Rolling Stones

Παιδιά το κομμάτι γαμάει! Κλασσικούρα είναι :slight_smile: :slight_smile:

Γαμάτο είναι και τρώει repeat.

Άσε που δείχνει σε μερικά “wannabe stars” γατάκια πως γίνεται η δουλειά . 8)

Υπέρτατα γαμάτο… στο στύλ της μπάντας και στο αλήτικο ύφος που τους χαρακτηρίζει! κι αυτά τα άτιμα τα licks του richards που δε λείπουν ποτέ! σήμερα αγόρασα κιόλας stones σε βινύλιο και κάποια στιγμή θα τα πάρω ΟΛΑ! :wink:

:thumbup:

:thumbup::thumbup::thumbup:

Ανακοίνωσαν την Ο2!!!

[SPOILER]Τιμές από 106 λίρες μέχρι… 406!!! 8O[/SPOILER]

Βρε δε μας γαμούν…Ψάχνω λεφτά.:stuck_out_tongue:

Γενική προ-πώληση ξεκινάει την Παρασκευή 19/10. Να ελπίζουμε και σε τίποτα άλλες τιμές σε άλλες θέσεις ή μπαααα; Πολύ αργά ρε γαμώτο το ανακοίνωσαν… Πανάκριβα τα αεροπλάνα… Αλλά θα θεωρήσουμε ότι είναι απλά προετοιμασία και πρόβα για κανονική περιοδεία του χρόνου, που εκεί δε μου ξεφεύγουν πάλι…

Υ.Γ. Cozy… Ψηλέ έχεις το μίσος μας για μια ακόμα φορά…

Οι Rolling Stones πριν από κάθε περιοδεία παίζουν και ένα show σε κλαμπάκι το οποίο συνήθως δεν ανακοινώνεται πριν. Έχουν παίξει στο Double Door του Chicago το '97 νομίζω, στο Astoria στο Λονδίνο το 2003 και λοιπά. Κάνα τέτοιο όποιος πετύχει, θα είναι πραγματικά ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ. Χωρίς σκηνές, φώτα και μαλακίες. Η μπάντα μόνο να σου πετάει τα μάτια έξω 8).

Σχετικά με το σχόλιο του Παντελή αποπάνω:

Θα παίξουν απόψε στο Παρίσι σε ένα warm-up gig πριν την περιοδεία.
350 εισιτήρια με τιμή 15 Ευρώ σε ένα θεατράκι 700 θέσεων.

The Rolling Stones will perform a short warm-up gig in Paris later on Thursday for a few hundred fans and announced on Twitter that they were selling tickets for 15 euros each at a music store in the centre of the city.

Fans queued from the early hours of the morning at the Virgin Megastore on the Champs Elysees after the British band said that 350 tickets would be available there from noon.

“Mobile phones, cameras, video equipment and recording devices are strictly prohibited,” the band tweeted ahead of the gig, which queuing fans said would be held at the Trabendo, a 700-capacity venue in northern Paris.

[I]Πηγή[/I]

Να με συμπαθάτε αλλά στην κατάσταση που βρίσκονται, τέτοιου μεγέθους θα έπρεπε να είναι οι συναυλίες τους…

Αν το Doom And Gloom ειναι η απεικονιση αυτης της “καταστασης”, μαλλον δεν εχεις τοσο δικιο.

Κοίτα, επίτηδες ήμουν υπερβολικός με το παραπάνω σχόλιο αλλά έχω βαρεθεί αυτή τη φάση με τους Stones τόσα χρόνια. Πρέπει να αποσυρθούν επιτέλους.
Κάνει αβάντα όλο το σύμπαν, με άπειρους μουσικούς ως μπάντα κάθε φορά να βγάζουν τα κάστανα από τη φωτιά και να βάζουν πλάτες για να συγκαλύψουν τα γηρατειά και την ανημπόρια των τεσσάρων πάλαι ποτέ ρόκερς.
Νισάφι πια με τις περιοδείες τους και τα αστρονομικά ποσά που ζητάνε.
Επίσης, δεν είναι και τόσο δύσκολο νομίζω να βγάλεις ένα (απλά συμπαθητικό για μένα) τραγουδάκι στα τόσα χρόνια.
Ο Κιθ έχει αρθρίτιδα for fuck’s sake και δε μπορεί να παίξει αξιοπρεπώς πλέον, ο Charlie πρέπει να έχει πάθει 5-6 εγκεφαλικά… Εντάξει βγάλε τον Jagger, αυτός είναι θαύμα της φύσης ;p

[SPOILER]

[I]http://www.youtube.com/watch?v=9FQT8zrsLzE[/I]

Η κατάντια δύο θρύλων…[/SPOILER]

Εγώ φίλε brein.d3d θα διαφωνήσω. Είναι εμφανές ότι το Hype της μπάντας ξεπερνά πλέον και την ίδια τη μπάντα, αλλά πρέπει να παίζουν μέχρι να πεθάνουν κ ας παίζουν όπως θέλουν! Όσο το τραβάει η όρεξή τους… Σκέψου πόσος κόσμος θέλει ακόμα να τους δει, κάνουν sold out την O2 Arena για πλάκα ακόμα και μ’αστρονομικό εισιτήριο και άλλοι ούτε γι αστείο δε θα παίξουν ποτέ εκεί… Αλλά είναι οι Rolling Stones. Είναι η μεγαλύτερη μπάντα που πάτησε το πόδι της στον πλανήτη. Είναι η αλητεία προσωποποιημένη. Είναι η μπάντα με τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και ακόμα και τα τελευταία τους είναι δισκάρες. Δείτε κάτι Iron Maiden… 30 χρόνια καριέρας και δε βγάζουν τπτ φοβερό. Judas Priest με 40 χρόνια καριέρας και περίπου το ίδιο. Rolling Stones με 50 χρόνια καριέρας και το “Bigger Bang” δισκάρα, το “Bridges To Babylon” σκέτη απόλαυση και το νέο κομμάτι επίσης γαμάτο - δεν το συγκρίνω με τα παλιά αλλά σου προσφέρει μια ευχαρίστηση και , προσωπικά, γερασμένοι δε μου ακούγονται. Γιατί απ’τους Black Sabbath περιμένουμε και τώρα θαύματα π.χ. κ μας ενοχλούν οι Stones που σπέρνουν ακόμα ενθουσιασμό σε τόσο κόσμο;

Μωρέ να διαφωνήσεις όσο θες αλλά νομίζω πως κάπου ξέφυγες από αυτά που έλεγα εγώ.

Αυτό γενικά δε μπορώ να το χωνέψω για οποιαδήποτε μπάντα και να είναι.
Η τωρινή κατάσταση που περιέγραψα δεν θα έλεγα πως είναι “η αλητεία προσωποποιημένη”…
Πιο πολύ απάτη θα τη χαρακτήριζα.
Στην τελική αν δεν έχουν το φιλότιμο να αποσυρθούν, ας είναι λίγο πιο προσγειωμένοι στις απαιτήσεις τους. Γιατί κακά τα ψέμματα, λόγω του hype που ανέφερες, πάντα θα υπάρχει κόσμος που θα θέλει να τους δει, ανεξάρτητα από την τιμή του εισιτηρίου και κατά πόσο αυτή ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Τώρα αυτό με τις συγκρίσεις που κάνεις είναι μεγάλη παγίδα και δεν βγάζει πουθενά, άσε που δε συμφωνώ και με τα συγκεκριμένα που έγραψες.
Τέλος, αν περιμένει κάποιος θαύματα από τους Black Sabbath και κάθε Black Sabbath, την έχει χάσει τη μπάλα και έχει φάει γκολ από τα αποδυτήρια…

Να υποθέσω στο poll το’ριξες στην τελευταία επιλογή ε; :stuck_out_tongue:

Φίλε brein.d3d, από τη στιγμή που υπάρχει (πολύς) κόσμος που θέλει να τους δεί και κόσμος που πληρώνει αυτές τις (απογειωμένες για εσένα και για εμένα) απαιτήσεις τους, ποιός ο λόγος να αποσυρθούν;

Εφόσον εσένα δε σε γεμίζει αυτό που κάνουν, δεν πληρώνεις/δεν παρακολουθείς.
Γιατί να μην έχουν και οι fan τους την επιλογή να κάνουν αυτό που τους γεμίζει όμως;

Γενικά αυτή τη λογική “παρατήστε τα/αποσυρθείτε” ποτέ δεν την κατάλαβα…

Ρε μεγάλε παίζει να έγραφα ΚΑΡΜΠΟΝ το ίδιο ποστ με σένα μετά από λίγο! Λες κ είσαι στο μυαλό μου!

Πραγματικά όμως - αυτή η λογική δε σημαίνει κάτι… Για κάθε έναν που δεν υποστηρίζει την ύπαρξη ενός συγκροτήματος βετεράνων υπάρχουν κάποιοι χιλιάδες (μην πω εκατομμύρια) που διαφωνούν μαζί του. Για μένα μια μπάντα αποσύρεται όταν χάνει την υποστήριξη απ’το κοινό της και κανείς δεν ενδιαφέρεται γι αυτήν. Εδώ το ενδιαφέρον εξακολουθεί να είναι τεράστιο κ ο κόσμος πληρώνει χρυσάφι για να τους δει (όχι ότι συμφωνώ μ’αυτό αλλά δεν έχει σημασία, μπορεί να πλήρωνα κ εγώ). Δισκογραφικά καλά τα πάνε επίσης. Οπότε πρακτικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το διαλύσουν.

Παιδες, επειδη εχω καταληξει οτι προτιμω να τους ακουω λαηβ, οπου ακουγονται αρκετα πιο βρωμικοι απο οτι στο στουντιο, ποιες λαηβ κυκλοφοριες τους θα μου προτεινατε;;;

Και οσον αφορα τα σετλιστ, και οσον αφορα την αποδοση της μπαντας, αλλα και με δεδομενο οτι ψαχνουμε την οποια βρωμια μπορει να λειπει απο καποια στουντιακη εκτελεση.

Εισαι ενας τελευταιος πανκης,στο λεω και δω.

Μιλαμε για τους Στοουνς,η αλητεία και η βρωμια ειναι ταυτόσημες με το ονομα

Πανε ακου τους φλωρους σου να τιτιβιζουν κι ασε το ροκ ‘ν’ ρολλ μας ησυχο.

Λοιπόν, σίγουρα το [B]Get Yer Ya Ya’s Out[/B]! Η καλύτερη εποχή για την μπάντα, διασκευάρες σε Chuck Berry, γενικά τίγκα rock’n’roll δίσκος.
Γενικά θεωρώ πάντως πως αν θέλει κάποιος ένα live άλμπουμ, πρέπει να είναι αυτό.
Δεν έχω τρελαθεί με τα άλλα σε φάση να σκέφτομαι πως είναι απαραίτητα.

Το[B] No Security[/B] ας πούμε είναι καλό (έχει και Gimme Shelter μέσα :slight_smile: ) από την περιοδεία του Bridges του Babylon που είναι δισκάρα, αλλά ως εκεί.
Το [B]Live Licks[/B] είναι πολύ καλό γιατί έχει μέσα πάνω από 20 τραγούδια, το πιο πλήρες live τους και οι εκτελέσεις είναι πολύ καλές. Εντάξει, η μπάντα είναι στην τέταρτη δεκαετία τους αλλά παραμένει larger than life. Eπίσης πλήρες είναι το [B]Love you Live[/B],μάλλον το δεύτερο αγαπημένο που από πλευράς απόδοσης της μπάντας.
Το [B]Stripped[/B] μου αρέσει, ήταν και η πρώτη μου σοβαρή επαφή με την μπάντα. Κι αυτό βέβεαια δεν είναι απαραίτητο. Έχει όμως κάποιες εκτελέσεις βαρβάτες.
Από την πρώιμη εποχή το [B]Got Live if you want it[/B] είναι φασαριόζικο, λογικά θα γουστάρεις πολύ εσύ.Είναι χημαδιό τελείως η μπάντα, από πίσω ακούς κορίτσια να ουρλιάζουν όπως συνέβαινε και με τους Beatles αλλά η μπάντα είναι πολύ δύναμη. Πιθανόν να έχει υποστεί κάποια επεξεργασία αλλά προσωπικά δεν με χαλάει, πιστεύω πως αποτυπώνεται η εικόνα της μπάντας την περίοδο εκείνη.

Το Still Live δεν το έχω ακούσει αλλά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα οπότε αποφασίζεις.