ROTTING CHRIST / MOONSPELL Αθήνα 13/11/2019 - Θεσσαλονίκη 14/11/2019

ειλικρινα δεν καταλαβαινω το νοημα του παραπανω…δεν δινει η συναυλια στις 25/1 κατι λιγοτερο απο οτι αρχικα υποσχεθηκε. Μια συναυλια στο πλαισιο της περιοδειας τους μαζι με τους Moonspell.
Στα συν ειναι οτι γινεται μια δευτερη -επιπλεον- σπεσιαλ συναυλια, με “θεμα” συγκεκριμενους δισκους-περιοδο των συγκροτηματων. Που ειναι η “κοροϊδια”?

3 Likes

Αυτο ακριβως, ουσιαστικα προσφερει κατι σπεσιαλ σαν “συγγνωμη” για την σημερινη ακυρωση. Πραγματικα δεν καταλαβαινω τον λογο της γκρινιας, μου φαινεται εξαιρετικα παραλογο.

2 Likes

Btw 25/1 μέχρι στιγμής έχει 4 συναυλίες :stuck_out_tongue:. Εντάξει, όχι όλες σχετικές μεταξύ τους, αλλά και πάλι.

Ακριβώς αυτό. Για εμένα, στο top-3 συναυλιών που έχω δει σε κλειστό χώρο. Τι βραδιά, ρε φίλε…

Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά.

https://www.setlist.fm/setlist/rotting-christ/2017/piraeus-117-academy-athens-greece-33f960f5.html

Είμαι βέβαιος ότι και αυτήν τη φορά η 1η (μεταφερθείσα) ημέρα του Ιανουαρίου, θα τα “σπάει”.

1 Like

Υπάρχει πιθανότητα να γίνει και δεύτερη συναυλία σαλόνικα και να παίξουν και οι 2 μπάντες απο τα πρώτα τους άλμπουμ ???

Παίζουν Κων/πολη στις 15.

3 Likes

Αν κάποιος θέλει να πάρει πίσω τα χρήματά του, μου είπανε από Viva αυτό:

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας, σε περίπτωση που θέλετε να ακυρώσετε την παραγγελία σας, καλέστε στο 2117700000 έχοντας τον αριθμό παραγγελίας σας για να μπορέσει να γίνει η ακύρωση και η επιστροφή των χρημάτων.

Οποιος θελει να παρει τα χρηματα του πισω μπορει να μου πουλησει το εισιτηριο
Οποιος νιωθει αδικημενος μπορει επισης να μου ανταλλαξει το εισιτηριο της 1ης μερας με το δικο mου της 2ης :Ρ

τι λες ρε, το καψες τελείως ?
Συναυλιάρα θα ειναι. Ειδα πριν 2 χρονια RC και έσπειραν κανονικά!
Τι μου λές τωρα!!

Εδώ και καιρό αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το λάιβ, κι εγώ τους έχω δει και πήραν κεφάλια στην περιοδεία του εάλω, ε δεν μπορώ άλλο μαν, σόρυ, γράψε κάνα ριφφ και τα ξαναλέμε. Όπως και να’χει εγώ είδα να διαφημίζεται η περιοδεία με τους Moonspell co-headliners και μετά θα παρακαλάμε να παίξουν μία ώρα με το ζόρι, σορυ κιόλας που μου φαίνεται μαλακία… :roll_eyes:

Τα ίδια είχαν ειπωθεί και για το support το καλοκαίρι στους slayer και ενώ δεν είχα δεί ποτέ RC και επιτέλους θα έβλεπα, σχεδόν ντρεπόμουνα που τους έβλεπα. Σόρυ, δεν είναι να μπαίνει κανείς σε θρεντ των RC για κράξιμο, αλλά αυτό που είδα ήταν στην καλύτερη κακό.

1 Like

Δίκιο έχεις απ την πλευρά σου .

Δώσε τους ευκαιρία σε δικό τους σοου σε κλειστό χώρο .

1 Like

Τσέκαρε το setlist της προ διετίας συναυλίας στο παραπάνω post μου και θα καταλάβεις τι “ολοκαύτωμα” ζήσαμε εκείνη τη βραδιά.

Εγώ, αν δεν τους είχα ξαναδεί σε κλειστό χώρο, δεν θα έχανα την/τις εμφάνιση/-σεις του Ιανουαρίου.

Με ξενέρωσαν πράγματα παραπάνω από το setlist.

Όπως είχα γράψει και τότε, το στησιμο της μπάντας δεν μου άρεσε με τους μισθοφόρους, δεν μου άρεσε η επικοινωνία του Σάκη, δεν μου άρεσαν τα προηχογραφημένα, έχω τεραστιο θέμα με αυτά. Πάρτε εναν πληκτρά ρε παιδιά, έλεος με τα προηχογραφημένα.
Ίσως το setlist να γλυκαίνει λίγο τα παραπάνω, αλλά τα “παραπονα” μου είναι λίγο πιο κεντρικά από το σετλιστ.Δηλαδή να ακούσω τι? Cold Colors με κασέτα?

2 Likes

Πείτε ρε μάγκες για χθες τπτ…απότι είδα σε βιντεα στο ουτουμπ πρεπει να είχε λαό.

Λοιπον, προσπαθώντας να ειμαι αντικειμενικός παντα, το Live ήταν φανταστικό παρά τα όποια μειονοκτήματα του.
Χωρις να ειμαι φανατικός αλλά απλός φίλος των Moonspell τους βγαζω το καπέλο… ΤΙ ΜΠΑΝΤΑΡΑ!! Επαγγελματίες με ολη την καλή ένοια, τιμιότατοι και άριστοι στην εμφάνισή τους! Ο Fernando θεατρικότατος, γεμάτος πραγματική ενέργεια και πολυ καλή επικοινωνία με το κοινό! Το set list ηταν αρκετα ικανοποιητικό, η διάρκεια απολυτως αναμενόμενη και “χορταστική” για co-headliner.
Bασίστηκαν στο πρόσφατο 1755 και το Irreligious αν και κορυφαιες στιγμες ήταν τα “Breath” (αγαπημενο μου) και το κλασικό “Alma Mater”.
Ο ήχος ελαφρα πρoβληματικός στην αρχή αλλά οι καλοι ηχολήπτες τον στρωνουν στην πορεία όπως και έγινε.
Φοβερη και η στιγμη που βγηκε αργότερα στους Christ και ερμηνευσε μαζι με Σακη το “Among two storms” απο την υπερδισκάρα Dead poem!

Oι δε Rotting και πάλι είχαν πολυ καλή αποδοση, ο ηχος ηταν καλός αλλα νομιζω ότι προπερσι που τους ειδα ήταν ελαφρως καλύτερος. Το set list ικανοποιητικό μιας και επέλεξαν τουλαχιστον 1 κομμάτι απο σχεδόν όλους τους δίσκους (fair !) αλλά για τα δικά μου γούστα, ισως προτιμούσα το προπερσινο (προσωπικά, μου αρεσει περισσοτερο το “εμπορικο” τους πιο “mainstream” πρόσωπο…). Aπολάυσαμε “Kata ton Demona Eautou”, το κλασικό τους cover “Societas Satanas” των Thou Art Lord, “King of a Stellar War” , “Demonon Vrosis” , “among two storms” με guest τον φοβερο Fernado οπως προανέφερα. Εncore βγήκαν με " The Sign of Evil Existence" και το “Νon-serviam” που παντα θα ειναι λόγος για ανελέητο κοπάνημα και το οποίο live ειναι ενα διαφορετικό κομμάτι σε σχεση με την (κάκιστη) studio version.
Τα 2 νεα μέλη εκπλήρωσαν οριακά καλά την αποστολή τους αν και ο νεος κιθαριστας είχα την εντύπωση ότι ζοριζόταν σε κάποια σημεία…
Τα προηχογραφημένα ειναι όντως ενα πρόβλημα (σε κάποια σημεια καπου χαθηκε η μπαλα και ο συντονισμός…) και φυσικά ένας κανονικός πληκτρας θα προσθέσει πολλά θετικά στα live τους.
Αναμενόμενα γεμάτη η αιθουσα του Principal, πρέπει να είχε 800 άτομα τουλάχιστον αν όχι παραπάνω!

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν ακρως ικανοποιητικό! Kρίμα για τους Αθηναιους που πρεπει να περιμενουν Γενάρη να τους δουν!

2 Likes

και το “Νon-serviam” που παντα θα ειναι λόγος για ανελέητο κοπάνημα και το οποίο live ειναι ενα διαφορετικό κομμάτι σε σχεση με την (κάκιστη) studio version.

Δεν ακουσα, πως ειπατε, οριστε?

3 Likes

Ιδια αντιδραση ειχα :joy: η καλυτερη εκτελεση ειναι στο στουντιο. Ισονς και τα σχετικα.

4 Likes

‘Εχουν κατά καιρούς άκουστεί διάφορα για την παραγωγή του Non Serviam και κατ’ επέκταση των κυκλοφοριών της σκηνής τότε. Καλά και για την προφορά. Εγώ όμως θα αφήσω αυτό εδώ.

Immortals Sum
Anni non vexaverunt me
Mille suboles certat contra a tyrannidem
Nus fons ad erevum est
Numguam Recessi
Per te natus sum et tu per me

Μεγαλειώδες κλείσιμο που λάιβ, όσο συναυλιακό και να γίνεται το κομμάτι και χεβιμεταλλικό, δύσκολα να το πιάσει αυτό το συναίσθημα.

1 Like