Μπασκετοφατσες του rocking

Δεν έχω δηλώσει εαυτόν στη διάθεση της ομάδας ακόμα, καθότι σήμερα θα είμαι όλη μέρα στους δρόμους και δεν έχω ιδέα αν θα είμαι σπίτι εγκαίρως. Για τις 20.30 παρ’όλα αυτά ενδεχομένως να προλάβω να σκάσω μύτη σαν εξτραδάκι. Το λέω για να μη σκιαχτείτε αν με δείτε!

5 Likes

Game day σήμερα, Μπιστ Wars vol.58

Επίσημα η διπλαρα ξεκινάει 20.30 αλλά έχουμε και μισό γήπεδο διαθέσιμο από τις 19.00 και μετά, για οποιον μπιστη θέλει να κάνει εκτεταμένη προθέρμανση/ σουτακια μέχρι να χτιστεί και 4ο γήπεδο/ drills με το sensei @Lupin .

Η 11αδα @eviL @RiderToUtopia @ChrisP @apostolisza8 @Martian @Ktn @Lupin @The_Black_League @Moonchild92 +Hector the hitman + Άρης

Όποιος άλλος μπίστης μπορέσει να έρθει, υπάρχουν θέσεις (θα έχουμε και αλλαγές)

Τα λέμε εκεί!

4 Likes

Φήμες λένε πως έπειτα από την, χαλαρή, ξεχού, και αναμενόμενη, ανατροπή του +25 της προηγούμενης αναμέτρησης με ολοκληρωτικό μπάσκετ από τους νικητές, ορισμένοι μπίστες κάνουν προθέρμανση από τώρα για να μην την ξαναπάθουν.

Δεν τους αδικώ.

Μάχη μαχών σήμερα

VS

σημειώσατε 1

Κέρδισαμε όμως όλοι μαζί αλλού

Summary

16 Likes

Πολύ ωραίο ματσάκι σήμερα, μακριά από το σκεπτόμενο μπάσκετ -που λέει/κράζει και μία ψυχή εκεί έξω- και πιο πολύ στο στυλ “Ας κάνουμε έναν διαγωνισμό να δούμε ποιος θα βάλει περισσότερα”.

Οι ομάδες ήσαν οι εξής:

Χρώματα και αρώματα: @Lupin, @apostolisza8, @eviL, God of War, tBL

Μαύρα κι άραχνα: @RiderToUtopia, @ChrisP, @martian, @Ktn, Hector the Hitman

Να πω την αλήθεια μου, αν και είμαι φύσει συντηρητικός άνθρωπος κι έχω μία δυσανεξία στις αλλαγές, σήμερα το καταχάρηκα, διότι είχα την ευκαιρία να παίξω συμπαίκτης με άτομα που δεν παίζω σχεδόν ποτέ (Αποστόλης και eviL) ή που είχα κάτι αιώνες να συναντήσω στην ίδια ομάδα (Lupin). Ωραία είναι τελικά να την ανακατεύουμε την τράπουλα. Να συνεχίσουμε.

Τώρα, αναφορικά με το πώς πήγε το ματς, ειδικά για το Α’ ημίχρονο, δεν μπορούμε να πούμε πολλά. Έβαζε ο ένας, απαντούσε άμεσα ο άλλος και πολύ αμφιβάλλω αν ξέφυγε κάποια ομάδα με πάνω από 4 πόντους διαφορά στο οποιοδήποτε σημείο. Σκορ ημιχρόνου: 50-50.

Στο Β’ θεωρώ κομβικό σημείο ένα δίλεπτο όπου οι Μαύροι έβαλαν ένα τρίποντο, ένα δίποντο κι άλλο ένα δίποντο από επιθετικό ριμπάουντ σε χαμένη βολή, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 7, χωρίς να πάρουμε χαμπάρι*. Όσο και να προσπαθήσαμε, δεν μπορέσαμε από εκείνο το σημείο κι έπειτα να ξανακάνουμε ντέρμπι το παιχνίδι (η διαφορά έγινε και διψήφια κάποια στιγμή), με αποτέλεσμα το σφύριγμα της λήξης να βρει νικητές τους Μαύρους με 8 και σκορ 97-89.

Στα highlights ένα follow από το πουθενά του Παργαλάτσου, ένας σεμιναριακός αιφνιδιασμός των Μαύρων στο Α’, όταν κι έκρυψαν την μπάλα, ένα διαστημικό γκολ-φάουλ του Hector, καθώς και ορισμένες γεμάτες τάπες που ακούστηκαν ως τον Άγιο Στέφανο (μία του Lupin, μία του Λάτσου και μία του Αποστόλη).

Επί των ατομικών:

ΧκΑ

Lupin: Μια χαρά ο παίκτης, ίσως λίγο κουρασμένος στο Β’, αλλά σε γενικές γραμμές την κουβάλησε την ομάδα και προσπάθησε πολύ. Μάχες μέχρις εσχάτων με τον Λάτσο, δημιουργία, αδιάκοπο τρέξιμο, εμψύχωση και μία μυθική εμφάνιση, έτσι για να θυμόμαστε οι γέροι.

Apostolisza8: Νομίζω ότι του έλειψε λίγο το φονικό χέρι στο Β’ και αυτό σίγουρα ήταν ένας από τους λόγους που δεν μπορέσαμε να διεκδικήσουμε κάτι. Σε γενικές γραμμές, πάντως, στο Α’ ήταν καταιγιστικός σε στιγμές (ακόμη και με λίγη ορειβασία/το στεφάνι ευνοεί τους καλούς παίκτες, αξίωμα αυτό) και μπορώ να πω ότι δημιούργησε και μοίρασε και άρτια σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού.

eviL: Ψόφησε στην άμυνα κι αυτό είναι από μόνο του παράσημο. Μας έλειψαν λίγο οι γνωστές μπούκες του, ενώ τον έφτυσε και λίγο το στεφάνι στις mid-range προσπάθειές του. Τα κοψίματά του, βέβαια, εντός της ρακέτας έχουν ανέβει 100 επίπεδα.

GoW: Επέτρεψε το διπλό, δηλώνοντας συμμετοχή, ενώ θαρρώ πως τα πήγε αρκετά έως πολύ καλά σε σημεία, σκοράροντας, μαζεύοντας “σκουπίδια” και παίζοντας πολεμική άμυνα, στα όρια του “Take no prisoners!”.

ΜκΑ

RtU: Εμφάνιση από άλλον πλανήτη σήμερα. Είχα αρκετό καιρό να δω τόσο αγριεμένο τον Λάτσο και να λέω σε κάθε φάση από μέσα μου: “Ρε , τον… (συμπληρώστε με γαλλικούς όρους)”. Τρελό παιχνίδι, άνετα στο top-5 του, σε όσα έχω παραβρεθεί. Είχα και την ατυχία να βρεθούμε σώμα με σώμα κάποια στιγμή και να παίξει σύγκρουση…

ChrisP: Άλλη εμφανισάρα από εδώ. Οργάνωσε σαν computer όλο το παιχνίδι των ΜκΑ, εκτέλεσε με κρύο αίμα όταν χρειαζόταν και γενικά μας έβγαλε το λάδι. Επίσης, στεναχωριέμαι λίγο όταν τα κοψίματα που κάνει (τα οποία είναι τα καλύτερα σε όλο το project/να τα λέμε αυτά) πάνε ανεκμετάλλευτα, αλλά από την άλλη τα ξεσπάσματά του για τη χαμένη ευκαιρία είναι απόλαυση να τα βλέπεις.

martian: Κι άλλη μεστή εμφάνιση, με αθόρυβη (ή και όχι) δουλειά επιθετικά και αμυντικά και παρουσία μέσα στη ρακέτα η οποία εγγυάται πολλές ανανεώσεις επιθέσεων (ένα από τα κλειδιά της νίκης των ΜκΑ σήμερα) κι ένα τεράστιο αμυντικό φόβητρο.

Ktn: Κρυφός άσσος στο μανίκι των ΜκΑ σήμερα, καθότι πήρε επιτέλους την απόφαση να πάρει πολλές παραπάνω προσπάθειες (όπως και πρέπει) και μας τελείωσε από το τρίποντο, σκοράροντας 3-4 χλατσωτά, τα οποία μας έκοβαν τα φτερά κάθε φορά. Και πάλι τρέξιμο Duracell, καθώς και αιλουροειδείς κινήσεις παντού στον χώρο.

HtH: Πήρε (κακώς) έναν πιο δημιουργικό ρόλο, αλλά στο Β’ το απίστευτο γκολ-φάουλ του, καθώς και 2-3 ακόμη εύστοχες προσπάθειές του συνετέλεσαν στο να κρατηθεί η διαφορά σε ασφαλή επίπεδα για τους ΜκΑ.

Μετά τη λήξη, η ομήγυρη τίμησε υγρό, εξπρεσιονιστικό πυρ του Λάτσου, το οποίο σκότωνε το οτιδήποτε μικρόβιο, πετούμενο κ.λπ. σε χρόνο dt. Κρίμα που δεν είχα λίγο παραπάνω χρόνο να κάτσω με την παρέα, αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα.

*Λόγω προσωπικού κωλύματος, δεν πρόλαβα να γράψω μία αράδα για το προηγούμενο παιχνίδι. Η υποσημείωση στο παρόν κείμενο έχει νόημα, καθώς μ’ ένα σερί 7 πόντων όμοιο με το σημερινό ξεκίνησαν οι τότε Μαύροι την εποποιία της επιστροφής από το -25 (ή κάπου εκεί), καταφέρνοντας εντέλει να κερδίσουν στο καλάθι το ματς, το οποίο, όμως, το άξιζαν (ακόμη και αν δεν κέρδιζαν στο σκορ), μόνο και μόνο για τη συγκλονιστικότερη επιστροφή (ή τουλάχιστον μέσα στις 2-3 καλύτερες) που έχει γίνει στο project. Και αυτό με “σκεπτόμενο” μπάσκετ, μάλιστα, το οποίο το λες και ειρωνεία. Χα, χα, χα!!!

10 Likes

Lupin ωραία μπλουζιτσα κουφαλιτσα. :grinning:

3 Likes

@Ktn παιχταρά μου, τύφλα να χουν κατι Obst :exclamation:

7 Likes

Ωραίο το ρεπόρτο από τον Κομισάριο, δυστυχώς έσκασα στο β’ ημίχρονο και εγώ και δεν είχα καθαρό μυαλό να βοηθήσω καλύτερα την ομάδα -πήρα πολλά, πραγματικά οικτρά ανορθόδοξα jump shots σε αντεπιθέσεις, τα οποία ήταν ξεκάθαρα προϊόν κούρασης και θολωμένου μυαλού.
Δυο λογάκια όμως και για τον Κομισάριο, ο οποίος έκανε ένα δυναμικό comeback με περίσσια αυτοπεποίθηση και τσαγανό, συγκριτικά με την τελευταία φορά που η ψυχολογία του είχε επηρεάσει το παιχνίδι του σε μεγάλο βαθμό.

Ο μπίστης λοιπόν χτες, καταρχάς βρήκε το “χέρι” του ξανά και έδωσε πολλές λύσεις σε mid-range σουτάκια, ακόμα και με αμυντικό πάνω του κολλημένο. Σε μια ομάδα που δεν χαρακτηρίζεται από το σουτ της -πλην του Τόλη όταν είναι σε καλή μέρα- αλλά από τα drives της στο καλάθι ή τις κατά κύριο λόγο ατομικές ενέργειες, ο Κομισάριος έδωσε τα φώτα του και στο κομμάτι του σκοραρίσματος με σουτ αλλά και στο να οργανώνει κάπως πιο ορθολογικές επιθέσεις, ή να μοιράζει μπάλα πιο μυαλωμένα.

Σε δεύτερη φάση, ακολούθησε την συμβουλή του προηγούμενου ματς και έπαιξε πιο κοντά στη ρακέτα, έχοντας τον Ktn πάνω του -του οποίου του ρίχνει μερικούς πόντους και κιλάκια, οπότε η συνύπαρξή τους κοντά στο ζωγραφιστό και δη με πλάτη τον ευνοούσε. Και ναι, έβαλε πολλά ωραία καλάθια με αυτό τον τρόπο, ή με μερικά όμορφα -φίλε, όμορφα, το εννοώ, ωραίες κινήσεις που χαίρεσαι να βλέπεις- drives και σπασίματα μέσης -τόσο όσο, οκ :stuck_out_tongue: -

Κρατάω σαν παρατήρηση την extra, κάπως αχρείαστη προσποίηση στον αμυντικό, όταν η μάχη δίνεται κάτω από το καλάθι - εκεί μέσα είναι άγρια τα πράματα με Παργαλάτσο και αν αδειάσεις μια τον αμυντικό σου μην χρονοτριβείς, γιατί ο Λάτσος μυρίζεται το αίμα σαν καρχαρίας και η τάπα πάει σύννεφο. Πέραν του ότι είναι και πολύ στενό το γήπεδο και δεν ευνοεί πολλά πολλά κάτω από τη ρακέτα.
Επίσης, επειδή Der Kommissar οργανωτικά το πάει καλά και βλέπει και γήπεδο, ίσως χρειάζεται να κρατάει παραπάνω μπάλα και να φροντίσει την κυκλοφορία της -να πάει η μπάλα παντού και να γίνουν κινήσεις μέχρι να βρεθεί ευκαιρία για πιο ορθολογική επίθεση.

Αυτά, πολύ δυνατός Κομισάριος from the old, σκόραρε πολλούς πόντους και έδωσε τον απαραίτητο ρυθμό -και ψυχραιμία- όταν το παιχνίδι το χρειάστηκε.
:ok_hand:

10 Likes

Ρε μαλάκα, με συγκίνησες.

James Van Der Beek Just Spoke About His Viral Crying Face ...

4 Likes

Το γοργόν και χάριν έχει. Την επόμενη Κυριακή έχει Κηφισιά μόνο στις 22.00, ενώ Πατήσια 18.30 και 21.30. Και στα τρία είναι διαθέσιμο και το διπλό. Μπορώ οποτεδήποτε. Ίσως χρειαστεί να το επισπεύσουμε για να βρούμε (εναλλακτικά κοιτάμε και Σάλα ή αλλού).

1 Like

Με ερωτηματικο αυτη τη βδομαδα (φαινεται σαν 50-50 αυτη τη στιγμη), προτιμηση στο 18.30 Πατησια

1 Like

εγώ λόγω απονεύρωσης είμαι πολύ αμφίβολος, μην με υπολογίζεται -αν και αν παιχτεί Πατήσια, θα έρθω για βόλτα και θα φέρω λογικά και Όμαρ, για replacement αν χρειαστεί

Αμφίβολος και εγώ, θα δείξει.

Αν έρθω, ίσως προτιμώ Πατήσια, αλλά πολύ νωρίς να ξέρω.

^ Αρρ.

Προτίμηση στο απογευματινό, αλλά ναι για ό,τι από δω.

Εγώ είμαι σίγουρα στο Όχι για αυτήν την Κυριακή, λόγω έτερης υποχρέωσης.

Επίσης, ως ετεροδημότης μάλλον θα είμαι εκτός και τα δύο επόμενα Σ/Κ.

Μήπως να σκεφτόμασταν το Σάββατο γι’ αυτήν την εβδομάδα;

2 Likes

Αν υπάρχει κάποιος εργαζόμενος στον ευρύτερο κλάδο της εκπαιδευσης που επιθυμεί να συμμετέχει σε πρωτάθλημα μπάσκετ,ας μου στείλει μήνυμα ως την Κυριακή 1/10.
Κυρίως ενδιαφερόμαστε για 5 ή βαρύ 4αρι και 1.

1 Like

Oριστικά εκτός εγώ για Κυριακή, έκλεισα 19.00 εισιτήρια για Νύκτες Πρεμιέρας. Αν κανονιστεί Σάββατο + προφανώς είμαι οκ με το δόντι μου, το βλέπουμε

1 Like

Οφφ και εγω λογω 5χλμ στο κεντρο της Αθηνας :stuck_out_tongue:
Αυτη τη φορα δε το εχω να παιξω καπακια :sweat_smile:

1 Like

Αυτό το Σάββατο δεν μπορώ με τίποτα εγώ.

Ναι, ουτε εγω δεν μπορω Σαββατο… οσες πιθανοτητες ειναι να ερθω ειναι για Κυριακη, την απογευματινη ωρα