Rockwave Festival 2009 - 30/6: Slipknot, Mastodon, Down, Saxon, L. Ford

Ειδε κανεις την τουμπα του Corey Taylor που εριξε σε καποιο τραγουδι? δεν μπορω να θυμιθω με τιποτα… #-o :-s

Α και καποια βιντεο που προλαβα να βγαλω γιατι φοβηθηκα καποια στιγμη για την καμερα αλλα ηθελα να χοθω και εγω μεσα :lol:
Eχω και καποια αλλα αλλα δεν εχω προλαβει να τα ανεβασω …Εχω και την στιγμη που λεμε χρονια πολλα στον Phil :stuck_out_tongue:

Και αυτο που ανεβασε ενας , νομιζω οτι δειχνει τι εγινε στους Slipknot

H τουμπα ηταν επιτηδες ρε… μετα ηταν πεσμενος κατω και τον χτυπαγε και καλα ο James (νομιζω) με την κιθαρα και “σπαρταρουσε”.

Αυτό που είπε ο Angmar για το " family & friends " …

Βρείτε ένα video απ’το Spit it out το 2005, το ίδιο έλεγε ο Corey … όχι ότι έχει καμία σημασία απλά έτσι το αναφέρω.

Θα προτιμούσα να’χα πάει το 2005 βέβαια τότε που’ταν πιο κοντά στο παλιό τους image και είχαν και πιο μεγάλο setlist και δεν είχαν βγάλει και το μετριούλι (για μένα που γουστάρω τα παλιά τους) καινούργιο και και και. :stuck_out_tongue:

Και την Τρίτη πάντως σκίσανε, αν και μου άφησε μια πικρή γεύση το πόσες κομματάρες τους δεν ακούσαμε.

edit: δεν ξέρω αν το πρόσεξε κανείς, αλλά εκεί που μίλησε για το κλείσιμο της δεκαετίας για το ντεμπούτο … μετά παίξανε το Psychosocial ενώ όλοι περιμέναμε κανα Surfacing ξέρω’γω … σ’εκείνο το σημείο ξενέρωσα λίγο ;p

εγω περιμενα σιγουρα καποιο αργο κομματι (βερμιλιον, σναφ). οχι γιατι μου αρεσουν και πολυ αλλα να παιρναμε καμια ανασα… σερι μας πηραν.
ξυλο-ξυλο-ξυλο-ξυλο…
Παιξαν Duality και τα ειχαμε φτυσει τοσο που εκτος απο κατι μικρα πιτ δεν “κουνηθηκαμε” οσο θα επρεπε…

ΣΩΣΤΟΣ…

Διαβάζοντας αυτό που λέει ο Μόντε για τους Μάστοντον, δε μπορώ παρά να συμφωνήσω για το χαμηλό προφίλ των Μάστοντον. Εγώ πάντως αυτό είναι που λατρεύω σ΄αυτό το συγκρότημα. Όσο για τον ήχο, έχετε υπ’ όψιν ότι ποτέ δεν έκαναν soundcheck. Δε πειράζει, θα έχουμε δυνατότητα για μια ακόμα ετυμηγορία το Φλεβάρη που με το καλό θα μας ξαναρθούν.

Το ζήτημα του ήχου βέβαια είναι συνολικότερο θέμα, που άγγιξε όλα τα συγκροτήματα, ακόμα και τους Σλίπνοτ (που ακούγονταν μεν πιο δυνατά, αλλά δεν ήταν όπως έπρεπε). Τα ίδια ίσχυαν και το 07 με τους Μετάλλικα, που είχαν καλύτερο ήχο από τους Μάστοντον τότε, αλλά με τίποτα τον ήχο-γροθιά στο στομάχι που είχαν το 99 στη Ριζούπολη.

saxon-denim and leather rockwave 2009

καλά όλα αυτά που λέμε και ξαναλέμε αλλά το δια ταύτα ποιο είναι.
ο ήχος είναι σχεδόν μόνιμα μέτριος, στη Μαλακάσα δε είναι με μαθηματική ακρίβεια μέτριος.

το ότι οι Mastodon δεν έκαναν soundcheck το λες για καλό; τελικά, το πιο δύσκολο πράγμα μάλλον είναι ο επαγγελματισμός. Για μια εμφάνιση παίρνει ο καθένας περισσότερα από όσα παίρνω εγώ ως, θεωρητικά, επιστήμονας για δουλειά ενός μήνα.

Επίσης, σε μια αγορά που σφάζεται αν δεν βελτιώνεσαι και δεν βελτιώνεις τις υπηρεσίες σου ο ανταγωνισμός σε τρώει. Παρόλα αυτά η Didi καταφέρνει να μην έχει βελτιώσει σχεδόν τίποτα όλα αυτά τα χρόνια. Μήπως λόγω του ότι με κάποιον τρόπο κατάφερε να έχει σχεδόν μονοπωλιακό χαρακτήρα; Πρέπει να έχεις πολλές άκρες για να φτιάξεις μονοπώλιο, έστω και αυτού του μεγέθους.

Τέλος οι φτηνές δικαιολογίες. Όποιος θέλει να ικανοποιείται με την μετριότητα ας το κάνει. Αλλά καλό είναι να είσαι και εκεί για να μπορέσεις να κρίνεις. Γιατί όπως υπάρχουν ποδοσφαιρόφιλοι του καναπέ, υπάρχουν και μουσικόφιλοι του dvd.

Tο σναφ ξερω οτι δεν εχει πεχτει ποτε απο live… Οσω για το vermilion πεζουν το dead memories που κινειται στον ιδιο ηχο και ρυθμο… Παντως ελειπαν τα Pulse of the maggots ,The heretic Anthem , My plague που αν και δεν τα επεξαν η αλιθεια ειναι οτι δεν με πολυ πειραξε γιατι τους ευχαριστιθικα πραγματικα .

Μastodon τον Φλεβαρη? υσχηει? υπαρχει καποιο λινκ να το κοιταξω? Με εξιταρες τωρα !! :smiley: :smiley:

Ρε συ άουτσάιντ, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λες, και γενικώς τι ακριβώς σου φταίει. Εγώ είπα ότι δε πρόλαβαν να κάνουν s/check, δεν το λέω για καλό ή κακό, το λέω επειδή έτσι είναι, για να κρίνει μόνος του ο κόσμος που αγνοεί αυτή την παράμετρο. Θα το έλεγα για όποια μπάντα ήταν στην ανάλογη θέση, αν το ήξερα για σίγουρα. Λες να φταίνε/μην ήθελαν οι ίδιοι? Λες να είναι λιγότερο επαγγελματίες? Επίσης που βλέπεις να ικανοποιούμαστε από τη μετριότητα? Για τη διοργανώτρια έχει στερέψει το σάλιο μας. Τι άλλο πρέπει να κάνουμε? Εγώ πάω σε αρκετές συναυλίες κάθε χρόνο, και στης συγκεκριμένης σε ελάχιστες. Προσωπικά ήταν η τελευταία φορά που πάτησα το πόδι μου, γιατί καλό είναι να παίρνει ο καθένας τις αποφάσεις του και να πράτει ανάλογα με τη γενικότερη στάση που έχει. Και μ’ αρέσει που μπαίνουμε στη λούπα να εγκαλούμε τα μονοπώλια (δεν το λέω για σένα). Σα να λέμε, άλλαξε το προϊόν σου. Είναι ποτέ δυνατόν?

Εδιτ: Δεν υπάρχει λινκ. Πληροφόρηση εκ των έσω.

:-k Ξερεις κατι και δεν μας το λες???:stuck_out_tongue:

Περι διελευκανσης ερωτηματικων, οι Mastodon ειχαν ΑΨΟΓΟ ηχο στο Hellfest. Καλυτερος δε γινοταν, μα τω Θεο.

Σημερα αρχισε να ξεπιανεται ο σβερκος μου.

ΝΤΑΟΥΝ.Απλα.Τεραστιες στιγμες.

Χιτσικερ

Δεν είπα κάτι προσωπικά για εσένα.
Είναι πράγματα που έχω βαρεθεί να ακούω.
Ούτε σου είπα ότι δικαιολογείς τους Mastodon και τους κάθε Mastodon.
Αυτό που λέω είναι πως είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για οποιοδήποτε λόγο να μην κάνει soundcheck μια μπάντα.
Τόσο για την ίδια την μπάντα, όσο και για τους διοργανωτές.

Απλά, όλοι μέσα στο fanboyισμό μας παρακάμπτουμε τέτοια ατοπήματα.

Οι Mastodon φτιαχνουν ένα όνομα που δεν θα έπρεπε να επιτρέπουν όλα αυτά που τους κάνουν να φαίνονται μια μέτρια μπάντα στο σανίδι. Γιατί όσο και να μη θες να το παραδεχτείς, στις περισσότερες εμφανίσεις τους είναι μέτριοι.

Οκ, κατάλαβα το νόημα, και ούτως ή άλλως δεν πήρα κάτι προσωπικά.

Μια παρατήρηση όμως. Δε νομίζω ότι είναι τόσο υπολογιστές ώστε να προσέχουν το όνομά τους. Πως να το πούμε, είναι μια 70ς μπάντα των 00ς που απλά κάνει το κομμάτι της. Τώρα για το αν είναι μέτριοι ή όχι, ο καθένας το κρίνει με βάση τα δικά του δεδομένα. Για μένα ούτε μέτριοι είναι, ούτε εξωπραγματικοί. Απλά είναι αυτό που είναι.

Σου μιλάω εγώ πάντως που θεωρώ το Crack The Skye σχεδόν εξωπραγματικό.
Στα live υπάρχουν συγκεκριμένοι παράμετροι που μπορείς να πεις αν είναι καλό ή όχι.
Πιστεύω ότι τα “έχουν” αυτά που παίζουν, δεν έχω αμφιβολία επ’αυτού. Τι να το κάνω άμα δεν ακούγονται όμως;
Επίσης, δεν είναι ντροπή ο πληκτράς και θα ήθελα να δουλέψουν περισσότερο τα φωνητικά τους. Μόνο ο Troy τα καταφέρνει καλά σε αυτό τον τομέα.

Όλη η μέρα πάντως είχε ένα θέμα με το μπάσο. Επίσης, φάνηκαν σε κάποιον άλλο ελλειπή (σε αριθμό) τα ηχεία;

Όντως καμία σχέση με τα αντίστοιχα του 2007. Α, και τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να τους κλώτσησαν στη σκηνή, γιατί τότε είχαν σηκώσει το εξώφυλλο του δίσκου, ενώ τώρα έμενε κατεβασμένο από πίσω τους, όπως είπε και κάποιος πιο πριν. Εγώ πάντως μπάσο άκουσα καθαρά μόνο σε ένα μέρος του Czar για πρώτη φορά.

Τα φωνητικά όποτε ακούγονταν ήταν όπως έπρεπε να είναι. Ειδικά ο Hinds που υστερούσε πολύ σ’αυτόν τον τομέα τα απέδωσε μια χαρά τα δικά του. Και ο Dailor εξαιρετικός στα μέρη του στο Oblivion. Καλά για τον Τroy ούτε λόγος, δεν φάλτσαρε πουθενά.

Στα πρώτα κομμάτια με μεγάλη δυσκολία μπορουσες να ξεχωρίσεις μπάσο και drums από τις κιθάρες. Τις είχαν πολύ ψηλά στην ένταση με αποτέλεσμα να καλύπτουν τα υπόλοιπα. Μετά έφτιαξε κάπως ο ήχος και ξεχώριζαν τα όργανα αλλά και πάλι μετριότητα το ηχητικό αποτέλεσμα … απ’όσα κατάλαβα εκείνη την ώρα, το πρόβλημα σε όλες τις μπάντες ήταν ότι είχαν δώσει οι ηχολήπτες μάλλον τεράστια έμφαση στην ένταση και όχι τόσο στην “καθαριότητα” του ήχου … συγκεκριμένα θυμάμαι πολλά σημεία στους Mastodon κυρίως, ακόμα και στους Slipknot που ακουγόταν το αποτέλεσμα ήταν εκκωφαντικό αλλά αν δεν ήξερες πώς πάει το κομμάτι, δεν καταλάβαινες με την καμία τι έπαιζαν. Και στους Down συνέβη σε μερικά σημεία αυτό αλλά ήταν λιγότερο εμφανές …

Στο μόνο σημείο που μπορεί να φταίνε οι Μastodon (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) είναι ότι, όπως ειπώθηκε, είναι υπερβολικά low profile και προσγειωμένα παιδιά και ενδεχομένως να μην πιέζουν για να’χουν τις ανέσεις τους στο live, δηλαδή θα’πρεπε να κάνουν soundcheck (ρε σεις, αυτοί βγήκαν πολύ γρήγορα, έτρεξα να πάω μπροστά όταν πήγε να ξεκινήσει το Oblivion!) και να βάλουν μετά και καμιά φωνή που δεν ανεβάσανε το πανό από πίσω (γιατί;). Και να γκρινιάξουν και λίγο στους ηχολήπτες για τον κακό ήχο γιατί, αν και συνηθίζουμε να λέμε ότι πράγματα που συμβαίνουν τόσες φορές δεν είναι πια σύμπτωση, μία μπάντα δεν μπορεί να φταίει για το ότι έχει κακό ήχο στο live της απ’την στιγμή που δεν κάνει soundcheck. Η μπάντα ευθύνεται για κακό ήχο μόνο όταν αυτό ευθύνεται στο εκτελεστικό κομμάτι, πράγμα που δεν συμβαίνει με τους Mastodon, νομίζω …

Ελπίζω να τους απολαύσουμε όπως τους αξίζει, σύντομα … γιατί είναι πραγματικά μεγάλη μπάντα και μένει να το δείξει η ιστορία …

Ένας από τους διάφορους λόγους που …βαρέθηκα στους Down [έλατε, σταυρώστε με] είναι που δεν άκουγα το μπάσο του υπαστυνόμου Ρεξ. Στο check είχε έναν τόνο-οδοστρωτήτα-σκέτη-κ@ύλα αλλά σε όλη την εμφάνιση το είχαν πνίξει τελειώς στη μίξη. :expressionless:

Αντίστοιχα, ούτε το μπάσο του Sanders άκουγα - λαμβάνονταν μάλιστα υπόψη πως o live ήχος των Mastodon είναι κατά παράδοση αρκετά sludgy (έστω, ήταν, κάποτε) με το μπάσο “χαμηλομέσαιο” και αρκετά “μπροστά” στο mix.

Επίσης ναι, τα ηχεία φαίνονταν λίγα και το σημαντικότερο (και υποκειμενικό) ακούγονταν ελλειπή…
(Πριν τους Slipknot, από τον πύργο του ηχολήπτη και πέρα όλες τις ψηλές συχνότητες …τις έπαιρνε κυριολεκτικά ο άνεμος!)

Ακυρο με αυτο που λετε αλλα μου παν οτι ειδαν τον Brann Dailor σε κλαμπ στην αθηνα να εκτελει χρεη dj και να χορευει Kylie Minogue[Ποσο γαματος τυπος μπορει να ειναι ???]