Rockwave Festival 2019

ρε παιδες,σορρυ κι’ολας,αλλα δεν εχει να κανει με βορειους και νοτιους,ελεος. Ας το ξεπερασουμε επιτελους. Αθηνα-Θεσσαλονικη ειναι 3.5 ωριτσες, οποτε ενα καλο φεστιβαλ ευρωπαικων προδιαγραφων,δεν νομιζω οτι θα ηταν εμποδιο για καποιον να παει. Γιατι να δωσω τα λεφτα να παω εξω, εαν μπορω να παω εδω να δω κατι καλο και μεγαλο? Φυσικα οταν λεω μεγαλο φεστιβαλ,εννοω 40-50 συγκροτηματα το λιγοτερο,για 10-15 οπως γινεται τοσα χρονια,δεν το κουβεντιαζω καν,ΜΟΝΟ εαν υπηρχε ενα πολυ μεγαλο ονομα.
Παντως ειναι νωρις ακομα,θα δουμε τι θα γινει.
Οσον αφορα το τοπικ που ειναι RW 2019 ,ειπαμε οτι ειναι για γελια και για κλαματα. Δεν θα μπορουσε να φερει κατι οπως προειπαμε, οποτε τωρα θα αρχισει να φερνει γκρουπς ετσι ωστε να μαζεψει τον κοσμο που δεν θα εχει κατι αλλο να δει φετος.
Slayer-Manowar-Chania Rock Festival για καλοκαιρι,Watain τον αλλο μηνα, Dimmu Borgir Σεπτεμβρη,Annihilator & Queensryche τον Νοεμβριο…και φυσικα ολα τα υπολοιπα που παιζουν. Λεφτα να εχουμε να τους τα σκαμε.

1 Like

Ο Λώρης δεν είναι βλάκας, γι’ αυτό και ήταν ο πιο πετυχημένος διοργανωτής. Ας περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει στην Κατερίνη. Προσωπικά θα πήγαινα για κάτι που θα με ενδιέφερε.

2 Likes

όχι , ότι σοβαρά τώρα εσύ κατάλαβες ότι το σχόλιο ήταν τοπικιστικό και δεν πάω Κατερίνη για οποιονδήποτε άλλο λόγο πέραν της απόστασης - κόστους - ταλαιπωρίας

όχι , αλήθεια δλδ θέλω να μάθω

3 Likes

παντελή ήταν ο λώρης η γυναίκα του και ένας τρίτος που διαλέγανε. ποιός ήταν το μυαλό και ποιός έβαζε το μαρούλι … ποιός ξέρει.

Το θεμα δεν ειναι ποιους φέρνει, αλλα και που.
Στο χωράφι δεν θα μαζευτεί ουτε 5000 κοσμος με αυτους τους 2 για πρώτα ονοματα.
Αθηνα θα ηταν αλλιώς ισως.

Πάντως φωνάζαμε τόσο καιρό ότι η Μαλακάσα είναι μακριά, η Κατερίνη δηλαδή δεν είναι; Πρόοδος.
Επίσης θα εξαρτηθεί όντως από το τι ονόματα θα φέρει εκεί για το αν θα έχει επιτυχία.
Λογικά πάντως του χρόνου θα κάνει ένα δυνατό rockwave στη Μαλακάσα.

Ακριβώς όπως λέγαμε και για φέτος, μετά την επιτυχία του περσινού. Δλδ, τι έκανε; Ξεκουράστηκε για να είναι έτοιμος του χρόνου;;; Ποιος είναι; ο Λεμπρόν;;

2 Likes

Ποιος Λεμπρον; Ο Τζορνταν είναι, το έριξε για μια χρονιά στο γκολφ και μετά ξανά στο NBA :stuck_out_tongue:

Οι Αθηναίοι δεν παίζονται. Αν δεν έρθουν οι Metallica με 30 ευρώ εισιτήριο στην Αθήνα αλλά και κοντά στο σπίτι τους, είναι ικανοί να γκρινιάζουν…

Η Θεσσαλονίκη δεν είναι Αθήνα σε πλυθυσμό αλλά μαζί με άλλες μεγάλες πόλεις (Σέρρες-Καβάλα-Χαλκιδική-Γιαννιτσά-Ξάνθη) γύρω που μπορούν θεωρητικά να προσελκύσουν κόσμο σε ένα τέτοιο φεστιβάλ, μαζί με επισκέπτες που έρχονται το καλοκαίρι από τα Βαλκάνια.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο πλυθησμιακό. Το ζήτημα είναι αν υπάρχει και ροκ κοινό στην Ελλάδα για τέτοια φεστιβαλ.
Γιατί και στο εξωτερικό πολλές μεγαλουπόλεις είναι μικρότερες από την Αθήνα σε πληθησμό (π.χ Μιλάνο-Ρώμη-Παρίσι).

1 Like

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό με τις αποστάσεις. Το 90% των μεγάλων φεστιβάλ του εξωτερικού δεν γίνονται κοντά στις πρωτεύουσες και γίνονται κυριολεκτικά σε χωράφια πχ Download. Στην Ελλάδα είναι πιθανόν να γίνει φεστιβάλ στα Γρεβενά πχ με Metallica Maiden και Sabbath να έχει εισιτήριο τριημέρου 60 ευρω και γίνει σε οικογενειακό κύκλο γιατί δεν είναι κοντά στην Αθήνα.

5 Likes

Το σημερινό rockwave είναι απλά ένα ακόμη φεστιβαλ της σειράς.

Με μπάντες τύπου LP που είναι εμπορικές στο ελληνικό κοινό αλλά ταυτόχρονα φθηνές για να έρθουν.
Δεν έχω τίποτα με τους LP, Kavinksy κλπ αλλά ούτε ιδιαίτερα ροκ είναι αλλά ούτε και οι τεράστιες μπάντες στο είδος τους.
Τουλάχιστον η lana del ray έλεγες ότι είναι καλή για ύφος της… αλλά η LP για headliner;

Εκτός του ότι οι Βορειοελλαδίτες που θα πήγαιναν στη Βουλγαρία παλιότερα τώρα δεν θα έχουν λόγο, η διοργάνωση ενός φεστιβάλ στην Κατερίνη βολεύει πολύ περισσότερο και τον Γιαννιώτη, τον Λαρισαίο τον Βολιώτη κλπ. Και φυσικά είναι πολύ εγγύτερα στις άλλες βαλκανικές χώρες και θα προσελκύσει κόσμο και από εκεί.
Οι Αθηναίοι και για την Μαλακάσα έκαναν παράπονα για το πόσο μακριά είναι! (βλέπε π.χ. λίγα σχόλια παραπάνω!)
Το θέμα είναι να υπάρχουν οι υποδομές και για να μείνει εκεί κόσμος αλλά και για τις μετακινήσεις του (τρένα κλπ)

1 Like

αυτό

Ρε παιδιά, ρε παιδιά αν ήταν εύκολες και βολικές οι μετακινήσεις πόσοι θα γκρίνιαζαν για τη Μαλακάσα ;; Οι μισοί απ ότι τώρα ;;; Εγώ λέω ακόμα λιγότεροι ότι θα γκρίνιαζαν

τα σχόλια είναι για τα σημερινά ελληνικά δεδομένα . Αν είναι να γίνει φεστιβαλ επιπέδου download, wacken κλπ με τρένα , αεροπλάνα & βαπόρια & με τους φίλους τους παλιούς *** να το συζητήσουμε αλλιώς

Εδώ λέμε ότι πέρυσι κάποιοι άνθρωποι … *** τριγυρνούσαν στα σκοτάδια :wink:

3 Likes

Υπερβολικη η αντιδραση στο ενδεχομενο ενος φεστιβαλ στην Κατερινη. Οπως κανει ολος ο πολιτισμενος κοσμος και συνδυαζει ενα ταξιδι σε πιο ομορφα μερη, εξω απο το μιζερο κεντρο μιας μεγαλουπολης, με ενα φεστιβαλ το οποιο εχει ολα τα φοντα να διοργανωθει σωστα, ετσι θα μπορουσαν να το κανουν και οι Ελληνες.

Εγω εχω ανεβει Θεσσαλονικη καποιες φορες για συναυλια, οταν εμενα Αθηνα, και το συνδυασα με επισκεψη σε φιλους. Το να πηγαινα Κατερινη αντι για Θεσσαλονικη δε θα μου εκανε απολυτως καμια διαφορα.

Εκτος αυτου, αν ενα μεγαλο φεστιβαλ με μεγαλα ονοματα διοργανωθει στην Κατερινη, θα ειναι πολυ πιο ευκολο για τους Βουλγαρους, τους Σκοπιανους, τους Σερβους κτλ να δωσουν κι αυτοι το παρον, αφου μια εκδρομη με πουλμαν ή αυτοκινητο θα ειναι πολυ πιο ευκολη απο οτι το να πανε Αθηνα. Τωρα το παραπονο καθε Αθηναιου που θα πρεπει να τραβηχτει βορεια για να δει μια συναυλια που τον ενδιαφερει, ειναι ενα αρνητικο με το οποιο ο Λωρης θα μπορει να κοιμαται ησυχα, αν κανει σωστη διοργανωση.

ΥΓ1. Αν γινει ενα τετοιο event, θα μπορουσε να γινει συμφωνια με Aegean και λοιπες αεροπορικες για φτηνα εισιτηρια, δεν ειναι πρωτογνωρο.

ΥΓ2. Ο Kavinsky ειναι γαματος και δινει πολυ ωραιο show, αλλα δεν ξερω αν θα ταιριαζε σε Rockwave Festival. Δε νομιζω οτι ο μεσος μουσικοφιλος στην Ελλαδα μπορει να τον εκτιμησει.

2 Likes

Δεν υπάρχει. Όπως έχω ξαναπεί, έχω δει ροκ φεστιβάλ στη Λισαβώνα, μια πόλη με πληθυσμό υποπολλαπλάσιο της Αθήνας και μικρότερη της Θεσσαλονίκης. Sold out με 45+ χιλιάδες κόσμο σχεδόν όλες οι μέρες. Εδώ δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί ο κόσμος δεν ακούει ροκ μουσική.

5 Likes

Πιο πολλοί είναι αυτοί που κλαψουρίζουν για τους «Αθηναίους» στο τοπικ παρά Αθηναίοι που διαμαρτύρονται. Ας κάνει ο λωρης ότι θέλει και όπου θέλει και το αποτέλεσμα η θα τον δικαιώσει η θα τον διαψεύσει. Οποίος θέλει να πάει Κατερίνη με γεια του με χαρά του.

2 Likes

Και μετα υπαρχεις κι εσυ, που γκρινιαζεις για τον Kavinsky, τους Leprous ως support σε Slayer, την Κατερινη, και οτιδηποτε δεν ταιριαζει στην τελεια εικονα του φεστιβαλ που θα ηθελες να εχεις στην Αθηνα, με ολα τα χεβι μετσαλ συγκροτηματα του γουστου σου, αλλα τι να γινει τωρα, δε μπορουμε να τα εχουμε ολοι οπως θελουμε.

Παρεμπιπτοντως, το να λεει κανεις πως τα παραπονα για την Κατερινη ειναι υπερβολικα, δεν ειναι κλαψα. Ειναι το ανττιθετο.

Πίστεψε με, αν πήγαινε ο μέσος έλληνας στο Download θα αναθεμάτιζε. Η γκρίνια για τη Μαλακάσα είναι για 1-2 ώρες μποτιλιάρισμα. Στο Download είναι 4-6 ώρες ΑΝ δεν έχει βρέξει. Αν βρέξει και κολλάνε οι μισοί στη λάσπη και περιμένεις το γερανό να τους ξεκολλήσει φεύγεις την επόμενη. Επίσης, 1-2 ώρες περπάτημα από το parking στο κάμπινγκ. Και τέλος ούτε τρένο έχει κοντά, o πιο κοντινός σταθμός θέλει 20 λεπτά οδήγηση. Μόνο το Big Green Coach έχει σαν επιλογή ΜΜΜ που η τιμή κόβει κώλους. Α! και το parking το πληρώνεις.

8 Likes

Είμαι υπέρ να γίνει ένα μεγάλο Φεστιβάλ οπουδήποτε στην Ελλάδα αρκεί να γίνει σωστά και ο διοργανωτής να έχει προβλέψει τα πάντα, από μετακίνηση και διαμονή μέχρι το να βγεις ζωντανός αν γίνει καμία στραβή.
Από όσα έχουμε δει όμως στη χώρα μας είστε αισιόδοξοι;

4 Likes

τα οποία παραπάνω τα θεωρεί ο κόσμος λογικά ;; Δλδ ο ΜΕΣΟΣ Έλληνα αδίκως θα ενοχλούταν από τέτοια περιστατικά

ή έλος πάντων δέχομαι να είμαι παράξενος και γκρινιάρης και δέχομαι να είμαι ο μόνος που θα με πείραζε να περάσω τέτοια ταλαιπωρία σαν αυτή που αναφέρεις

τη στάθμευση καλώς την έχουν επί πληρωμή . Τα υπόλοιπα καθαρά imho , δεν τα θεωρώ κάτι αξιομνημόνευτο ώστε να λέμε μακάρι να γίνουμε download ( ως προς τις μετακινήσεις προφανώς )

1 Like