Rolling Stones Vs Beatles

  1. :wink:

Δηλαδή Let it be vs Let it bleed…Οκ απλά δεν μπορείς να διαλέξεις σε ενα τέτοιο ερώτημα…Και τα 2 συγκροτήματα άλλαξαν τον ρου και την ιστορία της μουσικής οπότε respect…8)

Έχουμε ξεφύγει λίγο, αλλά πιτεύω ότι υπάρχει αντικειμενικότητα στην αξία των καλλιτεχνών, και αυτή είναι ανεξάρτητη από τα γούστα του καθενός, ιδού μερικά σαφή παραδείγματα:

Αντικειμενικά ο Freddie Mercury είναι καλύτερος τραγουδιστής από τον Paul Rodgers, αλλά εγώ γουστάρω πιο πολύ τον Rodgers. Δέχομαι ότι ο Mercury είναι καλύτερος! Όμως εγώ, υποκειμενικά, προτιμώ να ακούω τον Rodgers.

Και ξαναρωταω.Ποιος οριζει οτι αυτο που ειπες ειναι αντικειμενικο?Δεν καταλαβαινω αυτο που λες.

Τώρα που το λες θυμήθηκα την “πρόκληση” στο Let It Be, το κομμάτι “Dig It” όπου οι Beatles εμφανώς ειρωνεύονται τους Stones!

Μπορεί ο Mercury να πετύχει το μπλουζ feeling του Rodgers? Είναι ο Mercury ότι και ο Rodgers και κάτι παραπάνω? Αν δεν είναι τότε δε μπορείς να πεις με απόλυτο τρόπο ποιος είναι καλύτερος :wink:

Αλλά έτσι κι αλλιώς στο τόπικ εδώ γούστα λέμε και όχι αντικειμενικές αλήθειες. :slight_smile:

Δεν ξέρω αν μπορώ να απαντήσω, θα το σκεφτώ. Απλά όταν συγκρίνεις την ενάτη του Beethoven με αυτά που γράφει ο Χ άρχετος, γνωρίζεις πως ένα από τα δύο είναι καλύτερο αντικειμενικά. Άλλο αν βαριέσαι να ακούσεις την ενάτη…

Ποτέ δε μου άρεσαν ιδιαίτερα οι Rolling Stones, όσο και αν το Paint it Black είναι ύμνος… Τα τραγούδια των Beatles με αγγίζουν πιο πολύ. Και τους προτιμώ για έναν ακόμα λόγο. Οι Beatles με τη μουσική και τους στίχους τους τόνιζαν περισσότερο την ουτοπική πλευρά του ροκ εν ρολ - εκεί που οι Stones μιλούσαν απλά για “sex, drugs & rock 'n roll”. Σκαθάρια λοιπόν, ήδη απο την αρχή τους (με τις γραβατούλες, τα μαλλιά-μανιτάρια και τις τσιρίδες των κοριτσιών στις συναυλίες τους!) :roll:

για μενα υπαρχει αντικειμενικοτητα στη μουσικη

πχ πρωτοτυπια

αν 2 μπαντες πχ παιζουν thrash metal και η μια βαλει βιολι στη μουσικη της ε τοτε ειναι πιο πρωτοτυπη.δεν την κανει καλυτερη.αλλα κερδιζει στον τομεα της πρωτοτυπιας!

ή επιδραστικοτητα
να το παω με γνωστα ονοματα.οι at the gates πχ με ενα αλμπουμ εχουν καταπηρεασει κοσμο και κοσμο σε αντιθεση με τους coal chamber που κανενα αλμπουμ τους δεν επηρεασε τοσο κοσμο.αυτο δεν τους κανει καλυτερη μπαντα,αλλα καλυτεροι στο θεμα επιρροης!!!

τωρα στο συγκεκριμενο θεμα,τα 2 συγκροτηματα ειναι παραπλησια.απο τα πιο παλια,απο τα πιο επιδραστικα κλπ κλπ αλλα σε οσους τομεις μπορουν να συγκριθουν οι beatles ηταν καλυτεροι.και αυτο κυριως πιστευω ηταν η πρωτοτυπια τους και η εξελιξη της μουσικης τους σε σχεση με τους stones.
κατα τα αλλα ειναι ολα θεμα γουστου

το γεγονος οτι οι beatles εχουν το πιο διασκευασμενο κομματι δεν παιζει ρολο ε? :stuck_out_tongue:

Όπως σωστά λέει ο signal, υπάρχει ασφαλώς αντικειμενικότητα. Ωστόσο αυτή αφορά γεγονότα (αριθμός πωλήσεων π.χ.) και επιμέρους στοιχεία όπως πρωτοτυπία, μουσική ικανότητα (πιό ικανοί αντικειμενικά οι dream theater απο τους sex pistols), επιδραστικότητα (πιο επιδραστικοί οι sex pistols απο τους paparoach), είδος μουσικής, κλπ.

Στα γούστα όμως δεν υπάρχει αντικειμενικότητα. Δε πα να είναι το πιο σημαντικό συγκρότημα, στον άλλο μπορεί να μην αρέσει, τέλος. Μια καλή έκφραση βασικά που αποτελεί γέφυρα ανάμεσα στο (αιώνιο) δίλημμα “αντικειμενικότητα/υποκειμενικότητα” είναι η έκφραση διυποκειμενικότητα…

Δυσκολο…:-k Οι Stones ειναι πιο κοντα στα μουσικα ακουσματα μου αλλα η ψυχη των Beatles, o Lennon, ειναι κατι παραπανω απο ειδωλο για μενα (οπως και σε εκατομμυρια αλλους). Επισης το διδυμο Lennon/McCartney ηταν κατι που γινεται μια φορα στα 1000 χρονια και αν! Ακομα, η ωριμη περιοδος των Beatles δε συγκρινεται ουτε με την καλυτερη περιοδο των Stones αλλα και ουτε με κανενος αλλου συγκροτηματος. Τελος, η ψηφος παει στους Beatles, κυριως λογω Lennon, γιατι η μουσικη, τα κοτσια και οι αποψεις του εδωσαν, δινουν και θα δινουν εμπνευση στους ανθρωπους

εμένα μου αρέσουν και οι βρωμύλοι και τα ομορφόπαιδα.δεν ψηφίζω γιατί μιλάμε για κορυφές.

Stones!!!

Ζούν, βασιλεύουν και βγάζουν δισκάρες μέχρι σήμερα!!!

BEATLES…:!: :!: :!:

Και γω είναι αλήθεια πως προτιμώ τους Beatles, και μου κάνει εντύπωση πως στο poll προηγούνται οι Stones. Μήπως γιατί ο κόσμος τους θεωρεί πιο “σκληρούς” και ψηφίζει με τέτοια κριτήρια?

Τέτοια πληθώρα τραγουδιών που άφησαν εποχή και έμειναν διαχρονικά δε θα βρείτε στους Stones. Οι οποίοι, μη ξεχνάμε, είχαν ασύγκριτα μεγαλύτερη διάρκεια σαν συγκρότημα απο τους Beatles (ακόμα έχουν βασικά…). Ενώ τα Σκαθάρια έκαναν ό,τι έκαναν μέσα σε λίγα χρόνια. Και (όπως είχα γράψει και πιο πίσω) οι Beatles δεν ήταν απλά ένα ακόμα συγκρότημα, αλλά πολιτισμικό ορόσημο, κυριολεκτικά.

απλά οι beatles θεωρούνται φλώροι αγαπητέ.:slight_smile:

Ε ναι, οι Beatles ήταν πάντα τα “καλά παιδιά” ενώ οι Stones οι “κακοί” της υπόθεσης… (φαινομενικά πάντα)

Συμφωνώ!Και βασικά θεωρώ ότι ήταν “φλώροι” τον πρώτο καιρό…μετά μια χαρά ήταν!
Οι Rolling stones δε μου άρεσαν ποτε ιδιαίτερα και τα τραγούδια τους δε με αγγίζουν!Οπότε ψηφίζω χαλαρά τους “φλώρους”!:smiley:

Αν και προτιμω κι εγω τους Beatles, μην ισοπεδωνουμε λεγοντας οτι δεν εχουν διαχρονικα κομματια οι Stones. Εχουν και μαλιστα πολλα…

στην πληθώρα τους αναφέρθηκε ο ellanor:-k

τεράστιοι και οι stones.Και αυτό για το χρόνο που αναφέρθηκε,είναι υπέρ των beatles που δε γνώρισαν την φθορά που γνώρισαν οι stones.άλλωστε και τα δυο groups έγραψαν τα διαμάντια τους συγκεκριμένη εποχή