Rockwave Festival 2009 - 27/6: Placebo, Moby, Gogol Bordello, A. Geffen, Foals

Μια και είναι κρίμα να μην έχει το δικό της Thread η πιο μέτρια (σικ) του κατα πως δείχνουν τα πράγματα πιο αδιάφορου (και πάλι σικ) Rockwave όλων των εποχών…

Σωστός κατά το ήμισυ, αφού όταν παίζουν oι θέουλες Gogol εξ’ ορισμού η μέρα είναι το λιγότερο ενδιαφέρουσα. :wink:

Εδιτ: σ’ αυτή τη μέρα το do δίνει απόδοση 1,50

Placebo έχω δει τρεις φορές, οπότε δεν τρελαίνομαι να ξαναδώ. Moby όμως θα γούσταρα να δω μία φορά και Gogol θέλω σαν τρελός να ξαναδώ μετά το περσινό πανηγύρι!

στανταρ !!! τους γκογκολ τους εχω δει δυο φορες λαιβ, μια αγγλια και περσυ καραισκακη και βγαζουν πολυ ενεργεια οταν παιζουν… τωρα για μομπυ και πλασιμπο τι να πεις ??? οσες φορες και να τους δεισ λαιβ, θες και αλλο :smiley: θα την τιμησουμε αυτη την μερα, και αυτη με κιλλερς :smiley:

μηπως φετος ειναι το πιο ακυρο RW που εχει γινει ποτε/???δεν γινεται τiσ προηγουμενες χρονιες να φερνεις MEtallica και φετος Δε Κιλλερσ…

μη έχοντας δει placebo και έχοντας ακούσει τα καλύτερα για gogol θα την τιμήσω τη μέρα8)…αλλά οι άλλες μέρες είναι μάλλον οι χειρότερες του rockwave…:?

καλα αυτο εννοειται… μεχρι να βρεθει μια ανταγωνιστικη εταιρια θα τρωμε τα σκατα τησ ντι ντι… Ακουγεται τπτ για γιου - 2 τον σεπτεμβριο ? λεω εγω τωρα :stuck_out_tongue:

Ακυρο σχολιο Παπαρδελα. Οι Κιλλερς μια χαρα γαματοι ειναι, τι συγκρινεις με μεταλλικα;
Μονο οι Γκογκολ με ψηνουν αλλα δεν παω να τους δω με ηλιο. Καλυτερα σπιτι μου να ακουω τα σιντι.

Ναι ακούγεται για 6 Σεπτεμβρίου…

ωραια… ξεκιναμε οικονομιες λοιπον, γιατι με τα ελληνικα δεδομενα, θα κοστισει κανα 80 ευρο το εισητηριο !:frowning:

Tους Gogol Bordello τους είδαμε και τους καταχαρήκαμε πέρσι στο Fly Beeyond σε μία υπέροχη εμφάνιση, σιγά μην τους δούμε φέτος υποβιβασμένους τρίτο όνομα στο χωράφι του Λώρη, που ούτε μία ώρα σωστή δεν θα παίξουν. Όσο για Μόμπυ και …Κλασέμπο, ένα έχω να πω: ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!! [-X [-X [-X

Καλα μην το δένεις κιολας, φήμες υπάρχουν πολλές…

Πάντως, μιας και παίζουν οι Gogol, αν έμπαιναν και τίποτα Flogging Molly την ίδια μέρα θα γινόταν… :roll:

καλοι ειναι οι Flogging Molly ? ενα τραγουδι τους ξερω … :slight_smile:

Για Placebo δεν τρελαινομαι ιδιαιτερα, αλλα αν μπορεσω και βολευει η εξεταστικη, αυτη θα ειναι η μονη μερα που θα παω, λογω Moby (ξερει κανεις πανω κατω ποια ωρα θα βγει ο καθενας? Δε θυμαμαι πως γινοταν τις αλλες χρονιες).:slight_smile:

Απο Gogol δεν εχω ακουσει κατι (:oops:), καλη ευκαιρια να τους μαθω ομως!:smiley:

Οφφ τοπικ, αλλα μιας και αναφερθηκε, οι U2 ανακοινωσαν σημερα την περιοδεια και Ελλαδα δεν εχει, αν θυμαμαι καλα 12/9 αρχιζουν την us tour, οποτε λιγο δυσκολο για 6/9…:frowning:

Αν ο συνδυασμός punk και Ιρλανδικής folk μουσικής σου ακούγεται ενδιαφέρον, τότε να τους τσεκάρεις οπωσδήποτε! Και πέρυσι στο Rockwave είχαν αφήσει τον κόσμο με ανοιχτό το στόμα. Βγάζουν φοβερή ενέργεια και κέφι!!!

οι metallica δεν ειχαν κανει διασκευη ενα κομματι τους ? ευχαριστω :slight_smile:

Gogol εχω ξαναδει αλλα δε χαλιεμαι αλλη μια.Moby ψηνομαι πολυ να δω.Θα δειξει.:-k

:(:frowning:
δυστυχώς φίλε μου cozy θα είναι αμερική τότε οπότε το ξεχνάμε για rockwave,εκτός αν τους φέρουν μόνους αργότερα που ξαναέρχονται ευρώπη.


Now playing: Shinedown - Begin Again
via FoxyTunes

Γράφω εδώ μιας και με ενδιαφέρει περισσότερο από τις άλλες 2 και σχολιάζω και γενικότερα το φετινό rockwave. Δεν θα μιλήσω για την καθυστέρηση στην ανακοίνωση των ονομάτων (μέχρι τις 14.00 δεν είχανε πει;).

Για το φετινό lineup τι να πω; Άνοστο κατά τη γνώμη μου, πολύ ότι να ναι.

Αρχικά θεωρώ πως η δεύτερη μέρα με Killers και Duffy είναι η πιο τίμια όσον αφορά τα χρήματα αφού αν ερχόντουσαν μόνοι τους θα έκανε καμιά 40άρα minimum το εισιτήριο. Το τι κάνει η Duffy σε ένα φεστιβαλ που το λένε Rockwave, το αν τελικά η didi την έκλεψε από άλλη εταιρία κλπ δε χρειάζεται να το σχολιάσω.

Όσον αφορά την πρώτη μέρα:
Placebo συμπαθητικό συγκρότημα, ακούω αν και δε πωρώνομαι. Θα ψηνόμουν να τους δω live αλλά ρε αδερφέ, φέρε και τίποτα καινούργιο οι placebo ήρθανε πρόπερσι.
Moby έχω ακούσει 2-3 κομμάτια, αδιάφορος για μένα αλλά αν τύχει να κατέβω εκείνη την ημέρα δεν θα με χαλάσει να κάτσω σε καμιά γωνίτσα ακούγοντας τον.
Gogol Bordello θεοί και γαμώ ΑΛΛΑ… τους είδαμε πέρυσι μανίτσα μου. Δηλαδή άντε να δεχθώ ότι δεν τους είδανε κάποιοι (πράγματι δεν είχε και πολύ κόσμο) και θες να τους ξαναφέρεις. Το αξίζουνε αλλά 2η χρονιά καπάκι; Και μες στον ήλιο; Δύσκολα! (btw μήπως τους “έκλεψε” και αυτούς η didi μαζί με την Duffy;)

Και έρχομαι στην τρίτη και τελευταία μέρα, εκεί γέλασα. Τα μόνα συγκροτήματα που θα ψηνόμουν να δω είναι οι Arch Enemy και οι Voivod αλλά δε λέει να κατέβω γι αυτά μόνο. Κατά τα άλλα motley+wasp αδιάφοροι, η κόρη του harris έχει τον μπαμπάκα της οπότε μια χαρά είναι, οι monster magnet ενδιαφέρον γκρουπάκι αλλά όχι στη Μαλακάσα.

Γενικότερα πάλι μια απ’ τα ίδια θα μας σερβίρουν αφού τόσα ονόματα (placebo, arch enemy, monster magnet, gogol bordello etc) έχουν έρθει μέσα στα 2 τελευταία χρόνια και κάποια άλλα λίγο παλαιότερα. Τα μόνα νέα είναι οι killers, motley και η… duffy :lol:

Αν πιστεύει κάποιος πως θα ανακοινωθεί κάποιο τρελό όνομα ας σηκώσει το δεξί του πόδι. Και πέρυσι μας είπανε για πάνω από 30 ονόματα και τελικά παίξανε… μπάντες απ’ το schoolwave. Βέβαια σήμερα ανακοινώθηκαν τα πρώτα ονόματα, αλλά δεν ελπίζω σε κάτι συνταρακτικό που θα με κάνει να αλλάξω γνώμη. Η 2η μέρα χωράει κανα 2 καλά ακόμα και η “σκληρή” μέρα με την προσθήκη ενός συγκροτήματος (που θέλω πολύ να δω) αποκτά ενδιαφέρον.