Rolling Stones Vs Beatles

Tο Sgt. Peppers μου φαίνεται το σημαντικότερο,όχι πάντως το καλύτερο.

Αυτο :thumbup:
Εκεινη την περιοδο εκανε θραυση το LCD στην Αμερικη και λιγοτερο στην Ευρωπη, επηρεασμενει και οι Beatles απο την εποχη οπως και οι The Who, Hendrix, Janis Joplin κ.ο.κ βγαλαν το πρωτο ψυχεδελικό album οποτε εκανε μεγαλη επιτυχία καθως αρμοζε απιστευτα με την εποχη

Flower Power :hippy:

Εδώ, ναι, συμφωνούμε.

Προφανώς πρόκειται για αριστούργημα.
Αλλά με έχει κουράσει λίγο η παραφιλολογία για το δίσκο αυτό. Κυρίως από τα περιοδικά.

:stuck_out_tongue:

:lol:

#-o LSD*:stuck_out_tongue:

0ax0ax0ax0a0xa0xa0xa0xa0x0ax0ax

Stones λόγω παιδικών-εφηβικών κολλημάτων και Sticky Fingers, Their Satanic Majesties Request. Το White Album είναι ισχυρο επιχείρημα για το αντίθετο αλλά όχι αρκετό.

με ποιου κριτηριο ειναι οι stones πρωτοι.εννοειται σπουδαιο συγκροτημα,ρισπεκτ,τζαγκερ,κιθ θεοι,αλλα κατι δε μου παει.οι μπητλς ανοιξαν το δρομο για ολους.ειδικα η περιοδος 66-70 ηταν θεικη.ακομα και τα ποπακια τους πριν ηταν εμπνευσμενα και ομορφα.οι stones επισης,αν κανανε ενα πραγματικο greatest hits το πολυ θα ειχανε 20 τραγουδια(αποψη μου).επισης οι 3 απο τους 4 μπητλς ηταν φοβεροι μουσικοι(καλος και ο ρινγκο).ενω οι stone ηταν παντα ο τζαγκερ και ο ριτσαρντς χωρις να ειναι κατι το συγκλονιστικο ως μουσικοι.βεβαια λαιβ οι stones γαμουν!

Βλέποντας το πολλ αισθάνθηκα μια ισχυρή παρόρμηση να ψηφίσω Beatles.

ΑΛΛΑ:

Τους Stones δεν τους έχω ψάξει στον ίδιο βαθμό (ενώ από Beatles έχω ακούσει τα πάντα, από Stones έχω ακούσει 2-3 albums :oops: :tomato: - τα οποία βέβαια εννοείται ότι γαμάνε ε).

Παρ’ όλο που λοιπόν που η καρδιά λέει “Beatles”, το μυαλό λέει “σκάσε ρε ποζέρι δεν έχεις ολοκληρωμένη άποψη”.

Λέω να ακούσω το μυαλό.

Βέβαια έχω την αμυδρά υποψία ότι μ’ αυτή τη λογική σ’ αυτό το πολλ δικαιούνται να ψηφίσουν ελάχιστοι από τους 109 που έχουν διαμορφώσει αυτό το σκορ, αλλά άστο, αυτό είναι άλλη ιστορία - μη γινόμαστε και κακοί… :roll:

Έλα μωρέ τώρα, κακίες.:lol:

μπαμπιφ εισαι ελιτιστης!!

και ναι,μεγαλο ποζερι!

ΡΕ ΟΙ ΜΠΗΤΛΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΡΟΚ!!!

Πρωιμο ποπ μποϊ μπαντ ηταν!
και μετα τους εμαθε ο Ντυλαν το χορτο και λαλησαν!!:lol:

Ακριβώς αυτό.Άποψή σου.:stuck_out_tongue:

@μεγαθεριό:

  1. Για να λες ότι οι Beatles δεν ήταν ροκ, μάλλον επιβεβαιώνεις την υποψία μου και είσαι από τους υποκριτές που ψήφισαν χωρίς να έχουν μυρωδιά από Beatles. :stuck_out_tongue: ΡΕ οι Beatles όταν ήθελαν, ΚΑΙ σ΄αυτό τον τομέα τους πατούσαν όλους χάμω! Άκου boy band… [-X :lightsabre:

2) ΤΙ ΜΠΑΜΠΙΦ ΡΕ ΚΑΤΣΙΚΑΝΙΑΡΗ! ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΙ ΤΟ ΕΛΑΦΑΚΙ! ΜΠΑΜΠΕΦ ΡΕ ΑΡΚΟΥΔΙΑΡΗ!

mission accomplished.

nianianiaaaaniaaaniaaaaaniaaaaa!!!

hahahahahaaaaahaaaaa!!!

ασε ρε…πες μου ενα ΡΟΚ κομματι τους!:lol:
“μπορεις να μας πεις ΕΝΑ ως παραδειγμα?”:stuck_out_tongue:

Eγω στηριζω Bambi πιο πανω;p…oi Βeatles ηταν οτι γουσταραν…WHITE ALBUM νομιζω,εχει ενα κομματι μεσα που ειναι σχεδον μεταλ…εχω ακουσει αρκετα και στοουνς αλλα για μενα,οι BEATLES ειναι απειρως πιο ευελικτοι και πολυδιαστατοι(καλα,μουσικα και μονο καμια συκριση )…αλλα και παλι,χωρις στοουνς,η μουσικη θα εχανε μερος της αλητειας της…παντως γενικα,προτιμω σκαθαρια…

helter skelter?

Μόνο ένα; Καλά θα σου πω ένα (συν ένα).

“Helter Skelter” και “I Want You” είναι πιο ΡΟΚ από οτιδήποτε άλλο (τουλάχιστον για την εποχή τους).

ΣΕ Γ@ΜΗΣΑ; :stuck_out_tongue:

Σωστος…βσκ εχω να το ακουσω κατι αιωνες,αλλα θυμαμε ενα συγκεκριμενο που μου ειχε τιναξει το μυαλο…θα το ψαξω καποια στιγμη…Bambi:D…μλκ,SARGENT PEPPERS κτλ…ΤΙ ΔΙΣΚΑΡΑ!!!Τωρα το εβαλα και το ακουω,φτιαχτηκα λεμε…γκρουπαρα!!!

σε περιμενα…[-X

τσουρεκια με αυτα τα κομματια πλεον!
τεσπα, εχουν ωραια τραγουδια και αυτοι οι βλαχοι, απλα δεν μπορω να τους θεωρησω ροκ.
απλο.
γενικοτερα αντιλαμβανομαι αλλιως τη μουσικη των στοουνς…ακομη και στα πρωτα τους αλμπουμ ειχαν αλητεια που τα σκαθαρια δεν απεκτησαν ποτε, οσο και αν το παλεψαν…
επισης δεν γινεται να εχω κανει χρονιά σε εστια στο Dartford και να μην υποστηριξω τα “δικα μας” παιδια!

που να δεις την μαλλιαρη ζουζουνα τη Γιοκο-τσοκο στον υπνο σου να σε κυνηγαει γυμνη και να φωναζει "ΜΠα!ΜΠΙΦ!’ λιετς χαβ ζιεκζ!! :lol:

μα…

Ob-La-Di, Ob-La-Da ρε μουσχαρε??? :lol: