Rockwave Festival 2009 - 28/6: The Killers, Duffy, Dinosaur jr etc

συμφωνω! οι green day σε δυο μηνες θα βγαλουν το νεο τους δισκο αλλα απ’οτι καταλαβα δεν θα εχει μεγαλη διαφορα απο το american idiot οποτε δν νομιζω να υπαρξει η ιδια αντιδραση… προτιμω να ακουσω κατι διαφορετικο απο αυτους και οχι το ιδιο στυλακι( πολιτικη κ ετσι…). οσο για την ερωτηση για το ποιος θα παει rockwave φετος εγω θα παω.

Καλα η απηχηση των γκρην ντεη θα φανει… αλλα που κολλανε στο θρεντ αυτο? Και πως γινεται η συγκριση με Κιλλερς? Δεν ειναι ομοια ηδη, κανεις απο τους 2 δεν θα δεχοντανι να παιξουν σαππορτ ετσι κι αλλιως οποτε δεν στεκει…και δεν εχει ακουστει τιποτα…ετσι κι αλλιως ως φανμποη, ψαχνω καθημερινα, και το σαμμερ τουρ τους δεν εχει ανακοινωθει ακομα (μεσα στον μηνα ομως…) ανηγουεη… μη καταστρεφετε το θρεντ, δεν εχει νοημα να λετε για συστεμ οφ α νταουν (που οντως δεν υπαρχουν μιας και οι σολο δουλειες των ιδιοφυιων σκιζουν) και γκρην ντεη, οποτε τσιλ. Θα μας φερουν καποιο ξεχασμενο ιντι ονομα, και γεμισμα λαηναπ με ελληνικα πραματα. Κουλ

Βρειτε το θρεντ των γκρην ντεη αμα θετε, ετσι κι αλλιως 2 ατομα μιλαμε κει μεσα :stuck_out_tongue:

πσ. τπ αμερικανιντιοτ ηταν ψιλοεπος ε.

Οχι ρε φιλε,εγω για Rage Against the Machine εμαθα.

Μα καλα δε ξερεις τι μερα ειναι?:lol::lol::stuck_out_tongue:

Αν βάλουν ελληνικά ας βάλουν Matisse τουλάχιστον η εδω η στην μέρα με Placebo.

Χαίρομαι που ζωντάνεψε το thread των killers όμως θα πρέπει να καταλάβουμε ότι πρόκειται για ένα από τα κορυφαία συγκροτήματα αυτή την εποχή με την indoor περιοδεία τους σε Αμερική & Ευρώπη να είναι ολόκληρη sold out εβδομάδες πριν από κάθε live σε κλειστά 10.000 θέσεων (με εισιτήριο γύρω στα 40 ευρώ).
Το καλοκαίρι θα παίξουν ως headliners στα μεγαλύτερα φεστιβάλ (εκτός από εκείνα που ήτανε πέρυσι στην mini περιοδεία τους) με αμοιβή 400.000 που σημαίνει θα πρέπει να κάνει τουλάχιστον 10.000 εισιτήρια εδώ για να βγει η συναυλία χωρίς να υπολογίζονται οι αμοιβές των support.
Δηλαδή περιμένουμε το τρίτο όνομα ουσιαστικά πίσω από τη Duffy (που επίσης πέρυσι έπαιξε στα μεγαλύτερα φεστιβάλ Αγγλίας & ηπειρωτικής Ευρώπης).
Και μόνοι τους να ερχόταν οι Killers (όπως δηλαδή Franz Ferdinand ή οι Linkin Park) θα ήταν και πάλι μια τεράστια επιτυχία γιατί πανευρωπαϊκά είναι πλέον το πιο εμπορικό alternative/indie rock συγκρότημα της τελευταίας δεκαετίας.
Όσοι τους γουστάρουμε από το 2004 περιμέναμε με μεγάλη ανυπομονησία αυτή τη στιγμή & η λαχτάρα μας έγινε μεγαλύτερη για όσους τους είδαμε ζωντανά στο εξωτερικό τα προηγούμενα χρόνια…

σωστος ο brightside συμφωνω απολυτα

πολυ ησυχια επεσε ρε παιδια…κανα νεο? καμια φημη???

Pragmatika h synaulia 8a einai monadikh
Shkw8hka to Marth kai phga Verolino gia na tous dw kai pragmatika oi typoi ta spasane!
Sthn Ellada akoune elaxistoi kai den exw idea giati ginetai auto!
Pragmatika sto ekswteriko paralyroun!
Tous 8ewroun apo ta top sygkrothmata!
Egw vrhka apo to ebay eisithria kai to prospa8ousa 2 mhnes.
2 mhnes prin thn synaulia kai eixe ginei sold-out!
8a paiksoun oles tous tis epityxies kai 8a einai gamata!
Pragmatika osoi to skeftontai akoma kai den einai sigouroi, to synistw anepifylakta.

πραγματικα ζηλευω ολους εσας που πηγατε Βερολινο και τους ειδατε…
στην ελλαδα πιστευω οτι δεν ειναι ελαχιστοι αυτοι που τους ακουνε, απλα δεν τους βρισκεις ολους σε ενα φορουμ.παντως στη συναυλια θα γινει πανικος, το 90% θα παει για αυτους και την νταφυ γραμμενη θα την εχουν.
και κατι αλλο, οσοι πηραν εισητηρια αν θελουν ας γραψουν τον αριθμο που εχουν, να υπολογιζουμε σιγα-σιγα ποσοι θα ειμαστε. αν και ο πραγματικος αριθμος θα ειναι πολυ μεγαλυτερος. εγω εχω το 146 απο θεσσαλονικη.

φίλε μου δεν παίζει ρόλο τι γράφει πάνω το εισιτήριο - τα μπλοκάκια έχουν διαφορετική αρίθμηση

οποιοσδήποτε αριθμός πάνω από 10.000 θα είναι τρελή επιτυχία για την ημέρα, κ αν ξεπεράσουν τους 15.000 τότε θα μιλάμε για εξωπραγματικούς αριθμούς

φανταστείτε ότι όταν ήρθαν οι muse μετά από δύο sold out στο wembley (!!!) μάζεψαν 12.000. και οι muse είναι μεγαλύτερο όνομα από τους killers και τη duffy μαζί

Δε νομίζω να τους ακούνε ελάχιστοι, στο mad παίζουν συνέχεια και στα ραδιόφωνα. Τους ακούει και κόσμος που γενικά δεν ακούει και πολύ ροκ.

Κάνα άλλο όνομα για την ημέρα πότε θα ανακοινωθεί btw, τόσο κλασμένη την έχουν;

το οτι κάποιος τους ξέρει, ή έχει ακούσει 3 single, δεν πάει να πει οτι θα δώσει κ 50 ευρώ για να τρέχει στη Μαλακάσα να τους δει…

ο Έλληνας δύσκολα ξεκουνάει - μην μπερδεύεστε

και για τους muse έτσι έλεγαν κ παίζει να είχαν τον λιγότερο κόσμο απο οπουδήποτε στην Ευρώπη

Σίγουρα αλλά γενικότερα όταν έρχεται ένα όνομα που τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή γνωρίζει μεγάλη επιτυχία, πολλές φορές άτομα πάνε απλά και μόνο για το event. Δε λέω ότι σίγουρα θα γίνει, αλλά παίζει κάποιοι να το κάνουν.

ο Έλληνας δεν δίνει 50άρια μόνο για το ιβέντ. εκτός αν είναι η Madonna και μετά θα μπορεί να ποζεριάζει ότι είδε μια γιαγια να κάνει πως τραγουδάει κ να κάνει πως χορεύει

γιατι να ζω στην ελλαδα ρε γμτ??? εχετε δικιο σε αυτα που ειπατε και συμφωνω. οσο για τους αριθμους των εισιτηριων δν ηξερα οτι δεν παιζει ρολο. τα υπολοιπα ονοματα ποτε περιμενουν να τα ανακοινωσουν??? μας βλεπω να βγαζουμε ολη τη μερα με ελληνικουρες…

Φιλε δν θα το έλεγα, απλά παλιότεροι είναι, νομίζω και από άποψη πωλήσεων να το δεις, που εννοείται δεν λέει τπτ για την ποιότητα, αλλά λέει για την δημοτικότητα, τα 6εκατομμύρια (και συνεχίζει) του ενός δίσκου της Duffy και ένας smash hit σαν το Mercy δεν το έχουν ούτε οι Muse ούτε οι Killers… Επιπλέον και στην ελλάδα οι δύο αυτοί (killers duffy) έχουν και κοινό και τεράστια υποστήριξη από airplay και mad/mtv, ενώ άμα δεις στο ifpi οι δίσκοι τους είναι πλατινένιοι…οπότε πιστεύω πως τον κόσμο του θα τον έχει άνετα, ίσως να 'ναι και μεγαλύτερη μέρα σε προσεέλευση…μαζί με slipknot… αλλά αυτά είναι μόνο εκτημήσεις. Εγώ δυστυχώς δεν θα μαι ελλάδα για να πάω :frowning:

Και πολλά λες… 7-8.000 θα έλεγα!

:cry:Καλα αυτο που εγινε με τους Muse ελπιζω να μην ξαναγινει, θα ειμαστε πααααρα πολυ τυχερο αν ξαναρθουν ποτε !!! Πραγματικα αργησαν με το 2ο ονομα, μ’ αρεσει που στην αρχη οι φημες ελεγαν για 2 μεγαλα ονοματα κ απλα δεν ηξεραν ποιο να επιλεξουν…#-o Μεσα στο μηνα πρεπει να ανακοινωθει κατι

Σχετικά με μιουζ, αυτοί ήταν πάρα πολύ τυχεροί που μάζεψαν τόσο κόσμο, ενώ έπαιζαν μόνοι τους καθημερινή σε περίοδο εξεταστικής στη Μαλακάσα. Ή μάλλον η ντίντι ήταν τυχερή.

Πάντως και οι κιλερζ μια χαρά μεγάλο όνομα είναι. Από μνιουζ πάντως, πιο πολύ παίζονται στα ραδιόφωνα. Και ξέρετε, μεγάλο πράγμα το ραδιόφωνο.

Με το Hot Fuss παίζανε περισσότερο οι Killers. Άμα ερχόντουσαν τότε θα είχαν περισσότερο κόσμο απ’ ο,τι τώρα. Και το Hot Fuss ήταν και καλύτερο απ’ το τελευταίο :b

Δεν ξέρω, ψηνόμουνα άσχημα να πάω, αλλά ήδη πρέπει να σκάσω μια 200αρα για εισιτήρια όποτε πάω και φοβάμαι να ζητήσω κι άλλα απ’ τον πατέρα μου :b