Running Wild

Θυμιζει αρκετα Rivalry,(που ειναι μεσ’τα 3 αγαπημενα μου απο Wild) χωρις να φτανει βεβαια την αιγλη του.
Σιγουρα καλυτερο απ’τους δισκους της επανασυνδεσης (shadowchaser/ ρεζιλι-ent) αλλα κ Brotherhood/Rogues en Vogue.

μπραβο ρε Rolf !!!
τέτοιους δίσκους θέλω . από το πρωτο να λέπτο να ξέρεις οτι ακούς δισκάρα !
συναυλιακό απωθημένο …ΦΕΡ’ΤΕ ΤΟΥΣ !!

ο δίσκος είναι πολύ καλός με υπερ έπος μέσα το The Last Of The Mohicans (ένα τραγούδι που το είχε γράψει εδώ και χρόνια) αλλά και με γαματο instrumental και γούσταρα πολύ γενικότερα.

τώρα για το φέρτε τους…μίλησα με ρολφ και από ότι κατάλαβα αν έρθουν θα είναι μόνο σε κάποιο φεστιβάλ, οπότε, αν λάβουμε υπόψη τα φεστιβαλικά δρώμενα εδώ, δεν το βλέπω πολύ πιθανό

εντύπωση μου κάνει, δηλαδή δεν θα έχουν κόσμο; ή είναι ακριβοί; κατάντια ρε γαμώτο ούτε μεσαίες μπάντες δεν μπορούμε να δούμε πια;

όχι ακριβώς. Βασικά μου είπε πως δεν κάνουν πολλά λάιβ έτσι κι αλλιώς γιατί α)δεν μπορεί αυτός να περιοδεύει και β) γιατι και καλά ο κόσμος περιμένει το σούπερ σόου από αυτούς από άποψη σκηνικών και μια τέτοια παραγωγή είναι δύσκολο να βγει (οικονομικά και βάσει χώρου) σε μια κανονική περιοδεία. Οπότε το βάρος πέφτει σε εμφανίσεις σε φεστιβάλ και μεμονωμένες συναυλίες κυρίως στην Γερμανια

ήταν ωραία συνέντευξη, θα ανέβει σύντομα

Ρε αυτό είναι πάρα πολύ καλό…στην αρχή έμεινα σε κάποια κομμάτια και απαξίωνα τα υπόλοιπα για διάφορους λόγους αλλά γενικά όσο το ακούω τόσο πιο πολύ μ αρέσει…ρε τον rolf

Ωραία κομμάτια, με γαμάτα ρεφραίν, γενικά η μόνη παραφωνία είναι ο ήχος των ντραμς.Αν βέβαια είναι ντραμς! Τι πλαστικουρα είναι αυτή ρε γαμωτο… Πάντως σαφέστατα ανώτερο από τα 2 προηγούμενα. Ακούγεται νεράκι.

Νομίζω είναι drum machine.


Νέο ΕΡ από τους τεράστιους Running Wild
Το ΕΡ θα κυκλοφορήσει με τον τίτλο “Crossing The Blades”
Η ημερομηνία κυκλοφορίας του ΕΡ θα είναι στις 6 Δεκεμβρίου.

Ανακάλυψα τώρα το thread αυτό και θα ήθελα να υποκλιθω κι εγώ σε αυτή την μπάντα. Μεγάλη προσωπική αγάπη και ο ήχος τους εφάπτεται σε όλα σχεδόν τα πράγματα που μου αρέσουν στη μουσική μας.
Κατά τη γνώμη μου το σερί δίσκων μέχρι και το Victory δεν βρίσκεται σε πάνω από τέσσερις πεντε δισκογραφίες.
Μπάντα με χαρακτήρα και ταυτότητα.
Για μένα η σειρά τωνκαλυτερων πέντε άλμπουμ είναι: 1. Death or Glory 2. Port Royal 3. Black Hand Inn 4. Pile of Skulls 5. Blazon stone
Κάθε αλλαγή δεκτή ανάλογα με τα γούστα καθενός. Όπως είπα μέχρι το Victory βγάζουν πολύ καλούς δίσκους τουλάχιστον. Και το τελευταίο τους ήταν αξιοπρεπέστατο.
Συναυλιακό απωθημένο και μακάρι κάποιος να τους φέρει. Για ένα τρίωρο best of set…
Και μόνο που το λέω φτιάχνομαι

4 Likes

Δυστυχώς δεν ακούω τα καλύτερα για την (σπάνια έτσι κι αλλιώς) λάιβ απόδοσή τους, για τα σετλίστ τους και προσωπικά θλίβομαι που ένα τέτοιο συνθετικό ταλέντο πυροβολάει το πόδι του κυκλοφορώντας δίσκους χωρίς ένα κανονικό συγκρότημα από πίσω που βρωμάνε φτήνια και προχειρότητα. Ειδικά τα Resilient και Rapid Foray αν ήταν ένας δίσκος με ΓΑΜΑΤΟ ήχο και κανονικό ντράμερ και κιθαρίστα και μπασίστα θα μπορούσε να σταθεί αξιοπρεπέστατα στην δισκογραφία τους (την οποία θεωρώ επίσης από τις ποιοτικότερες και σε διάρκεια εκεί έξω - αν και την πιάνω από την αρχή μέχρι το Rivalry ή με peak την περίοδο 87-94).

Είχε γίνει προσπάθεια προσέγγισης στο Over the Wall του Ηρακλείου και ο μάνατζερ είπε ότι είχαν κλείσει για την χρονιά (4 live το '17, ένα το '18! ΣΚΟΤΩΘΗΚΕΣ ΡΟΚ ΕΝ ΡΟΛΦ!) αλλά να ρωτήσουμε και του χρόνου. Ακούγονται διάφορα και περίεργα (ως και πολύ κακά) ως προς την συναυλιακή αποχή του(ς). Φοβάμαι ότι πρέπει να γίνει κάτι κοσμογονικό για να απολαύσει κανείς πραγματικά τους Running Wild εν έτει 2019-20.

Φυσικά θα ακούσω και το EP όμως. Είναι πραγματικά ένας από τους πιο ξεχωριστούς και λαμπρότερους συνθέτες στο χέβυ μέταλ ο Ρολφ.

Νομίζω έχει κάποιο νομικό θέμα και δεν μπορεί να βγει από Γερμανία, δεν ξέρω, αν ξέρεις κάποια λεπτομέρεια…

Το έχω ακούσει και εγώ (και πολύ κακές φήμες για τον λόγο της απαγόρευσης), όμως έπαιξε και στη Ρωσία, τη Σουηδία, την Ισπανία και τη Τσεχία εκτός της Γερμανίας, οπότε πλέον δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο εκ των πραγμάτων. Δεν έχω ιδέα πραγματικά τι μπορεί να παίζει, αν ήθελε θα μπορούσε να βγάλει πραγματικά καλά λεφτά αν περιόδευε, το ενδιαφέρον υπάρχει σίγουρα από τον κόσμο.

Κάτι είχε πάρει το αυτί μου για πρόβλημα με αεροπλάνα και πτήσεις γενικότερα… :thinking:
Θυμάμαι λάθος?

Συμφωνω για το peak της μπάντας απο 1987 μέχρι το 1994, εγώ έβαλα μέσα στο καλό σερί και το Victory για προσωπικούς λόγους.
Κάπου είχα ακούσει αυτές τις φήμες αλλά ελπίζω να είναι μόνο αυτό, δεν τις έχω επιβεβαιώσει και γι αυτο δεν τις αναπαραγω. Το ότι βγαίνει από τη χώρα το είχα προσέξει και με κάνει να πιστεύω ότι δεν ισχύουν.
Live από μια ανταπόκριση σε φεστιβάλ στη Γαλλια νομίζω (δεν θυμάμαι σίγουρα) προπερσινη, κατάλαβα στην καλύτερη ότι ήταν διεκπεραιωτικη η εμφάνιση τους.
Αν έρθει Κρήτη θα είναι φοβερό σκηνικο.
Θα μπορούσαν να το έκαναν σαν τους Sodom με random συναυλίες, χωρίς περιοδεία.