Rolling Stones Vs Beatles

Beatles, αλλά βασικά ποστάρω μόνο και μόνο για να υπάρχει ποστ μου στην ίδια σελίδα με τον YOJIMBO.

καν το σε ψιλά δεν το κατάλαβα

…το 1998 ήταν
…κιεγώ Beatles προτιμώ…μεγάλη μπάντα οι Στόουνς, αλλά είμαι φαν
:):!:

Είχα ψηφίσει Stones. Σε κάποια φάση στο παρελθόν. Τότε η ψήφος ήταν πολύ εύκολη, σήμερα θα δυσκολευόμουν πολύ περισσότερο. Και ουσιαστικά δεν ξέρω τί μέτρο σύγκρισης μπορεί να υπάρχει γιατί οι Beatles διαλύθηκαν πολύ γρήγορα. Δεν ξέρω δλδ άν θα είχαν τη διάρκεια των Stones σε ποιοτικές κυκλοφορίες. Πιθανότατα πρέπει να συγκριθούν στη δεκαετία που συνέπεσαν (τα 60’s δηλαδή). Κι εκεί πραγματικά δεν μπορώ ν’αποφασίσω με τπτ.

Που χάθηκες εσυ θεε.

Και προφανώς Μπητλς

Χωρίς να έχω λιώσει και τις δυο μπάντες καλά (ε ναι, ντροπή μου) θα πω Beatles δαγκωτό. Καλοί και οι Stones, αλλά οι λόγοι που προτιμώ τους Beatles είναι καθαρά [B]υποκειμενικοί[/B] - πέραν της προσφοράς τους στα μουσικά δρώμενα. Έχουν περισσότερα τραγούδια από τους Stones που τα προτιμώ - πέρα από τα γνωστά τους τα πχ. let it be, across the universe, helter skelter, έχουν και λιγότερο γνωστά τραγούδια που προτιμώ απ’αυτά (μέσα από τα οποία τους μάθαμε οι περισσότεροι), όπως τα [B]girl, i’m only sleeping, think for yourself[/B] κ.λπ. Επίσης, εμένα μου κολλάνε πιο εύκολα τα κομμάτια αυτών παρά των Στόουνς. [B]Μουσικά[/B] τουλάχιστον, γιατί στιχουργικά δεν έχω ασχοληθεί, με “τραβάνε” πιο πολύ. Όσο γι αυτούς που τούς ακούγονται ποπ, νομίζω ότι είναι άστοχο να αποκαλείς “ποπ” μια μπάντα που έχει επηρεάσει γενιές και γενιές ροκ καλλιτεχνών/συγκροτημάτων και των οποίων τα μέλη (αναφέρομαι στον Λένον) νομίζω ότι κάθε άλλο παρά popάδες υπήρξαν στη ζωή τους. Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνουμε στο “τριπάκι” να συγκρίνουμε δυο μπάντες που η κάθε μια έχει αποτελέσει ορόσημο για το ροκ, θα πρέπει να είναι και οι δύο εξ ίσου σεβαστές. :slight_smile:

+1000 στο σχόλιο του Τζιμ. Κι αυτό.

τι ωραιες εποχες πρεπει να ηταν αυτες…:stuck_out_tongue: