Rotting Christ

Καλο ειναι το κομματακι,σιγουρα καλυτερο απτο προηγουμενο. Δεν ειναι και κατι που μας αφησε αφωνους,αλλα σιγουρα πολυ καλυτερο απτα περισσοτερα κομματια του rituals

δηλαδή όσοι τους μάθαμε πιο πριν ? τι είμαστε ?:open_mouth:

γεροι,:grinning::grinning::grinning::grinning:

1 Like

Αχααχ και εγώ αυτή την απορία είχα…με Passage to Arcturo σε κασέτα και μετά Thy Mighty Contract…παλαιολιθική εποχή :stuck_out_tongue:

1 Like

Εγώ προσωπικά με thy mighty contract και συγκεκριμένα το fourth night of revelation σε ραδιοφωνική εκπομπή rock city με τον Φλωράκη. θυμάμαι τότε δεν άκουγα black/ death αλλά βέβαια όταν άκουσα το συγκεκριμένο τραγούδι αμέσως κόλλησα ! διόλου τυχαίο, αφού έχει ξεκάθαρα heavy metal ριφφσ.το παργήγορο είναι ότι παρά τους αιώνες που πέρασαν έκτοτε οι rotting εξακολουθούν να βγάζουν ουσιαστική μουσική, δεν είναι nostalgia act

4 Likes

ναι ούτε εγώ ακούω ιδιαίτερα black.

Οι RC είναι εξαίρεση στα ακούσματα, ίσως λόγω των “heavy metal meets paradise lost” ριφ και μελωδιών.

3 Likes

Α τελικά δεν είμαι ο μόνος που δεν ακούει καθόλου μπλακ αλλά του άρεσαν τα mighty contract & non serviam

1 Like

Μετα και το Raven,το οποιο ειναι λιγο καλυτερο απο τα δυο προηγουμενα κομματια,εχουμε 3 νεα τραγουδια τα οποια θα περιμενα τουλαχιστον το ενα ως single να ειναι πανω απο μετριο και να κανει τη διαφορα.Το Raven ναι θυμιζει καπως dead poem/sleep of the angels,μια περιοδο πιο soft που στους παλιους φανς οι οποιοι τους εμαθαν ως black metal μπαντα ισως ξενιζει.

Για να δουμε τι μας περιμενει ακομη.:face_with_raised_eyebrow::thinking:

Ρε μανάρια, αφήστε στην άκρη τι μου θυμίζει & το χω ξανακούσει και χαρείτε τις μελωδίες. Τέτοια ανασκαφή εμπειριών δεν έχω ματαδεί, ειλικρινά. Ο δίσκος έχει μπόλικες από δαύτες (μελωδίες) και προφανώς θα θυμίσουν κάτι σε όλους μας. Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλά το αν γουστάρεις.

Γιατί βάζετε την μπάντα στο εκτελεστικό απόσπασμα και με την πρώτη ευκαιρία βαράτε πυρ; Δώσε λίγο χρόνο βρε, στην τελική δεν θα ζημιωθείς εσύ. Αν έχουμε φτάσει στο σημείο να ψυρίζουμε τους RC, τότε κάτι κάνουν καλά.

Peacelove.

2 Likes

δυστυχως δεν μπορουσα να σταματησω να γελαω με τα lyrics του τραγουδιου…

1 Like

Δεν είναι κακο, πάμε για χρυσή μετριότητα όμως. Από τα 4 κομμάτια το Raven προς το παρόν μου αρέσει περισσότερο αλλά και αυτό δεν είναι και κανένα έπος.

Τούτο δω μ’αρέσει πιο πολύ από τα 4, ανεβαίνει πολύ με το ρεφρέν και το γρήγορο σημείο του. Η εντύπωση που μου αφήνουν τα 4 αυτά τραγούδια, είναι ότι πάμε σε κάτι, έστω και λίγο, καλύτερο από το Rituals.

Πείτε με κακό, πείτε με άσχετο αλλά στο τελευταίο και στο raven πόνεσαν τα σαγόνια μου από το χασμουρητό. Συμφωνώ με @Paoktsis… οι στίχοι είναι απλοί σε χαζό βαθμό και εντελώς πρόχειροι… λες και κάνανε δοκιμές για να βάλουν άλλους και τελικά άφησαν τους πρόχειρους.

Μου άρεσαν πολύ περισσότερο τα heaven and hell and fire και fire god and fear (αλλάζουν τη σειρά των λέξεων και βγαίνει άλλος τίτλος;… υπάρχει και το fire death and fear στο aealo)… στα γούστα μου αυτά τα 2 κρατάνε το επικό-λυρικό στυλ του aealo και theogonia

Δεν καταλαβα πολλα απο τα lyrics,καλο ρεφρενακι,συμπαθητικη η φωνη της Irina,νταξει,ισως εμεις εχουμε υπερβολικες απαιτησεις,δεν ξερω,ας βγει ολο να το κρινουμε συνολικα,αν και πιστευω πως ηδη εχουν πεσει οι προσδοκιες.

Ωραιο το τραγουδακι, δε με χαλαει. Γενικα δεν περιμενω πολλα απο τον δισκο, οπως και δεν περιμενα και πριν. Μου αρκει να ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο, και μαλλον απο οτι φαινεται θα ειναι.

Το album είναι εκεί έξω.

1 Like

Πρώτη ακρόαση, σίγουρα καλύτερο από το προηγούμενο χάλι, μπαίνει όμορφα αλλά στο I Believe η φάτσα μου ήταν κάπως έτσι

2 Likes

Αν ήταν έτσι στo I Believe, πώς ήταν στο Άπαγε Σατανά? :laughing:
Ευτυχώς είναι καλύτερος από το Rituals, περιμένω την έκδοση με το μπόνους τραγούδι, λέγεται ότι δεν έχει σχέση με τον υπόλοιπο δίσκο

1 Like

Μην μου το θυμίζεις αυτό το "τραγούδι " …