Rockwave Festival 2019

Μόνο αν το διοργανώσει το Δημόσιο!

5 Likes

Όχι, απλά όταν η φάση του φεστιβαλ είναι διαφορετική. Θα πάει ο άλλος για 5 μέρες (το φεστιβάλ είναι 3ημερο, το καμπινγκ 5ημερο), θα κάνει moshpit με τις Baby Metal, θα ακούσει 5-10 μπάντες που δεν έχει δει στη ζωή του, γενικά πάει για την όλη εμπειρία και δευτερευόντως για τους headliners, τις συνθήκες, το πόσο κοντά είναι στην πρωτεύουσα κλπ κλπ.

Στην Ελλάδα μου φαίνεται λίγο παράδοξο που από τη μία ζητάμε “κανονικό” φεστιβαλ, αλλά δεν ξεκουνιούνται να πάνε από τη μία σκηνή στην άλλη να δουν τους Volbeat πχ.

edit: Και μην παρεξηγηθώ ε, και εγώ όταν θέλω να δω την αγαπημένη μου μπάντα θέλω 1-2 support βαριά, καλή θέση κλπ.

3 Likes

μα και στο εξωτερικό φαντάζομαι θα χρειαστεί να χάσεις κάποια εμφάνιση για να δεις μια άλλη. Θα συμβεί , πόσο καλύτερα να είναι τοποθετημένες οι σκηνές

Απ ότι βλέπω το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο διοργανωτής είναι να βάζει τις 2 μεγάλες σκηνές δίπλα δίπλα . Αλλά οι χώροι είναι τεράστιοι. Σε εμάς πέρυσι δεν θα ήταν εφικτό αυτό

έγινε μια κακή “θυσία” τότε με Volbeat . Που και πάλι έστω και έτσι κάτι άκουγα και έβλεπα απ τις οθόνες . Δεν είναι το ίδιο με το να είσαι κοντά , αλλά ούτε μπορώ να πω ότι δεν έχω και ιδέα για το πως έπαιξαν πχ

Κατά αρχήν δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο Kavinsky και δεν με ενδιαφερει να μάθω . Δεύτερον βεβαίως και δεν μου άρεσε η ανακοίνωση για τους Leprrous διότι τους απεχθάνομαι, που το πρόβλημα ? Για την Κατερίνη δεν έγραψα τίποτα , δεν με πολυενδιαφερει και ολας το θέμα. Αυτά τα συνεχόμενα ποστς που κουνάνε το δάχτυλο στους «Αθηναίους» είναι γελοία ειδικά όταν δεν βλέπω και πολλούς «Αθηναίους» να προκαλούν. Ας το κάνει στην Κατερίνη, στην Ρόδο, στην Αλεξανδρούπολη , όπου θέλει ο άνθρωπος και ότι φεστιβάλ θέλει και θα δούμε πόσοι νοματαίοι θα πάνε.

Κουβεντα κανουμε, δεν δειχνει κανενας το δαχτυλο σε κανεναν, ποσο μαλλον οταν εγω για παραδειγμα αυτοπροσδιοριζομαι ως Αθηναιος. Αυτο δε σημαινει οτι δε μπορω να πω σε καποιον αλλον Αθηναιο οτι ειναι υπερβολικος. Συμφωνω σε ενα πραγμα σιγουρα μαζι σου, στο οτι οποιος θελει θα παει στην Κατερινη, και οποιος δε θελει, ας μην κανει τον κοπο. Εγω προσωπικα θα ηθελα να δω γαματες μπαντες να πανε στην Κατερινη, και αν ειμαι Ελλαδα το καλοκαιρι του 2020 και με ενδιαφερει, θα παω για την εκδρομη. Ξεσκαρταρισμα λεγεται η φαση, και οντως, οποιος δε γουσταρει ας μην παει.

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το οτι απεχθανεσαι τους Λεπρους, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Ως η καλυτερη μπαντα των 2010ς (μαζι με Ghost, αντε) στον βαρυ ηχο, δε νοιαζονται και πολυ πρωτον, δευτερον ειναι ενας πολυ καλος λογος για πολυ κοσμο να δικαιολογησουν την τιμη του εισιτηριου και να δουν 3 απολαυστικοτατες μπαντες live με 42 ευρω ή ποσο ειναι τελος παντων.

3 Likes

εγώ δεν είδα κανέναν βασικά

ΥΓ : και αν φάνηκαν έτσι τα δικά μου , προτείνω να ανατρέξουν στην πρώτη μου αντίδραση πριν καιρό που έγραψα πόσο χαίρομαι για τους βορειοελλαδίτες γιατί τόσα χρόνια έχουν ξεσκιστεί στις εκδρομές και τους αξίζει κάτι καλό στην περιοχή τους .

ΥΓ 2 : ούτε υπερβολή είναι να γκρινιάζεις για τις συνθήκες που προδικάζεις ότι θα υπάρχουν . Δέχομαι μόνο ως υπερβολή ότι συζητάμε με πολλά “αν” . Αν είναι όλα τέλεια θα αποθεώσω την προσπάθεια . Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάω κιόλας , να το δείξω και έμπρακτα δλδ ;;

Η καλύτερη μπάντα σύμφωνα με ποιον ακριβώς (και τσόντα οι τσιχλόφουσκες ghost) ? Άντε να δούμε πόσοι οπαδοί των Slayer/Rotting Christ θα τους…απολαύσουν.

Τέλος πάντων εγώ έχω την αίσθηση οτι στο εξωτερικό πραγματικά νοιάζονται γενικώς για να ευχαριστηθεί αυτός που θα πάει σε ένα live ενώ εδώ νοιάζονται μόνο για το χρήμα. Π.χ το περσινό rockwave ήταν μνημείο, «ας βάλουμε τους Maiden με μπάντες που δεν ενδιαφέρουν σχεδόν κανένα από αυτούς που θα πάνε αφού οι Maiden θα τραβήξουν τον κόσμο που πρέπει και ας τιγκαρουμε την άλλη μέρα με heavy metal να τραβήξουμε ότι μπορούμε και από εκεί”. Τέτοια νοοτροπία ακόμα και σε φεστιβάλ με μπάντες όλων των ειδών εξω εγώ δεν την βλέπω, μπορει και να κάνω λάθος.

ωπα ωπα μισό φίλε μου

δεν θέλω να σε αδικήσω και συγνώμη αν το κατάλαβα λάθος αλλά

έκραξες το γεγονός ότι βάζουν ετερόκλητες μουσικές σε μια βραδιά αλλά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ έκραξες και ότι έβαλαν στο rw , μέρα με μπάντες του ίδιου στυλ ;;; Στο ίδιο ποστ ;;

1 Like

Όχι έκραξα το ότι δεν έβαλαν metal μπάντες (τέλος πάντων γνωστές Metal μπάντες) στην ημέρα των Maiden (διότι σου λέει οι μεταλλαδες θα πανε για Maiden έτσι και αλλιώς), καλώς έβαλαν μπάντες του ίδιου στυλ την πρώτη ημέρα . Την νοοτροπία του πως να τα φέρουμε από εδώ, πως να τα φέρουμε από εκεί να βγάλουμε ότι μπορούμε έκραξα. Αυτό δεν το βλέπω εξω, βλέπω μεγαλύτερο σεβασμό , χωρις να διεκδικώ το αλάθητο.

1 Like

Στα πήρανε εσένα;

πολλά θα μπορούσαν να είχαν γίνει πέρυσι , όπως το να βάλουν Saxon - Accept στους Μεηντεν και τα φρ’εσκα ονόματα με Πρηστ

ή να έβαζαν Volbeat στη μεγάλη σκηνή έστω και νωρίτερα από Τρεμοντι ( δεν είναι δα και ντροπή , δε χρειάζεται να βάζεις αυστηρά τους πιο εμπορικούς/διάσημους πιο αργά αλλά εκεί που θα τους απολαύσουν ΟΛΟΙ )

δε συμφωνώ ότι δεν έβαλαν γνωστές μπάντες στους Μεηντεν . Ίσα ίσα έθαψαν ένα σπουδαίο σαπορτ

Απλά πιστεύω ότι ως Ελλάδα και ως RW , κάθεσαι και δέχεσαι το πρόγραμμα του συγκροτήματος και πότε το βολεύει να έρθει παρά το αντίθετο που συμβαίνει έξω .Πχ το Wacken έχω παρατηρήσει ότι διεξάγεται από 1η Αυγούστου πάντα ( ;; )

εμείς δεν έχουμε τέτοια ευχέρεια . Γενικά είναι πολύπευρο και κάπου έχω αρχίσιε να δείχνω και κατανόηση σε κάποια τέτοιας φύσεως πράγματα

1 Like

Το οτι αν δεν μου αρεσουν αρκετα οι μπαντες ωστε να τραβηχτω 400 χιλιομετρα μακρια θα με κανει παραχαιδεμενο Αθηναιο ομολογω οτι ειναι εξαιρετικη αποψη παντως.

Αφου το συγκρινουμε με εξω ας κανει την μαγκια να κανει ενα τριημερο με 80 μπαντες και βλεπουμε ποσοι θα τραβηχτουν. Αλλα αμα κανει κανα “φεστιβαλ” με 1 μεγαλη μπαντα και 2-3 μεσαια ονοματα και 1-2 Ελληνικα, ε σορυ αλλα αν η μεγαλυ μπαντα δεν λεγεται Μεταλλικα δεν προκειται να παω. Αν αυτο με κανει παραχαιδεμενο Αθηνεζο τρου μετσαλχεντ ποσως με ενδιαφερει και σορυ κιολας.

4 Likes

Ναι…:face_with_hand_over_mouth::crazy_face:

Όσο τσακωνόσαστε, να πω ότι ο Kavinsky είναι μέγας παίχτης και γενικά δεν ξέρω τι κάνω εδώ μέσα, δεν έχω ίδιο γούστο πάρα με ελάχιστους από εσάς. Να πω μόνο τούτο: το 2007 είχα πάει στο αλήστου μνήμης Fly Beyond Festival. Είχα δει Tori Amos, Air και λίγο πριν βγουν οι λαοφιλεις headliners James, εγώ έκανα μεταβολή κι έφυγα…

1 Like

Καλα μην το περιχαρακωνεις, και εγω μετσαλχεντ ειμαι (συμφωνα με τον ορισμο του Κουντομ) αλλα Καβινσκυ καραγουσταρω.

2 Likes

χατζημεταλλάς είσαι …είναι η νέα μόδα

2 Likes

Άρα την έκανε τη δουλειά του. Και εις άλλα με υγεία!

Εμένα τότε με αφήσανε και μπήκα :wink:!

Για rockwave 2k19 : Όχι κύριε Λώρη το rockwave δεν είναι μέσο έκφρασης όλων των μουσικών ειδών. Είναι μόνο για το rock και τα παρακλάδια του. Δεν φτάνει που ο μέσος Έλληνας δεν το σέβεται καθόλου έχουμε και το rockwave που επί χρόνια ήταν η ελπίδα μας να ακουστεί λίγο αυτή η μουσική και φέρνει ότι πιο άκυρο. Κανόνισε να είναι όντως κάτι μεγάλο το επόμενο αλλιώς παράτα τα.

Για Κατερίνη: Βλέπω έχει γίνει τόσος ντόρος με αυτό το φεστιβάλ. Καταρχάς ρε παιδιά δεν ξέρουμε ακόμα αν θα είναι rock festival. Έστω ότι θα είναι μεγάλο ευρωπαϊκό δεν πρόκειται να θυμίζει. Αρχικά δεν έχει να κάνει τόσο με τον πληθυσμό αφού μικρότερες χώρες κάνουν εντυπωσιακά φεστιβάλ με πολύ κόσμο. Το θέμα είναι ότι το κοινό είναι ελάχιστο και δύσκολα μπορούμε να τραβήξουμε κόσμο απ έξω. Επίσης το φεστιβάλ εδώ είναι 1 μεγάλο όνομα και 2-3 δοκιμασμένες λύσεις για support. Έξω έχουν 80 μπάντες και καλύπτουν τα πάντα. Από φλώρικο pop rock μέχρι το πιο σκληρό black metal. Έστω ότι γίνεται το θαύμα και φέρνουν 80 μπάντες. Θα γεμίσουμε σχόλια τύπου ‘‘οι βλάκες οι διοργανωτές μου έβαλαν ίδια μέρα τους σκατόφλωρους τους bring me the horizon με τους behemoth’’. Ότι δεν το ακούμε όχι μόνο το απορρίπτουμε. Το κράζουμε φουλ για να δείξουμε πόσο σκληροί μεταλάδες είμαστε. Και εγώ δεν γουστάρω κάποιες μπάντες αλλά αν θες να λέγεσαι μεγάλο φεστιβάλ φέρνεις τα πάντα. Αν λοιπόν γίνει κάνα τέτοιο θαύμα και η οργάνωση είναι υποφερτή θα δώσω το διακοσιάρικο χωρίς δεύτερη σκέψη και θα μπαστακωθώ από όταν ανοίξουν οι πόρτες

2 Likes

Μπα εσένα σου κόβει πιστεύω, άρα δεν ικανοποιείς όλες τις αναγκαίες συνθήκες για τον ορισμό μου περί μετσαλχεντ

Πάντως αυτό που θέλετε 50 μπάντες στο Rockwave για να είναι “πραγματικό φεστιβάλ” ακούγεται λίγο κάπως. Για μένα τουλάχιστον.

Με ένα μεγάλο όνομα για χεντλάινερ (πχ Rammstein) και 2-3 καλά μεσαία/μεγαλομεσαία ονόματα από κάτω τους (όπως γίνεται και τώρα δηλαδή) μια χαρά φεστιβαλάρα φτιάχνεις. Δηλαδή δεν ήταν αρκετά φεστιβαλικό το διήμερο πέρσι με Judas Priest και Maiden;

Αν σε μια μέρα παίζουν 20-30 μικρές μπάντες, καταρχάς σε ποιες ώρες θα παίζουν αυτές οι μπάντες; Ποιος θα πάει να δει Asphyx ξέρω γω Ιούλιο μήνα στις 3 το μεσημέρι με τον ήλιο να βαράει αλύπητα; 'Η θα τους βάλουμε να παίξουν στις 3 τα ξημερώματα;

Δεν βγαίνουν οι ώρες στην Ελλάδα για τόσες πολλές μπάντες μαζεμένες.

1 Like