια ομως, ουτε στο τριποντο δεν με αφηνε σε ηρεμια ο Σατανας. Και εχει και εξαιρετικη μπασκετικη αντιληψη διαβαζοντας τις κινησεις και κάνοντας προσαρμογες.

Το πλανο μου για την επομενη βδομαδα

  • Λιγη αεροβια μεσα στη βδομαδα για να βγει το 1.5ωρο
  • Καλυτερη διατροφη γιατι… Λουπεν αθληταρας
  • Θα ψεκαστω με Αντιλουπενικο πριν το ματς
9 Likes

Εδω ο Λουπιν με ξεπατωσε εμενα στο τρεξιμο που υποτιθεται η αντοχη ειναι και το δυνατο μου σημειο, γαμησε με πραγματικα, συμπασχω…

4 Likes

Μα γιατί το λέτε αυτό, ο Lupin λέει κάθε τόσο πως είναι εκτός φόρμας, έχει μικροτραυματισμούς και άλλα τέτοια γλαφυρά. Μήπως εσείς είστε αδύναμοι; :slight_smile:

Με βλέπω και εμένα να ξεκινώ χαλαρό τρέξιμο-προθέρμανση αυτές τις μέρες, πολύ με προβλημάτισε το χθεσινό, δεν ξέρω γιατί μου βγήκε τόση κούραση, ακόμα και για τα στάνταρ μου ξέμεινα πολύ γρήγορα.

4 Likes

είχες άλλα άγχη εσύ χτες :stuck_out_tongue: βρετανικά και εξω-αγωνιστικά από τα δικά μας

1 Like

ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ.-

Είμαστε ήδη 10, μαζί με @Moonchild92 “The Vaggelpillar” και Poker face ψηλεα φιλο Λουπεν.

Το έκλεισα - ΔΙΠΛΑΡΑ- για την Κυριακη στις 17.30.

Δεχομαστε ακομα συμμετοχες για το ιδανικο που θα ηταν το number of the μπιστ 12, τουτεστιν δυο πενταδες και απο μια αλλαγη η καθε ομαδα.

7 Likes

Ούτε καν με τόσα χαμένα σουτ από κάτω.
Καλύτερος από την πρώτη φορά ναι.
Τα λέμε την Κυριακή.

3 Likes

7 Likes