Role Playing Games

Όμορφη ιδεούλα… το θέμα είναι να είναι και εφαρμόσιμη. Πως το καταλαβαίνεις? Απλά, βρίσκεις κόσμο και ξεκινάτε παιχνίδι!

μπορει να παιχτει παιχνιδι,απλα προσπαθω να το τελειοποιησω.
οσο για την παρεα…αυτη ειναι πικρη ιστορια.απο τους γνωστους
μου μονο 1-2 ατομα την παλευουν με τα rpg.οι μισοι εχουν στο μυαλο τους
παιχνιδι=υπολογιστης και οι αλλοι μισοι οτι μεγαλωσαν για να παιζουν παιχνιδια.
τελοσπαντων μη χαλαμε το θεμα με τετοια…
αν ενδιεφερεται καποιος γι’αυτη την ιδεα,μπορω να δωσω πιο πολλες λεπτομερειες
μηπως και καποιος απο εσας κανει κατι αναλογο ή μηπως απλα πει καμια καλη ιδεα
να προσθεσω στο παιχνιδι!

Δικτυακά RPG = levelup/chopping therapy (στην συντριπτική πλειοψηφία τους-μην πω στο σύνολό τους)
Pen & Paper RPG = Αυθεντικό Roleplay με την κυριολεκτική έννοια της λέξης (όπως και να το κάνουμε.)

(Ομολογώ πάντως ότι δεν έχω ασχοληθεί με το δεύτερο.:D)

RPG = pen n’ paper

Καλα τα hack ‘n’ slash αλλα δεν ειναι roleplaying, δεν εχουν character building, δεν εχουν την απεριοριστη φαντασια ενος GM που σου αλλαζει το story καθε τρεις :stuck_out_tongue:

ολα τα rpg ειναι γαματα

Και μόνο για τον χαβαλέ και το γέλιο που ρίχνεις αξίζει! 8)

Το πιστεύω, ακούω διάφορες ιστορίες γνωστών μου όταν διηγούνται φάσεις από sessions!:lol:

πωωω δεν το πιστεύω οτι υπάρχουν κάποιοι που έχουν ψηφίσει τα Online! Έλεος θα πω:P
Για μένα τα rpg είναι πραγματική απόλαυση, αλλά αποτελούν ένα πακέτο πολλών παραμέτρων. Πρέπει να υπάρχει χημεία, διάθεση και φαντασία! Δεν την παλεύω με τίποτα να παίζω κατι d&d κτλ με άτομα που κολλάνε στους κανόνες κτλ κτλ. Χάνεται εντελώς το νόημα των παιχνιδιών. Διαφορετικά θα λέγονταν roll playing games…Πολύ εμπόριο κιόλας με άχρηστες ανέμπνευστες κυκλοφορίες κτλ από τις κυρίαρχες εταιρίες! Θα τελειώσω αναφέροντας τα διαχρονικά αγαπημένα μου settings με τα οποία έχω περάσει υπέροχες στιγμές! Fading Suns, Call of Cthulhu και το παλιό Ars Magica Πριν το πάρει η Wizards!