Τιμές Rockwave - Backstage Pass

Σχετικα με το κειμενο του Λ. Αγραφιωτη για τα εισιτηρια του Rockwave…

Παιδια εχει απολυτο δικιο. Ποιοι νομιζει η Didi οτι ειμαστε? Τιποτα παιδια μεγαλοβιομηχανων? Και τι μαλακια ειναι αυτη με τα VIP και τα Pitch A και Β? Δηλαδη αυτοι που ειναι μπροστα δεν θα μπρουν να πανε πισω και αυτοι που ειναι πισω δεν θα μπορουν να πανε μπροστα?

Κι αν εγω γουσταρω στους Anathema να ειμαι πρωτη σειρα (που θα ειμαι - και παλι!) πρεπει να πληρωσω 70 ευρω κι ας θελω να δω τους Sabbath απο αποσταση? Αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο. Δηλαδη το διημερο θα κοστισει 110 ευρω το λιγοτερο? Και πες οτι οσοι παρουν 2ημερο εισιτηριο θα πληρωσουν 100. Στοιχημα οτι οπου αλλου παιζουν οι Metallica και περισσοτερα συγκροτηματα θα εχει και φτηνοτερο εισιτηριο.

Το θεμα ειναι τι μπορει να γινει. Και πρεπει να γινει κατι δυναμικο απο πλευρας μας (του κοινου). Γιατι οσο τα σκαμε τοσο θα μας κοπανανε αυξησεις στο κεφαλι. Για μενα θα πρεπει να μαζευτουμε 5000 ατομα το λιγοτερο και να κανουμε ντου! Τι μπορουν να μας κανουν? Το λιγοτερο να παρουμε ΟΛΟΙ φτηνα και μετα να μπουκαρουμε στο pitch A!

Και θελουμε και συμπαρασταση απο τον ροκ/μεταλ τυπο της χωρας εντυπο και ηλεκτρονικο. Γιατι μου φαινεται οτι μπαινοντας χορηγοι επικοινωνιας πολλοι ανταμοιβουν τις εταιρειες με την σιωπη τους. Το θεμα της τιμης των εισητιριων (που ολο ανεβαινει) σε συνδυασμο με την διαρκεια των live (που ολο μειωνεται) ειναι σοβαρο. Εγω προσωπικα νοιωθω οτι με κοροϊδευουν οταν δινω 30 και 40 ευρω για 70-80 λεπτα συναυλια…

Eδω θα διαφωνισω για το ενδεχομενο τραυματισμων.Η λυση ειναι μια.Κανεις την καριδα σου πετρα και δεν πας.Ετσι απλα

Βασικά μία διόρθωση. Είναι Λ. Κοροβέσης και Κ. Αγραφιώτης (εγώ δλδ). Το κείμενο το έγραψε ο Λουκιανός, οπότε τα credits σε αυτόν.

Ενταξει, μαλλον εχεις δικιο οσον αφορα τους τραυματισμους. Ομως το να κατσω εγω η εσυ σπιτια μας δεν λυνει το προβλημα. Καποιοι θα πανε. Τουλαχιστον να γινει μποϊκοταζ στα ακριβα…

Απλα εγω θελω πρωτα απ ολα να ανοιξει το θεμα στον ειδικο τυπο ωστε να γινει κουβεντα για να δουμε τι θα κανουμε.

σταμάτησα να διαβάζω το κείμενο εκεί που και καλά τη λέει στους Maiden γιατί είναι αστείο και δεν αντέχεται άλλο κάρβουνο.

Grow up…

+1 :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :respect:

+2

…και επιπλέον, ας μου επιτραπεί μια μικρή διόρθωση:
Oι Metallica έπαιξαν όλο το “Master Of Puppets” στο Donington, στο Rock Am Ring και οπουδήποτε αλλού εμφανίστηκαν πέρσι, αλλά όχι στο Wacken! :?
Γιατί πολύ απλά δεν παίξανε στο Wacken! :slight_smile:

την ίδια ώρα που κάποιοι άλλοι συμπαθείς μεσήλικες (γιατί και οι Metallica μεσήλικες είναι πλέον, μη γελιόμαστε) βγάζουν dvd με διάφορα καλούδια από «τα παλιά», ζορίζονται να παίξουν πάνω από 1,5 ώρα και παίζουν ολόκληρο το τελευταίο τους album, το οποίο δεν έτυχε, όσο να 'ναι, και καθολικής αναγνώρισης

Για αυτό λέτε? Εμένα δε μου μοιάζει ότι αστειεύεται ο Κοροβέσης σε αυτό. Πολύ σοβαρά νομίζω το λέει…

Δεν είμαι Iron Maiden fan και για αυτό δεν πρόκειται να σκάσω τα 50+ για να ακούσω το AMOLAD και ένα encore με 4 παλιά κομμάτια. Επομένως εμένα με βρίσκει πέρα ως πέρα σύμφωνω. Όσο για την καθολική αναγνώριση, οι δεκάδες σελίδες διαφωνιών στο τόπικ για το δίσκο, νομίζω τον επιβεβαιώνουν…

ωραία.

Ας δούμε δυό πράγματα πιο απλά.
Όταν γράφεις σε ένα φόρουμ, προβλέπεται να πεις και την υπερβολή σου χιουμοριστικά, να προκαλέσεις τον άλλον να γίνει διάλογος.

Όταν γράφεται ένα κείμενο καλό είναι να δίνεται μεγαλύτερη προσοχή στα γραφόμενα. Φυσικά, αυτό ισχύει περισσότερο στα έντυπα, αλλά δεν παύει να είναι ένα κείμενο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, απλά μιλάμε για μια οπαδική προσέγγιση που βλέπει όπως θέλει κάποια πράγματα.

Οι Metallica έπαιζαν γύρω στις 2 ώρες και οι Maiden 1:45 λεπτά. Πραγματικά πιστεύετε ότι αυτό κάνει τη διαφορά? Τα 1,5 και 2,5 ώρες είναι για να δημιουργούν εντυπώσεις.

Όσον αφορά στο setlist. Ποιός παίζει εκ του ασφαλούς και ποιός όχι? Ποιός στηρίζεται στο σήμερα και ποιός στο χτες? Οι Maiden παίζουν τον τελευταίο τους δίσκο ολόκληρο γιατί καλώς ή κακώς τον πιστεύουν και στηρίζονται σε αυτόν. Οι Metallica στηρίζονται στον δίσκο που τους έκανε μεγάλους εμπορικά.

Επίσης, τα περί καλού ή κακού δίσκου είναι πάντα σχετικά και υποκειμενικά. Εν τέλει κανείς δεν αλλάξει τη δικιά σου άποψη αν δεν σου άρεσε ή τη δικιά μου αν μου άρεσε παρά μόνο ο χρόνος. Κοίτα όμως όλες τις λίστες από όσους ασχολούνται. Όλοι βαλτοί είναι? Από το rocking, το metal-temple, μέχρι τα ελληνικά Metal Hammer και Rock Hard και από το Αγγλικό Metal Hammer μέχρι το Brave Words. Είναι ψηλά (πολλές φορές νο.1) σε ΟΛΕΣ σχεδόν τις λίστες. Μπήκε στην πρώτη δεκάδα του billboard και το σύνολο της περιοδείας που ο κόσμος ΗΞΕΡΕ ότι θα το παίξουν ολόκληρο ήταν σχεδόν παντού sold out. Δηλαδή, πως στο καλό κρίνετε την “καθολική αναγνώριση” και πώς ορίζεται αυτή στις μέρες μας?

Και ακούγεται αστείο ειδικά όταν συγκρίνουμε με τους Metallica που εκεί μπορούμε να μιλήσουμε για καθολική αναγνώριση του St.Anger ως ΠΑΤΑΤΑ.

Γιατί λέμε τη βλακεία μας και δημιουργούμε εντυπώσεις? Μέσα σε 3 μήνες έχουμε την ευκαιρία να δούμε και τις 2 μπάντες live και για πρώτη φορά να μπορούμε να συγκρίνουμε μόνοι μας.

Κατ’ αρχάς ευχαριστώ άπαντες για τα σχόλιά σας. Η στήλη φτιάχτηκε για να αναπτυχθεί μεταξύ μας ακριβώς αυτή η διαλογική.

Δεύτερον , το σχόλιο για to wacken είναι 100% σωστό. Mea culpa, από κεκτημένη ταχύτητα. Άλλο σκεφτόμουν κ άλλο έγραψα. Το αλλάξαμε.

Τρίτο κ σημαντικότερο : you’re missing the point !

Το θέμα του κειμένου δεν είναι οι maiden, κ αν το τελειώνατε θα το καταλαβαίνατε. Δεν θέλω να ανοίξουμε και εδώ μια συζήτηση για το amolad, γιατί δεν έχει νόημα : το album δίχασε και αυτό φαίνεται και στο φόρουμ μας κ στις “επίσημες” κριτικές του ρόκιν και στη ψηφοφορία των αναγνωστών. Επίσης δεν θεωρώ ότι γράφω κάτι υπερβολικό ή ψεύτικο : οι maiden περιοδεύουν και παίζουν όλο το album, με ακριβό εισιτήριο κ set της 1,5 ώρας. Δεν προσπαθώ να την “πω” σε κανένα. Έκανα μια αντιπαραβολή της τακτικής των δύο σχημάτων τον τελευταίο καιρό.

Επειδή ο στόχος της στήλης είναι να σχολιάζει την ελληνική νοοτροπία, δεσμεύομαι να γράψω σε μελλοντικό bp για το φαινόμενο του “φανμποισμού” κ τον τρόπο που μας κάνει να βλέπουμε τα πράγματα. (δεν είναι αιχμή για κανένα, ε, μην αρχίσουμε άλλα τώρα…:roll: )

ό,τι καταλαβαίνεις…

Εδώ είσαι σωστός κατά το ήμισυ, τουλάχιστον για την περσινή χρονιά!
Οι Metallica παίξανε (στην Αγγλία που τους είδα εγώ) 2 ώρες και 25’ (και οι GN’R 2 ώρες και 35’!!!), ενώ οι Μaiden πράγματι 1 και 45’.
Μέχρι το 2004 όμως δεν είχαν πέσει ποτέ κάτω από 2 ώρες και 10 λεπτά!
Και εξάλλου κάνουν πολύ περισσότερες συναυλίες αριθμητικά, συγκριτικά με τους Metallica!

Έτσι ακριβώς! :thumbup:

Όταν είναι της “μόδας” να παίζεις τον πιο κλασικό δίσκο σου, οι Maiden έδειξαν για πολλοστή φορά πόσο μάγκες είναι! :bow: :respect:

+1
Ο δίσκος αναγνωρίστηκε καθολικά, όσο λίγες φορές…
Οι Maiden ζούνε δεύτερα '80s από πλευρά αναγνώρισης!

Η αλήθεια είναι ότι και οι δύο θα μας ισοπεδώσουν! :metal: :metal: :metal:

:slight_smile:

Το ότι δίχασε στο forum, δεν μου λέει και πολλά! :-k
Στα forums πάντα γράφουν και οι “αντι-οπαδοί”!
Αν υπήρχαν forums την εποχή του “Powerslave” ή του “Seventh Son…” πάλι θα βρίσκονταν αρκετοί που θα τους έθαβαν! :yes:
Έχω τα περιοδικά της εποχής που το πιστοποιούν…

Δε θα κάτσω να υποστηρίξω την μία ή την άλλη άποψη, γιατί δεν είναι και δικιά μου δουλειά, αλλά

α) όταν γράφεις άρθρο εγώ θέλω ο αρθρογράφος να γράφει την άποψη του και σε όποιον αρέσει

β) όταν κάνεις ρεπορτάζ να μην κάνεις κανένα σχόλιο και απλά να παραθέτεις τα γεγονότα.

Στη συγκεκριμένη ο Κοροβέσης γράφει άρθρο και λέει τη γνώμη του και εμένα μου φαίνεται ότι οι λόγοι για τους οποίους εκφράζει τέτοια γνώμη είναι υπαρκτοί.

Δεν διαφωνώ μαζί σου, θέλει πολλά κότσια να κάνεις live και να παίξεις όλο το νέο σου δίσκο, αλλά παραμένει το γεγονός ότι “και παίζουν ολόκληρο το τελευταίο τους album” όπως γράφει και ο Κοροβέσης. (και μας το χρεώνουν και 50+ ευρώ)

Το τι βαθμούς παίρνει από τα έντυπα δε μου λέει και πολλά. Πέρσι οι SOAD έγραψαν ιστορία όντας το μόνο συγκρότημα μετά τους Beatlles το '67 που είχε μέσα στην ίδια χρονιά 2 δίσκους στο No1 των πωλήσεων σε Αμερική και Ευρώπη. Όλοι τους εξύμνησαν στα έντυπα και παρόλο που και εγώ τους λάτρεψα καταλαβαίνω ότι αν έρθουν στην Ελλάδα για συναυλία, δε θα πει ο Έλληνας “Ουάου θα ακούσω το Mezmerize!!!”. Σε πολλούς φίλους μου που ασχολούνται με το ροκ, όταν τους είχα δώσει το δίσκο τον περιέγραψαν ως εμετικό και μέχρι και εδώ στο φόρουμ, υπάρχει κόσμος που τους κράζει. (άσε που θα έκανε προπαγάνδα και καμιά Λουκά!!!:lol: :lol: :lol: )

Την καθολική αναγνώριση δεν την ορίζει ο τύπος, αλλά ο κόσμος. Ακόμα και αν όλοι οι “δημοσιογράφοι” έγραφαν ότι το St. Anger είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει ο ανθρώπινος πολιτισμός, πάλι ο κόσμος θα έκρινε τι είναι. Και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα είχαμε. Θα είχε την καθολική αποδοχή ως μία μεγάλη ΠΑΤΑΤΑ!!:lol: :lol:

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο δίσκος δεν άρεσε σε πάρα πολύ κόσμο που είναι και Iron Maiden fan (πρόσεχε, ακόμα δεν έχω εκφράσει τη δικιά μου άποψη για το δίσκο, γιατί το θεωρώ εκτός θέματος) και αυτό από μόνο του εμένα μου αρκεί για να χαρακτηριστεί ως album “το οποίο δεν έτυχε, όσο να 'ναι, και καθολικής αναγνώρισης”.

Αλλά και πάλι, νιώθω ότι βγήκα εκτός θέματος. Συνεχίζω να πιστεύω ότι ο Κοροβέσης δεν αστειευόταν και αυτή είναι η άποψη του και αφού αυτός γράφει το άρθρο ΟΦΕΙΛΕΙ να τη γράψει. Το να κατηγορούν όμως αδίκως τους αρθρογράφους όσοι διαφωνούν με την άποψη τους, δε μου άρεσε ποτέ και δε μου αρέσει και τώρα. Αν σας ενοχλούν οι απόψεις των αρθρογράφων απλά μη τους διαβάζετε, δε χρειάζεται να τους επιτεθείτε για την άποψη τους. Εμένα με ενοχλούν σχόλια του στυλ

σταμάτησα να διαβάζω το κείμενο εκεί που και καλά τη λέει στους Maiden γιατί είναι αστείο και δεν αντέχεται άλλο κάρβουνο.

Grow up…

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, απλά μιλάμε για μια οπαδική προσέγγιση που βλέπει όπως θέλει κάποια πράγματα.

Καλό θα είναι να δεχόμαστε τις διαφορετικές απόψεις όσο και αν μας πατάνε σε κάλους και όχι να τις κυνηγάμε με το δίκανο…

(τώρα είδα ότι έχουν γραφτεί νέα πόστ, θα τα διαβάσω και αν είναι θα επανέλθω. Το ποστάρω γιατί το έγραφα τόση ώρα και δε μου πάει η καρδιά να το διαγράψω:lol: :lol: :lol: )

Να προσθέσω και κάτι στα γρήγορα. Η καθολική αναγνώριση κιόλας φαίνεται μετά από το πέρασμα του χρόνου και όχι τώρα. Και το seventh son ήταν το '87 υπό τη σκιά του Operation Mindcrime (αν θυμάμαι καλά, κάτι παρόμοιο είχαν δηλώσει οι ίδιοι Maiden, για αυτό το λέω, αλλιώς εγώ το '87 ήμουν πολύ μικρούλης για να θυμάμαι και να έχω άποψη:p ) αλλά με το πέρασμα του χρόνου φάνηκε η αξία του δίσκου…

Εμ, το θεμα ηταν οι τιμες των εισιτηριων. Πως προεκυψε παλι η κοντρα Maiden - Metallica ειναι ενα ακομα νεοελληνικο μυστηριο… Για γελια ειμαστε… Επισης να ξεκινησουμε παλι τον πολεμο thrash - poser!

Καταρχάς μιλάμε για το 1988, όχι το 1987! :slight_smile:
Και σε καμία περίπτωση δεν λές “υπό την σκιά”!
Οι Queensryche, πράγματι, μεγάλωσαν “επικίνδυνα” με εκείνο το δίσκο, αλλά μην ξεχνάμε πως οι Maiden με το “Seventh Son…” έφτασαν στο απώγειο της δημοτικότητάς τους!
Μέχρι και οι K.I.S.S. παίζανε από κάτω τους στα festivals!
Συνεπώς, το “Seventh Son” έκανε τεράστιο πάταγο!

Και τέλος, ο Dickinson είχε δηλώσει πώς ζηλεύει το “ξεκάθαρο” concept του “Operation…”, συγκριτικά με το “ακαθόριστο” του “Seventh Son…”
Καθαρά στιχουργικά μιλούσε! :yes:

:bye:

δεκτές παρατηρήσεις, από μνήμης τα έλεγα και βαριόμουνα να το ψάξω:wink: :wink:

Και για να μην παρεξηγηθώ αυτό που με ενόχλησε στην όλη μας διαφωνία, δεν ήταν οι απόψεις που εκφράστηκαν αλλά ο τρόπος που εκφράστηκαν. Μου φάνηκε αγενέστατος τρόπος για να διαφωνήσει κανείς και για αυτό σας τα είπα χύμα όπως τα νιώθω…:wink: :wink:

Πάντως, μέχρι στιγμής και η Didi τα ονόματα που θέλαμε ως κοινό τα φέρνει. Μακάρι να ήταν και πιο φθηνά για να μπορούσαμε όλοι να τα χαρούμε…:stereo:

Διαβαζοντας το αρθρο του κυριου Κοροβεση θα ηθελα να εκφερω και τη δικη μου αποψη.Καταρχας θα ηθελα να συμφωνισω 1000% στα λεγομενα του.Υπαρχει ομως κι ενα αλλα…
Το νομισμα εχει 2 οψεις.
Καταρχας ειναι απαραδεκτο οταν για την ιδια μπαντα το 1999 πληρωσα (αν θυμαμαι καλα γιατι η τιμη εχει σκιστει κατα την εισοδο στο γηπεδο) 8500 δραχμες που σημερα λεμε 24,94 ευρω!!!Θα πεις ναι οκ εχουν περασει και 8 χρονια.Συμφωνω.Μεσα σε αυτα τα 8 χρονια λοιπον οι μισθοι εχουν ανεβει κατα 60-90 ευρο (στον ιδιωτικο τομεα) κατι το οποιο δεν δικαιολογει τετοιου ειδους αυξησεις (οχι μονο σε συναυλιες αλλα γενικως και σε αγαθα πρωτης αναγκης).
Απο την αλλη η μεγαλη ζημια κατα τη δικη μου αποψη εχει γινει (κατα ενα μεγαλο ποσοστο) απο τα σκυλαδικα(!!!).Πως εχεις την απαιτηση να δεις τους Metallica με λιγοτερα απο 80 ευρω οταν πληρωνεις για “καλλιτεχνες” απο τηλεπαιχνιδια και διαφορους αλλους αοιδους-αιδοιους 150 και βαλε ευρω.Το τραγικο της υποθεσης ποιο ειναι?Οτι για τους εν λογω “καλλιτεχνες” πανε οι καγκουραιοι και σκανε τοσα λεφτα σχεδον καθε Σαββατο και με τη λογικη του οτι “Αφου ο Ελληνας εχει λεφτα ας του τα φαμε” οι τιμες αλλων καλλιτεχνικων εκδηλωσεων φτανουν στα υψη.
Το θεμα ομως για εμενα το βασικοτερο ειναι η αντιμετωπιση που μας δειχνουν οι διοργανωτες.Ναι θα κανω οικονομια,θα κανω το σκατο μου παξιμαδι,δε θα βγω για ενα μηνα για να δω την αγαπημενη μου μπαντα αλλα μη μου φερεστε σαν να ειμαι ζωο.Σας πληρωνω και εχω την απαιτηση ανθρωπινου περιβαλλοντος κατα τη παραμονη μου στο συναυλιακο χορο.Δηλαδη ποσο δυσκολο εινα για εναν επιχειρηματια να φιαξει ενα χορο (κλειστο) με τις προδιαγραφες σκυλαδικου για ροκ-μεταλ συναυλιες.Μιλαμε για απιστευτο ηχο και περιβαλλον (τρανο παραδειγμα συναυλιες που εχουν γινει στο Αθηνων Αρενα).Το ολο θεμα δεν ειναι αν μπορουν…αλλα αν θελουν.
Για να κλεισω θα ηθελα να πω οτι οι Μetallica ηταν η πρωτη μπαντα που ειδα live και ισως η καλυτερη.Δεν θα παω να τους δω,οχι για την τιμη,αλλα για λογους αξιοπρεπειας.Αυτα!

+1 :thumbup:

κοίτα είναι κι αυτό ένα (μικρό) βήμα μπροστά σε σχέση με πέρσι, τουλάχιστο φέτος άκουσε τον κόσμο λίγο πολύ τι ζητάει και το έκανε … να ταν και τα εισιτήρια ποιο φτηνά :-s :-s :-s :-s :-s

[/QUOTE]

Όταν είναι της “μόδας” να παίζεις τον πιο κλασικό δίσκο σου, οι Maiden έδειξαν για πολλοστή φορά πόσες μάγκες είναι!

Βεβαια!! Αφου πριν δυο χρονια εκαναν περιοδεια παιζοντας κομματια απο τα πρωτα 4 αλμπουμ… Ενω οι Metallica στην περιοδεια του 2003 επαιζαν αρκετα κομματια απο St Anger. Στην επομενη οντως επαιξαν Master Of Puppets. Θελω να πω οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα αναμεσα στα δυο συγκροτηματα…

Απο την αλλη η μεγαλη ζημια κατα τη δικη μου αποψη εχει γινει (κατα ενα μεγαλο ποσοστο) απο τα σκυλαδικα(!!!).Πως εχεις την απαιτηση να δεις τους Metallica με λιγοτερα απο 80 ευρω οταν πληρωνεις για “καλλιτεχνες” απο τηλεπαιχνιδια και διαφορους αλλους αοιδους-αιδοιους 150 και βαλε ευρω.Το τραγικο της υποθεσης ποιο ειναι?Οτι για τους εν λογω “καλλιτεχνες” πανε οι καγκουραιοι και σκανε τοσα λεφτα σχεδον καθε Σαββατο και με τη λογικη του οτι “Αφου ο Ελληνας εχει λεφτα ας του τα φαμε” οι τιμες αλλων καλλιτεχνικων εκδηλωσεων φτανουν στα υψη.

Ελα τωρα, σιγα μη μου φταινε τα σκυλαδικα και οι σκυλαδες. Σε λιγο θα φταιει ο Κοκκαλης… Οι εταιρεις φταινε γιατι εκμεταλλευνται το παθος μας. Και ο τυπος φταιει γιατι δεν βγαζει κιχ! “Σας φεραμε τους Tool” λενε και πανηγυριζουν. Κανονικα επρεπε να τους ειχαμε τραβηξει μια ωραιοτατη μαζικη μηνυση μετα απο αυτη την συναυλια…