Απολογισμοσ rockwave festival

Οχι ετσι το λες για να νιωσω καλυτερα :frowning:
Ειμαι γαιδαροοοοοςςςςς :frowning: :frowning: :frowning: (btw ντροπη, δεν υπαρχει smile με κλαμματα να το παιξουμε λιγο emo :stuck_out_tongue: )
Οκ κοβω το δραμα τωρα

Εγω δακρυσα και μονο που τους ειδα τους Metallica. Οπως και περσι στον Waters…

Το μονο που μενει πλεον ειναι οι Pink Floyd…

[-o< :papas: :please:

Εγω ρε γαμωτο Guardian θελω. Τους εχασα φετος και μετανιωνω πολυ. Ηταν η πρωτη μου live συναυλια και γενικα ειμαι πολυ υποκειμενικος με τους Guardian. Αμα πειτε καμια μαλακια γι’αυτους το πιο πιθανο ειναι να φαω ban απο αυτα που θα γραψω :stuck_out_tongue:
Λολ οχι ντακς, πλακιτσα

Τελικά η συναυλία Metallica ενθουσίασε όσους τους έιδανε πρώτη φορά (και κατά μία έννοια μου φαίνεται λογικό). Όχι όμως και εμάς (των -άντα:p ) που τους έχουμε δει πολλά χρόνια πριν (93 κυρίως και λίγότερο το 99) και μπορούμε να πούμε πως έχει έρθει η φθορά, η οποία δεν είναι πρόσφατη αλλά αρχίζει από παλιά, ίσως και από την εποχή του black album. Δεν μπορούν (ή δεν θέλουν πλέον) να βγάλουν την οργή και την ένταση των πρώτων 4 albums, τοβ καταιγισμό των riffs. Και μάλλον δεν είναι θέμα ηλικίας, αλλά προτίομισης. Ο ήχος των Metallica μαλάκωσε, οι συναυλίες τους με τον καιρό γίνονται πιο “ανθρώπινες” και πιο ανεκτές στο mainstream αυτί. Αυτό από μία απόψη δεν είναι άσχημο, να απευθύνεσαι σε περισσότερους, να φέρνεις στα live σου ενα κοινο με μέγάλο φάσμα ακουσμάτων και όχι το κλασσικό μεταλικό κοινό με τα “χαλασμένα” τύμπανα:) !!! Ακούγεται επίσης πολύ “αμερικάνικο”. Αλλο που εγώ τώρα θέλω να μου “σφυροκοπήσουν” το κεφάλι με τα τραγούδια που μεγάλωσα 8) ! Δεν μπορώ να δεχτώ ότι φταίνε οι καταχρήσεις του 44χρονου Hetfield γι’ αυτό την ώρα που ο 66χρονος Dio με τους 60χρονους φίλους του πριν 2 μέρες στον ίδιο χώρο μοιράσανε σπέρμα απλώχερα!!! Απλά ο μουσικός είναι μια περίεργη κατηγορία και πολλές φορές δεν ταυτίζεται με τον οπαδό, ο μουσικός κάποιεσ φορες βαρίεται τα ίδια και αναζητά νέες φόρμες…

Ξερει κανείς τελικά πόσα εισητήρια έκοψε κάθε μέρα…Έτσι από περιέργεια…

[SIZE=“5”]if you listen to fools, the mob ruuuules!!![/SIZE]

Απ οτι διαβαζω και απο αλλους φιλους ο ηχος τελικα δεν ηταν και ο καλυτερος οπως επισης και τη δευτερη μερα στους Earth κατα την ταπεινη μου γνωμη… Αλλα και μπροστα που λετε ,οπου και ημουνα (στην ακρη του pit απο αριστερα και καμια 20 μετρα απο το stage και ευ8εια μπροστα απο τα drums του Lars) δεν καλοακουγα την φωνη Hetfield και λογο του ηχου αλλα και λογω του κοσμου που τραγουδουσε και ουρλιαζε πραγματικα και σκεπαζε τη φωνη του!!! (τον οποιο James,πετυχα την προηγουμενη μερα στην Αθηνα στο Μοναστηρακι να κανει βολτα με το τρενακι και την οικογενεια του-γαμωτο δεν δεχοταν και foto…παρα μονο χειραψιες)

Το μεσημερι πριν τη συναυλια των Metallica που κα8ομασταν στο camping περασε μια τυπισα απο το προσωπικο του camping την οποια και ρωτησαμε για τα εισιτιρια και μας ειπε οτι μεχρι εκεινη την ωρα ειχαν κοπει περιπου 28000 εισιτηρια αν και η δικη μου εκτιμιση ειναι οτι την ωρα που παιζανε οι Metallica ο κοσμος αγγιζε τους 40000. Ή να το πω αλλιως, 35000 ηταν σιγουρα. Επισης τη δευτερη μερα πρεπει να ηταν καμια 15000+ κοσμος παντα κατα την προσωπικη μου γνωμη, ενω ρωτωντας καποια παιδια που ηταν απο την πρωτη μερα εκει(στον Plant) με ειπανε οτι ειχε πολυ λιγο κοσμο (καμια 2500…!) ενω επι τη ευκαιρια εγινε λογος για ενα φανταστικο και μαματο show απο τους Europe…Αληθευει? Αλη8εια, εχει κανεις επισιμες πηγες για ολες τις μερες του Rockwave…???:-k

+1000. Δεν ξέρω για τους Μanowar αλλά για όλα τα άλλα έχεις απόλυτο δίκιο

ρε παιδια και γω ακουγα τελεια!ειμουνα πιο πισω απο την κονσολα!εκει που τελειωνε το γρασιδι!τελεια!δεν περιγραφεται!κλασεις ανωτερες απο το 99!ειμουνα παρεα με 35αρη οπαδο metallica, που εχει παει σε ολα τα λαιβ τους και επαθε πλακα!αν ητανε κανεις πισω,θα ακουγε εναν τυπο να λεει “metallica ρε μ%$νια!!!” “μεταλ ρε μ#$νια!!!”.μιλαμε για αλλο πραμα.τετοιο κοινο σε λαιβ δεν εχω ξαναδει!!!απιστευτο!!!
στους sabbath ητανε η πρωτη φορα που τους βλεπαμε ελλαδα με ozzy!λογικο να κανουνε headbaning και οι πετρες!αλλα metallica ητανε απιστευτοι!δεν ξερω αλλα οταν βλεπω ολον το κοσμο να τραγουδαει fuel και memory remains,κομματια τα οποια ανηκουν σε αλμπουμ που απογοητευσαν πολλους οπαδους των metallica,κατι σημαινει αυτο!τετοιο respect στο τελος απο τους οπαδους δεν θυμαμαι να χω δει.οπου και να κοιταζα σηκωμενα χερια,χειροκροτηματα…πραγματικα απιστευτη συναυλια! οε οε οε οε ΜΕ ΤΑ ΛΙ ΚΑ!!!
και αν οντως o ηχος ητανε τοσο χαλια και εκανε το κοινο ετσι φαντασου τι θα γινοτανε αν ειχανε τελειο ηχο!!!
αλλα ετσι ειναι οι μεγαλες μπαντες!!!ενω manowar στον αγιο κοσμα με τον τελειο ηχο τους ηταν απαραδεκτοι για ακομα μια φορα (μεχρι τοτε τουλαχιστον στο θεμα του λαιβ,γιατι στο φετινο τους λαιβ σοβαρευτικανε,ασχετα αν δισκογραφικα συνεχιζουν την φθινουσα πορεια τους!)

καλα και να κατσει καποιος να συγκρινει το λαιβ των metallica του 93 με το φετινο ειναι λιγο ακυρο!!φανταστητε να χαμε δει sabbath με ozzy και με dio στα χρονια ακμης τους και να τους βλεπαμε τωρα παλι…
οι metallica ειναι απλα η κορυφεωτερη μπαντα στον πλανητη.

και δεν ειμαι πορωμενος οπαδος τους.τα αλμπουμ τους τα χω σε κασσετα απο τα χρονια της εφηβιας μου (δυστυχως αργησα να παρω cd player και pc) και δεν εχω αξιωθει ακομα να τα αγορασω!

ο ηχος ειχε μονο προβλημα στο creeping death!το οποιο διορθωθηκε αμεσως! :smiley:

Απ’οτι φαινεται μιλαμε για ενα λαιβ που πρεπει να ηταν απο τα καλυτερα που εχουν πραγματοποιηθει ποτε στην Ελλαδα…

Ετσι ρε.Μιλαμε κοντεψα να λιποθυμησω απ’το headbanging οταν μπηκε το main riff του Orion.Τοσο πολυ μ’αρεσει αυτο το τραγουδι.METALLICA REEEEEEEE.

μου αρεσε πολυ! περασα ομορφα κ εμεινα ευχαριστημενος απο ολα! χαρικα επισης πολυ που ειδα παλι τα παιδια απο το forum:D !

αντε κ του χρονου!

ρε μαγκες βλεπω τα βιντεο απο το λαιβ των metallica στο rockwave στο youtube.που ειναι ο κακος ηχος???
ολα ακουγονται!μηπως δεν ακουγοτανε σε ορισμενα σημεια?γιατι καπου διαβασα σε μια κριτικη για τις προηγουμενες μερες του rockwave οτι στα πλαινα δεν ακουγοτανε καλα ο ηχος!
οποιος θελει μπορει να τσεκαρει τα βιντεακια στο youtube!
εχει και το and justice for all!δειτε το ρε παιδια και πειτε μου ποσο το σκοτωσανε?γιατι εμενα δεν μου φενεται οτι μπορει να προκαλεσει σχολια του τυπου “καλλιτερα να μην το παιζανε”!!

Ειπαμε που το σκοτωσανε: Ο James σε ενα σημειο παιζει Λα# αντι για Λα, και ο Lars βαραει το Midtom αντι για το βαθυ…

αντε καλα περασαμε και φετος.
αντε και του χρονου με φθηνοτερα εισιτηρια και τους [SIZE=“6”]AC/DC!!![/SIZE]
:smiley: :smiley: :stuck_out_tongue: :smiley:

Εδω είναι περίπου 55 λεπτά (6 parts) από τη συναυλία των Metallica στο rockwave:

http://www.youtube.com/profile_videos?user=crangreece

Δεν μπορεις να τα ανεβασεις με rapidshare σε ενα ενιαιο?

Στους Europe είχε 2500 γιατί τους βάλανε να παίξουν πρώτοι.Μέχρι τον Plant μαζεύτηκε κόσμος.Και ναι όντως οι Europe μαμήσανε…