Rolling Stones Vs Beatles

αν καταλαβες οτι τους κατατασσω στην κατηγορια britney, madonna κλπ κανεις λαθος

Helter Skelter = Heavy Baby!!! αλλά ψυχή τε και σώματι Stoneικός.

Δε γουσταρω το ειδος τοσο πολυ,ασε που και τα τραγουδια υστερουν λογω εποχης καλη παραγωγη.Αλλα ψηφιζω ρολινγ στοουνς γιατι εγραψαν το Paint it Black

Καλοί, χρυσοί και εξίσου σημαντικοί για την εποχή τους και οι δύο αλλα θα ψηφίσω εύκολα Beatles μόνο και μόνο γιατί οι Stones συνεχίζουν ακόμη, δυστυχώς…

τα αλμπουμ που εβγαλαν ασχημα ειναι?

“Δυστυχώς”;!;8O

Let Me Down Slow? Rough Justice? Streets Of Love? Rain Fall Down?

Out of Control? Saint Of Me?

You Got Me Rocking?

[-X

stones ennoeitai

beatles δαγκωτο!!!οχι οτι οι stones δεν αξιζουν.
αλλα οπως ειχε πει και ο led σε ενα ποστ του,αντικειμενικα ειναι καλυτερη μπαντα!!!
αυτα που κανανε στα χρονια της υπαρξης τους ητανε πολυ μπροστα!η εξελιξη τους,ο τροπος που συνθετανε!
eleanor rigby πχ περα απο τεραστιο κομματι ειναι και ασσυληπτη συνθεση.και στιχουργικα το ιδιο!!!

και οσο για το οτι οι beatles ηταν ποπ,χαρουμενοι κλπ κλπ
χιλιες φορες τα εμπνευσμενα “χαρουμενα” κομματια των beatles παρα μετρια ροκ ν ρολλ κομματια των stones!!

Στη μουσικη δεν υπαρχει ο ορος “Αντικειμενικα καλυτερος”
Ολα ειναι θεμα γουστου

υπαρχει υπο ορισμενες συνθηκες
πχ
ενας τραγουδιστης τυπου tate και ενας που φαλτσαρει : καλυτερη φωνη εχει ο tate -> αντικειμενικο κριτηριο
πιο προσιτη εχει ο … -> θεμα γουστου

Οχι γιατι για εμενα μπορει το γουστο μου να λεει οτι αυτος που φαλτσαρει ειναι καλυτερο απο τον tate

αυτο που λες ειναι γουστο

η αντικειμενικοτητα ειναι οταν λεμε οτι μια πορσε ειναι πιο γρηγορη απο ενα τσικουεντσετο
το ποιο σ’αρεσει εσενα ειναι το γουστο.ή αλλιως αν εσυ προτιμας το τσικουεντσετο δεν σημαινει οτι ειναι και πιο γρηγορο!!

Mιλησα καθαρα για μουσικη.Ποιος μπορει να ορισει την αντικειμενικοτητα?

Γουστο το λες αυτο?

Αλλαξα γνωμη σε σχεση με παλια και ψηφιζω Μπητλς.

Ναι γουστο το θεωρω οπως θεωρω γουστο καποιον που προτιμαει Zeppelin απο Μozart :wink:

Εγώ είμαι τεράστιος φαν των Beatles και όχι τόσο των Stones και για αυτό θα ήθελα να συμφωνήσω μαζί σου Signal, αλλά κάνεις ένα θεωρητικό λάθος.

Τα κριτήρια με τα οποία επιλέγεις τι κάνει μία μπάντα καλύτερη είναι υποκειμενικά γιατί τα επιλέγεις εσύ. Επομένως και η κρίση στην οποία καταλήγεις είναι υποκειμενική.

Η Ferrari είναι πιο γρήγορη από ένα Piagio. Αυτή είναι αντικειμενική αλήθεια.
Το Piagio είναι πιο ευέλικτο από μία Ferrari που δεν κατεβαίνει ούτε πεζοδρόμιο. Και αυτό είναι μία αντικειμενική αλήθεια.

Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του καθενός να αποφασίσει με βάση τα κριτήρια που ΑΥΤΟΣ θα επιλέξει ποιος είναι καλύτερος. Για τον οδηγό στους δρόμους της Γερμανίας ίσως η Ferrari να είναι το ιδεατό, αλλά για τον κάτοικο της Αθήνας που του παίρνει 1,5 ώρα να βρει θέση πάρκινγκ κάτω από το σπίτι του, το μηχανάκι να είναι το καλύτερο.

Αν μας διαβάζει κανένας οικονομολόγος θα μπορούσε να μας εξηγήσει και τις θεωρίες του Pareto (ιταλός οικονομολόγος) για το καλάθι αγοράς και το κατά πόσο μπορούμε διαφορετικά καλάθια αγοράς να τα συγκρίνουμε. Νιώθω ότι αυτή η θεωρία εφαρμόζεται και εδώ…

Για να γίνω ακόμα πιο κατανοητός και για να μη φαίνεται άσχετο με την όλη συζήτηση όλα όσα είπα παραπάνω (βασικά, συνεχίζω την επεξήγηση για να μη γκρινιάζουν ότι σπαμάρω, όσοι δε τα πιάνουν με τη μία. Eγώ εδώ θα το σταματούσα :p) , το κριτήριο της καλής φωνής για σένα μπορεί να είναι να μη φαλτσάρει. Για κάποιον άλλον μπορεί να είναι τα πνευμόνια και οι πολλές οκτάβες και για άλλον το feeling που περνάει. Το πόση βαρύτητα έχει το καθένα από αυτά είναι καθαρά υποκειμενικό (εδώ υπάρχουν οπαδοί των Scorpions σκέψου που τους αρέσει ο Maine :p)

Για να μη νιώθεις άσχημα πάντως και εμένα οι Beatles μου αρέσουν περισσότερο και αφού το λέω εγώ, είναι αντικειμενικά οι καλύτεροι!!! :stuck_out_tongue:

Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που να θεωρεί πως δεν μπορεί κανείς να πει ότι είναι αντικειμενικά καλύτερος τραγουδιστής ο Mercury από μένα; Oτι δηλαδή είναι θέμα γούστου;8O

Αν σε έστω και ένα πράγμα σχετικά με το τραγούδι είσαι καλύτερος από τον Mercury, τότε ναι, δε μπορεί να το πει κάποιος με “αντικειμενικό” τρόπο.

ο Μercury ηταν κορυφαιος σε τεχνικη. το τι συναισθημα βγαζει στον καθενα ομως καθε φωνη ειναι υποκειμενικο…

Φοβεροι οι Beatles και φυσικα πολυ μεγαλο group αλλα
ROLLING STONES = ΑΛΗΤΕΙΑ ! 8) 8)