~ Rush ~

Ακουγα πριν καποιες μερες τα τελευταια τους δισκοι… νομιζω οτι το τελευταιο ειναι το καλυτερο απο το 1984 και μετα… ωριμωτητα και δεν ενοχλουν τα μοντερνα στοιχεια…:wink:

Αχέμ…γκουχ…

Αν και είναι γούστα αυτά, άκουσες σίγουρα το Counterparts και το Snakes and Arrows;

Ναι τα εχω ακουσει…το counterparts μου αρεσε παραπανω, το αλλο πιστευω οτι εχει αρκετα μοντερνα στοιχεια που προσωπικα δε μου αρεσουν…το τελευταιο εχει πιο καλα κομματια. Το μονο αρνητικο η φωνη που εχει πεσει πολυ…

Το τελευταιο ειναι καλυτερο απο το S&A.

Είσαι σίγουρος;;

[SPOILER][B][SIZE=“4”]Τι λες ωρέ κλεφτόπουλο;;;;[/SIZE][/B][/SPOILER]

Kαλά μετά το 1984 βγήκε και το Power Windows :stuck_out_tongue:

Το ειρωνευεσαι το Power Windows η το εννοεις?:-s

Κάτω τα χέρια από το Power Windows…

Το τελευταίο και το S&A είναι πάρα πάρα πολύ καλά. Κι εγώ νομίζω ότι ίσως είναι τα καλύτερά τους εδώ και 30 χρόνια.

Προφανως, ειμαι σιγουρος.

To S&A (oχι, γενικα, αλλα σε σχεση με το Clockwork Angels) ειναι πιο φλυαρο για να μεινει ψηλα τοσα χρονια μετα.

Ισως εχει να κανει και με το οτι το Clockwork Angels εγραψαν μουσικη πιο κοντινη στα δεδομενα μου, αλλα οπως και να 'χει μου αρεσει παραπανω.

Εμενα σχωρατε με, αλλα αυτη η “φλωροπεριοδος” των Rush (Power Windows κτλ) μου αρεσει πιο πολυ απο 2112 κτλ:roll:

Big Money, Territories, Manhattan Project κτλ

–ο--

Αν περασoυμε Final4 θα δω στην O2 Arena μεσα σε δυο εβδομαδες Ολυμπιακο και Rush. Δυο θρυλους δλδ:D

Φυσικά και δεν το ειρωνεύομαι. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ

Και σε παρακαλώ μην αναφέρεις κομμάτια από εκεί μέσα εκτός αν τα βάλεις όλα μέσα

Α οκ, γιατι εβαλες το (:p) και υπεθεσα οτι το βρισκεις αστειο να θεωρειται καλο:-s

Εγώ πετάγομαι σαν την κλανιά για να πω πόσο ΔΙΣΚΑΡΕΣ είναι τα “A Farewell To Kings” και “Moving Pictures” και να σας αφήσω να τα πείτε!!!

Όντως σαν κλανιά…:stuck_out_tongue:

Από τη στιγμή που άκουσα live το Mystic Rhythms, τίποτα δεν είναι ίδιο στην άποψή μου για το Power…,όχι ότι ποτέ ήταν άσχημη.

Είναι μάταιο να προσπαθούμε να διαλέξουμε ποιο άλμπουμ των Rush μας αρέσει περισσότερο, έστω και ανά δεκαετία. Προσωπικά μου είναι πιο εύκολο να κάνω το αντίθετο. Εύκολα σας δίνω λοιπόν τα λιγότερο αγαπημένα μου ανά δεκαετία και περιμένω τις απόψεις σας:

70’s: Caress of steel
80’s: Presto (το τελευταίο των συνθεσάιζερ)
90’s: Counterparts
00’s: Vapor trails

Τούτο εδώ το έντυπο έρχεται στην Ελλάδα;
http://www.rush.com/rush-prog-magazine-limited-edition-hardback-issue/

Εχεις θεμα στα 80s και 90s. :slight_smile: Στα αλλα συμφωνουν ακομα και οι ιδιοι

Τις τελευταίες μέρες παίζει συνεχώς το Power windows. Έχει μια απίστευτη τετράδα τραγουδιών στην αρχή (1-4), μετά μια τριάδα μετριότητας (για τα δικά μου κριτήρια) και καταλήγει με Mystic Rhythms. Κάπως παρόμοιο είναι και το Grace Under Pressure αλλά εκεί τα μέτρια κομμάτια είναι μόλις…δύο :stuck_out_tongue: Συν το καλύτερο εξώφυλλο και το προσωπικό αγαπημένο The body electric!!!
Βρήκα στη Wikipedia ένα κουοτ από την κριτική που έκανε το Rolling Stone στο δίσκο και πολύ μου άρεσε:“Power Windows might just be the missing link between Yes to the Sex Pistols”

Nα σας κάνω και μία κατάταξη για τα άλμπουμς τους στα '80s με βάση τον αριθμό ακροάσεων που τους έχω κάνει…

1.Permanent waves
2.Μoving pictures
3. Hold your fire
4. Signals (πολύ κοντά στο από πάνω)
5. Grace under pressure
6. Power windows (πολύ κοντά στο από πάνω)
7. Presto

Υποχρεούμαι λοιπόν NA ΑΝΑΣΚΕΥΑΣΩ (και εντροπή μου που μου διέφυγε, αλλά κυκλοφόρησε Νοέμβριο 1989 και η μνήμη μου το κατέτασσε στην επόμενη δεκαετία)…

Το Permanent Waves που είναι ρεη? :stuck_out_tongue:

ρε μνια.

Ωραίο το γραμματόσημο!
Θα γούσταρα πολύ να το αποκτήσω!