Role Playing Games

¶σε τα ψέμματα ρε και πάνε παίξε ντότα.

Πωπω εχω ξαναπιασει το Neverwinter Nights και καραγουσταρω.
Για την ακριβεια θα παιξω κανα 3ωρο τωρα.

Στο θεμα μας!Παρακαλειται οποιο καλοπαιδο εχει κανει DM να δωκει καμια συμβουλη για
τα roleplaying ΧΡ και κανα τρικ για παραπανω XP σε καποιους χαρακτηρες γιατι μερικοι απο το
παρτυ κανανε τους ατρομητους και δεν ζησανε για να το περιγραψουν!
Πεθανανε απο το δολοφονικο Sickle του Npc μου!

Εννοειται μολυβι κ χαρτι. Οταν επαιζα εγω ηταν η εποχη του Advanced D&D (ο ΝτιΕμ ηταν σα να μελετουσε για πανελληνιες μ ολα αυτα τα βιβλια) με campaigns θεικα οπως Forgotten Realms (μεση γη τελειως), Dark Sun (Koνανια), και Ravenloft (η Τρανσυλβανια δεν επιανε μια μπροστα του).

Αγαπημενος χαρακτηρας χαλαρα οτιδηποτε εξωανθρωπινο και απειρα τερατα…

Μιλαμε για ανελεητο καψιμο και επικες :lightsabre:

Τραπέζι. Κλειστές κουρτίνες.
Κατάλληλος φωτισμός.
Μουσική υπόκρουση απο: οτιδήποτε ΑΛΗΘΙΝΟ (λέγε με Manowar κλπ), ή soundtrack επκών ταινιών/ταινιών τρόμου, ή κέλτικη μουσική (για τις πιο χαλαρές στιγμές).
Φαντασιόπληκτη παρέα.
Ζάρια, πολλά ζάρια, σε πολλά σχήματα και χρώματα.
Κανά μολυβάκι (μη γράφουμε με το αίμα μας, κουράζει).
Κανά ρόφημα. Κατά προτίμηση DWARVEN ALE.
Παντελόνια καμπάνα αλα-Τραβόλτα.

(ουπς, άκυρο το τελευταίο)

Για να μπαίνουμε στο κλίμα σιγά σιγά, οι επίδοξοι rpg-άδες… The time draweth near… 8)

  • εμότικον που είναι τόσο τρου που περπατάει στον δρόμο και όλοι λένε ωωω *

Εμείς πάντως παίζουμε με Nox Arcana και τη μουσική απ’ το Castlevania… τα άλλα τα καμένα δεν θέλουν να βάζουμε Manowar κλπ. γιατί λέει τους αποσπά απ’ τη συγκέντρωση… #-o

Λογικό. Εγώ με υπόκρουση Μάνογουορ θα έπεφτα κατευθείαν στη μάχη κραδαίνοντας το ξίφος μου χωρίς να σκεφτώ τις συνέπειες. Ε και θα επαιρνα τον πούλο. Δίκιο έχουν οι φίλοι σου.

Δεν νομίζω, γιατί και με αυτή τη μουσική που βάζουμε πάλι τον π… παίρνουμε. Στο τελευταίο σέσιον ψοφήσαμε όλοι (αλλά ο dm θέλει να μας αναστήσει).

Αν επαιζα ακομα, μαλλον το OST του Αρχοντα του Xαουαρντ Σορ δε θα ξεκουναγε απο το cd. 8)

Εδιτ: Tι λετε ρε παιδια, στο ακουσμα των Κings of disc…ε σορυ μεταλ οι οχτροι κι ολοι οι non player χαρακτηρες θα χαν λερωσει τα τσιγκινα βρακακια τους. Ας ειμεθα σοβαροι παρακαλω.

(ηρωική υπόκρουση μάνογουορ)

Μάνος87: φερ’τη τη ρημάδα την ορδή των ορκ! θα τις αναλάβω όλες μονάχος μου!
DM / Δάσος: όπα, είσαι σίγουρος παίχτη? οι ελπίδες επιβίωσης σου είναι ελάχιστες.
Μάνος87: τους έχω, τους έχω! Θα ατενίσουν τη λάμψη του σπαθιού μου και θα τυφλωθούν!

(παίζουν ακόμα οι μάνογουορ, δε σίκρετ οφ στιλ - ο παίχτης Μάνος87, παρά τις προτροπές της μοίρας, αρπάζει στα χέρια του τα ζάρια και τα εξαπολύει με αποφασιστικότητα, ω σα να εξαπέλυε το ξίφος του Κεραυνού)

Οι Μάνογουορ τελειώνουν. Ο παίχτης Μάνος87 δε φέρνει καλό ζάρι και τα ορκ των τρώνε. :p:lol:

For death and glory!!

Για να μην πάθουμε αυτό που λέει ο Ελ, εγώ κάτι τέτοιο θα έβαζα για υπόκρουση


ΕΠΟΣ.

σε πάω :smiley:
κι ας σου αρέσει ακόμα και το fighting the world :stuck_out_tongue:

Πωωω καλά υπάρχει thread για RPG; Μου θυμίσατε τα νιάτα μου. Forgotten Realms και 2nd edition (αν θυμάμαι καλά) μετά σταμάτησα να παρακολουθώ (μεγάλωσα κιόλας: υποχρεώσεις, προτεραιότητες κτλ…). Πάντως νομίζω ότι το γέλιο που έχω ρίξει σε αυτές τις “συνεδρίες” δεν το έχω ρίξει πουθενά αλλού στη ζωή μου…

Α, και νάνος πάντα. Mandrake ήταν ο πρώτος χαρακτήρας μου και από τότε μου κόλλησε :stuck_out_tongue:

Forgotten Realms παιζουμε εμεις.Ως DM ειμαι αρκετα τυχερος!Τους εχω ταραξει στα criticals!
Μουσικη υποκρουση για D’n’D ?

Morricone
OST Conan
Bathory
OST Lotr
Doomsword
Burzum (Hlidskjalf)
Summoning δεν εχουμε βαλει ακομα :expressionless:

Δεν ειστε true,βαλτε Falkenbach για υπόκρουση…:stuck_out_tongue:

Σωστος!Kαι Falkebach next time.
Ειναι απειρες οι μπαντες ομως που μπορεις να ακους οταν παιζεις d’n’d.

Lake of tears και soundtrack απο ανάλογα videogames και αρκεί για υπόκρουση. Ειδικά αν παίζεις Ravenloft.

ειμαι πολυ κοντα στο να ολοκληρωσω ενα RPG κατα ενα ποσοστο δικης μου εμπνευσης.
θα ειναι ενα υβριδιο dungeons and dragons και Magic The Gathering.θα ειναι pen’n’paper,θα χρησιμοποιει τα κλασσικα ζαρια.θα χρησιμοποιουνται καποιες καρτες magic ως abilities ή ως summon creatures.θα εχει καποιους pre made characters με καποια περιθωρια για customization.σκεφτομαι ακομα αν θα ειναι επιτραπεζιο με πολλους εναλλασομενους χαρτες ή απλα free οπως το d’n’d.το δουλευω πολυ καιρο στο μυαλο μου,ειναι αρκετα πολυπλοκο.αν εχει καποιος καμια ιδεα να ριξει,μηπως και βοηθησει,ευχαριστως να την ακουσω!
ps:ελπιζω να μην ειναι οφ τοπικ.:slight_smile:

Dnd έχω παίξει καμιά δυο φορές,για uber κάψιμο εννοείτε…
αυτό που έχω κάψει όμως είναι magic the gathering αν και δεν είναι RPG…με την έννοια του Dnd…
τα παιχνίδια τύπου wow δεν τα γουστάρω καθόλου…
στο pc υπάρχουν άπειρα καλύτερα(Fallout,Dungeon Siege,Icewind Dale κτλ)…τα οποία τιμάω σε κάθε περίπτωση.


Now playing: Iced Earth - Red Baron Blue Max
via FoxyTunes

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6024&page=3&highlight=magic

καλη συνοδεια για rpg ειναι μερικοι δισκοι των Blackmore’s night.πχ αν προκειται για ενα σεναριο μιας συντροφιας βαρδων.για πιο σκοτεινα πραματα κθουλου και vampire καλοι ειναι οι the vision bleak.