~ Rush ~

Απίστευτος, δεν έχουμε λόγια…

Ρε παιδιά ποιος είμαι εγώ δηλαδή για να σχολιάσω τους Ρας?

Ο ορισμός της αρτιότητας: Ο κορυφαίος ροκ μπασίστας, με μια φωνή που την φτάνουν φρόντμανς μετρημένοι στο ένα χέρι, ένας κιθαρίστας που παίζει παπάδες κι ένας ντράμερ που μόνο με τον Κόζυ συγκρίνεται.

Μιλάμε για μια μπάντα που συνδυάζει το prog με catchy μελωδίες, που βγάζει ένα κομμάτια τόσο κολλητικά (Free Will) αλλά ταυτόχρονα άρτια τεχνικά, το συγκρότημα που έχει γράψει το πιο ΤΕΛΕΙΟ instrumental που έχει ακούσει το ανθρώπινο αυτί, το οποίο παρότι 10λεπτο είναι αδύνατον να το βαρεθείς.

Μιλάμε για μια μπάντα που έγραψε κομμάτια σαν τα Trees, Xanadu, La Villa Strangiato, By-Tor, Circumstances, ΥΥΖ, Natural Science, Free Will, Working Man, Necromancer, 2112, Cygnus X-1 και πάει λέγοντας.

Όσον αφορά το ότι πρέπει να έρθουν, έχω γράψει σε καιγωδενξερωπόσα θρεντς πόσο ψοφάω να τους δω…

Let’s believe in the freedom of music…

βασικά γιατί δεν τους στέλνουμε όλοι μαζί από 50 εμαιλ ο καθένας μπας και έρθουν?:stuck_out_tongue:

Πολύ ωραία εκπομπή, μακάρι να υπήρχε μία τέτοια και στην ελληνική τηλεόραση. (Άσχετο: πίσω από τον κεντρικό παρουσιαστή υπήρχε ο πρώτος δίσκος του Ace Frehley των ΚISS χεχεχε :metal: ).

Όσο για τους Rush τι να πω? Τους είδα πρόπερσι και μπορώ να πω πως ήταν μία από τις καλύτερες συναυλίες που έχω δει στη ζωή μου. Μακάρι να ερχόντουσαν στην Ελλάδα αλλά το θέμα θα ήταν ποιος θα πήγαινε να τους δει? Γιατί πάνω από 1000 άτομα δε θα πήγαιναν με τίποτα.

Καλά μην το χέζουμε πια…

Ε ναι,πολλα ειναι 1000…

Ενα terra vibe θα το ψιλογεμιζαν πιστευω…

υ.γ.Oι Rush ειναι η πιο εξυπνη μπαντα του συμπατνος

Εντάξει μπορεί να μην μάζευαν τον τρελό κόσμο που’χουν μαζέψει άλλες συναυλίες, αλλά όχι κι έτσι…

Εγω ειμαι της γνωμης πως εαν (ΑΜΗΝ ΘΕΕ ΜΟΥ) και εφοσον ερθουν περιπου 10.000 θα της μαζεψουν. Πιστευω πως δεν τους φαινεται του RUSH να εχουν πολυ ιδιαιτερα κοσμο στην χωρα μας αλλα ειναι αρκετοι εως πολλοι θα ελεγα. Ειναι ολιγον τη κρυφοι θα ελεγα ολοι εμεις οι fans των Rush.Ειναι κατι σαν τους Rush στην βραζιλια που γεμισαν γηπεδο 70.000 θεατων (ROCK IN RIO DVD ΘΕΙΚΟ ΕΤΣΙ?) και δεν πιστευαν στα ματια τους οτι ειχαν τοσους φιλους. Αλλωστε και οι ιδιοι το ειχαν δηλωσει πως δεν γνωριζαν για τον τοσο κοσμο που ειχαν εκει. Ετσι νομιζω και αναλογικα σαν χωρα εμεις εχουμε κοσμο που θα πηγαινε να τους δει. 8-10000 ισως και παραπανω ποτε δεν ξερεις, θα τους μαζευανε… Εκτος του οτι κι’ολας εχουν πολυ καλη φημη και αποδοση για τα live που κανουν (2.30 -3.00 ωρες συναυλια) ειναι ενα απο τα ατου τους. Αλλα δυστυχως βλεπετε ειναι και οι εταιριες που δεν κανουν το βημα και ισως δεν πιστευουν και πολυ σε αυτην την πιθανοτητα.Τι να πω μακαρι να εχουμε την χαρα και την τιμη να μας επισκεφθουν στην επομενη περιοδεια τους. Μακαρι γιατι τα αξιζουν και με το πολυ παραπανω.

Oύτε στα πιο τρελά όνειρα 10000 κόσμο.

Καταρχάς η γενιά των “μεγάλων” που άκουγε 70s rock και θα πάει να θυμηθεί τα νιάτα της όταν έρθουν οι Deep Purple, oι Scorpions, οι Blue Oyster Cult, οι Jethro Tull στην πλειοψηφία της δεν ξέρει ούτε ένα κομμάτι των Rush. Για κάποιο λόγο, για ένα παρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν εντελώς άγνωστοι στο ελληνικό κοινό.

Και το Μεταλ Χάμμερ το πιο δημοφιλές περιοδικό της Ελλάδας… :roll:

7 - 8.000 θα μάζευαν. Αλλά δεν θα έρθουν ποτέ οπότε…

Το σολο του θεου neil peart ειναι οπως παντα εξωπραγματικο…αυτο ομως που σε αφηνει τεζα σε αυτο το βιντεο ειναι ο τροπος με τον οποιο ευχαριστει το κοινο στο τελος, βαζοντας τα δυο χερια στο κεφαλι του!!Ανατριχιαστικο!!!

Θελω να τον δω λαιβ ρε!!!

Επανέρχομαι με κάποιες απόψεις για την καλύτερη μπάντα. Για το θέμα μιας συναυλίας σην Ελλάδα, το γκρουπ προτιμάει άρτια οργανωμένους κλειστούς χώρους, άνω των 7-8 χιλιάδων και στην Ελλάδα αυτό είναι σαν την χαμένη Ατλαντίδα. Όλοι έχουν ακούσει για αυτούς, αλλά κανείς δεν ξέρει που βρίσκονται. Σπάνια παίζουν σε ανοιχτούς χώρους και το Μαρακανά σαν γήπεδο, είναι ακόμα πιο σπάνια εξαίρεση. Παίζουν σε ανοικτά αμφιθέατρα στην Βόρεια Αμερική, δεν ξέρω σε τι έπιξαν πέρσι στην Λατινική Αμερική. Μία λύση για την Ελλάδα θα ήταν ένας λίγο μεγαλύτερος Λυκαβηττός και θα έφερναν 8 χιλιάρικα μάξιμουμ. Είναι η μεγαλύτερη γνωστή-άγνωστη μπάντα στην Ελλάδα. Το κασέ τους όμως είναι μεγάλο, αλλά, νομίζω όχι τεράστιο. Και το κυριότερο; Να αποφασίσουν περιοδεία, τουλάχιστον ευρωπαϊκή. Ας υπενθυμίσω ότι στην Ευρώπη είχαν να έρθουν 13 χρόνια, από την περιοδεία του Roll the bones και ήρθαν το 2004. Δεν γίνονται αυτά από την μια μέρα στην άλλη. Γνώμη μου είναι και μόνο σαν αίσθηση το λέω, ότι, αν παραμείνουν ενεργοί, θα είναι ξανά στο δρόμο το νωρίτερο στο δεύτερο μισό του 2010, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι θα έρθουν και Ευρώπη.
Συμπέρασμα; Παιδιά, αν μπορείτε δείτε τους έξω. Δόξα τω Θεώ τα ταξίδια είναι αρκετά φθηνά, αν προγραμμματιστούν νωρίς και άλλη μία ευκαιρία θα την έχουμε. Και μην ανησυχείτε αν αντέχουν να παίζουν. Από τις τρεις φορές που τους είδα (να μην το πω;) η καλύτερη τους, για μένα, ήταν η τρίτη.

Δυστυχώς έχεις δίκιο… :frowning:

Σωστό. Γενικά στην Ευρώπη ποτέ δεν υπήρξαν τόσο δημοφιλείς όσο στη Βόρεια Αμερική.

Για πες χρονιές. Εγώ τους είδα το '96 στην Test for Echo περιοδεία και ήταν καταπληκτικοί. Δεν κατάφερα να τους ξαναδώ live μετά την “επιστροφή” του Peart, αλλά αν κρίνω από τα δύο live DVD αυτής της περιόδου παραμένουν πολύ καλοί στο live!

κάποιος να βάλει έναν περιορισμό σε όσους έχουν δει τους Rush ζωντανά να μην μπορούν να γράψουν για αυτούς μέχρι να τους δούμε και εμείς!

Για πες χρονιές. Εγώ τους είδα το '96 στην Test for Echo περιοδεία και ήταν καταπληκτικοί. Δεν κατάφερα να τους ξαναδώ live μετά την “επιστροφή” του Peart, αλλά αν κρίνω από τα δύο live DVD αυτής της περιόδου παραμένουν πολύ καλοί στο live![/QUOTE]

Το 2004 στη Φρανκφούρτη και το 2007 δύο φορές στο Λονδίνο.

Αυτό που λέει ο Αουτσάιντ.

To 2004 έκανα και εγώ σχέδια να τους δώ στην Πράγα ή κάπου στη Γερμανία αλλά τελικά δεν μπόρεσα. :frowning:

Ποιος ειναι ο Outside;;

Outshined, χα-χα:)