Rotting Christ

οι στιχοι ειναι μαπα ακομα και για επιπεδο RC,προφανως και δεν τους συγκριναμε με τον Καβαφη

Μετα απο μια ακροαση,ουτε κρυο ουτε ζεστη.Ουτε αδιαφορο,ουτε και καλος δισκος…

1 Like

Λοιπον το ακουσα και εγω. Κοιταξτε,οι στιχοι εχουν φτασει νεο επιπεδο low ακομα και για RC. Θα το κρινω το αλμπουμ καθαρα απο μουσικη σκοπια,γιατι ειλικρινα τα lyrics παιρνουν 0,επαναλαμβανομενα και ανεμπνευστα με στιχουργια επιπεδου αγγλικων γυμνασιου.

-In the Name of God : Αδιαφορο προσωπικα,θα του ξαναδωσω μια ευκαιρια το βραδυ

-Vetry Zlye: Ωραιο κομματακι,αλλα εντονη ανακατασκευη του Welcome to Hell. Με αλλα λογια αναμασημα παλιων tracks. Δεν σχολιαζω lyrics

-Heaven and Hell and Fire: Καλο κομματακι,αλλα μεχρι εκει. Ειπαμε δεν σχολιαζω lyrics

-Hallowed be thy Name: Εδω πηγαμε απο τις ανακατασκευες στις καρμπον κοπιες. Το κομμενο take του devadevam με ελαχιστες παραλλαγες . Για την ακριβεια παιζει ο drummer να ταν αρρωστος εκεινη την μερα και να χρησιμοποιησαν το drum track του αντιστοιχου τραγουδιου απτο Rituals χωρις να βγαλαν beat

-Dies Irae : Το συγκεκριμενο μου αρεσε πολυ και το θεωρω απτα highlights του δισκου,ειναι το πρωτο track που φερνει κατι πιο νεο ας πουμε με εναν επιβλητικο τονο. Φτασαμε στην μεση του αλμπουμ για να ακουσουμε κατι ενδιαφερον

-I Believe: Το απολυτο cringe,το track αυτο εκανε 2 λεπτα να ηχογραφηθει,καθως η μουσικη απο πισω παιζει το ιδιο riff στο repeat 3 λεπτα και ο Σακης απαγγελει μια παραλλαγη του πιστευω που ουτε αυτος καταλαβε τι θελει να πει

-Fire God and Fear: Το συγκεκριμενο με ειχε αρεσει και οταν ειχε πρωτοβγει,αφου κοπιαραν μονο το σολο απτο Grandis Spiritus Diavolos νταξει προοδος ειναι. Καλο κομματι

-Voice of the Universe : Λοιπον το συγκεκριμενο κομματι μ’αρεσε αρκετα,αλλα το intro και κατα συνεπεια κεντρικο riff ειναι ιδιο ρε γαμωτο με το Ahura Mazda. Τους ετρωγε και δεν αντεξαν. Καλο τραγουδακι παντως

-The New Messiah: Μ’αρεσε και αυτο το κομματι αρκετα,μου βγαζει ενα Dead Poem vibe που μονο σε καλο μπορει να βγει. Αρκετα αξιολογο

-The Raven : Και αυτο ωραιο κομματακι,ωραιο κλεισιμο του αλμπουμ

Η γενικη εικονα ειναι ειναι πως το αλμπουμ πασχει απο 3 πραματα. Απο ανακυκλωση παλιων τραγουδιων και riffs,απο κακη στιχουργεια και απο το I Believe.

Αν εξαιρεσουμε τα απο πανω,ο δισκος δεν ειναι ασχημος και σιγουρα καποια τραγουδακια θα τα βαλω στο γενικοτερο playllist των Christ. Πιστευω το 1.5/6 ειναι εντελει ακραιος βαθμος για τον δισκο απτο AMG, βεβαια το ποσο θα απολαυσει καποιος τον δισκο ειναι αναλογο του ποσο βαρος θα ριξει στα 3 πραγματα που ανεφερα πιο πανω.

Το κριμα ειναι πως θα μπορουσε να πεσει περισσοτερη δουλεια στον δισκο και να εχουμε κατι πραγματικα πολυ ωραιο,αλλα αρκεστηκαν στην μετριοκαλη δημιουργια τους και δεν το προχωρησαν ενα δυο βηματα παραπανω. Κριμα και για μας αλλα και για τους ιδιους.

Παντως το Heretics ειναι 2 κλασεις πανω απτο Rituals,δεν υπαρχει αμφιβολια για αυτο

1 Like

Με βαση αυτο που ειχα διαβασει εδω,περιμενα κατι καλυτερο απο αυτο που ακουσα,ειναι πιο οκ απο το rituals, αλλα ξανα σε επιπεδο μετριοτητας.Οι ρυθμοι παλι αργοι,απαγγελιες κλασσικα,στιχοι μια απο τα ιδια.

Είναι από την Ασκητική του Καζαντζάκη

2 Likes

Καλύτερο απ’ το προηγούμενο, αλλά τίποτα το φοβερό οverall.

Tον Καζαντζάκη πάλι, τον έχουν πιάσει και καιάδες, ο Σάκης σας πείραξε.

1 Like

δεν τον κατηγόρησε κανείς για την επιλογή του, να καταλαβαινόμαστε μεταξύ μας

εγώ που δεν έχω επαφή με λογοτεχνία και ποίηση , απ τον Σάκη δεν κατάλαβα ούτε φράση , από εσάς εδώ στο φόρουμ έμαθα τι ακριβώς απαγγέλλει.

Σας ευχαριστώ γι αυτό , btw

Να σαι καλα, τίποτα

Μαλιστα,δεν το γνωριζα,παντως ειναι η φαση που τα ελληνικα του Σακη φανταζουν χειροτερα απτα αγγλικα του σε συνδυασμο απαγγελιας + το συνεχομενο τριλεπτο επαναλβανωμενης μουσικης υποκρουσης

Σε πιστεύω (ωπ είδες τι έκανα εδώ ε)
Σε κάποια φάση λέει το κείμενο “ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΚΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΚΙ ΟΙ ΡΑΤΣΕΣ ΟΛΕΣ…” και ο Σάκης ακούγεται σαν να λέει “ΚΥΡΑΤΣΕΣ ΟΛΕΣ” :stuck_out_tongue:

Το Raven πάντως παραμένει το αγαπημένο μου μέχρι στιγμής, πολύ καλό

1 Like

Υπάρχει συμμετοχή των VIC; Ευχαριστώ

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει συμμετοχή μέλους τους στα φωνητικά στο background του I Believe

Το Heretics θα " ανέβει" στην συνείδηση του κοσμου όταν θα κυκλοφορήσει ο επόμενος τους δίσκος όπως ακριβώς " ανέβηκε " το Rituals τωρα που κυκλοφόρησε το Heretics.:laughing:

Άκουσα και εγώ το soundtrack με φιλική συμμετοχή των Rotting Christ. Από ποια ταινία είναι;
Το αλμπουμ του συγκροτήματος (με κανονικά τραγούδια) ποτέ κυκλοφορεί βρε παιδιά;

Edit: Σοβαρά τώρα, σέβομαι αφάνταστα το συγκρότημα αλλά το Heretics όπως και το Rituals ήταν διάφορα μουσικά περάσματα με guests και στο background φιλική συμμετοχή οι RC.

Τη βαρεμαρα και ο υπνος που προκαλουν το Rituals και το Heretics ειναι προβλημα,εκει που ακουσαμε το Raven,το Fire God Death πιστεψαμε για λιγο…μετα ανωμαλη προσγειωση στα ιδια,τα γνωστα.

Εν τω μεταξύ το μπόνους είναι ό,τι καλύτερο έχουν γράψει τα τελευταία χρόνια

1 Like

Ηδη το bonus κομματι το εχω ακουσει περισσοτερες φορες απο οτι ολοκληρο τον υπολοιπο δισκο,λες και ηθελημενα κανουν αρπαχτη ξερω γω.

1 Like

Δεν ξέρω ρε φίλε,φαίνεται ότι το έχουν ακόμα εύκολα. Το γιατί δεν το κάνουν, με ξεπερνάει σα σκέψη.

Πολύ ωραίο!

Καλησπέρες αφήνω αυτό εδώ, για τους μύστες

Split με μπαντάρα