Rolling Stones Vs Beatles

Exactly. :slight_smile: Ασφαλώς και είναι μεγάλο συγκρότημα οι Stones, δεν χρειάζεται να λέμε τα αυτονόητα, ασφαλώς και έχουν ορισμένα διαχρονικά τραγούδια. Απλά οι Beatles είναι απο τα λίγα συγκροτήματα των οποίων τα τραγούδια που έμειναν διαχρονικά δε χωράνε ούτε σε ένα best-off για παράδειγμα…

πρέπει να το είχα γράψει και παλιότερα.

Οι δίσκοι των Beatles επειδή πουλάνε όλοι τους ακόμα πάρα πολύ παγκοσμίως, είναι ακριβοί. Κοντά στα 20€ για την ακρίβεια. Από την άλλη των Stones αρκετοί δίσκοι είναι κοντά στα 7€ και αρκετοί τους έμαθαν καλύτερα με αφορμή τις συναυλίες τους στην Ελλάδα. Για αυτό το λόγο δε με εκπλήσσει το αποτέλεσμα. Οι νέες γενιές πρώτα μαθαίνουν Stones και μετά ανακαλύπτουν τους Θεούς…

Όποιος δε βαριέται να διαβάσει όλο το τόπικ, θα βρει ενδιαφέρουσες απόψεις. Κάπου εκεί είναι και η δικιά μου. Beatles δαγκωτό!

δεν ξέρω αν των σκαθαριών είναι remasters,τα remasters των stones δεν έχουν 7 ευρά πάντως (παρά μόνο οι απλές εκδόσεις).

δεν αλλάζει κάτι αυτό. Όταν είσαι 16 και δεν ξέρεις κανέναν από τους 2, προτιμάς πάρεις 3 φτηνούς δίσκους που απ’έξω γράφουν Rolling Stones (στα @@ σου τότε αν είναι remaster), παρά μόνο έναν που γράφει Beatles :wink:

ναι,όχι σαν γενική πληροφορία το πρόσθεσα:p

Ναι η Οχι?

Συναυλίες; Mε απόσταση 31 χρόνια μεταξύ τους, μία για κάθε γενιά… :wink:

Το αποτέλεσμα είναι λογικό με δεδομένα τα γούστα των περισσότερων χρηστών του φόρουμ. Είναι λογικό παιδιά που ακούν hard rock/metal να εκτιμούν περισσότερο τους Stones λόγω πιό βρώμικου ήχου, στίχων και γενικότερης τσογλαναρίας… :smiley:

Τεράστιες μπάντες και οι δύο, μου είναι πολύ δύσκολο να επιλέξω. Αν δεν είχε υπάρξει έστω μία από τις δύο η εξέλιξη του ροκ δεν θα ήταν η ίδια.

δεν μετράω την πρώτη. Είναι λίγοι αυτοί που την πρόλαβαν και μπαίνουν στο φόρουμ. Κυρίως μιλάω για τις 2 τελευταίες (και την ακυρωμένη) που ήταν λόγος για να τους ψάξουν οι κάτω των 30… :wink:

Συμφωνώ σε αυτό που λες για τους αναγνώστες του rocking επίσης :wink:

beatles=rock’n’roll…αυτοι ηταν οι πρωτοι,αυτοι ηταν οι καλυτεροι και μεχρι και οι ιδιοι οι στοουνς το παραδεχονταν παντα οτι τους ζηλευαν και τους θεωρουν προτυπα τους και ανωτερους. :wink:

ο ένας πιο καλός από τον άλλον.Και οι δύο έχουν πάρα πολύ ωραία τραγούδια,οι Beatles ίσως λίγο πιο ερωτιάρικα αλλα τι να πω,αδύνατη η σύγκρισης:p

Stones

Beatles επειδή είπε ο αποπάνω stones:p

τρελαίνομαι για beatles που έχουν απίστευταααα πολλές κομματάρες…οι stones 3-4 μου αρέσουν και γενικά δεν τους έχω και σε πολύ εκτίμηση.

Η σύγκριση πραγματικά είναι αδύνατη! Είναι δύο μπάντες που τράβηξαν πολύ διαφορετικές κατευθύνσεις, με διαφορετικό στυλ, που επηρέασαν πολύ τη μουσική σκηνή. Γενικά, θα έλεγα ότι ακούω περισσότερο stones αν και έχω πολλή καλύτερη άποψη της δισκογραφίας των beatles… Είναι δύο τεράστιες μπάντες που έγραφαν κορυφαίους στίχους, με φωνές πολύ ιδιαίτερες και συνεισέφεραν όχι μόνο σε τραγούδια, αλλά και σε τεχνικές ηχογράφησης… Από εκεί και πέρα είναι μόνο θέμα του τί σου κάθεται καλύτερα στο αυτί… Και οι δύο έχουν κομματάρες…

Σκαθάρια…
Ότι βγάζει το Λίβερπουλ είναι πάντα ανώτερο…:smiley:

Χεχεχε, οι Beatles σιγά σιγά πλησιάζουν τους Stones σε ψήφους… Σα να ωρίμασε το φόρουμ. :stuck_out_tongue:

Ειναι και οι δυο σκατοβλαχοι…

ΑΛΛΑ…μιλαμε για RRRRAAAWWWKKK…οποτε ΔΕΝ μπορει να ειναι τα σκαθαρια!

αν αυτος ο λογος ΔΕΝ σας αρκει…οριστε και οι υπολοιποι:

(πατηστε δεξι και view image…για να μη στραβωθειτε!)

Προσωπικά προτιμώ τους Stones με χίλια αλλά είναι αδιαμφισβήτο πως και οι δύο έχουν τεράστια προσφορά στον χώρο…

είναι ανάμεσα στα πολύ αγαπημένα μου συγκροτήματα και οι δύο…αλλά τους Beatles τους αγαπάμε περισσότερο!!

φυσικα stones!ειδικα τα αλμπουμ black n blue κ tattoo you ειν το κατι αλλο

Ασφαλως Rolling Stones αλλα και σεβομαι απεριοριστα και τα σκαθαρια.