Rockwave Festival 2019

Η πρώτη ημέρα όντως ήταν φεστιβαλική. Ενθουσιασμός για όλες τις μπάντες, ο κόσμος έτρεξε και στους sabbaton στην μικρή σκηνή (που εμένα δεν μου αρέσουν αλλα αυτη είναι η αλήθεια). Η δεύτερη ήταν μια τυπική συναυλία Maiden με κάμποση ταλαιπωρία από τις υπόλοιπες μπάντες για τον περισσότερο κόσμο τουλάχιστον που ήταν εκεί και δεν… ότι και να γράψουν κάποιοι οποίος ήταν εκεί ξέρει, δεν…

Εγώ έχω να δηλώσω ότι για μένα δεν υπάρχει περίπτωση να πάω σε ένα φεστιβάλ με 80 μπάντες για να σαμπλάρω τις 20 λιώνοντας επί τρεις μέρες. Ούτε καν. I’m too old for this shit.

3 Likes

Γενικά το περσινό rw ήταν για μένα αρκετά καλό από άποψη ονομάτων. Είχε για headliners 2 θρυλικές μπάντες του κλασικού heavy metal και ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα του σύγχρονου ροκ {νταξ δεν ακούω arctic monkeys αλλά αναγνωρίζω ότι τους ακούει πολύς κόσμος ανά την υφήλιο και ο Λώρης τους έφερε στα πολύ πάνω τους}. Είχε και τα τίμια δοκιμασμένα support του με εξαίρεση τους volbeat που ερχόταν για πρώτη φορά. Οκ για μένα λοιπόν. Αν και η οργάνωση αξίζει χίλιες βρισιές.

pantelis79 εγώ θα καθόμουν και όλη μέρα που λέει ο λόγος. Αλλά να έχουμε τον αριθμό ονομάτων που έχουν τα μεγάλα ευρωπαϊκά φεστιβάλ είναι ουτοπικό.

ΟΚ διορθωση, μαζι με Μεταλλικα βαλε και Rammstein στις μπαντες που θα με τραβαγαν να ανεβω Κατερινη :stuck_out_tongue:

1 Like

Αχέμ. Να βάλουν φτηνα εισητήρια το καλοκαίρι, με φουλ τουρισμό για να έρθουν αθηναίοι για το φεστ του Λώρη. Μετα ξυπνησαμέ. για να ξεκουνησουν σοβαροί πλυθισμοί, χωρίς να χαλάσεις 200-300ε για το σουρτα φέρτα, θες πολλά πουλμάν (52θέσεων), πολλά αμάξια, πολλά αεροπλάνα και τρένα φούλ. Απλα το βλέπω ανεδαφικό. Και απο όλες τις γύρω πολείς ΠΟΣΟΙ θα είναι ? Ειδικά για τ ονοματα που λέτε, πχ μετάλλικα, θελεις 20.000 και λαό. Τεσπά, ασκήσεις επι χάρτου κτλ, ας ανακοινώσει του χρόνου και βλέπουμε.
Εγώ απο Σαλόνικα και δεν θα ξεκουναγά αμα δεν ήταν “τίγκα” μέταλ. Αμα τώρα κάνε και τις γνωστές παπαριές 1 μέταλ με Αγγελάκα, 1 μετάλ με Γωγώ Τσαμπά κτλ. Άντε γειά.

1 Like

Πάντως ασχέτως όλων των άλλων, δεν είναι λογικό οι μεγάλες συναυλίες και τα φεστιβάλ να διοργανώνονται στην Αθήνα; Δηλαδή η Αττική έχει τον μισό πληθυσμό της χώρας και είναι στην μέση (σχεδόν) της χώρας ώστε να βολεύει να έρθουν όσο καλύτερα γίνεται από παντού.
Αν λάβουμε δε υπόψιν και το πόσο έχει πέσει η ροκ και μέταλ φάση στην Θεσσαλονίκη…
Φεστιβάλ προς βόρεια Ελλάδα έχει νόημα αν το πας για τουριστικούς σκοπούς, για να φέρεις κόσμο από τα Βαλκάνια + ελληνικό καλοκαίρι. Κάτι παρεμφερές που γίνεται με το Chania Rock ας πούμε. Σε αυτήν την περίπτωση για να έχει κάποια λογική το να μην το κάνεις στην Αθήνα και να έρθουν οι νότιοι αλλά και οι βαλκάνιοι, πρέπει να φέρεις κάτι πάρα πολύ δυνατό.

1 Like

Δεν υπάρχει rock/metal κοινό στην Ελλάδα, χωνέψτε το. Το ότι ακούμε μερικοί αυτή τη μουσική και μερικοί ακόμα την παίζουμε (τη μουσική), δε σημαίνει απολύτως τίποτα για το συνολικό αγοραστικό rock/metal κοινό. Όταν για παράδειγμα είσαι η μοναδική χώρα (ή έστω από τις λίγες χώρες) που δεν κάνει sold out τους Ac/Dc, αυτό λέει πολλά.

Επίσης, δεν είχε γίνει απόπειρα με καλό line up - και αρκετά συγκροτήματα - για festival στις Σέρρες (αν θυμάμαι καλά)? Γιατί πήγε άπατο? Γιατί δεν ξανάγινε? Η απάντηση είναι απλή και πεζή: Γιατί δεν πήγε κόσμος.

Ζητάμε πολλά έχοντας να προσφέρουμε ελάχιστα.

Ο Kavinsky γαμάει.

1 Like

Δεν είναι έτσι ακριβώς: https://puregrainaudio.com/reviews/metalheads-in-europe-a-quick-review-of-the-continent-s-most-metal-countries-prompted-by-one-simple-photo

Βέβαια όντως κοινό δεν υπάρχει και τόσο τεράστιο, άρα στατιστικά παίζει το ενδεχόμενο το όσοι είμαστε κοινό, μεγάλο ποσοστό από εμάς είναι τόσο πιστό και πωρωμένο που φτάνει στο σημείο να κάνει μπάντα. Σαν να υπάρχει μια εσωτερική ανακύκλωση.

Σε κάθε περίπτωση έχουμε τις ιδιαιτερότητές μας, αλλά δεν είμαστε καμιά εξαίρεση - απλά δεν είμαστε και Νορβηγία.


Αμα βάλει και τον γίγαντα, έγω κατέβαινα ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ! και μην μου πείτε οτι δεν κολάει. Όσο ροκ είναι ή lp αλλο τόσο είναι και ο αζίζαρος. Ασε που χει και δερματινα με καρφία. Δικό μας παιδί.
3 Likes

Η διαφορά του “ακούω μουσική σπίτι μου” με το “πηγαίνω σε συναυλίες” είναι χαώδης.

1 Like

Επίσης δεν είπαμε για μέταλ, είπαμε για ροκ μουσική. Και δεν ακούμε εδώ.

Ακριβώς… Fleetwood mac, Van Halen, Boston, Journey, eagles, the who και τόσοι άλλοι θρυλικοί δεινόσαυροι που περιοδεύουν ακόμα και δεν πάτησαν ποτέ εδώ.

Και όσοι ήρθαν το έκαναν στα γεράματα και με απογοητευτικά λίγο κόσμο {Πχ Kansas που ήταν εξαιρετικοί btw}

Ναί αλλα πήγαν 5000 εκείνη τη μέρα Theater… meh.

Σωστό και αυτό. Να προσθέσω μπάντες τύπου Yes, King Crimson ,Genesis, Rush, Steve Hackett, ELP, Gentle Giant, κλπ που αν έρχονταν θα είχαν πατώσει οι περισσότεροι.

Από hard rock κάτι κινείται με Deep Purple, Scorpions, U. Heep, UFO, Robert Plant ή και Jethro Tull.
Αλλά και αυτές τις συναυλίες έχουν αρκετή στήριξη και από τους μεταλάδες.

1 Like

Για να συμπληρώσω τον Παντελή, δεν πρόκειται να πάω σε φεστιβάλ στου διαλου τη μάνα να ποδοπατηθώ, να μην έχω πού να κατουρήσω, πού να παρκάρω, τι να φάω, να μην υπάρχει μια γαμολάμπα να φωτίσει τον δρόμο μου όταν φεύγω και να αναπολώ συγχρόνως την εποχή του Λυκαβηττού, του Θεάτρου Βράχων, του ΟΑΚΑ, του Ελληνικού. Όχι μαλάκες διοργανωτές, δε θα πληρώσω εγώ την καρμοιριά σας να τρέχω πέντε ώρες μακριά από το σπίτι μου
(το 3,5 ώρες Αθήνα Κατερίνη είναι απλά αστείο για τον περισσότερο κόσμο)
Ευτυχώς που φέρνουν και τους Dream Theater στο Πεδίο του Άρεως…

1 Like

Πάντα θα υπάρχουν παράπονα για το ποιος δεν έρχεται ή το ποιος έρχεται συνέχεια. Αγνοώντας λοιπόν το ότι είμαστε έτη φωτός πίσω από τους λοιπούς Ευρωπαίους και με βάση το τι έγινε στην Ελλάδα από τους rolling stones το 67 μέχρι σήμερα οι φίλοι του κλασικού ροκ πρέπει να έχουν τα μεγαλύτερα παράπονα και τα περισσότερα απωθημένα. Οι παλιοί {60+} γιατί έπεσαν στον συναυλιακό μεσαίωνα. και δεν πρόλαβαν να δουν τεράστιους καλλιτέχνες όπως οι doors, Zeppelin, beatles, queen, xendrix κλπ και οι πιο νέοι γιατί αγνοούν επιδεικτικά τις μπάντες που έχουν απομείνει. Θα μου πείτε δεν θα έχει κόσμο, θα ζητήσουν πολλά, δεν μπορούν να κάνουν τόσο μεγάλα τουρ που να περνάει και από δω και άλλα τέτοια.

Και απαντώ εγώ γιατί να μην φέρουν τους boston πχ αντί του metal συγκροτήματος που έχουμε δει 100 φορές. 300 άτομα που μάζεψε ο Udo δεν θα μάζευαν και αυτοί; Και μην μου πείτε για τιμή. Δεν νομίζω νομίζω είναι τόσο αυτό όσο η επιθυμία της μπάντας. Θέλω να πω ότι δεν θα ζητήσουν τον ουρανό με τα άστρα αλλά λόγω μεγάλης ηλικίας θα είναι πιο επιλεκτικοί στα live{Αν και μπάντες που ήρθαν Βουλγαρία όπως οι yes και οι foreigner είδαμε πόσο τους έφεραν και εδώ}.

Δεν λέω να μου κοπανίσουν headliners τα γερόντια στα μεγάλα φεστιβάλ αλλά τώρα στις τελευταίες τους περιοδείες καλά είναι να δούμε κανένα event στιλ nazareth το 17 θεσσ ή blue oustler cult σε κλάμπ Αθήνα/Θέσσ το 14.

Εχεις δει τη σκηνή των boston ? μάλλον ΟΧΙ. αυτές οι μπάντες πάνε 200.000 περίπου και έχουν 4-5 νταλίκες εξοπλισμό (boston σνήθως με διαστημόπλοιο/κιθαρα απο πάνω.) Ή ELO ? Ασε γιατι θα κλαίμε αν αρχίσουμε.
Fleetwood mac φερνουν 2 κονσόλες δικές τους κτλ κτλ κτλ. Αλλού εχουν 18-20 χιλιάδες, γιατι να ερθει εδω για 2000 ? Δεν ερχεταί. Αν και μαζί με φιλαράκια έχω δεί αρκετά, εξωτερικό που είχα αποθημένο, είναι κριμά, αλλα η αληθεια είναι οτι δεν ερχονταί. Εδώ και HEAT που σπείρανε, τα περιοδικά τα σνομπάρουν. Δεν πειράζει.

1 Like

Για να πω την αλήθεια νόμιζα πως δεν κάνουν εντυπωσιακά σόου πλέον. Γνωρίζω για το UFO αλλά δεν έχω δει πρόσφατη συναυλία τους για να ξέρω τι παίζει ακριβώς.

Από κει και πέρα ας φέρνουν τέτοιες μπάντες στον Λυκαβηττό τώρα που ξανά ανοίγει το θέατρο {νομίζω}. Στον Alice πχ και φουλ σόου είχε και δεν ήταν πάνω από 7000. Και ο Alice έχει παντού πολύ κόσμο

Δίνω ένα δίκιο στον Primal

Οι γερόλυκοι δεν κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα και τον εξοπλισμό τους. Και κοστίζουν κάτι τέτοια

Εδώ είχα μάθει ότι όταν ήρθαν οι Lynyrd Skynyrd, νοίκιασαν ενισχυτές vintage πανάκριβους τους οποίους διάλεξαν οι ίδιοι ανάμεσα σε πλήθος που τους έστειλαν. Κοιτώντας μόνο τις καλωδιώσεις

Δεν παίρνουν ένα Kemper και αηντε βγήκαμε τουρ όπως κάνουν οι Accept, HEAT κλπ ( ηχάρα έχουν όλοι φυσικά).

Έχουν παραξενιές οι κλασσικό ροκάδες παππούδες

1 Like

Με τόσα που προσέφεραν στην μουσική ας έχουν όσες παραξενιές θέλουν :wink:

1 Like