Rockwave Festival 2019

Έχοντας παει σε festival στο εξωτερικό (Graspop) έχω να πω ότι ο Έλληνας δεν εχει φεστιβαλική εμπειρία (ούτε ο οπαδός ούτε όμως ο διοργανωτής- μέχρι σήμερα)>

Δεν έχω ξαναδεί να αδειάζουν ακόμα και οι πρώτες σειρές μόλις τελειώνει ένα act και σύντομα να γμείζιε με τελείως διαφορετικό κόσμο! Ο κόσμος αράζει στις προσωπικές σκηνές του, στα μπαράκια, τα εστιατόρια, το γρασίδι, παίζει παιχνίδια, γνωρίζει κόσμο, παει να χτυπηθεί εκει που γουστάρει περισσότερο, τραβάει σε άλλο stage… Εδώ μπαμ στριμωξίδι απο αρχή μέχρι να βγεί ο Headliner… δραμα!

έξω είναι η όλη φάση, ο χαβαλές, η εκδρομή. Εδώ ταλαίπα τεράστια μέχρι να βγει ο main της βραδιάς.

Όσο αφαορά την Κατερίνη, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λέει “Metal Fest”, οπότε (από όσα ξέρω) ετοιμαστείτε για rock/metal ίσως και pop φάσεις . Αμα όλα πάνε καλώς κάτι σε στυλ μια μέρα Metallica την άλλη Muse (ενδεικτικά τυχαία ονόματα). Κάτι περισσότερο σαν Rock im Ring, μην περιμένετε Wacken δλδ. Αλλά και μόνο αυτό να γίνει θα μιλάμε για έπος.

Το τραίνο αφήνει μπαμ Κατερίνη, το τραίνο είναι φτηνό, το τραινό το αγαπάμε. Συνδυάζεται ως ταξιδάκι και έχιε και ωραίες παραλίες το πρωί.

Επίσης στοχεύει στον τουρισμό τον Βαλκανικό. Αμα γίνει αρκετά big θα μαζέψει λαο. Πλεόν μπορεις να μπεις σε ένα τραίνο από Βουδαπέστη και να βγεις Θεσσαλονική . Ούγγροι, Σέρβοι, Βορειομακεδόνες (ουψ), Βούλγαροι μπορούν να έρθουν άνετα.

1 Like

Κανένας δεν έχει πάει εξω ? Τα παραλές.
Rock am Ring - δεν εχω πάει, αλλα δεν νομίζω οτι είναι μικρό. Wacken ειναι 80.000 και είναι χαλί και τα τελευταία χρόνια γ@#@ται στη βροχή. Λασπολουτρα μετα μουσικής. Ασε που επειδή ξεπουλάει, ετσι κι αλλιώς πλεόν βάζουν οτι δευτεροκλασάτα βρούνε. Το τρενο καλο με 40άρι, αλλα ΠΟΣΟΥΣ θα χωρέσει 1000 ? Και δεν θα έχει "τακτικο΄ύς ταξιδιώτες) ειναι ενα ΘΕΜΑ η μετακίνηση. Δεν το λέω απαξιωτικά, το λέω με την εννοιά το οτι αν είναι να δώσω 200ε επειδη έχουν καυλώσει εδω με τα διόδια, πάω και με πτήση στην Γερμανία/Σουηδία/Αγγλία/ Ισπανία κτλ.Πχ Slayer δεν θα πάω, γιατι να κατέβω Αθήνα για κάτι που έχω δει και με τους 4… προτιμώ να μείνω με την “άριστη” εκεινη μνήμη. Επίσης παίζει να βγω και έξω.

Παιδιά τα φεστιβάλ που έχουν 5 σκηνές και 50 μπάντες την ημέρα δεν το έχουν μόνο για να λένε ότι έχουν ολες τις μπάντες ή για να το κάνουν sold out αλλά και για να πουλήσουν περισσότερα εισιτήρια. Όταν η κεντρική σκηνή του terravibe χωραει δεν χωραει 35000 o Λώρης θα μπορούσε πχ να είχε και στη vibe stage παράλληλα με τους maiden και Lana Del Rey και να πουλούσε άλλα 10000 εισιτήρια. Όταν ένα φεστιβάλ οπως το reading και το glastonbury πουλάνε 90000 και 110000 εισιτήρια, όλοι αυτοί δεν χωράνε στη μεγάλη σκηνή και κάτι πρέπει να γίνει για να σπάσουν

ναι αλλα παίζουν 2 ειδών μεγάλα φεστιβάλ. αυτά που δεν ξεκινάει μπάντα πριν τελειώσει η άλλη, οπότε θεωριτικά ΔΕΝ χάνεις τπτ αν έχεις κουράγιο να στεκεσαι 15 ώρες εκεί, και αυτά που σου λένε την ώρα που παίζουν λχ οι Dimmu Borgir θα βάλω μακριά τους λχ, Def Leppard γιατι πόσοι θα θέλουν να δούν και τα 2. Σχετικά λίγοι. Που ναι μεν έχεις 100 μπάντες αλλα ρεαλιστικά μπορείς να δείς 60 και απο αυτές δεν είναι όλες πρώτης σειράς.

και πάλι όμως και στα 1α που λες αν εχεις πάνω απο 2 σκηνές δύσκολα να μην χάσεις κάτι που θες να δεις οπότε πάλι στο μισό πέφτεις. Ιδανικά για Ελλάδα στο χωράφι άντε να έχεις 12 μπάντες εκτός αν βάλεις και τρίτη σκηνή όπως στο sonisphere και έχεις 18. Θα φέρεις παραπάνω κόσμο? Σίγουρα…και θα αξίζει να λέγεσαι και Φεστιβάλ…To plissken που παίζει ή έπαιζε γιατί δεν έχω τσεκάρει τι θα έχει το καλοκαίρι σε πολλές μπάντες δεν σταματούσε στις 12 το βράδυ…Πήγαινε ως το πρωι…

1 Like

είχε το Sonisphere 3 σκηνές;

Οχι 2 είχε όπως το rockwave πέρυσι αλλά θα μπορούσε να λειτουργούσε και η 3ή γιατί δεν την είχαν κάνει χώρο για το κάμπινγκ…

1 Like

Ως επαγγελματίας του χώρου πρέπει να προσθέσω τα εξής:
Καιρός: Χωρίς σκιά, live το καλοκαίρι ακόμα και στις 6 το απόγευμα είναι μαρτύριο. Στην Πορτογαλία ξέρω ότι έχουν τέντες που χωράνε κ 20.000 άτομα αλλά ως εκεί. Άρα μετά βίας χωράνε 4-5 μπάντες ανά stage ανά ημέρα.

Εξοπλισμός: Ουσιαστικά μόνο μια εταιρεία (Utg) έχει μόνο ένα συστημα των προδιαγραφών που συζητάμε. Άρα για 2ο μεγάλο stage πρέπει να έρθει από εξωτερικό, το καλοκαίρι αυτά τα συστήματα είναι περιζήτητα στην Ευρώπη, οποίος τα έχει βαρά τιμές όσο γουστάρει.

Χώρος: Αν το σκεφτείτε, το παλαιό αεροδρόμιο παίρνει όσο κόσμο γουστάρεις. Ίσως να μην υπάρχει άλλος τέτοιος διαθέσιμος χώρος παγκοσμίως τόσο κοντά σε αστικό κέντρο. Πάλι όμως είναι πρόβλημα η ζέστη λόγω του τσιμέντου.

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις

2 Likes

Ακυρώθηκε το φετινό Rockwave. Βγήκε ανακοίνωση για επιστροφές εισιτηρίων.

Αναμενόμενο, είχαμε φτάσει 7 Ιουνίου και δεν είχε ακόμη ονόματα. Τι περίμεναν, να κάνουν sold out προπώλησης με την LP;

Θα ήταν διαφορετικά αν μιλούσαμε για μια απλή συναυλία, με LP-Kavinsky οπού θα ήταν συμπαθητική περίπτωση για τους φαν.

Ο κόσμος όταν ακούει festival έχει και κάποιες απαιτήσεις. Επίσης όταν ακούει rockwave περιμένει και λίγο ροκ έστω, αν όχι και μεταλ με το οποίο έχει ταυτιστεί το φεστιβαλ.

Πόσο μάλλον όταν φέτος έχει και ανταγωνισμό και δεν είναι μονοπώλιο όπως παλιότερα.

Ούτε τα περίφημα πρώτα εισιτήρια δεν παίζει να πούλησε :smiling_imp:

Ο Λώρης στο χάμμερ λέει ότι η προσοχή του είναι στο rockwave 2020 και στοχεύει ψηλά και δε θα μείνουν παραπονεμένοι οι αναγνώστες του περιοδικού μπλαμπλα

Και σκάνε Metallica και λένε όλοι έλα μωρη τρέλα Λώρη πάντα πίστευα σε σένα το λεγα και στους άλλους στο ροκινγκ και δε μ ακουγανε

10 Likes

Είχα πει πως πρώτο φαβορί να πάει άκλαυτο ήταν το rw 2019. Τελικά δεν πρόλαβε καν. Ελπίζω να πήρε πρέφα ο Λώρης πως ο ανταγωνισμός από φέτος είναι μεγάλος και τσακίζει.

Θα έχει ενδιαφέρον η συναυλιακή χρονιά του 2020 αν ισχύουν όσα μας τάζουν αλλά μερικοί promoters είναι ένα κλικ μπροστά αυτή τη στιγμή οπότε το rw 2020 δεν έχει περιθώρια μετριότητας.

3 Likes

ποια επιστροφη χρηματων ρε, ειλικρινα κόπηκε εστω ενα ? χα χα χα χ α
Ρε Λωρη , τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα, απλα για να πεις οτι το παλεψες ?

Οκ, εγινε στραβη και τα σπασατε με τους συνεταιρους. Βασιζομενος στην ΥΠΕΡΕΠΙΤΥΧΙΑ του περσινου 2ημερου, αν εφερνες 6-7 ΜΕΤΡΙΑ μεταλ ονοματα θα κονομουσες παλι (γιατι την κονομα σκεφτεσαι, γ@μα το συναισθημα…). Οι αλλοι οι αμπαλοι (οι αντι-λώρηδες ντε…) φερνουν 10 ονοματα ο καθενας ξεχωριστά και σε διαφορετικες ημερες λες και ειμαστε Γερμανια ή Αγγλία , θα πάνε άκλαυτοι κ αυτοι, κατι θα ειναι και για σενα αυτο, μια παρηγορια που θα βλέπεις να τραβανε τα μαλλία τους, χα χα χα.

Αντε Λώρη, κανονισε το '20 να τιναξεις την μπανκα παλι γιατι φετος απ’οτι φαίνεται κόλλησε το μυαλό σου…

5 Likes

Προς το παρόν μόνο άκλαυτοι δεν πάνε οι άλλοι. Μέχρι στιγμής δηλαδή :wink:

1 Like

Όταν δεν μπορείς να ξαναφέρεις κάτι ανάλογο σε Χαρούλη, Μποφίλιου, Ska-p είναι λογικό να πάει άκλαυτο το φεστιβάλ.

3 Likes

Ας περιμένουμε να δούμε πως θα πάνε οι Slayer, Disturbed, Manowar , οι μεγάλες δηλαδή συναυλίες του καλοκαιριού.

Μια χαρα θα πανε πιστευω.

Χμμμ. Slayer είπε αυτή από high priority ότι πάει καλά η προπώληση. Θα έχει κόσμο αν και δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο λέει αλήθεια…

Disturbed άλλαξε χώρο άρα περιμένω πάνω 10000. Θα πάνε και αρκετοί για anthrax

Για manowar δεν ξέρω.

Γενικά το release φαίνεται θα έχει καλή προσέλευση. Πχ στον Marley σήμερα είχε κόσμο όπως είδα από τα βιντεάκια. Με βάση ότι το sold out στην πλατεία νερού είναι 15-20 χιλιάδες θα πόνταρα ότι οι Clutch θα είναι η πιο αδύναμη μέρα. Όχι γιατί δεν είναι καλή μπάντα αλλά γιατί εδώ Ελλάδα δεν νομίζω να έχουν κοινό για τέτοιο φεστιβάλ. Βοηθάνε βέβαια τα support… Θα δούμε.

Επίσης το Ejekt είναι σχεδόν sold out άρα ο μόνος απόλυτα χαμένος στην μάχη των φεστιβάλ θα είναι ο Λώρης

ΥΓ Γενικά από τα μεγάλα live φέτος δεν θυμάμαι άλλο πλην του UDO που να είχε κακή προσέλευση