Rolling Stones Vs Beatles

Οι Beatles ηταν επανασταση αρκει αυτο για να ειναι ROCK ( οχι πως δεν ηταν )

ναι…ηταν η επανασταση του νοικοκυριου και των καταπιεσμενων οιστρογονων!!!

αυτο λεγεται ΦΕ-ΜΙ-ΝΙ-ΣΜΟΣ φιλε μου…ΟΧι ΡΟΚ!!!:stuck_out_tongue:

Ε πες μας ρε Μικροθεριέ ότι στα χουν ακουμπήσει τα “δικά σου παιδιά” να μην κουραζόμαστε κι εμείς! :lol:

Για να θέσω πάντως -επιτέλους- το θέμα στις σωστές του βάσεις, οι Stones όντως ήταν συνολικά “πιο” ροκ… μόνο που οι Beatles ήταν πολλά περισσότερα. :razz: Βασικά τα Σκαθάρια είναι το κατ’ εξοχήν συγκρότημα που μπορεί να σε κάνει ν΄αγαπήσεις τη ΜΟΥΣΙΚΗ στην καθολικότητά της! :slight_smile:

[SPOILER]Ρε που να δεις στον ύπνο σου το Τζάγγερ να νομίζει ότι είσαι ο Mπάουι και να σε κυνηγάει τσίτσιδος φωνάζοντας “Ντέιβιντ! Μη φεύγεις! Θέλω να θυμηθούμε λίγο τα παλιά!” :stuck_out_tongue:

Που θα μου πεις εμένα για την αχώνευτη! Ως σωστός Σκαθαρικός σε πληροφορώ ότι τη σιχαίνομαι την καριόλα, που για πάρτη της διαλύθηκαν οι γίγαντες! :evil:[/SPOILER]

Αν αυτο καταλαβαινεις τοτε δεν εχεις ψαξει το θεμα Beatles και πολυ,
Too Mainstream

Έγραψαν άπειρα τραγούδια που άφησαν εποχή και θα συνεχίζουν να είναι ορόσημα στο μουσικό στιλ που αυτοί καθιέρωσαν.

Ρε τι λεμε τώρα. Οι Beatles ήταν πολιτισμικό ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ και ορόσημο μιας εποχής ολόκληρης. Τους καταγράφουν τα χρονικά του εικοστού αιώνα, θα αναφέρονται γενιές μετά.

Ό,τι έκαναν το έκαναν μέσα σε λιγότερο απο 10 χρόνια. Και τι έκαναν? Απλά καθόρισαν σε έναν μεγάλο βαθμό τη σύγχρονη μουσική σκηνή. Απλά. Ήταν ποπ, ήταν ροκ, ήταν ό,τι ήθελαν. Θέλετε γλυκανάλατες μελωδίες? Το είχαν. Θέλετε προοδευτική διάθεση και πειραματισμούς? Το είχαν. Μουσική ποικιλία? Όση θέλετε. Στίχοι-ορόσημα? Το είχαν. Τραγούδια που κατά δεκάδες έγιναν επιτυχίες? Το είχαν.

Ωραίοι οι Stones, αληταράδες ναι, rock-attitude, ναι, κάποια φοβερά τραγούδια, αλλά ως εκεί.

@ Και να αφιερώσω την κάτω εικόνα στον Γρακχο BABEUF. Enjoy. 8) :stuck_out_tongue:

Nταξ, τώρα έτσι όπως το γράφεις αυτό είναι κάπως υποτιμητικό για τους Stones…[-X
Είναι σαν να παραγνωρίζεις την σημασία του να περιοδεύει μία μπάντα επί 45 χρόνια και να συνεχίζει να παίζει εκπληκτικά live. H διάρκεια των Stones δεν είναι καθόλου μικρό πράγμα.
Επίσης -για μένα τουλάχιστον- η πολύ πιό άμεση σύνδεση που έχουν σε σχέση με τους Beatles με τα blues και τις ρίζες του ροκ μεράει πάρα πολύ.
Τεσπα, δεν με ενδιαφέρει να επιλέξω μία μπάντα αντί για την άλλη, έχω τεράστιο σεβασμό και για τα δύο συγκροτήματα. 8)

:lol::lol:

:lol::lol::lol3::lol3::bow2::bow2:Κλαιω…απαιτω απο γρακχο να το αποθηκευσει καινα το κανει αβαταρ του για ενα μηνα…

Beatles. Είχαν πολύ καλύτερα τραγούδια και τόλμησαν να αλλάξουν ήχους και εικόνες. Από την άλλη οι Stones βασίστηκαν αποκλεστικά στο attitude και τα κουτσομπολιά. Από μουσική όμως…

οχι Μπαμπη…:stuck_out_tongue:
οι Camel & οι Eloy το εχουν κανει αυτο για εμενα…
οτι και να πω για τα σκαθαρια,οτι και αν υποστηριξετε, ολα οσα τους καταλογιζονται, υπερ και κατα…
εχουν πλεον φτασει τα επιπεδα στερεοτυπων.
Αυτο και μονο με κανει να αντιδρω!

το γεγονος οτι αναφερεις σε σειρα τις λεξεις “ψαξει” ,“Beatles” και “πολυ” ενω απευθυνεσαι σε ανθρωπο που ψηφιζει Στοουνς για το ΡΟΚ της φασης (αφου ομως εχει ακουσει τη μουσικη των Μπητλς μεχρι που τη σιχαθηκε), φανερωνει ελλειψη συγκεντρωσης.
Εσυ δηλαδη, αν ακουσεις ΑΡΚΕΤΑ απο μια μπαντα (δεν μιλαω μονο για τα πρωιμα) και ΔΕΝ σου κανουν ,συνεχιζεις και το “ψαχνεις”?
αυτο ειναι σαν να προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου!παρα φυσιν μαζοχισμος…

μωρε, χαιρω πολυ!
Περα απο το οτι μου επιβεβαιωνεις τα “στερεοτυπα” που ειπα και πιο πανω στον ΜπαΜπιΝο δεν διαβαζω κατι που να με κανει να σκεφτω “κατσε ρε βαρβαρε…για ξανακουσε το “Χ” αλμπουμ”…
Και οι Ζεπελιν μουσικα (σε μικροτερη κλιμακα)τα ιδια εκαναν και τελικα εχουν καταντησει τα ιδια σκατα με την παροδο των χρονων!
Γιατι?
Γιατι ο κοσμος μπορει να εκτιμησει τη μουσικη, τη πρωτοτυπια (μεγιστοι κλεφτες ολοι τους, και οι στοουνς, ας ειναι καλα ο νοτος της αμερικης και οι αγραμματοι μλουζ καλλιτεχνες!) και να κανει δικο του απολογισμο!
Το γεγονος οτι καποιες μπαντες εχουν επιπεδα φανμποϊσμου που ακουμπανε τα ορια υστερικων γκομενωνε (οπως κανω εγω με το Τουρμπο των Πριστ!) ΔΥΣΤΥΧΩΣ χαλαει την εμπειρια για τους υπολοιπους!
Επισης, με το φανμποϊλικι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να εθελοτυφλεις σε καποια πραγματα (οπως η αντικειμενικοτητα) και τελικα οι πυρηνες των “οπαδων” οταν ακουνε πιο "προσγειωμενες αποψεις βαφτιζουν τους υπολοιπους “ασχετους”.

το οποιο ειμαι και παιζει και να το απολαμβανω!

@ Mule, έχεις δίκιο για τους Stones. Ακούστηκε υποτιμητικό αυτό που έγραψα. Το συγκεκριμένο συγκρότημα δεν περιμένει απο μένα φυσικά να αναγνωριστεί, η θέση του στη μουσική ιστορία είναι δεδομένη έτσι κι αλλιώς.

Όσο αφορά το αντεπιχείρημα του megatherion για τους Beatles, δε σε πιασα βασικά. Αν εννοείς πως όσα έγραψα τα λέω απο “φανμποιλίκι” κάνεις λάθος, ισχύουν πέρα για πέρα τόσο η μουσική ποικιλία των Σκαθαριών, όσο το οτι άνοιξαν ένα σωρό δρόμους (προς διαφορετικές κατευθύνσεις), όσο και το οτι στιγμάτισαν μια εποχή. Απο κει και πέρα όλα είναι θέμα γούστου φυσικά.

Ελλανορ, δεν σε ειπα μερος των Φανμποϊς και ουτε οτι οσα λες ειναι παραγωγα μιας τετοιας καταστασης.:stuck_out_tongue:

Και ναι, το χορτο εκανε θαυματα εκεινη την εποχη!
Οπως και να’χει δεν μου κανουν “κλικ” σε αρκετες φασεις τους.Οχι οτι δεν τους ακουω καθολου!
Απλα προτιμω τους βρυκολακες!

Α, και ήμουν έτοιμος να σκίσω τις κοτσίδες μου. :frowning: :stuck_out_tongue:

στερεοτυπικη αντιδραση…

τελικα μαλλον εισαι…ε?:lol:

Μέσα σε 25 σελίδες κάπου θα έχει ειπωθεί αλλά δεν γαμιέται θα το πω και εγώ…

Δεν είναι λίγο άκυρη αυτή η σύγκριση; Αμφισβητεί κανείς πως πρόκειται για δύο από τα μεγαλύτερα γκρουπ όλων των εποχών; Δεν νομίζω. Αυτό από μόνο του ωστόσο δεν τους κάνει καν παρόμοια γκρουπ.

αμφισβητείς την έμφυτη τάση του έλληνα για πόλωση ακόμα και στο πιο ασήμαντο θέμα, φίλος? :stuck_out_tongue:

Εντάξει, είναι άκυρη απο άποψη διαφορετικότητας στυλ, όπως και η πλειοψηφία των πολλ που συγκρίνουμε μεγαθήρια - δεν είναι όμως απο άποψη απήχησης των συγκεκριμένων ονομάτων, που λίγο πολύ έχουν συνδέσει το όνομα τους με την ιστορία της ροκ μουσικής στα '60ς (και γενικά). Και κάποιος που δε γνωρίζει απο μουσική, τους Stones και τους Βeatles θα τους ξέρει.

Σα να συγκρίνεις το μπάσκετ με το ποδόσφαιρο. Διαφορετικά μεν. Αλλά υπο ένα άλλο πλαίσιο - εκείνο του βασιλιά των ομαδικών σπορ, η σύγκριση γίνεται εύκολα. Έτσι και με τα μουσικα μεγαθήρια των '60ς. Εξάλλου αν ήσουν έφηβος π,χ εκείνη την εποχή, είναι πολύ πιθανό να ήσουν με τα Σκαθάρια έναντι των Αλητάμπουρων, ή το αντίθετο.

Αλλά και αυτό που λέει ο Βλεεδιν ισχύει. Εδώ έχω πιάσει τον εαυτό μου poll και συγκρίσεις που άλλοτε θεωρούσα χαζές και ανούσιες (τύπου Metallica vs Maiden), τώρα να τις βλέπω και να λέω “γιατί όχι? on with the battle!” :stuck_out_tongue:

ακόμα και η πιο άκυρη σύγκριση έχει νόημα αν τη δούμε όχι ως σύγκριση “αντικειμενικά καλύτερου συγκροτήματος, αλλά ως σύγκριση υποκειμενικών προτιμήσεων”. Αλλά αυτό που έγραψα τώρα είναι πολύ un-true, γι’ αυτό και το βάζω σε σπόιλερ. :stuck_out_tongue:

:stuck_out_tongue:

αν ειχαμε 1 ευρω για καθε φορα που εχουμε κανει κατι τετοιο…παιζει και να ειχαμε φραγκα!

The Who:!:

Beatles, για τον Lennon.

Οχι, δεν το αμφισβητει κανεις.
Και εγω τελικα εχω καταληξει οτι αυτες οι δυο ειναι οι κορυφαιες ροκ μπαντες που εβγαλε και θα βγαλει ποτε η μουσικη.
Νομιζω οτι αυτα τα δυο γκρουπ εχουν νοικιασει το ρετιρε και ολοι οι υπολοιποι επονται. Η προτιμηση μου παει σε Rolling Stones.

TOYΣ ΛΑΤΡΕΥΩ !!! ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΑ ΡΕΜΑΛΙΑ !!!