Rolling Stones Vs Beatles

Καλά ρε, το συζητάτε κιόλας;;;;;;;; rolling stones …4 good

kateme oi rolling stones einai kaliteroi. oxi oti oi beatles einai kakoi, fisika kai oxi blastimame tin rock an to poume auto. aplos m aresei to styl ton rolling stones:)

Psifizw Beatles…K auto gt arkei na skeftei kaneis tin mousiki prin k meta tous beatles…Prin apo autous i M.Vretania dn ipirxe sxedon apo mousikis apopsis,i mousiki i idia dn itan idiaitera diadedomeni enw i Rock itan ena ivridio…Meta ap autous i dimotikotita tis mousikis k tis Rock kat epektasi pire tromaktikes diastaseis,oi idioi akoustikan se kathe gwnia tou kosmou,enw oles oi megales Groupares p akolouthisan apla eixan ena kinitro,kati na kseperasoun,oloi ksikinisan me oneiro na ftasoun ekei p mono oi Beatles eftasan…

as min epanalavo afta pu ipe o the skelters…den sygrinetai to ena sygrotima me to allo…to ena egrapse musiki(pu peran tu oti itan Musiki itan kai polu pio brosta apo ekeini tin epoxi) enw to allo egrapse rock n roll tragudakia pu xune meinei ston elvis presley…

[SIZE=“5”]ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ BEATLES[/SIZE]

Αν και το 'χω ξαναγράψει νομίζω…

:smiley:

Rolling Stones ασυζητητί…

Σωστά, αλλά εγώ το έγραψα με μεγαλύτερα, κεφαλαία και bold γράμματα!!! :lol: :lol: :lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

κανετε οι περισσοτεροι φαν των beatles σαν να χουν τα δυο συγκροτηματα διαφορα καμια 20ετια…μην μπερδευεστε απο το γεγονος οτι rolling stones υπαρχουν μεχρι σημερα…ειναι κ αυτοι παλιο συγκροτημα που (φυσικα) αλλαξε την πορεια κ την εξελιξη της μουσικης αλλα,επιπλεον, ηταν ενεργο σε καθε στιγμη της απο το 60 κ μετα, κατι το οποιο οι beatles δεν αντεξαν να κανουν

Dn anteksan na kanoun…?Tous efagan ta xronia dld i dn poulousan apo ena simeio kai istera…?To parousiazeis san to ipsisto katorthwma p iparxoun akoma oi Stones alla stin mousiki dn vrisketai stin diarkeia to noima…Giati tin poreia tis mousikis allaksan kai sigrotimata p kratisan kai 1-2 xronia ontws eksisou epidrastika!(Sex Pistols fer eipein p feran tin punk)

δε λεω οτι συγκροτηματα με μικρη ζωη δεν εχουν καμια αξια…οπως κ εσυ συμφωνεις υπαρχουν γκρουπ πολυ σημαντικα με μικρη ιστορια…απο την αλλη ομως, δεν μπορουμε να παραβλεψουμε τη διαρκεια ζωης ενος συγκροτηματος… υπαρχουνα απειρα συγκροτηματα (πολλα απο αυτα ποιοτικα) τα οποια διαλυθηκαν αμεσως. αντιθετα ειναι πολυ λιγα αυτα που ειναι ενεργα δεκαετιες ολοκληρες κ βγαζουν δισκους (που δεν ειναι καθολου απαρχαιωμενοι η φαινονται “αρχαιοι”) ενω η μουσικη εξελισσεται κ τα ρευματα αλλαζουν

Nai ok,dn paravlepw kai tin diskolia tou na kratiseis ena sigrotima energo gia tosa xronia…Ligoi to kataferan(An kai,an imoun stin thesi tou Mick Jagger tha to eixa dialisei poli nwritera gia pollous kai diafrous logous…)Anyway,auto to topic exei katantisei apo Beatles vs Rolling Stones se Anti-Beatles vs Anti-Rolling Stones,malakia…Egw protimw kathara Beatles alla goustarw kai Stones kai ase ton Jagger na ta vrei me ton McArtney…!

(Asxeto:Exw kai ena vivlio tou John Lennon apo to 71 kapou,pou ta xwnei kathara ston Jagger se ena simeio,exoun gelio kati tetoia…:lol: )

ενταξει κορυφαιες μπαντες και οι δυο τι να πεις απλως υποκλεινεσαι στο μεγαλειο τους:)

τωρα μουσικα μου αρεσουν περισσοτερο οι beatles,αλλα οι rolling stones εχουν αυτο το αλητικο image που επειρεασαν τους παντες και δημιουργησε σχολη…δεν εχω προτιμηση και οι δυο μπαντες απιστευτες και διαχρονικες αν και τα μουσικα μου ακουσματα ειναι πιο σκληρα…:wink: 8)

Δεν μπορώ να διαλέξω. Και οι δυο τα σπάνε.

ας μην κανουμε υποθεσεις για το μελλον…αν καναμε συνεχως υποθεσεις τοτε ολοκληρη η ιστορια θα χε παρει αλλη τροπη

καθε γεγονος συμβαλλει σε μια αλλαγη

αν οι μπιτλς συνεχιζαν δεν ξερουμε που θα ειχαν φτασει σημερα…

εγω πιστευω πως για να επιβιωναν θα επρεπε να αλλαξουν στυλ διοτι θα γινονταν ξεπερασμενοι απο ενα σημειο και μετα για να ειναι ταυτοχρονα ‘‘εμπορικοι’’ (οχι με την αρνητικη εννοια)

αυτο δεν ειναι στο κατα τους,οι μπιτλς ειναι πολυ ανωτεροι των ρολινγκ στοουνς,αλλα πιστευω πως δεν θα επιβιωναν αν συνεχιζαν στο ιδιο στυλ.υποθεση κανω,σαφως μπορει να ειναι λαθος.

αλλα τετοιες υποθεσεις δεν εχουνε νοημα σε μια συγκριση.και ο μπαχ αν υποθετικα συνεχιζε να ζει για αλλα 200χρονια και εγραφε αριστουργηματα παλι,θα ηταν ξεπερασμενα διοτι η μπαροκ μουσικη θα ειχε ξεπεραστει απο την κλασσικη,αρα αν υποθεσουμε οτι εφτιαχνε δισκους κτλ δεν θα πουλαγε οσο πριν:p

ο μπαχ ειναι κατωτερος του μπετοβεν?[-X

λιγακι αστειο το παραδειγμα μου αλλα αυτο μου ρθε τωρα:lol:

Το γεγονός ότι κάνουν τις πιο επιτυχημένες εμπορικά περιοδείες λέει πολλά.Δεν λέμε ότι παίζουν 40+ χρόνια σε clubakia.Γεμίζουν τα μεγαλύτερα στάδια του κόσμου.Επίσης λογικό είναι ότι οι Beatles είναι πιο δημοφιλής από τους Stones γιατί τότε οι Stones ήταν κάτι το περιθωριακό και όχι ποπ κτλ.Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει πχ το album between the buttons από Stones γιατί ακριβώς θυμίζει Beatles και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το στύλ.
Επίσης μου αναφέρεται σαν ροκιά το Helter Skelter.Σιγά ρε παιδιά τους ροκάδες.Τότε το Jumping Jack Flash,Satisfaction,Can’t you hear me knocking με την τρελή εισαγωγή κτλ. τι είναι?Ίσως να ήταν πιο καινοτόμοι στο στούντιο αλλά εμένα δεν μου λένε τίποτα τραγούδια όπως Yesterday,Let it Be κτλ.

και μενα δε μου λενε κατι πολλα τραγουδια των Beatles και ειναι οντως πιο pop, αλλα οχι και οτι οι Stones ειναι περιθωριακοι…

Τότε ήταν η μουσική των περιθωριακών,τώρα φυσικά και όχι.

γενικοτερα οι stones ειναι πιο rock. και γι αυτο παλιοτερα ηταν κ οσοι τους ακουγαν πιο rock απο τους pop beatles

οι beatles δεν ειναι καθολου μα καθολου pop οπως το ενοητε!