Role Playing Games

Πρέπει να ξεκίνησαν κάπου στη δεκαετία του '70, όταν διάφορες ομάδες είπαν να μαζευτούν και να οργανώσουν βραδιές περπέτειας και ταξιδιού σε κόσμους που πάντα ήθελαν να πάνε, κι όλα αυτά απο το τραπέζι ενός σπιτιού. Και όσο δεν έχει εφευρεθεί ακόμα η χρονομηχανή, ή έστω ο διακτινισμός, αυτά τα παιχνίδια ενδεχομένως θα είναι ο,τι πιο κοντινό στην συλλογική αυτή ταξιδιάρικη εμπειρία. (α, μη πάει ο νους σας σε άλλες μορφές ταξιδιών, χαχαχα).

Αρκετοί απο μας έχουμε κάποια γνώση εκείνου που λέμε “παιχνίδια ρόλων”. Ξεκίνησαν ως επιτραπέζια, ο προορισμός τους ήταν μακρυνές και φανταστικές χώρες, και οι συμμετέχοντες κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού μεταμφιέζονταν σε μια εναλλακτική περσόνα, έτσι ώστε το ταξίδι να γίνει ακόμα πιο πειστικό.

Ravenloft, Dragonlace, Forgotten Realms, Greyhawk, Dark Sun, ορισμένοι απο τους θρυλικούς κόσμους της TSR (τώρα Wizards Of The Coast), οι οποίοι έγιναν βιβλία, βιντεοπαιχνίδια, ταινίες… αλλά η κλασική μορφή με τα πολλαπλά ζάρια, και levels και τον DM παρέμεινε ως τώρα… Και εκ τοτε έχουν δημιουργηθεί πολλές νέες επιλογές, πέραν των αρχικών, που προσφέρονται για όλα τα γούστα.

Εδώ θα συζητάμε γι’ αυτά λοιπόν όλοι όσοι έχουμε ή είχαμε μια επαφή με αυτά.

Επειδή όμως κυριαρχεί εδώ και κάποια χρόνια και μια εναλλακτική μορφή rpg, εκείνη των διαδικτυακών rpg, όπως το περίφημο WoW, προσθέτω και ένα poll στο οποίο ψηφίζουμε ποιά απο τις 2 μορφές rpg προτιμούμε. Προσοχή, αναφέρομαι σε online rpg! Όχι απλά videogames (τύπου Final Fantasy ή Baldur’s Gate), τα οποία και δε συμμετέχουν στο poll.

Εννοείται pen&paper!!! Αν και μπήκα σχετικά πρόσφατα στην όλη φάση, μ’ αρέσουν πιο πολύ από τα online, καθώς υπάρχει περισσότερη φαντασία, βλέπεις από κοντά τους συμπαίκτες σου, σπας πλάκα (δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο μου session), και γενικά δεν κάνεις μηχανικές κινήσεις με τα πλήκτρα αλλά πρέπει να σκεφτείς την κάθε σου κίνηση…

Εμενα μου αρεσουν τα console rpgs οπως Final Fantasy me manga χαρακτηρες αν και εχω υπολογιστη και δεν εχουν κυκλοφορησει πολλα τετοια για pc.Απο τα αλλα θεωρω το Fallout 2 κορυφαιο ενω τωρα ασχολουμαι με το Planescape torment και το crono trigger που ειναι για Snes.

Χαρτι, μολυβι, ζαρια, βρισιδια με τον dm. Σταθερες αξιες.

Ρε μοδερατορα τα rpg στις αλλες τεχνες???Με ποια εννοια δηλ???
Anyway dnd και final fantasy θα ελεγα εγω…και ολα αυτα που λεει η Ρανια+ το φοιτητιλικι που δεν εχουμε πια…:roll:

Αμαν, τα πήρε η άλλη. Στα videogames δεν ταιριάζουν, καθώς κατά πολύ εδώ αναφερόμαστε και σε επιτραπέζια rpg. Στο off topic θα μπορούσε να μπει αλλά 1) θα πνιγόταν εκεί μέσα, 2) όντας παιχνίδι στο οποίο εμπλεκόμαστε σε υπόδυση ρόλων και στην κατασκευή ιστοριών, ποιός είπε πως είναι τόσο απόμακρο απο τις τέχνες με την ευρύτερη τους έννοια? και 3) σκεφτείτε μόνο πόσα παράγωγα στις τέχνες έχουν τα παιχνίδια ρόλων, είτε μιλάμε για πίνακες ζωγραφικής, είτε για λογοτεχνία… 8)

D’n’D owns the world!

Ηδη το ψησαμε για ενα νεο ξεκινημα.Οτι πρεπει για τις βαρετες νυχτες που ερχονται!

Το dnd είχε 24 ωρο καψιμο …και οντως πολυ καλη περεα για τις χειμωνιατικες νυχτες(μερονυχτα δηλ.),αρκει να μην εισαι dm…βαρετο…
Τα ζαρια ευτυχως δεν ειναι καθοριστικα…και αυτο ειναι το ωραιο στα role play games…:wink:
@Ellanor:Η αλλη δεν τα πηρε καθολου,απλα εφοσον μιλαμε για πολιτικα ορθα,ορθογραφημενα κλπ ποστς και θρεντ ,καλο θα ηταν να μην θεσπισουμε αυτοβουλα 11η τεχνη το gaming(10 η θεωρειται η διαφημιση)αλλα that’s ok…you r the boss…:wink:

Eλα ρε…pen&paper βεβαια.Πιο σωστη συγκριση θα ηταν pen&paper η classic rpg στο pc γιατι θα μιλουσαμε για ακριβως το ιδιο πραγμα απλα με διαφορετικο τροπο παιξιματος…Το πιο γαματο πραγμα στο pen&paper ειναι να χεις dm που δεν χαριζει καστανα.Δηλαδη οταν πεθαινει ο χαρακτηρα σου,απλα να μη παιζεις αλλο(εκτος κι αν σε κανουν ressurect σε καποιο temple αλλα οι περισσοτεροι dm σωστα τα βαζουν σε πολυ ψηλες τιμες ή για ανταλλαγμα βαζουν το υπολοιπο παρτυ να κανουν chain quests που να τους φευγει η πιστη)Κυριως για να εχεις το αισθημα οτι ανα πασα στιγμη μπορει να ψοφησεις κι ετσι να παιζεις σοβαρα:lol:(Γιατι το μονο που μπορει να σε ξενερωσει αν εχεις ορεξη βεβαια σε ενα τετοιο game ειναι ενας απ τους παιχτες να αρχισει τις μαλακιες.Καποιοι dm στο τελος του session εφαρμοζουν και το “-exp” αναλογα με τη κριση τους)Δε λεω να μη γινεται πλακιτσα ετσι?Απλα απαντησεις τυπου:“Παιρνω τη Katana και με την ακρη της ξυνω το αφτι μου” δεν ειναι οτι καλυτερο.:lol:

Βρειτε καποιον καταλληλο dm να παιξετε και με βαση το Vampire οσοι ασχολειστε.Ειναι εξισου ωραιο…

@Lunatic, δεν είναι τέχνη φυσικά τα rpg. Αλλά ταιριάζουν πιστεύω πολύ περισσότερο σε αυτήν εδώ την κατηγορία, στην οποία δεσπόζουν ονόματα όπως του Λαβκραφτ, του Τόλκιν, των βιβλίων Ε.Φ. και fantasy, της Dragonlance, θέματα όπως του θεάτρου, και όλα αυτά. Είπαμε, το επιτραπέζιο rpg δεν είναι απλά ένα “παιχνίδι”, καθώς εμπεριέχει ολόκληρη κατασκευή και αφήγηση ιστοριών, και υπόδυση ρόλων. Χωρίς να ανήκει στις τέχνες λοιπόν, είναι δεύτερο ξαδερφάκι με πολλά απο τα θέματα σε αυτή την κατηγορία, γι’ αυτό και ταιριάζει εδώ.

Κατα τ’ άλλα μου λείπουν οι εποχές που έπαιζα παλιά. Η παρέα που παίζαμε τότε AD&D συνεχίζει, μόνο που εγώ έχω χάσει επαφή με το άθλημα λόγω έλλειψης χρόνου.

Κακά τα ψέματα, δε νομίζω πως χωράει καν σύγκριση ανάμεσα στις επιλογές του poll, τις οποίες και έβαλα περισσότερο για να γίνει κουβέντα… Τα διαδυκτιακά rpg όσο εντυπωσιακά και αν είναι, πιστεύω πως εμπεριέχουν και κάποιους κινδύνους απο τη φύση τους. Ενώ τα επιτραπέζια είναι γνήσια ομαδικά και εξασκούν πολύ περισσότερο τη φαντασία και την αφηγηματική ικανότητα… Αν προσθέσουμε μάλιστα και όλα αυτά τα πρόσθετα ατμοσφαιρικά καλούδια (κατάλληλη μουσική, φωτισμός, τα πειράγματα στην παρέα, κλπ)… μμμμμμ!!! Δε το συζητάμε. 8)

Καπως ετσι ειναι τα πραγματα,απλα πιο συγκεκριμμενα την αρχικη εμπνευση ειχε αυτος εδω ο κυριος,ο Gary Gygax,στον οποιο χρωσταμε την πρωτη εκδοση του αγαπημενου μας d&d.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gary_Gygax

Η πρωτη περιπετεια στην οποια συμμετειχα ποτε μου(οντας ενας φτωχος και παντα τιμιος Paladin) βασιζοταν σε ενα box set campaign setting του μεγαλου δημιουργου,το invincible overlord και ηταν πραγματικα εκπληκτικη,μια και ο DM μας ηταν μεγαλος μαστορας στο να δημιουργει την καταλληλη ατμοσφαιρα.

Επισης δεν μπορω να μην αναφερω τις συναντησεις με παιχτες απο αλλες ομαδες και πολυωρες συζητησεις πανω σε κανονες κτλ τα πρωινα του Σαββατου στην Καϊσσα καθως και τις διαφημισεις του συγκεκριμμενου καταστηματος στο οπισθοφυλλο του Pixel(αλλο θρυλικο περιοδικο…)καθε μηνα.

Λατρεψα τα pen&paper RPG και ξενερωσα απιστευτα οταν βγηκαν τα παιχνιδια με καρτες,οπως και οταν “μετατραπηκε” η TSR σε Wizards of the coast.Ενιωσα οτι χαθηκε λιγη απ την αρχικη μαγεια.Επισης δεν ειδα με καλο ματι τις μετεπειτα εκδοσεις 3 και 3,5 κτλ και οταν επιχειρησα να παιξω,ισως λογω συνηθειας στην 2nd edition,απογοητευτηκα.

Θα προτεινα οποιος γουσταρει να ποσταρει και διαφορες “αστειες” αλλα και εντυπωσιακες στιγμες απο διαφορες περιπετειες στις οποιες πηρε μερος.:slight_smile:

Λοιπον εχω παρακολουθησει λαιβ στη Θεσ/κη στο X αν θυμαμαι καλα ,rpg real time με Vampireσ…
Ειχαν στησει σχεδον παραλληλο συμπαν με βρυκόλακες,επιναν κοκκινο κρασί (εννοειται) και they were acting στο σκοτεινο παταρι του Χ φορωντας μπερτες…Η dm ηταν υπερπορωμενη και απόκοσμη θα λεγα…Ειχα χεστει πάνω μου για να μην μακρυγορώ…:smiley:

Eτσι,η 2nd edition(AD&D) ειναι η πλεον κλασσικη.(Πως ειναι για τη metal τα 80’s?Πως ειναι για το tekken το 3ο μερος?Πως ειναι για τις πιτες η τυροπιτα?Ε,ετσι).Ειναι η εκδοση που αρεσει σε οσους πρτιμουν μια πιο “roleplay” και ρομαντικη προσεγγιση του pen&paper.Η 3rd δυστυχως εθεσε τα θεμελια για να γινει power play το πραγμα…Δηλαδη οκ η 2nd ειχε μεταξυ μας κατι τρυπαρες να στους κανονες,αλλα αντι να τις καλυψουν αλλαξαν τους κανονες(ειναι δυνατον να αφαιρουν τα race-class restrictions?).Βεβαια λογω εξυγχρονισμου του combat system οσοι γουσταρουν πιο πολυ σφαξιμο και λιγοτερο roleplaying μπορει να προτιμησουν τις εκδοσεις μετα τη 2η…

Για να καταλαβουν οσοι εχουν ασχοληθει μονο με rpg στο pc τη διαφορα…τα baldur’s gate εχουν βασιστει στη 2η εκδοση ενω πχ το Neverwinter Nights στη 3η.Αν τα χετε λιωσει και τα 2 θα χετε παρατηρησει διαφορες σε καποια πραγματα:wink: Επισης εσεις που οτι πιο κοντινο σε rpg εχετε παιξει ειναι το WoW και δεν αρχετε ξαναπαιξει pen&paper θα βολευτειτε καλυτερα με τις τελευταιες εκδοσεις…

Tελος παντων ειναι η μεγαλη η κουβεντα για τα editions και οι γνωμες διαφερουν…

¶μα το μόνο “rpg” που έχεις παίξει είναι το wow, τότε δεν έχεις παίξει rpg. Τα ονλάιν παιχνίδια αυτού του τύπου, μόνο μερικά στοιχεία rpg έχουν. Role playing δεν υπάρχει, όταν όλα τα quests είναι του τύπου “σκότωσε χ τέρατα, φέρε χ αντικείμενα, πήγαινε αυτό εκεί” κλπ.
Αν και η κοντινότερη επαφή που έχω με dnd είναι παιχνίδια τύπου baldurs gate, μπορώ να πω ότι δε συγκρίνεται με τίποτα το επιτραπέζιο. Εδώ τρίβιαλ παίζεις με την παρέα σου και λιώνεις στο γέλιο.

Παίζω με την 3.5 κι απλά δεν προλαβαίνεις να ξεκουραστείς καθόλου… Ο dm σε πηγαίνει από τη μία μάχη στην άλλη, είσαι συνέχεια στην τσίτα κι αγχώνεσαι απίστευτα… το καλό είναι ότι η ώρα περνάει χωρίς να το καταλάβεις.
Θυμάμαι, πρώτο σέσιον, μας είχε βάλει αντιμέτωπες με ghoul. Εγώ sorcerer, η άλλη cleric 1ου επιπέδου και να το παλεύουμε μισή ώρα… ούτε τρίχα δεν μπορούσαμε να του πειράξουμε. Τέσπα, σε κάποια φάση λέω “θα κάνω ray of frost”.
O dm: “πάλι ray of frost?!”
Εγώ: “ε, τι να του κάνω; mending?”
Κι η κληρικός: “του’σπασε ένα νυχάκι…” :stuck_out_tongue:

Η πρώτη μου επαφή με τα rpg ήταν το 92, όταν ήταν να πάω πρώτη γυμνασίου, και είχα αγοράσει ένα περιοδικό, το Modelling, (για μοντελισμό), και το είχα πάρει μαζί μου στην Θήβα όπου και είχα πάει διακοπές για καλοκαίρι. Μέσα στο περιοδικό λοιπόν, υπήρχαν και στήλες ποικίλης ύλης, όπως π.χ. νουβέλες, ή επιτραπέζια παιχνίδια. Μέσα σε αυτά ήταν μια παρουσίαση για το Dungeons & Dragons (την 1st edition τότε ακόμα) το λεγόμενο Black Box, με τον δράκο απ’έξω, καθώς και η παρουσίαση 2 βιβλίων, ένα για τον κόσμο του “Advanced Dungeons & Dragons” και ένα για το Hollow World, τον λεγόμενο κόσμο του D&D και λεγόταν The Art of Dragon Magazine. Το ένα βιβλίο ήταν το "The Gates of Thorbardin το οποίο είχε εναν πιτσιρικά απ’έξω που είχε βρεί σε ένα σεντούκι ένα dwarvish helmet και to δεύτερο ήταν εικονογράφιση με επικά πλάσματα/ήρωές/whatever.

Διάβαζα και ξαναδιάβαζα θυμάμαι, εκείνες τις 5 σειρές που έλεγαν το τί είναι αυτό το “Ντούντζεονς εντ Ντράγκονς” όπως λέγαμε τότε. Η τιμή δε (στις 6,425 δρχ.) το έκαναν ακόμη πιο ενδιαφέρον, γιατί δεν μπορούσαμε να φανταστούμε, εμείς, που είχαμε μεγαλώσει με το Ghost Castle και το Hotel ότι θα υπήρχε κάτι ανάλογο, δηλαδή ένα παιχνίδι που περιείχε βιβλία, χάρτες και… ζάρια με πολλές πλευρές.

Όντας καλός μαθητής, η μαμά μου μου είχε υποσχεθεί ότι αν περάσω την πρώτη γυμνασίου χωρίς να μείνω ανεξεταστεός, θα μου διέθεται 10.000 δρχ. (ΤΟΤΕ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΟΣΟ!!!) για να πάρω ότι θέλω. Όταν λοιπόν βγήκαν τα αποτελέσματα και είχα περάσει, με πήγε στον Πειραιά, στην Κάισσα/Το Παιχνίδι, για να πάρω αυτό το κουτί. Το υπόλοιπο καλοκαίρι πέρασε με εμένα προσπαθόντας να αποκρυπτογραφίσω τα περιεχώμενά του και να φτιάξω τα stands με τις φιγούρες των τεράτων/παιχτών.

Όντας πρόσκοπος, για κάποιον λόγο, έπιασα έναν πορωμένο μεταλλά φίλο και του λέω: Ρε σύ, αγόρασα ένα παιχνίδι, μπορεί να το ξέρεις, λέγεται Dungeons & Dragons.

Ο
ΠΟΙΑ
ΕΚΠΛΙΞΗΣ!

Απάντηση: Το ξέρω! Εγώ έχω το Advanced Dungeons & Dragons!!~

O κόσμος μου κατέρευσε. Η γή δεν με κρατούσε. Σώμα μου φτιαγμένο απο πηλό. Ότι ήξερα ήταν μια πλάνη. Με πήρε λοιπόν μαζί του, πήγαμε σπίτι του και μου δάνεισε 2 βιβλία. Το ένα έλεγε Dungeon Master’s Guide, και το άλλο Player’s Handbook. Το εξώφυλλο δε, ήταν ένα μικρό έργο τέχνης:

Λίγα πράγματα που έχω ζήσει απο τότε μπορούν να συγκριθούν με τα συναισθήματα που λυσσομανούσαν μέσα μου (ίσως η πρώτη φορά που έκανα σέξ ξέρωγω). Μετά τα υπόλοιπα ήταν φυσική εξέλιξη. Αρχίζαμε να ασχολούμαστε μόνο με το Ad&d και τα παραφερνάλιά του, όπως π.χ. το PC Game τότε που λεγόταν Eye Of The Beholder και Eye Of The Ebholder II: Legend Of Darkmoon. Μυήσαμε και άλλους στο άθλημα δε, (συμμαθητές) και κάναμε ένα δυνατό party και προσπαθούσαμε κάθε μέρα να ξεκλέψουμε χρόνο για να παίξουμε. Κάπου έχω ακόμα σε μία σελατίνα μέσα, τον πρώτο πρώτο χαρακτήρα που είχα κάνει τότε, έναν elven mage, Chaotic Evil που έγραφε το “scroll” με k.

Εν κατακλείδι, είμαι λάτρης περισσότερο του γοτθικού τρόμου (βλέπε Ravenloft) αν και το πρώτο Boxed Set που αγόρασα ήταν το Tales Of The Lance. Απο συστήματα βέβαια, έχω παίξει και έχω διάφορα, όπως το Call Of Cthulhu, Vampire, Hunter, Mage, (γενικα WoD), Alternity, GURPS, Shadowrun.

Ναι, γενικά τα pen and paper μου αρέσουν.

Η μια ψηφος ειναι δικια μου…

την οποια εβαλα κατα λαθος :stuck_out_tongue:

Eμείς παιζαμε το vampires πριν κατι χρόνια…μιλαμε και για 3 μερες μερες σερί παιχνίδι…:lol:

Εχουμε αρχισει και καταστρωνουμε σχεδια για DnD παλι!
Αυτα ειναι!Εχουμε μπολικα βραδια καψιματος μπροστα μας.

Mα ναι γι’αυτο λεω “για οσους ο,τι πιο κοντινο σε rpg εχουν παιξει ειναι το wow”":wink:
Τα χουμε πει αυτα για τα mmorpg,τα rpg στοιχεια που χουν ειναι τα βασικα…(leveling,quests,experience κτλπ).Απο κει και περα ειναι σκετο hack n slash.Το οποιο hack n slash προωθειται περισσοτερο απο τη 3η εκδοση και μετα γι’αυτο και ειπα οτι τις προτεινω σε οσους αρεσκονται η εχουν συνηθισει σ’αυτο το τροπο παιξιματος…