Rotting Christ - ΕΑΛΩ

δικός μας!

χχαχαχαχαχα θεος!!!

Τέσσερα εννιάρια στο Hammer o δίσκος.
Δεν θα πώ αν τα αξίζει ή όχι αν δεν το ακούσω (μπορεί και να τα αξίζει).

Βέβαια από γνώμες σεβαστών users η εντύπωσή μου είναι ότι μάλλον δεν μιλάμε για τόσο μεγάλη αποκάλυψη.

Αυτό που θέλω να παρατηρήσω είναι ότι πήρε τέσσερα εννιάρια χωρίς ο κατεξοχήν (και γενικότερα σεβαστός) blackmetaller συντάκτης να γράψει τη γνώμη του.

Εμένα βασικά μου έκανε η εντύπωση που ούτε ο Καραγιαννης δεν είπε γνώμη. Καλά ο Γιοβανίτης δεν σχολιάζει τις δουλείες τους εδω και καιρό, δυσκολα θα το έκανε και τώρα. Εμένα μου έκανε εντύπωση που τους πήρε αυτός την συνέντευξη. btw στο αγγλικο hammer πήραν 7

Xρονόπουλος λοιπόν. Ο Χρονόπουλος που είχε αποθεώσει και το Sleep of the Angels και όταν το αγόρασα νόμιζα πως μου’χαν δώσει άλλο σιντί στο ροκ σίτι. :lol::lol:

Μια γνώμη απο μένα μετα απο ακρόαση του cd. Καταλαβαίνω όλους όσους δεν τους άρεσε ο δίσκος, το χαρακτηριστικό του είναι πως ενώ στέκεται πολύ καλά στα πλαίσια του concept που πραγματεύεται, με τις διάσπαρτες επαναλήψεις μουσικών μοτίβων που ομοιάζουν, με καλό στιχουργικό περιεχόμενο, με έκλυση διαφόρων συναισθημάτων, σα να υστερεί σε επίπεδα τραγουδοποιίας, δεν έχει τους ύμνους του περελθόντος , με αποτέλεσμα να εκτιμάται καλύτερα ως σύνολο, παρά μεμονομένα. Καλό είναι να ακούγεται ολόκληρος ο δίσκος, ανεβαίνει έτσι σε αξία. Κατά τα άλλα, εμένα μου άρεσε, δεν το θεωρώ σε καμία περίπτωση στραβοπάτημα.
Όσο για το Οrders from the dead, είναι ιδανικός επίλογος για ένα story για τον πόλεμο και τα δεινά του, και σε καμία περίπτωση δεν μου προκαλεί γέλιο, θλίψη ναι για όσους ξεριζώθηκαν και έχασαν ζωές και περιουσίες με τέτοιο ατιμωτικό τρόπο. Η μουσική επένδυση στις κατάρες-μοιρολόι της Galas είναι εξαιρετική.

ακριβώς… ο άλλος το άκουσε και γέλαγε… τραγικός τουλάχιστον…

Δηλώνω περήφανα τραγικός λοιπόν.

Και ρίχνω και μια τρεχάλα προς τη θάλασσα

πολλες πιπιζες βρε παιδακι μου κ αυτα τα ‘παρε με κ παρε με’ πολυ κουραστικα…
γενικα μονοτονια σε ολο της το μεγαλειο…μετριος δισκος…ουδεμια συγκριση με το αρκετα καλο θεογονια…πολυς ντορος για το τιποτα…

μετα απο πολλες ακροασεις θα πω οτι ειναι ενα πολυ καλo αλμπουμ οχι ομως στα επιπεδα του theogonia…

…και 10ράκι στο Rock Hard,. με 7 μέχρι 9 από τους άλλους:):!:
Εντάξει πήραν κάτι παραπάνω γιατί είναι πατριωτάκια, αλλά τα καλά λόγια που γράφτηκαν για τον δίσκο τα άξιζαν και με το παραπάνω:):!:

Μήπως γνωρίζετε απο που μπορώ να βρώ τους στίχους του ΕΑΛΩ? Ακόμη περιμένω το cd απο την Season Of mist. Ούτε το έχουν στείλει ακόμη (τα λεφτακια τα πήρανε απο το πρότο λεπτάκι). Αν μπορέι καποιος να μου τους στείλει θα ήταν τέλεια. Επίσης το making off aealo (dvd) τι λέει? Σας ευχαριστώ:)

ΤΟ DVD περιλαμβάνει μια 40λέπτη εμφάνιση σε φεστιβάλ το 2008, ένα 15λέπτο making-off, που δεν είναι και κατί σπουδαίο, κυρίως ο Σάκης μιλάει με τα love/hate αγγλικά του για το studio και την επιλογή του Ολύμπου για την ηχογράφηση, έχει εικόνες απο την ηχογράφηση και τις Πλειάδες.

:lol::lol::lol: EΛΙΩΣΑ!

Μετριότητα γενικώς, δυστυχώς η έμφαση δίνεται στην παραγωγή και σε “ψαρωτικά” εφέ όπως οι guest συμμετοχές, τα παραδοσιακά σημεία και οι πολυφωνίες και όχι στο blackmetal feeling. Ίσως απλά να μη μου κάνει εμένα που αναπολώ riffs σαν αυτό του Fifth Illusion.

Ξεχώρισα Noctis Era και Thou Art Lord, ενώ το Orders From The Dead μόνο για γέλια δεν το λες, μάλλον το πιο ενδιαφέρον κομμάτι του δίσκου είναι.

Όσοι το αγοράσατε για πείτε λίγο σε ποιό κομμάτι είναι ο Μάγκους.

Ας πω και γω την γνώμη μου, έχω το ένα χέρι στην καρδιά και το άλλο πάνω απο τον κάδο σκουπιδιών κρατώντας το fanboyλίκι μου! :stuck_out_tongue:

Μετά απο δύο εβδομάδες που τον έχω ακούσει τον δίσκο δυστυχώς έχω απογοητευτέι. Η αλήθεια είναι οτι τις 3-5 πρώτες μέρες που τον άκουγα είχα φρικάρει αρκετά και γούσταρα άσχημα αλλά μετά δυστυχώς δεν…

Σαν ακροατής και οπαδός της μπάντας γουστάρωντας πάρα πολύ το Theogonia περίμενα κάτι ΠΟΛΥ ανώτερο για να με κάνει να γουστάρω πραγματικά. Όπως και πίστευα οτι και οι Rotting Christ σαν μπάντα δεν θα θέλαν μετά την επιτυχία του Theogonia να βγεί κάτι μέτριο. Αν κάποιος δεν έχει ξανακούσει την μπάντα και ακούσει το ΕΑΛΩ το πιθανότερο είναι να του αρέσει αρκετά, μιας και αντικειμενικά δεν είναι κακός δίσκος. Και γω όταν το άκουσα και γούσταρα και σιγά σιγά άρχισα να βρίσκω ψεγάδια έλεγα “δε γαμιέται μωρε σιγά κλπ” αλλα το κοιτάω αλλιώς. Έχω κάνει μια μίνι λίστα με αυτά που με χάλασαν κυρίως στον δίσκο, όπως τα αναφέρανε και οι περισσότεροι.

-Το 3ο κομμάτι έχει ριφ αθάνατοι εστε, ε δηλαδή έλεος γαμώ.
-Το 6ο κομμάτι έχει ολόιδιο ριφ κεραβνός κυβερνητός, ε δηλαδή έλεος γαμώ^2.
-Στην παραγωγή με χαλάει το χαμηλό σχετικά μπάσσο όπως και οι μπότες.
-Τα ενοχλητικά σε σημεία γατήσια φωνητικά σου Σάκη. Γιατί ρε γαμώτο? Το ξέραμε οτι σαν φωνή ποτέ δεν το χε αλλά γιατί έτσι τωρα?
-Το μεγαλύτερο και πιο σημαντικό παράπονο που έχω και είναι και τελευταίο είναι η ΑΠΟΥΣΙΑ ΡΙΦ από σχεδόν όλο το δίσκο. Οι ρυθμικές κιθάρες και τα ένα σωρό ληντ δεν κάνουν δουλειά γαμώ, μεγάλη ξενέρα και εδώ.

Όσον αφορά τα κομμάτια ξεχωρίζω περισσότερο το Santa Muerte και εννοείται το καλύτερο κομμάτι του δίσκου το Orders From The Dead. Το χει κάνει γαμάτο, είναι που είναι ιδιαίτερο κομμάτι απο μόνο του μαζί με την ερμηνεία της Galas αλλά η όλη σύνθεση/ενορχήστρωση κλπ μου άρεσε ιδιαίτερα. Πχ και το Demonon Vrosis γαμώ τα κομμάτια είναι (προβλέπεται και για το πιο χιτάκι στα live θαρρώ). Αλλά αν δεν έχεις ξανακούσει Christ. Γιατί αν έχεις ξανακούσει κατευθείαν σου ρχεται κάτι ιδιαίτερα γνώριμο στο μυαλό…

Πχ σκέφτομαι αν και όταν βγάλουν επόμενο δίσκο τι θα βγάλουν δηλαδή? Τεσπα άλλο θέμα αυτό για άλλες συζητήσεις.

αχχααχχαχ για να μην άρεσε και στον Νέκρο, καταλαβαίνετε για τι ΠΑΤΑΤΑ μιλάμε! :lol:

ΤΙΜΙΟ ποστ απο νέκρο!

ενταξει μιλαμε για οτι πιο απισυετο. ειδικα αυτο με το ρουβα γαμησε!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχα!

Ο Μαγκους συμμετεχει στο “…Pir Threontai”. Tωρα, αν ειναι στο μπασο, ή ειναι καπου κριμμενος στα φωνητικα, θα σε γελασω. :stuck_out_tongue: