Roger Waters in Cyprus!

Nai ine ali8ia!:

http://www.phileleftheros.com/main/main.asp?gid=506&id=531709

Pink Floyd: «Γκρεμίζουν» τα τείχη στη Λευκωσία!
Πού θα λάβει χώρα η σπουδαιότερη συναυλία της χρονιάς και μια από τις ιστορικότερες παγκοσμίως στη δεκαετία που διανύουμε; Απάντηση: στην τελευταία μοιρασμένη πρωτεύουσα της Ευρώπης, τη Λευκωσία. Ο Ρότζερ Γουότερς, «αρχιτέκτονας» του ήχου και της εικόνας των Pink Floyd, του -κατά πολλούς- κορυφαίου σχήματος στην ιστορία της μουσικής, θα υλοποιήσει μια μεγάλη του επιθυμία και θα πραγματοποιήσει ένα φαντασμαγορικό οπτικοακουστικό υπερθέαμα πάνω στην Πράσινη Γραμμή. Η συναυλία του ερχόμενου Μαΐου θα είναι ανάλογη εκείνης που είχε πραγματοποιήσει το 1990 στην Potsdamer Platz του Βερολίνου (μαζί με άλλους διάσημους καλλιτέχνες) την οποία παρακολούθησαν 200.000 θεατές και εκατομμύρια άλλοι από τους τηλεοπτικούς τους δέκτες. «Μια συναυλία του Ρ. Γουότερς στο συμβολικό χώρο της Νεκρής Ζώνης θα έχει παγκόσμιο αντίκτυπο και θα εστιάσει στην Κύπρο τα φώτα της δημοσιότητας από τα διεθνή μέσα» εκτιμά σχετικά σε γραπτή επιστολή του ο εκπρόσωπος του Ρ. Γουότερς. Ο θρύλος της ροκ θα έρθει στην Κύπρο για να προτείνει τον πιο λυρικό τρόπο που γνωρίζει για να γκρεμίσει κανείς ένα τείχος και να χτίσει γέφυρες συμφιλίωσης και αλληλοκατανόησης. Κι όμως, ενώ έχει επίσημα εξασφαλιστεί η κάθοδος τόσο του Γουότερς, όσο και του ντράμερ των θρυλικών Pink Floyd Νικ Μέισον μαζί με τους δεκάδες συντελεστές της παραγωγής, η Κυπριακή Πολιτεία αλλά και επιχειρηματικοί κύκλοι της Κύπρου, δεν φαίνεται να έχουν συνειδητοποιήσει το καλλιτεχνικό, αλλά και το πολιτικό «ειδικό» βάρος αυτής της εκδήλωσης και την αντιμετωπίζουν με ανεξήγητη αδιαφορία. Τη στιγμή που μέσα ενημέρωσης, εταιρείες παραγωγής αλλά και πολιτικοί φορείς από διάφορες χώρες όπως οι ΗΠΑ, η Βρετανία και το Ισραήλ έχουν κινητοποιηθεί αμέσως μόλις έγινε γνωστό το γεγονός, οι μόνοι φορείς στην Κύπρο μέχρι σήμερα που έχουν δείξει θερμό ενδιαφέρον και προθυμία να διευκολύνουν τη διοργάνωση είναι. οι εκπρόσωποι των Ηνωμένων Εθνών και η Υπάτη Αρμοστεία της Βρετανίας. Πάντως, το ζήτημα δεν έχει αφήσει τελείως αδιάφορη την Κυβέρνηση, καθώς αναμένεται να τεθεί στο Υπουργικό Συμβούλιο προς συζήτηση από τον Υπουργό Παιδείας και Πολιτισμού. Το τρίωρο αυτό υπερθέαμα αναμένεται να κοστίσει πάνω από 1 εκατομμύριο ευρώ.

mother should i trust phileleftheros?!
8) 8) :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

waters και mason στα ντραμς…

ρε που###α didi φερ’τον ξαναααααα!!!

:bounce:

Αμα γινει κατεβαινω Κυπρο κολυμπωντας!

άμα γίνει, είμαι ήδη εκεί. Παρέα με ChrisP :respect:

σκατά κάποιος να βγάλει τα κάρβουνα κάτω από τα πόδια μου γιατί ήδη ψήνομαι … :-s :-s :-s :-s

Πολυ καλο νεο!!Οποιος μπορει να παει…τους ειδα περυσι στο Λονδινο και ηταν φανταστικοι…μακαρι να τους φερουν και εδω…ομως προς Θεου…Ο Χ Ι ΣΤΗΝ ΜΑΛΑΚΑΣΑ!!!

Kαι θα παω Κυπρο το καλοκαιρι…ουτως η αλλως αν συμπεσει θα είναι οτι καλυτερο…Ο Roger στο λαιβ ειναι θεος…Οσοι πηγατε προπερσυ με καταλαβαινετε…:wink:

“Η Κυπριακή Πολιτεία αλλά και επιχειρηματικοί κύκλοι της Κύπρου, δεν φαίνεται να έχουν συνειδητοποιήσει το καλλιτεχνικό, αλλά και το πολιτικό «ειδικό» βάρος αυτής της εκδήλωσης και την αντιμετωπίζουν με ανεξήγητη αδιαφορία. Τη στιγμή που μέσα ενημέρωσης, εταιρείες παραγωγής αλλά και πολιτικοί φορείς από διάφορες χώρες όπως οι ΗΠΑ, η Βρετανία και το Ισραήλ έχουν κινητοποιηθεί αμέσως μόλις έγινε γνωστό το γεγονός, οι μόνοι φορείς στην Κύπρο μέχρι σήμερα που έχουν δείξει θερμό ενδιαφέρον και προθυμία να διευκολύνουν τη διοργάνωση είναι. οι εκπρόσωποι των Ηνωμένων Εθνών και η Υπάτη Αρμοστεία της Βρετανίας.”

:-k :-k :-k

Πέρα από τον ενθουσιασμό που προκαλεί σε όλους μας η είδηση μίας “ιδιαίτερης” εμφάνισης του Waters, υπάρχουν ορισμένες λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξουμε:
Σε ποιόν ανήκει πραγματικά η πρωτοβουλία για την διοργάνωση αυτής της συναυλίας;
Aπό το παραπάνω απόσπασμα μαθαίνουμε πως μέχρι στιγμής ενδιαφέρονται για την διοργάνωση της συναυλίας όλοι όσοι ενδιαφέρονταν και για την προώθηση του “Σχεδίου Αννάν”.
Πόσο τυχαίο είναι αυτό;
Δεν αμφισβητώ τις καλές προθέσεις του ίδιου του Waters, αλλά μήπως κάποιοι προσπαθούν να τον χρησιμοποιήσουν για να διαφημίσουν μέσα από ένα συναυλιακό γεγονός μεγάλης εμβέλειας το “Σχέδιο Αννάν 2” που ετοιμάζουν;
Mήπως οι Κυπριακοί πολιτικοί και επιχειρηματικοί κύκλοι είναι συγκρατημένοι επειδή ακριβώς συνειδητοποιούν το πολιτικό βάρος αυτής της συναυλίας αντίθετα με αυτό που γράφει το άρθρο;

Ρε παιδια, τι λετε “φερτε τον κι εδω”?
Ο τυπος θελει να κανει το Live ειδικα στην πρασινη γραμμη στη Λευκωσια.

Εδιτ: Αν ειναι και για σχεδιο Αναν, τοτε ακομα καλυτερα. Εγω με το πρωτο σχεδιο Αναν συμφωνουσα μερικως…

μεταξύ μας, δεν είναι κακό να υπενθυμίσουμε στον υπόλοιπο κόσμο τι γίνεται στην Κύπρο. Εδώ έγινε τόσος ντόρος επειδή ο Παγδατής φώναζε Κυπριακά συνθήματα. Πίεση θα ασκήσει και δε νομίζω εις βάρος της Κυπριακής μεριάς…

Χεστηκα περι πολιτικης,Αυναν,πρασινοκοκκινων με φουξ αποχρωσεις γραμμων…waters και mason live…αντε γεια λεμε.

Και μια και θα λαβει χωρα πανω στη γραμμη το λαηβ αν γινει,οριστε το σαπορτ που θα κανει και το πολιτικο σχολιο της βραδιας…

Καλά μιλάμε, δεν το πιστεύω!
Δεν είναι απλά το μεγαλύτερο μουσικό γεγονός της χρονιάς στην Κύπρο… Είναι μακράν το μεγαλύτερο μουσικό γεγονός στην ιστορία του νησιού!!!

Ειλικρινά εύχομαι να κατέβει κόσμος απο Ελλάδα, γιατί δυστυχώς οι συμπατριώτες μου κάνουν μεσάνυχτα απο καλή ξένη μουσική… please ελάτε, μην γίνουμε ρόμπα στον Roger!

to erotima omos parameni…

tha pe3ei to wall? …i opos se oles tis alles xores to darkside?:-k

Αδερφέ μου, δεν χρειάζεται να το πεις… Κανονίστε το εσείς και είμαστε ήδη εκεί…

Eξαρτάται karvou. O Waters προφανώς δεν πρόκειται να αναφερθεί στην ιστορία, στον Αττίλα και στο πως φτάσαμε η Λευκωσία να είναι διαιρεμένη. Όλος ο κόσμος θα μάθει για μία διαιρεμένη χώρα και για ένα “ωραίο σχέδιο επανένωσης” που οι “καλοί απεσταλμένοι του ΟΗΕ” θα προτείνουν. Άρα όποιοι καταψηφίσουν αυτό το σχέδιο θα φανούν στα μάτια της παγκόσμιας κοινής γνώμης λίγο ύποπτοι, προβληματικοί, κολλημένοι εθνικιστές κλπ.

Για αυτό να μην αμφιβάλλεις. Ειδικά αν δεν υπάρχει η “κρυμμένη ατζέντα” που ανέφερα πιό πάνω, θα δείτε πολύ κόσμο να έρχεται από Ελλάδα.

Προφανώς και θα παίξει το The Wall λόγω του συμβολισμού. Για αυτό θέλει να παίξει στην πράσινη γραμμή.

καλα μιλαμε θα ναι απιστευτη και ιστορικη συναυλια…

Γμτ, με ενοχλεί που μπλέκονται και τα πολιτικά στη μέση…

Ωστόσο πρέπει να πάω. :expressionless: Θα ναι ίσως ο,τι πιο κοντινό θα έχω δει στους Pink Floyd στη ζωή μου, αν δεν ξανάρθει στα μέρη μας (και αν δεν γίνει καμιά θρυλική επανένωση…). Και πέρισυ το καλοκαίρι που είχε έρθει ήμουν φαντάρος…

Δεν ξέρω πως λοιπόν, δεν ξέρω τι και γιατί. Ξέρω απλά πως πρέπει να μαι, με κάποιο τρόπο, και γω εκεί :expressionless:

Εχω φιλο Κυπριο, μ’εχει καλεσει να παω 1-2 φορες-δε μενει βεβαια Λευκωσια αλλα χου κεαρς-τον Μαϊο ομως θα ειναι εδω. Μαλακια.

Ξέρουμε στα σίγουρα οτι αν γίνει θα γίνει Μάιο? Καλοκαίρι νόμιζα. Όπως και να έχει, και για ένα διήμερο με παραμονή για ένα βράδυ σε ξενοδοχείο, είναι κάτι που βγαίνει. Κάπως έτσι το βλέπω να το κάνω αν είναι…

9 maiou apoti fenete…