Rotting Christ - ΕΑΛΩ

Πετυχημενο και εξυπνο το βιντεακι. :lol:

“μην κλαις καλομοιρα…”

:lol::lol::lol::lol:

καλο…

:slight_smile:

Απογοητευτικότατο στην πρώτη ακρόαση…κρίμα οι guests…μερικά καλούτσικα riffs περάσανε (Demonon Vrosis) ομολογουμένως, αλλά αυτές οι φανφάρες για τα υπουργεία πολιτισμού και τις ανατριχιαστικές μοιρολογίστρες είναι να 'χαμε να λέγαμε…

Κρίμα την κάβλα μου μόλις έμαθα για κομμάτι Rotting Christ με Nemtheanga. Η αποθέωση της μετριότητας. Και το Orders From The Dead ασχολίαστο απλά.

Ωραία πες να του δώσω κάποιες ακροάσεις ακόμα, σύμφωνοι. Μα σοβαρά τώρα, δεν είναι Dodheimsgard, Rotting Christ είναι. Πόσες ακροάσεις χρειαστήκατε για να σας σκίσει μέσα-έξω το Exiled Archangels, το Wolfera the Jackal, το King of a Stellar War;

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΡΙΜΑ.

Λοιπον, ύστερα από αρκετές ακροάσεις και σε μένα ο δίσκος ακούγεται αδιάφορος στο σύνολό του. Δεν θέλω να πω απογοήτευση, γιατί έτσι και αλλιώς τα πρόσφατα άλμπουμς της μπάντας πηγαίναν από το κακό στο χειρότερο, οπότε δεν περίμενα κάτι που να με κάνει να ελπίζω σε καλό. Η μόνη ένδειξη βασικά που είχα πριν ακούσω ολόκληρο το άλμπουμ ήταν το κομμάτι Noctis Era που μου έμοιαζε (όπως είχα πει τότε) με το King Of A Stellar War και έλεγα ότι αν είναι έτσι ο δίσκος ίσως να είναι καλός. Υπάρχουν κάποιες καλές ιδέες και στο Thou Art Lord, αλλά πέρα από αυτά τα δύο τραγούδια ο δίσκος δεν μου λέει κάτι, εντάξει το Demonon Vrosis εχει ένα καλό ριφφ (που το χουμε χιλιοακούσει επίσης) και τπτ άλλο όμως. Στα υπόλοιπα, αστα να πάνε…οι πίπιζες και τα γυναικεία μελωδικά φωνητικά κλπ δεν μου κάνουν καμμιά αίσθηση, επίσης… αυτό το επαναλαμβανόμενο Α ΟΥ Α ΟΥ του Σάκη που άκουσα σε αρκετά σημεία καταντά κάπως αντιαισθητικό.

PS: επαναδραστηριοποιούνται οι Nightfall είπαμε? άντε μπας και σώσουν την “παλιά φρουρά” αυτοί…

Από τη στιγμή που θεωρείς το ΘΕΙΚΟ theogonia κακό δίσκο, δεν μπορώ να λάβω σοβαρά υπόψη και τις απόψεις σου για το καινούργιο. sorry κιόλας

βασικά που να σου πω κιόλας ότι το νέο το θεωρώ καλύτερο από το θεογονια κιόλας. φαντάσου. αφου δεν μου αρέσει το “ΘΕΙΚΟ” άλμπουμ, τότε είμαι ασοβαρος τελείως και μην ακούς τις απόψεις μου!

E καλά όχι και θεικό το Θεογονία. Πολύ καλός δίσκος αλλά εσύ το γ***σες και ψόφησε. :lol:

Με 3 ακροάσεις:
Τα πρώτα 4 κομμάτια είναι καλά, το Pyr Threontai πολύ καλό, τα υπόλοιπα δεν έχουν νόημα, ειδικά αυτό με τον Alan απογοήτευση.
Κατώτερο από τους 2 προκατόχους του (που ναι δισκάρες μεν).
Δεν νομίζω να το ξανακούσω ολόκληρο.

Ρε μην είσαι χαζός, εδώ το είχε το χάμερ (ΓΙΕΑΑΑΑΑ) στη λίστα με τους πιο σημαντικός δίσκους όλων των εποχών…:lol::lol::lol:

εχει ασους στο μανικι ο Καραδημας ακομα…:lol:

εντάξει ρε σεις εννοούσα γαμάτος δίσκος , έπαιξα και λίγο με τις λέξεις …:stuck_out_tongue: θεικό θεογόνια κλπ μην τα παίρνουμε και όλα τις μετροιτοίς …Αλλά εντάξει κακός δίσκος το theogonia δεν το λες με την καμία

τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι μετά από τέτοιο δίσκο περίμενω και αντίστοιχη συνέχεια οπότε ναι σίγουρα αν δεν μου αρέσει εξίσου, θα δηλώσω απογοήτευση :frowning:

Το τσιμπησα και εγω σημερα απο Metal Era. Συμπα8εστατο το making of βιντεο που εχει, με τον Σακη να εχει μια καπως βελτιομενη προφορα στα αγγλικα του. Την γνωμη μου για τον δισκο την εχω ποσταρει ηδη και… Keep Thy Horns Rising (οπως λεει και ο Σακης :p)

Ο δισκος γ@μαει και ειναι ισαξιος του θεογονια

Άκουσα αυτο το Orders From The Dead.

[SPOILER]:lol::lol::lol::lol: ΕΛΙΩΣΑ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:lol::lol:

Ακόμα και στο “Πατέρα” των manowar ο adams πετυχαίνει καλύτερη προφορά! Συνδιασμός τσιφτετέλι-αρχαία Ελλάδα κλπ. Έλεος! Όταν άκουσα τη φωνή μαζεψα το κινητό απο το τραπέζι και άρχισα να φωνάζω “δεν έχω ψιλά και δεν θέλω χαρτομάντηλα, λουλουδια κλπ”! ο Sakis το έχει μαμήσει το θέμα. Θα ακούσω και τον υπόλοιπο δίσκο και ελπίζω να μην είναι τόσο αστείος![/SPOILER]

edit. Προτιμάμε Rono Mc απο Sakis

Πατερα!!! απο Manowar!!! xaxaxaxaxaxaxa που το θυμηθηκες!!! Θεικο!
…αλλα οπως και να το κανουμε ετσι τραγουδαει η Κυρια! σκεψου οτι και ο Σακης στους ξενους (λογω μετριας προφορας στα αγγλικα, καπως ετσι χαλια θα ακουγεται!!)

Ιεροσυλία…

Το εχω πει οτι δεν ακουω Rotting Christ και ξερω μονο λιγα κομματια, αλλα το Orders From The Dead δεν το λες αστειο και γελοιο με τιποτα. Απο τον δισκο εχω ακουσει μονο αυτο και η αληθεια ειναι οτι ανατριχιασα με την ερμηνεια της Diamanda Gallas… Μπορει να μην εχει καλη προφορα, αλλα σκεφτειτε ποσο δυσκολα ειναι τα ελληνικα για καποιον ξενο… Εδω ο Σακης τοσα χρονια τραγουδαει στα αγγλικα που εναι πολυ πιο ευκολη η προφορα και οποτε τον ακουω σε συνεντευξεις κυλιεμαι απο τα γελια… Ισα, ισα που αυτη η περιεργη προφορα δινει ενα ‘‘κατι’’ στο τραγουδι και το κανει ανατριχιαστικο. Ειναι σαν οντως να ειναι μια μανα που σπαραζει, εμενα με αγγιξε.

Γιατί μια χαρά μιλάει στις συνεντέυξεις: http://www.youtube.com/watch?v=0fT3rT54Uqw

Πραγματικα θα ηταν χειροτερο αν ειχε κανονικη προφορα…

εiναι ιδεα μου ή μοιαζει λιγο το Thou Art Lord με το first light απο p. lost;; λιγο στη μελοδια…

Τελος παντων, εμενα μου αρεσε πολυ το εαλω και μετα απο πολλες ακροασεις το συναισθημα που μου βγαζει ειναι σαν να ειμαι σε πολεμο, στην πρωτη γραμμη, και προκειται να γινει μεγαλη μαχη!! πραγματικα φοβερο!

XAXΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧ RONO MC…+10000